Na turystów planujących zwiedzanie Nałęczowa czeka szereg rozmaitych atrakcji, zarówno dedykowanych miłośnikom historii, sztuki i architektury, jak i tych przeznaczonych dla wielbicieli rekreacji i czasu spędzanego na łonie natury.
W Nałęczowie znajduje się ważny dla całego regionu Park Zdrojowy, łączący w sobie obie z wymienionych kategorii. Jest on bowiem słynny nie tylko z uwagi na zapierające dech w piersi widoki, czy sanatorium uzdrowiskowe, ale również zabytkowe wille w stylu zakopiańskim i szwajcarskim.
Czego dokładnie można spodziewać się po miejscowości, którą upodobały sobie takie sławy polskiej kultury jak Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Stefan Żeromski? Jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić w Nałęczowie? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Atrakcje turystyczne – Nałęczów. Czego można się spodziewać?
Nałęczów to miasto niewielkie, choć cieszące się wyjątkowo ciekawą historią i nieposkromionym pięknem okolicznej natury. Miejscowość stanowi wspaniały przykład tego, że niezwykły, magiczny majestat polskości nie musi być zaklęty wyłącznie w największych miastach kraju. To właśnie tutaj miały okazję żyć i tworzyć najwybitniejsze postacie polskiej literatury, być może przyciągnięte w te strony przez zapierające dech w piersiach, monumentalne w swym pięknie tereny.
Czego mogą dziś doświadczyć turyści odwiedzający Nałęczów? Atrakcje skupiają się w większości na Parku Zdrojowym, nie bez powodu stanowiącym lokalną chlubę. Mieści się w nim bowiem Uzdrowisko Nałęczów, znane ze swego wyjątkowego wpływu na osoby korzystające z jego dobrodziejstw. Nadto wymienić można szereg obiektów zabytkowych, takich jak Pałac Małachowskich czy Domek Gotycki, które zachwycają przybyłych zarówno architekturą, jak i swą opowieścią o czasach minionych.
Naturalnie, choć Park Zdrojowy powinien niemal zawsze stanowić centralny punkt na planie każdej z wycieczek do Nałęczowa, to nie jest to wszystko, czego możemy spodziewać się po tej miejscowości. O wyjątkowej atmosferze tego miasta, budowanego latami przez najwybitniejsze umysły polskiej kultury, opowiadają dziś muzea, nie zapominając przy tym o wyjątkowości lokalnej architektury.
Nałęczów dla miłośników historii
Stefan Żeromski i Bolesław Prus – to właśnie oni doczekali się szczególnego upamiętnienia na ziemi nałęczowskiej w postaci muzeów, sławiących ich dokonania. W ich murach odwiedzający Nałęczów turyści będą mogli bliżej zapoznać się z życiem i twórczością tych dwóch wybitnych, polskich pisarzy. Z kolei dla miłośników architektury sakralnej, jedną z większych atrakcji może okazać się kościół rektoralny św. Karola Boromeusza z początku XX wieku.
Muzeum Stefana Żeromskiego
Muzeum Stefana Żeromskiego, stanowiące jeden z oddziałów Muzeum Lubelskiego, zostało otwarte już w roku 1928, w dawnej pracowni pisarza. Ten jednoizbowy dom w stylu zakopiańskim robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, abstrahując nawet od jego wyjątkowej historii, a skupiając się wyłącznie na aspektach architekturalnych.
To właśnie tutaj Stefan Żeromski napisał kilka powieści, między innymi „Dzieje grzechu” czy „Słowo o bandosie”. Warto nadmienić, że sam budynek nie jest wyłącznym elementem składowym zabytku – za domem, w ogrodzie, znajduje się jeszcze mauzoleum Adama Żeromskiego, syna pisarza.
Muzeum Bolesława Prusa
Muzeum Bolesława Prusa przez wiele lat mieściło się we wspomnianym już wcześniej Pałacu Małachowskich, gdzie pisarz miał okazję przez długi czas mieszkać, jednak od grudnia 2017 roku zostało przeniesione do innego budynku – co intrygujące, powstałego z inicjatywy Stefana Żeromskiego.
Przybywający do omawianego przybytku goście, będą mieli okazję zapoznać się twórczością Bolesława Prusa i historią jego życia za pośrednictwem rozmaitych pamiątek i dokumentów, poszerzając swoją wiedzę na temat związków pisarza z Lubelszczyzną i jego niezwykłego sentymentu do nałęczowskiego regionu.
Przedwojenny kościół rektoralny św. Karola Boromeusza
Kościół św. Karola Boromeusza to kolejny z zabytków wybudowanych w stylu zakopiańskim. Kościół powstał w roku 1919, kiedy to zakończyła się jego dwuletnia budowa, ufundowana przez Ludwikę Benni. W latach sześćdziesiątych przeprowadzone zostały gruntowne renowacje, dzięki którym budynek mógł przetrwać.
Dzisiaj turyści mogą bez przeszkód zwiedzać świątynię, zachwycając się zarówno jej klimatycznym wnętrzem, jak i monumentalną w pięknie i stylu elewacją.
Może Cię zainteresować: Najwięksi pracodawcy w Lublinie. Które to firmy?
Nałęczów i naturalne piękno okolicy
Park Zdrojowy wraz ze wszelkimi swymi dobrodziejstwami, zdecydowanie jest jedną z pierwszych rzeczy jakie przychodzą do głowy gdy myślimy o Nałęczowie. Istotnie, można to miejsce uznać za perłę w koronie regionu, jednak trzeba wszystkim wiedzieć, że nie jest to wszystko, czym Nałęczów może się w kwestii przyrody pochwalić. Na szczególną uwagę zasługuje na przykład największa w Europie sieć wąwozów i gleb lessowych, czy odbywające się na nałęczowskim niebie doroczne zawody balonowe.
Park Zdrojowy
Nie da się ukryć, że to właśnie Park Zdrojowy, założony przez Stanisława Małachowskiego, stanowi główny cel podróży większości turystów zmierzających do Nałęczowa – głównie z uwagi na znajdujące się w nim sanatorium. Niemniej zauważyć trzeba, że nie bez powodu Park Zdrojowy wpisany został w całości na listę zabytków – jest to bowiem ogromny kompleks parkowy, na terenie którego goście mogą nie tylko skorzystać z szeregu uzdrowiskowych dobrodziejstw, ale również oddać się zwiedzaniu szeregu zabytków, czy po prostu odpocząć, pełną piersią chłonąc wyjątkowość tego miejsca.
Na szczególną uwagę w Parku Zdrojowym zasługuje Pijalnia Wód Mineralnych i Palmiarnia, zaś amatorzy dawnej architektury z całą pewnością docenią liczne, zabytkowe wille, z których najistotniejszą będzie Pałac Małachowskich. Niemniej, tym co zwykle stanowi główną oś odwiedzin w nałęczowskim Parku Zdrojowym, jest oczywiście Uzdrowisko Nałęczów.
Uzdrowisko Nałęczów w Parku Zdrojowym
Niesamowite walory lecznicze nałęczowskiego uzdrowiska znane są w całej Polsce, każdego roku przyciągając do siebie tłumy turystów – zarówno seniorów, jak i osoby dorosłe z dziećmi. Dzięki rozmaitym zabiegom świadczonym w wyjątkowych budynkach, wzniesionych ponad sto lat temu, każdy będzie miał okazję nie tylko cieszyć się lepszym samopoczuciem i relaksem nigdzie indziej niedostępnym, ale również rzeczywistą poprawą zdrowia. Sanatorium „Książę Józef”, „Stare Łazienki”, czy Atrium – to po prostu trzeba poczuć!
Wąwozy i gleby lessowe – największa sieć w Europie
Przez Nałęczów i szereg ościennych gmin rozpościera się nietknięte ingerencją człowieka miejsce, które nie bez powodu określane jest jako Kraina Lessowych Wąwozów. Na jej terenie znajdują się rozliczne rezerwaty przyrody i dwa parki krajobrazowe, dzięki którym piękno lokalnej natury można zatrzymać w czasie.
Ta największa w Europie sieć lessowych wąwozów, to zdecydowanie idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą nieco odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i poświęcić parę chwil na obcowanie z tym, co w przyrodzie jest najlepsze, zapominając o wszelkich troskach.
Góra Poniatowskiego
Góra Poniatowskiego, znajdująca się w pobliżu Muzeum Bolesława Prusa, to idealne miejsce na spacer w otoczeniu przyrody i historii. Ten niewielki park na wzgórzu, poddany rewitalizacji, oferuje spokojną przestrzeń do odpoczynku, a jednocześnie przenosi odwiedzających w czasy średniowiecza. Według legendy nazwa tego miejsca pochodzi od króla Augusta Poniatowskiego, który odwiedził Nałęczów.
Historyczne znaczenie wzgórza potwierdza fakt, że niegdyś znajdowało się tam średniowieczne grodzisko. Spacerując po Górze Poniatowskiego, można nie tylko zrelaksować się na świeżym powietrzu, ale także zanurzyć się w fascynującą opowieść o dawnych czasach.
Doroczne zawody balonowe w Nałęczowie
Co roku w Nałęczowie ma miejsce niezwykłe wydarzenie, którego próżno szukać w innych częściach kraju. Nałęczowskie niebo przyozdabiają dziesiątki kolorowych balonów, za sterami których stoją zarówno baloniarze z Polski, jak i krajów sąsiednich, czy nawet z Bliskiego Wschodu.
Ma to oczywiście związek z odbywającymi się tutaj Balonowymi Mistrzostwami Polski oraz Międzynarodowymi Zawodami Balonowymi, każdorazowo przyciągającymi mnóstwo turystów. Imprezę uświetnia festynowa atmosfera, związana z kiermaszem lokalnych wyrobów, występami artystów czy szeregiem innych atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy!
Sprawdź też: Atrakcje turystyczne w Lublinie – co warto odwiedzić?
Czy warto odwiedzić Nałęczów?
Nie da się ukryć, że Nałęczów to miejsce magiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić – zarówno przez pryzmat dostępnych tu atrakcji historycznych, stanowiących niezwykle istotny element dla całej polskiej kultury, jak i wylewające się zewsząd bogactwo natury, której emanację majestatu dostrzec można przede wszystkim w nałęczowskim Parku Zdrojowym.
Trzeba również mieć na względzie fakt, że Nałęczów stanowić może doskonały przystanek w trakcie zwiedzania całego, okolicznego regionu. Warto odwiedzić znajdujący się w pobliżu Pałac Czartoryskich czy Muzeum Wsi Lubelskiej w stolicy województwa. Sporą wartość dla turystów przedstawia także Kazimierz Dolny, gdzie Góra Trzech Krzyży przebija swym pięknem wszystkie inne punkty widokowe. Ponadto, jak wynika z informacji, jakie znaleźć można na niejednym blogu podróżniczym, warto spędzić chwilę na Zamku w Janowcu z XVI wieku, którego unikalny klimat zachwyci nie tylko mediewistów.
Słowem podsumowania stwierdzić należy, że Nałęczów powinien stanowić obowiązkowy punkt na trasie wszystkich turystów, którzy podczas swej wycieczki chcieliby połączyć wyjątkowe wrażenia z obcowania z historią i architekturą, wraz z jedynym w swoim rodzaju wypoczynkiem na łonie przyrody.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_120423949_m%C5%82oda-kobieta-profesjonalny-fotograf-z-aparatem-w-starym-zamku-koncepcja-podr%C3%B3%C5%BCnika.html