Każdy pracodawca powinien zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa na każdym stanowisku pracy, jednak bezpieczeństwo w magazynie to coś, co wymaga kompleksowego, a często i indywidualnego podejścia. Jak wskazują liczne głosy, bezpieczeństwo pracy w magazynie przez lata było kwestią marginalizowaną, a przepisy prawa w tym zakresie były niewystarczające dla należytej ochrony zdrowia i życia pracowników. Z roku na rok jednak sytuacja zmienia się, a przedsiębiorcy są coraz bardziej wyczuleni na potencjalne zagrożenia.
Jak zadbać o właściwy poziom bezpieczeństwa w magazynie? Jaką rolę w tym zakresie odgrywają szkolenia pracowników? Jak powinna wyglądać należyta polityka firmy w zakresie przestrzegania zasad BHP? Czy praca jako magazynier musi stanowić zagrożenie, czy też można znaleźć w tej branży bezpieczne, dobrze płatne zatrudnienie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Bezpieczeństwo w magazynie – jak o nie zadbać? Podstawy
W magazynie bezpieczeństwo powinno zawsze stanowić priorytet przedsiębiorców i pracowników, którzy mają prawo oczekiwać tego, by praca przez nich była wykonywana w godnych, niezagrażających życiu i zdrowiu warunkach. Osoby prowadzące działalność gospodarczą tego rodzaju, nie powinny bagatelizować żadnych, potencjalnych zagrożeń, nawet gdy szansa na wypadek jest niewielka – gdy się on bowiem wydarzy, będzie już za późno. Co więcej, jeżeli kontrola wykonana przez Urząd Dozoru Technicznego stwierdzi jakiekolwiek uchybienia, przyjdzie nam zapłacić sporą karę.
Bezpieczeństwo w magazynie jest w dużej mierze zależne od typu magazynu i tego, jaki rodzaj materiałów jest w nim składowany. Niemniej, istnieją pewne uniwersalne zasady BHP, których przedsiębiorcy powinni się trzymać, by zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Pierwszą z kwestii jest ochrona przeciwpożarowa. Nie chodzi tutaj wyłącznie o odpowiednie oznaczenie i zabezpieczenie wyjść i dróg ewakuacyjnych. Zasadniczo wszystkie regały na których odbywa się składowanie materiałów, powinny być wyposażone w automatyczne systemy wykrywania i gaszenia ognia. Ponadto, cały obiekt powinien być wyposażony w kompleksowe systemy przeciwpożarowe, wraz z analogowymi narzędziami pomocniczymi, takimi, jak na przykład gaśnice.
Drugim z fundamentów jest właściwe oznakowanie dróg transportowych wewnątrz magazynu, co może być wsparte poprzez zamontowanie luster w odpowiednich miejscach. W niektórych przypadkach, szczególnie wówczas, gdy magazyn połączony jest z halą produkcyjną, warto rozważyć zamontowanie mat antypoślizgowych. Warto skorzystać także z wielu dobrych praktyk dotyczących bezpiecznego rozplanowywania przestrzeni na magazynie, pamiętając, że wiele przepisów prawa w tym zakresie regulowanych jest przez europejską normę EN 15635.
Oprócz tego nie można pomijać kwestii stanu technicznego posadzki – wszelkie ubytki, pęknięcia czy nierówności mogą prowadzić do groźnych wypadków, szczególnie podczas pracy z wózkami widłowymi. Regularna kontrola oraz naprawa posadzek przemysłowych to nie tylko element dbałości o infrastrukturę, ale przede wszystkim kluczowy krok w zapewnianiu bezpieczeństwa pracownikom.
Szkolenie pracowników fundamentem bezpieczeństwa w magazynie
Regularne szkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, mogą zaowocować szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Z jednej strony ich przebieg i częstotliwość to kwestie regulowane przepisami prawa, z drugiej jednak stron, ostrożności nigdy za wiele. Pracownicy powinni zostać kompleksowo przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Powinni także wiedzieć, jakich uchybień nie wolno im się dopuszczać pod groźbą nastania niebezpiecznej sytuacji.
Zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie dotyczą jednak wyłącznie określonych zachowań w trakcie pracy regularnej. Pracodawcy powinni upewnić się, że osoby przez nich zatrudnione posiadają nie tylko niezbędne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, ale również posiadają stosowne uprawnienia – na przykład do prowadzenia wózków widłowych. Co więcej, jeżeli pracujemy na magazynie z produktami spożywczymi, niezbędne będą aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Polityka firmy w zakresie bezpieczeństwa w magazynie
Żeby bezpieczeństwo w magazynie mogło być należycie zapewnione, pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia pracownikom wszelkich niezbędnych dla bezpiecznej pracy narzędzi i odzieży ochronnej. Chodzi tu przede wszystkim o środki ochrony indywidualnej, takie, jak rękawice ochronne, kaski, maski czy gogle.
Co więcej, każdy zakład pracy powinien być przygotowany na konieczność udzielenia natychmiastowej, pierwszej pomocy. W tym celu niezbędna będzie dobrze zaopatrzona apteczka, w której skład powinny wchodzić bandaże, plastry, czy środki do dezynfekcji.
Praca jako magazynier – bezpieczna i dobrze płatna?
De facto praca magazyniera nigdy nie uchodziła za zawód elitarny i podejmowana była zwykle przez osoby słabo wykształcone, które na domiar złego nie znały nawet swoich praw i godziły się na zagrażające ich życiu i zdrowiu warunki wykonywania pracy. Sytuacja na rynku w tym zakresie znacznie się jednak zmieniła, zarówno z uwagi na rosnącą świadomość przedsiębiorców, jak i precyzyjne regulacje prawne – bezpieczeństwo pracujących stanowi dziś priorytet na magazynach w całej Polsce.
Bez względu zatem na to, czy szukasz pracy jako magazynier w Bydgoszczy, czy też interesuje Cię praca na magazynie w Warszawie – możesz liczyć na to, że pracodawca poważnie podejdzie do zachowania zasad BHP w miejscu pracy. jeśli tego zaś nie zrobi, powinieneś w trybie pilnym skontaktować się z odpowiednimi służbami.
Warto przy tym nadmienić, że wraz z polepszającymi się warunkami zatrudnienia w pracy magazyniera, wzrósł także poziom wynagrodzeń w tym zawodzie, a umowa o pracę – będąca jedyną legalną formą zatrudnienia – spotykana jest jako standard w niemal każdym zakładzie.