Hejnalista odgrywa bardzo ważną rolę w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego Krakowa. Efekty jego pracy mogą codziennie podziwiać mieszkańcy i turyści przebywający w okolicach wieży mariackiej. Sprawdzamy, z czym wiąże się praca hejnalisty oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć w tej profesji.

Hejnalista-zarobki

Odgrywanie historycznej melodii, jaką jest hejnał mariacki, ma swoje podstawy w miejskiej legendzie. Według niej w 1241 roku zbliżające się oddziały Tatarów dostrzegł hejnalista, który użył swojej trąbki, by ostrzec mieszkańców. Niestety nie dograł melodii do końca, ponieważ hejnał krakowski urywa się gwałtownie przez to, że dosięgnęła go strzała Tatarów. Współcześnie hejnalista nie musi bać się najazdu wroga – głównym wyzwaniem jest tu bowiem występ przed publicznością i.. wyjście po 272 schodach na wysokość 81 metrów! Czym dokładnie zajmuje się hejnalista? Kto może nim być? Ile zarabia hejnalista?

Hejnalista – kim jest?

Hejnalista jest strażakiem, którego do wyjątkowej roli odgrywającego hejnał mariacki zatrudnia Państwowa Straż Pożarna. Taka osoba musi być również członkiem jedynego oddziału strażaków wieżowych na świecie. Do obowiązków hejnalisty należy regularne odgrywanie hejnału mariackiego, a także oprowadzanie zwiedzających.

Hejnalista w historii miasta Kraków

Stanowisko hejnalisty od zawsze kojarzyło się z wyjątkową pracą. Osoba wykonująca hejnał mariacki uzyskiwała prestiż i uznanie w oczach innych ludzi. To dlatego przykładano dużą wagę do wyboru najlepszego kandydata na posadę krakowskiego hejnalisty. W przeszłości nosząc miano trębaczy wieżowych, byli wybierani spomiędzy nienagannych mężczyzn w wieku 20-35 lat, którzy umieli czytać i pisać. Z czasem reguły się zmieniały i w 1993 roku pierwszy raz hejnał z wieży mariackiej zagrała kobieta – Anna Kula.

Samo stanowisko hejnalisty działało przed wiekami jako straż miejska ostrzegająca przed niebezpieczeństwem np. pożarem lub wrogiem. Nie ma jednak dokładnej daty, od kiedy w Krakowie zaczęto grać hejnał. Udokumentowane wzmianki dotyczące odgrywanej na wieży mariackiej melodii pochodzą z 1392 roku.

Hejnalista-zarobki-i-wymagania

Jak wygląda praca hejnalisty?

Główną rolą hejnalisty jest odgrywanie hejnału mariackiego. Teoretycznie więc nie jest to trudna praca, choć zmiana jest długa i wymaga grania melodii o każdej pełnej godzinie, nawet w nocy.

Praca hejnalisty odbywa się w Hejnalicy (wyższej wieży kościoła Mariackiego). Trębacz pełni służbę przez całą zmianę, która trwa 24 godziny na dobę. Po niej następuje 48 godzin przerwy. Na dyżurze jest dwóch hejnalistów, z czego każdy odgrywa hejnał na cztery strony świata. Melodia odgrywana jest czterokrotnie co godzinę.


Szukasz dobrej pracy w Lublinie? Sprawdź już teraz najnowsze oferty w serwisie GoWork.pl!


Hejnalista – zarobki

Okazuje się, że praca hejnalisty, która wymaga wytrzymałości fizycznej i umiejętności gry na trąbce jest dość słabo nagradzana.

Jak podaje serwis bankier.pl, w 2017 roku st. kpt. Łukasz Szewczyk Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wskazał, że w pierwszych trzech latach zarobki na etacie strażak stażysta wynoszą około 2100 – 2200 zł netto. Docelowo taka osoba ma być jednak starszym technikiem, a więc można później liczyć na zwiększenie wynagrodzenia.

Warto wziąć również pod uwagę fakt, że kilka lat temu w ramach strategii promocji miasta Krakowa uruchomiono projekt Hejnał12, czyli transmisje na żywo przedstawiającą odgrywanie hejnału mariackiego. Można go obejrzeć codziennie w internetowej Telewizji Kraków. W związku z upublicznieniem tego zdarzenia hejnalista otrzymuje za każdym razem 100 zł z tytułu praw autorskich i do wizerunku. Z obliczeń Gazety Krakowskiej wynika, że rocznie jest to kwota rzędu ponad 36 tys. zł.

Wymagania do pracy jako hejnalista

Podstawowe wymagania wobec hejnalisty nie są trudne do spełnienia. Kandydaci muszą:

  • mieć obywatelstwo polskie,
  • być niekaralni,
  • mieć wykształcenie przynajmniej średnie lub średnie branżowe,
  • mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • mieć zdolność do pełnienia służby w Państwowej Służbie Pożarnej (specjalne punkty za posiadane uprawnienia i specjalności np. wyszkolenie pożarnicze lub tytuł zawodowego inżyniera pożarnictwa).

Kolejnym etapem rekrutacji jest weryfikacja umiejętności gry na trąbce. Każdy kandydat musi oczywiście znać nuty hejnału mariackiego. W pierwszym etapie rekrutacji ważne jest określenie liczny punktów za dane uprawnienia, które dopuszczają kandydata do kolejnego etapu.

Rozstrzygającym czynnikiem w późniejszej turze jest sprawność fizyczna kandydatów. Jest ona wręcz niezbędna, by przejść test sprawnościowy (próba sprawnościowa). Różne etapy, czyli podciąganie na drążku, bieg po kopercie, czy rzut piłką lekarską mają wyłonić tych, którzy wyróżniają się najlepszą zdolnością fizyczną.

Kolejny test weryfikuje lęk przed wysokością. Kandydaci muszą wejść po drabinie ustawionej pod kątem 75 stopni na wysokość 20 m, a następnie z niej zejść. Ci, którzy zdołają zaliczyć ten etap, są zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Później są kwalifikowani do komisji lekarskiej orzekającej o zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP.


Może Cię zainteresować: Zarobki w Krakowie – ile wynoszą w 2023 roku? Sprawdź średnie wynagrodzenie


Czy łatwo jest zdobyć pracę hejnalisty?

Okazuje się, że stanowisko hejnalisty uzyskują tylko nieliczni. Ze względu na przejście jednego z trębaczy na emeryturę w 2020 roku, w kolejnym 2021 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozpoczęła poszukiwania nowego kandydata na to miejsce. We wcześniejszej rekrutacji odpadło 35 osób (w tym 3 kobiety), ponieważ nie zaliczyli testu sprawności fizycznej. Tylko sześć osób pozytywnie zakończyło weryfikację gry na trąbce, jednak w późniejszym etapie nie dali oni rady m.in. w konkurencji podciągania się na drążku.

W poszukiwaniach w 2021 roku wybrano już najlepszego kandydata. Co ciekawe, startował on we wcześniejszym naborze i nie przeszedł całej rekrutacji. Jak widać, warto dążyć do swojego celu mimo odnoszonych wcześniej porażek.

Oceń artykuł
0/5 (0)