Rozmaite praktyki z dziedziny Employer Brandingu coraz częściej stanowią codzienność pracodawców – zarówno w procesie zarządzania firmą, jak i przeprowadzania rekrutacji. Jedną z nich może być „Candidates Experience”, czyli w skrócie CX. To właśnie dbałość o ten element może nam, jako pracodawcy, zapewnić spektakularny sukces w budowaniu stabilnego zespołu specjalistów.

employer-branding-cx-rekrutacja

Czym dokładnie jest Candidates Experience? Dlaczego jest to rzecz tak ważna na współczesnym rynku pracy? Jak budować pozytywne CX? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Candidates Experience – czym jest?

Sformułowanie „Candidates Experience” z języka angielskiego oznacza po prostu „Doświadczenia Kandydata”. Całość dotyczy po prostu wrażeń na temat naszej firmy i przeprowadzanego przez nią procesu rekrutacyjnego, jakie kandydat odczuwa w trakcie naboru – budowanie pozytywnego CX jest oczywiście zorientowane na to, by te wrażenia były jak najbardziej pozytywne.

Pozytywny CX to kluczowy czynnik w procesach rekrutacyjnych, szczególnie w dobie internetu, gdzie opinie o firmach w zakresie najrozmaitszych pól ich działania pojawiają się w mgnieniu oka. Budując pozytywny CX jesteśmy postrzegani jako wiarygodny pracodawca – jako przedsiębiorstwo, w którym warto realizować swoją karierę zawodową przez lata. Siłą rzeczy będziemy więc w stanie zachęcić do współpracy specjalistów najwyższej klasy.

Jak budować pozytywne CX?

Zbudowanie pozytywnego CX wbrew pozorom nie jest takie trudne – wystarczy po prostu zastanowić się, czego my, jako potencjalny kandydat, oczekiwalibyśmy od przeprowadzającego rekrutację przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że opinie kandydatów na temat procesu rekrutacji w naszej firmie – szczególnie wówczas, gdy jego rezultat będzie dla nich niepomyślny – w wyraźny sposób odbiją się na naszym wizerunku.

Istnieje kilka elementów, na które już dziś możesz zwrócić uwagę, by budować pozytywne CX w oczach kandydatów. Oto one:

  • Transparentność – upewnij się, że proces rekrutacji jest zrozumiały dla jego uczestników. Przedstaw etapy procesu i ramy czasowe, jednocześnie jasno formułując swoje oczekiwania.
  • Wiarygodność – pamiętaj, by treść przedstawianej przez Ciebie oferty na rozmowie kwalifikacyjnej pokrywała się z tym, co zamieściłeś w ogłoszeniu.
  • Czas rekrutacji – pamiętaj, by szanować czas kandydatów. Nie warto nadmiernie wydłużać procesu rekrutacji. Postaw na konkrety.
  • Personalizacja rekrutacji – postaraj się dostosować proces rekrutacji do indywidualnego kandydata. Ponadto pamiętaj, że w trakcie rekrutacji to kandydat ma być w centrum zainteresowania, nie zaś Twoja firma, czy jej sukcesy.
  • Atmosfera szacunku – bez względu na to, w jakiej branży operujesz, powinieneś na każdym kroku okazywać kandydatowi szacunek. Zadbaj o pozytywną atmosferę, pozwól kandydatowi nieco się rozluźnić, zaproponuj mu coś do picia. Kultura osobista i wesołe usposobienie zawsze przynoszą korzyści.
  • Informacja zwrotna – oczywistym jest, że nie każdy kandydat będzie w stanie przebrnąć przez etap rekrutacji w naszej firmie; powinniśmy mu jednak dokładnie powiedzieć dlaczego tak się stało, czego zabrakło, a co się nam nie spodobało.
  • Mierzenie CX – „feedback” może i powinien działać w dwie strony. Po zakończonej rekrutacji zapytaj kandydata o jej przebieg i poproś o rzetelną ocenę. Dzięki temu będziesz mógł skuteczniej działać w przyszłości.
  • Skuteczny Employer Branding – budowa marki pracodawcy jest kluczowa dla sukcesów każdej firmy w procesie rekrutacyjnym. Dużo łatwiej przyciągniesz do siebie wartościowych, wysokiej klasy specjalistów w sytuacji, w której jesteś „na zewnątrz” odbierany jako godny zaufania profesjonalista.

Ilość dobrych praktyk w budowaniu pozytywnego CX może być dużo obszerniejsza, a niektóre jej elementy mogą być w pewnym stopniu związane z sektorem, w którym Twoja firma operuje. Ważne jest, aby mieć świadomość tego, w jaki sposób CX wpływa na ogólne postrzeganie Twojej firmy, oraz tego, że coraz prężniej rozwijająca się dziedzina szeroko pojętego Employer Brandingu z roku na rok będzie miała coraz większy wpływ na rynek pracy – nie warto oszczędzać na działaniach w tym zakresie.

Oceń artykuł
5/5 (1)