Coroczne rozliczenie PIT zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim poszukiwania rozmaitych ulg, odliczeń czy innych możliwości otrzymania jak najwyższego zwrotu podatku. Wspólne rozliczenie małżonków stanowi jedną z okazji ku temu, by już od 15 lutego 2024 roku skutecznie zawalczyć o dodatkowe środki na naszym koncie.

Dlaczego warto rozliczać podatek razem z małżonkiem? W jakich sytuacjach może to być niezbędne? Jakich formalności należy dopełnić? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz niżej.

Dlaczego warto wspólnie rozliczać PIT?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków to rozwiązanie, z którym spotykamy się przede wszystkim w sytuacji, w której chcemy ominąć drugi próg podatkowy. Powodem w tej materii jest struktura skali podatkowej, zgodnie z którą drugi próg podatkowy dotyczy osiągniętych przez podatnika zarobków wyższych niż 120 000 złotych rocznie.

W przypadku rozliczenia wspólnego, progi obojga małżonków sumują się, wobec czego wyłącznie ich zsumowane zarobki powyżej kwoty 240 000 złotych w skali roku będą podlegać opodatkowaniu na poziomie 32%.

Ominięcie drugiego progu podatkowego nie jest jednak wyłącznym powodem dla którego wspólne rozliczenie PIT będzie korzystne. Ze Wspólnego rozliczenia można skorzystać również w sytuacji, w której jedno z małżonków nie pracuje w ogóle. Wówczas kwota zmniejszająca podatek zostanie od łącznych zarobków odliczona dwukrotnie.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków – formalności

Aby wspólnie z małżonkiem rozliczyć PIT, wystarczy zaznaczyć w formularzu PIT-36 lub PIT-37 odpowiednie pola, co jest tożsame ze złożeniem wniosku o wspólne rozliczenie. Złożenie deklaracji PIT może mieć miejsce w dowolnym Urzędzie Skarbowym właściwym dla jednego ze współmałżonków, przy czym oczywiście całą sprawę można załatwić przez internet.

Istnieją jednak pewne dodatkowe formalności, których spełnienie jest dla wspólnego rozliczenia niezbędne. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w ramach której jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas możliwość wspólnego rozliczenia PIT występuje wyłącznie w sytuacji, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą była opodatkowana na zasadach ogólnych; ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (z wyłączeniem najmu prywatnego) i podatek liniowy całkowicie negują możliwość wspólnego rozliczenia.

Istotny jest także moment zawarcia małżeństwa. Jeszcze do niedawna korzystanie ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem było możliwe jedynie wówczas, gdy para pozostawała ze sobą w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Aktualnie wystarczy zawarcie małżeństwa w dowolnym dniu danego roku podatkowego i trwanie w nim końca rzeczonego roku, by móc skorzystać ze wspólnego rozliczenia.

Oceń artykuł
5/5 (1)