Główny Urząd Statystyczny (GUS) co jakiś czas publikuje najnowsze informacje na temat stanu lokalnej gospodarki wielu polskich miast. Analizy dotyczące Lublina zasadniczo mogą napawać optymizmem, podobnie zresztą jak budowane na ich podstawie prognozy dotyczące przyszłości. Zgodnie z nimi, bezrobocie w Lublinie w 2023 roku wynosi zaledwie 4,3%, zaś liczba profesji notowanych na listach zawodów deficytowych stale rośnie. Poprawiają się również ogólne warunki zatrudnienia, a co najważniejsze średnie zarobki w Lublinie stale rosną.

średnie-wynagrodzenie-w-lublinie

Czym charakteryzuje się rynek pracy w Lublinie? Na co mogą liczyć kandydaci w tym mieście? Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Lublinie zgodnie z danymi GUS? Gdzie najlepiej szukać ofert zatrudnienia w Lublinie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Lublinie – analiza

Rynek pracy w Lublinie charakteryzuje się dużą przystępnością i stabilnością, a także rozwojem korzystnym dla pracowników. Potwierdza to stosunkowo niska stopa bezrobocia (4,3%) oraz obecność wielu profesji na listach zawodów deficytowych. Średnie wynagrodzenie w Lublinie także rośnie i plasuje się obecnie na dość satysfakcjonującym poziomie, o którym informujemy niżej.

Warunki zatrudnienia ulegają stałej poprawie i to bez względu na docelowy sektor. Umowa o pracę każdorazowo stanowi podstawę współpracy, zaś umowy cywilnoprawne, takie, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, przechodzą z wolna do przeszłości. Ponadto, wielu pracodawców oferuje zatrudnianym przez siebie pracownikom rozliczne benefity pozapłacowe, które w znacznym stopniu wpływają na ich poczucie zadowolenia z pracy.

W Lublinie dostępna jest także praca zdalna, która w wielu przypadkach poszerzać będzie możliwości osób zatrudnionych. Najczęściej spotyka się ją w takich branżach jak IT czy marketing, choć coraz więcej ofert dotyczy pracy w takim kształcie również w administracji czy finansach. Co więcej, nikt nie powinien w Lublinie mieć problemu ze zdobyciem pracy dorywczej – w dowolnym sektorze.

Średnie wynagrodzenie w Lublinie – statystyki GUS

Średnie wynagrodzenie w Lublinie o którym informuje nas GUS znajduje się na dość wysokim, choć wcale nie na satysfakcjonującym poziomie. Zgodnie z danymi jakie GUS prezentuje na październik 2023 roku, średnie zarobki w Lublinie wyniosły 6 805 złotych brutto w skali miesiąca. Jest to wynik niższy niż średnia krajowa, wynosząca w tym samym okresie 7 379 złotych brutto miesięcznie. Wpływ na niższe wynagrodzenia w Lublinie ma przede wszystkim struktura zatrudnienia w regionie – więcej osób pracuje w gorzej opłacanych zawodach niż w przypadku innych, polskich miast.

Na największe zarobki w Lublinie, podobnie jak i w innych częściach kraju, liczyć mogą osoby piastujące stanowiska kierownicze oraz specjaliści z sektora IT. Na start można otrzymać nawet 8 000 złotych brutto (zależnie od stanowiska), przy czym wynagrodzenia będą raptownie wzrastać do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca.

Najniższe wynagrodzenia z kolei notuje się w przypadku tych profesji, które nie wymagają od zatrudnionych posiadania szczególnych kwalifikacji do wykonywania swojej pracy. Przykład może stanowić praca jako ochroniarz, sprzątaczka czy pracownik fizyczny. W tej sytuacji wypłata rzadko kiedy będzie przekraczać próg ustawowej płacy minimalnej, wynoszącej w 2023 roku 3 600 złotych brutto miesięcznie.

Najnowsze oferty pracy w Lublinie – gdzie ich szukać?

Jak już można się było przekonać czytając niniejszy artykuł, ogłoszenia o pracę w Lublinie są dość liczne w wielu sektorach – zarówno w przypadku ofert pracy na cały etat, jak i na część etatu. Kluczem do szybkiego znalezienia stabilnej posady jest wiedza na temat tego, gdzie intratnych ofert pracy można szukać najskuteczniej.

Do swojej dyspozycji będziesz mieć przynajmniej cztery metody. Wyliczyć można osobiste udanie się do interesującego nas zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV, skorzystanie z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, czy przejrzenie ofert w Powiatowym Urzędzie Pracy. Choć w wielu przypadkach mogą to być metody pomocne, to jednak nie są one najbardziej efektywne.

Zdecydowanie najlepszą z opcji stanowić będzie skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze ogłoszenia o pracę w Lublinie pojawiają się najliczniej i najprędzej, oferując obu stronom możliwość szybkiego nawiązania współpracy. Co więcej, nawigowanie po serwisie jest niesamowicie wygodne i intuicyjne. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwarki na przykład „oferty pracy – Lublin”, a naszym oczom ukażą się najlepsze z aktualnych możliwości.

Oceń artykuł
1/5 (1)