Atrakcje turystyczne w Lublinie bez trudu zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów. Odpowiednie dla siebie rozrywki znajdą tu zarówno entuzjaści historii, jak i miłośnicy natury czy stali bywalcy rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Co warto zobaczyć w Lublinie?

atrakcje-turystyczne-w-lublinieFot.: Miasto Lublin

Z jakich atrakcji turystycznych słynie Lublin? Czy warto przejść się po malowniczych uliczkach Starego Miasta? Co ciekawego odnajdą tu miłośnicy historii? Jakie nietypowe, ale wyjątkowo ciekawe miejsca warto odwiedzić? Co Lublin oferuje entuzjastom przyrody? Jakie wydarzenia kulturalne w Lublinie nie powinny nas ominąć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym materiale.

Lublin – atrakcje turystyczne. Czego można się tu spodziewać?

Turyści odwiedzający Lublin, mogą spodziewać się szeregu wyjątkowych atrakcji zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Lublin słynie z wielowiekowej historii, będąc żywym świadkiem i uczestnikiem jednych z najistotniejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj, w słynącym z wielokulturowości Lublinie, swój początek miała Unia Lubelska, a więc utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów – jednego z największych mocarstw renesansowej Europy.

Wcześniej Lublin uchodził za ulubione miasto króla Władysława II Jagiełły, który zwykł spędzać w nim sporo czasu, fundując w nim nawet wotum wdzięczności za zwycięstwo pod Grunwaldem – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej. W Lublinie do dziś możemy podziwiać szereg wyjątkowych zabytków, które nie tylko przypomną nam złoty wiek polskości, ale i zachwycą niezwykłą architekturą, która na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Lublin dla miłośników historii

Lubelskie Stare Miasto, Muzeum Wsi Lubelskiej, Plac Litewski czy Muzeum Historii Miasta Lublina – to tylko niektóre atrakcje, jakie Lublin może zaoferować miłośnikom historii.

Biorąc pod uwagę niezwykle bogatą spuściznę miasta, trudno jest nie oprzeć się wrażeniu, że naszą wirtualną wędrówkę po Lublinie powinniśmy rozpocząć na Starym Mieście, zachęcając do osobistego wybrania się do stolicy województwa lubelskiego.

stare-miasto-lublinFot.: Miasto Lublin

Romantyczny spacer po Starym Mieście

Zwiedzanie Lublina najlepiej zacząć od Starego Miasta. Z malowniczego Krakowskiego Przedmieścia wprowadzi nas tu Brama Krakowska – to właśnie stamtąd będziemy mogli wybrać się w podróż klimatycznymi, wąskimi uliczkami, przybliżającymi nam piękno renesansu lubelskiego oraz odpocząć w cieniu wyjątkowych, majestatycznych kamienic.

Choć warto jest z bliska przyjrzeć się niesamowitej, liczącej sobie kilkaset lat architekturze, to Stare Miasto można podziwiać również z lotu ptaka. W Lublinie znajduje się wiele atrakcyjnych punktów widokowych, których z całą pewnością nikt nie przeoczy – część z nich opisujemy na łamach tego artykułu.

Zamek Lubelski

Spacerując po Lublinie, prędzej czy później znajdziemy się przy Zamku Lubelskim, który zdecydowanie powinien stanowić obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Pierwszy, historyczny Zamek powstał w XII wieku, od tego czasu doświadczając wielokrotnych metamorfoz, zmieniając także swoje przeznaczenie – początkowo pełnił funkcję obronną i mieszkalną, a później w XIX wieku, już w nowej formie architektonicznej, którą możemy zobaczyć dzisiaj, służył jako więzienie. Dziś swoją siedzibę ma w nim Muzeum Narodowe w Lublinie.

Jedną z najciekawszych perełek architektonicznych może okazać się romański donżon, wybudowany w wieku XIII. To doskonały punkt widokowy dla wszystkich, którzy chcieliby podziwiać Stare Miasto.

Zwiedzając Zamek, powinniśmy zobaczyć również jeden z najcenniejszych zabytków Polski, jakim jest XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej. Ściany Kaplicy są pokryte rusko-bizantyńskimi freskami, pochodzącymi z 1418 roku, a za powstanie tego wyjątkowego miejsca odpowiedzialny jest sam Władysław II Jagiełło.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to skansen, na terenie którego zgromadzono liczne zabytki historycznej architektury regionu. Ze względu na różnorodność pochodzenia tutejszych zbiorów, Muzeum Wsi Lubelskiej zostało podzielone na siedem sektorów:

  • Wyżyna Lubelska,

  • Roztocze,

  • Powiśle Lubelskie,

  • Podlasie,

  • Nadbuże,

  • Sektor dworski,

  • Sektor miasteczkowy.

Odwiedzający to miejsce, goście będą mogli z bliska przyjrzeć się najrozmaitszym budowlom, użytkowanym przez mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny w XIX wieku i na początku wieku XX – kuźnia, wiatrak, olejarnia, kościół, piwiarnia i dziesiątki innych.

Co więcej można tu zobaczyć rekonstrukcję miasteczka z okresu II wojny światowej, w tym ratusz, dom żydowskiego cadyka, lodziarnię i posterunek policji.

Muzeum Historii Miasta Lublina

Muzeum Historii Miasta mieści się w zabytkowej Bramie Krakowskiej, prezentując niesamowite artefakty przybliżające nam dzieje Lublina – od początków osadnictwa na tych terenach w VI wieku, aż do roku 1944.

Wystawa zawiera obfity przekrój zbiorów: od wyrobów ceramicznych pochodzących z najwcześniejszych lat przybycia ludzi w te okolice, przez eksponaty średniowieczne i renesansowe, aż po dokumenty oraz pamiątki z powstania listopadowego czy styczniowego i czasów nowożytnych.

Archikatedra Lubelska

Barokowa świątynia, której pierwsza wersja powstała w 1625 roku, do dziś może zachwycać swym wyjątkowym kunsztem architektonicznym, przypominając o wpływie jezuitów na kształtowanie się lubelskiej historii. Zachwycić może nas nie tylko sama budowla, ale i jej wnętrze – siedemnastowieczny ołtarz z czarnej gruszy libańskiej, barokowe obrazy Franciszka Lekszyckiego („Ostatnia Wieczerza” i „Uczta u Heroda”), a także iluzjonistyczne freski autorstwa Józefa Meyera, to tylko część zabytków budujących monumentalną atmosferę tego miejsca.

Na lewo od ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Płaczącej. Wedle relacji świadków, 3 lipca 1949 roku, obraz miał płakać krwawymi łzami, zebranymi później i umiejscowionymi w jednym z maryjnych kamieni koronnych. „Cud Lubelski” do dziś wspominany jest przez wierzących, tym bardziej, że w owych, trudnych czasach wzbudził poruszenie na tyle duże, że doprowadził do poważnego konfliktu między komunistycznymi władzami PRL, a mieszkańcami.

Niemniej, choć Archikatedra Lubelska kojarzyć się nam będzie przede wszystkim z wyjątkowym pięknem architektury sakralnej, to nie umknie niczyjej uwadze, że jeden z jej elementów – Wieża Trynitarska – stanowi fenomenalny punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę Lublina.

Plac Litewski

Plac Litewski, znajdujący się w centrum Lublina, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców miasta. To otwarta, wielofunkcyjna przestrzeń, która przyciąga liczne inicjatywy społeczne sprzyjające integracji lublinian. Jedną z największych atrakcji Placu jest nowoczesna fontanna multimedialna, która wraz z kompleksem fontann linearnych, cieszy najmłodszych mieszkańców. Corocznie, pokazy i spektakle organizowane w okresie letnim, gromadzą tu nawet kilkutysięczne tłumy.

Plac Litewski ma również ogromne znaczenie historyczne. Wedle podań, to właśnie tu w XVI wieku obradować miała polska i litewska szlachta, rozprawiając o szczegółach zawiązania trwałej Unii.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku to bolesna część historii miasta. Zostało utworzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Na odwiedzających czekają tu wystawy autentycznych przedmiotów pochodzących z obozu, przejęte przez Muzeum po jego oswobodzeniu, pamiętniki i spisane wspomnienia byłych więźniów, a także instalacje artystyczne lokalnych twórców opowiadające tragiczną historię tego miejsca.

plac-litewski-w-lublinieFot.: Miasto Lublin

Ciekawe miejsca w Lublinie

Historia Lublina i jego wyjątkowa atmosfera, to nie tylko muzea o historycznej tematyce czy budowle wzniesione setki lat temu. Lublin słynie z mnóstwa arcyciekawych atrakcji, które pozwolą odwiedzającym go turystom na spędzenie czasu w sposób nietypowy i kreatywny.

Regionalne Muzeum Cebularza

Jak nietrudno jest się domyślić, Regionalne Muzeum Cebularza to miejsce, w którym odwiedzający go turyści będą mogli dowiedzieć się więcej na temat jednego z najpopularniejszych przysmaków Lubelszczyzny, jakim jest cebularz.

Goście posiądą wiedzę na temat tajników powstawania cebularza, usłyszą skąd się wziął, a nawet będą mogli sami spróbować swoich sił przy jego wypieku. To doskonałe miejsce na spędzenie czasu z całą rodziną!

Centrum Spotkania Kultur

Budynek Centrum Spotkania Kultur ma za sobą długą historię, która wiąże się z „Teatrem w budowie” – satyrycznie nazwanej przez mieszkańców inwestycji, która przez lata pozostawała w stanie surowym, czekając na ukończenie. To dlatego dzisiejsza bryła CSK zachowała chłodny, betonowy sznyt i otwarte przestrzenie. Autor projektu, znany twórca architektury współczesnej Bolesław Stelmach, wkomponował istniejącą bryłę „Teatru w budowie” w nowo powstały budynek Centrum Spotkania Kultur.

Na terenie Centrum odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, związane ze światem muzyki, literatury czy malarstwa. Znajdują się tu również restauracje, siedziby miejscowych teatrów, a nawet… Miejska Pasieka Artystyczna – szereg wyjątkowo pięknych projektów uli, zamieszkanych przez lubelskie pszczoły. Pasieka znajduje się na zielonym tarasie na 4. piętrze budynku.

Brama Grodzka – Teatr NN

Mieszczący się w historycznej Bramie Grodzkiej Teatr NN, od 1998 roku na różne sposoby działa na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i edukacji. Organizuje coroczne wydarzenia kulturalne, takie jak „Miasto Poezji” czy „Śladami Singera”.

Częścią tej instytucji jest także Dom Słów – miejsce o charakterze kulturalno-edukacyjnym, przybliżające mieszkańcom i gościom historię lubelskiego drukarstwa oraz Lubelska Trasa Podziemna – liczący sobie około 300 metrów podziemny szlak turystyczny, zaczynający się w piwnicach Trybunału Koronnego i przebiegający pod ulicami Starego Miasta.

Lublin dla miłośników przyrody

Lublin to nie tylko zapierające dech w piersiach budynki, czy miejsca poświęcone szeroko rozumianej edukacji. Amatorzy rekreacji w otoczeniu natury również znajdą tu sporo atrakcji – Ogród Saski, Park Ludowy czy Ogród Botaniczny, to tylko niewielka część tego rodzaju miejsc wypoczynku.

Ogród Saski

Historia Ogrodu Saskiego sięga 1837 roku, kiedy to został założony jako pierwszy park miejski w Lublinie. Od tamtego czasu jest jednym z najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejsc na popołudniowe czy weekendowe spacery. Jednym z jego najistotniejszych elementów są liczne okazy cennego starodrzewu, wśród których największą atrakcją jest topola biała o obwodzie pnia 610 centymetrów, w roku 1997 uznana za pomnik przyrody.

Park Ludowy

Powstały krótko po II wojnie światowej Park Ludowy, to kolejne atrakcyjne miejsce rekreacji dla całej rodziny. Po kompleksowej rewitalizacji, jaką przeszedł w ostatnich latach, stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Lublina. W Parku znajduje się wiele atrakcji, między innymi: amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Położony w dolinie rzeki Czechówki Ogród Botaniczny UMCS może poszczycić się wyjątkowo bogatą kolekcją zbiorów. Na jego terenie znajduje się 1600 gatunków drzew i krzewów, tyleż samo roślin szklarniowych i ponad dwa razy więcej, bo aż 3300 roślin zielonych rosnących w gruncie. Mieści się tu także zrekonstruowany XVIII-wieczny szlachecki dworek, należący do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza, który niejednokrotnie odwiedzał to miejsce. Ogród Botaniczny jest do dyspozycji gości od kwietnia do października.

Wydarzenia kulturalne w Lublinie

Lublin słynie nie tylko ze swoich zabytków i atrakcji turystycznych, ale także licznych wydarzeń kulturalnych. Odbywa się tu bowiem mnóstwo niezwykłych festiwali, koncertów, spektakli czy spotkań artystycznych, które każdego roku zachęcają do uczestnictwa tysiące osób – tak mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych. Zabytkowe ulice i place Lublina zamieniają się w scenerię ważnych wydarzeń artystycznych, które czerpią z historii, tradycji, czy lokalnej kuchni.

Carnaval Sztukmistrzów 2017

Fot.: Miasto Lublin

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Ten festiwal muzyczny to doskonała okazja do poznania historii, tradycji i kultury różnych krajów, co nawiązuje do wielokulturowości z jakiej słynie Lublin. Każdego roku w wydarzeniu uczestniczą artyści z różnych stron świata, zachwycając widownię wyjątkowymi występami.

Carnaval Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie wyjątkowej natury. Obecni na nim goście będą mogli podziwiać występy kuglarskie, cyrkowe i teatralne. Ulice Lublina zapełniają się wówczas artystami nowej sztuki cyrkowej, przybyłymi na festiwal z różnych stron świata. Jak zapewniają osoby które wzięły już udział w wydarzeniu, jego atmosfera jest niesamowita – zdecydowanie jest to coś, czego nie można przegapić!

Re:Tradycja (dawniej Jarmark Jagielloński)

Festiwal Re:Tradycja, znany wcześniej pod nazwą Jarmark Jagielloński, organizowany jest w Lublinie każdego roku w sierpniu. Myślą przewodnią wydarzenia jest sztuka ludowa i to wokół niej skupia się rozbudowany program festiwalu. Na uczestników czekają, m.in. koncerty, potańcówki, targi sztuki ludowej, spotkania z twórcami oraz liczne warsztaty.

Czy warto odwiedzić Lublin?

Nie da się zaprzeczyć, że Lublin to jeden z najlepszych kierunków na wyjazd w Polsce. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie wyjątkowe atrakcje. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy historii, architektury, jak i kultury czy przyrody. Trudno objąć wszystkie warte zobaczenia, niezwykłe miejsca w Lublinie jednym spojrzeniem – tu trzeba po prostu przyjechać i zatrzymać się na dłużej!

Oceń artykuł
4.2/5 (5)