Branża transportowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki, wraz z pozostałymi, kluczowymi dla siebie elementami – logistyką i spedycją. Ilość ofert pracy rośnie z roku na rok, a warunki zatrudnienia poprawiają się. Wzrasta także wysokość płac. Ilość kandydatów chętnych do objęcia stanowiska kierowcy również jest dość duża, również z uwagi na stosunkowo niewielkie wymagania pracodawców.

kierowca-zawodowy-zaroki

Jak wygląda rynek pracy kierowców w 2023 roku? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć kierowcy w Polsce? Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać zatrudnienie jako kierowca? Jak wygląda zakres obowiązków na tym stanowisku? Ile zarabia kierowca w Polsce? Gdzie najlepiej szukać pracy tego rodzaju? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy kierowców – jak wygląda w 2023 roku?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie niniejszego materiału, sektor TSL (transport – spedycja – logistyka) jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rodzimej gospodarki, co stanowi standard już od wielu lat. Warunki zatrudnienia ulegają stałej poprawie, a kierowcy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia i mnóstwo dostępnych na rynku ofert pracy. Biorąc pod uwagę bieżący poziom branży, nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości trend ten miał się jakkolwiek odwrócić.

Warto w tym miejscu podkreślić, że bez względu na stanowisko, jakie przyjdzie nam w tej branży objąć, będziemy mogli dodatkowo liczyć na szereg benefitów pozapłacowych, którymi pracodawcy coraz częściej częstują swoich pracowników. Do najczęstszych w tym zakresie należą: prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia, czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy (nieprzewidziane ustawą).

Jakie wymagania trzeba spełnić by zostać kierowcą?

Wymagania stawiane kandydatom przez przedsiębiorców nie są szczególnie wygórowane, choć trzeba mieć na względzie, ze mogą się one od siebie znacznie różnić w zależności od docelowego stanowiska. Niemniej, wykształcenie formalne przyszłych pracowników zwykle nie gra roli w procesie rekrutacji, a z uwagi na pokaźne deficyty w branży, podobnie ma się sprawa z doświadczeniem na podobnym stanowisku. Niemniej, doświadczenie zawsze będzie mile widziane i na pewno wpłynie pozytywnie na ostateczną wysokość Twojego wynagrodzenia.

Podstawowym z wymagań jest oczywiście odpowiednie prawo jazdy – jego rodzaj uzależniony jest od tego, na jakim stanowisku przyjdzie Ci pracować. Prawo jazdy kat. D uprawnia do jazdy autobusami i autokarami. Dużo popularniejsze jest prawo jazdy kat. B, dzięki któremu prowadzić możemy samochody osobowe. Uprawnia ono do pracy jako taksówkarz, kurier, czy dostawca. Niemniej, zdecydowanie najwięcej można zarobić jako kierowca ciężarówki – w tym celu niezbędne będzie prawo jazdy kat. C.

Obowiązkowe badania dla kierowców również są niezbędne, jednak przeprowadza się je dopiero po zakończeniu rekrutacji, a koszt całości pokrywa pracodawca. Podobnie jest w kwestii badań sanitarno-epidemiologicznych, które w przypadku kontaktu pracownika z produktami spożywczymi również będą niezbędne. Dodatkowym atutem mogą się okazać na przykład uprawnienia na wózki widłowe, dzięki którym będziemy mogli brać aktywny udział w rozładunku towaru.

Niezmiernie istotne na współczesnym rynku pracy są także kompetencje miękkie pracowników, które w znaczący sposób wpływają na ich codzienną efektywność i skuteczność. Warto wpisać do swojego CV jak najwięcej atrakcyjnych cech, jednak nie warto kłamać – wszystkie bowiem zostaną skrupulatnie zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Do najistotniejszych obecnie cech należą: komunikatywność, umiejętność pracy pod presją czasu, odporność na stres, zdolność do logicznego myślenia i zaangażowanie w powierzone obowiązki.

Praca jako kierowca – przykładowy zakres obowiązków

Zakres obowiązków kierowcy będzie różnił się znacznie, w zależności od stanowiska, na jakie aplikujesz. Co więcej, wpływ na zakres codziennych zadań może mieć także przedsiębiorstwo z jakim podejmiesz współpracę, a nawet miasto, w jakim zdobędziesz zatrudnienie. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, praca kierowcy w Szczecinie może w detalach różnić się od pracy kierowcy w Warszawie, nawet w pozornie najbardziej uniwersalnych elementach.

W przypadku dostawców i kurierów, podstawowym obowiązkiem będzie przewóz towarów z punktu A do punktu B, przy zachowaniu dbałości o dokumentację transportową. W niektórych przypadkach trzeba będzie dodatkowo pomóc w załadunku i rozładunku towaru. Podobne obowiązki ma kierowca kat. C, jednak w jego sytuacji w grę może wejść także transport międzynarodowy.

Taksówkarze i kierowcy autobusów na co dzień obcują bezpośrednio z drugim człowiekiem, więc profesjonalna obsługa klienta w ich przypadku to absolutna podstawa. Naturalnie, również oni muszą wykonywać kursy na odpowiednich trasach, a także bezpośrednio pobierać opłaty za swoją pracę lub sprzedawać bilety.

Ile zarabia kierowca w Polsce?

Zarobki kierowców uzależnione są przede wszystkim od tego, jakim rodzajem pojazdu się poruszają. Kierowca kat. B zasadniczo może liczyć na najniższe wynagrodzenie, a na najwyższe – kierowca kat. C. Wszystko zależy jednak jeszcze od docelowego stanowiska i przedsiębiorstwa, dzięki któremu otrzymujemy zatrudnienie.

Kierowca kat. B – zarobki

W przypadku kierowców kat. B, na najniższe wynagrodzenia mogą liczyć dostawcy i kurierzy. W obu przypadkach, mediana wynagrodzeń wynosi 4 700 złotych brutto w skali miesiąca. Warto jednak przypomnieć, że jest to wyłącznie wynagrodzenie podstawowe, a szczególnie kurierzy mogą liczyć na szereg atrakcyjnych premii, powiązanych z ich efektywnością.

Na najlepsze zarobki spośród wszystkich kierowców kat. B może liczyć taksówkarz, gdzie widełki wynagrodzeń wahają się pomiędzy 6 000 złotych brutto miesięcznie, a 10 00 złotych brutto. W tym przypadku ostateczna wysokość wynagrodzenia jest zależna od tego, czy kierowca pracuje na podstawie własnej działalności gospodarczej, czy też zrzeszony jest w jednej z korporacji taksówkarskich.

Kierowca kat. D – zarobki

Kierowca autobusu, a więc kierowca kat. D, dotychczas nie mógł się pochwalić szczególnie wysokimi zarobkami, jednak warunki zatrudnienia na tym stanowisku w sposób wyraźny polepszyły się. Nadal jednak są zależne od miasta. Dla przykładu, kierowca autobusu w Warszawie może liczyć na pensję rzędu nawet 6 000 złotych brutto miesięcznie.

W przypadku mniejszych miejscowości wypłata nie będzie jednak tak atrakcyjna. Oblicza się, że mediana wynagrodzeń na tym stanowisku to 4 910 złotych brutto miesięcznie, gdzie najsłabiej zarabiający mogą otrzymać wypłatę rzędu zaledwie 4 100 złotych brutto w skali miesiąca.

Kierowca kat. C – zarobki

Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że to właśnie kierowcy kat. C mogą liczyć na najwyższe zarobki w całej branży. Kierowca ciężarówki poruszający się na terenie kraju, może liczyć na wynagrodzenie miesięczne sięgające nawet 7 000 złotych brutto w skali miesiąca.

Dużo lepiej przedstawiają się jednak zarobki osób zatrudnionych jako kierowca międzynarodowy. Wynagrodzenia na tym stanowisku zaczynają się od 8 000 złotych brutto miesięcznie, dochodząc do nawet 12 000 złotych w skali miesiąca.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia jako kierowca?

Ilość ofert pracy dla kierowców jest bardzo duża. Notowane deficyty pozwalają nam twierdzić, że trend ten utrzyma się jeszcze przez długi czas, wobec czego znalezienie pracy jako kierowca, nie powinno być zbyt dużym problemem – zarówno gdy interesuje Cię zatrudnienie w Warszawie, Krakowie, czy też praca dla kierowców w Opolu. Kluczem do znalezienia stabilnej posady jest po prostu wiedza o tym, gdzie zatrudnienia można szukać najefektywniej.

Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najbardziej efektywnym ze sposobów dla znalezienia zatrudnienia, będzie skorzystanie z asysty jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najszybciej, dając zainteresowanym możliwość sprawnego przebrnięcia przez całą rekrutację.

Rzecz jasna, możesz skorzystać także z innych, nieco bardziej tradycyjnych możliwości. Do najpopularniejszych zaliczymy powiatowy urząd pracy, czy dowolną agencję zatrudnienia tymczasowego. Możesz również osobiście wybrać się do upatrzonego wcześniej zakładu pracy i w nim złożyć swoje CV. Niemniej, trzeba przyznać, że zdecydowanie najlepszą z opcji będzie skorzystanie z pierwszej z wymienionych.

Oceń artykuł
0/5 (0)