Zakopane to jedna z najbardziej znanych destynacji na turystycznej mapie Polski. W XIX wieku odwiedzali lub mieszkali tu znani ludzie kultury m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz oraz Stanisław Witkiewicz. Miasto zyskało miano stolicy polskich gór, zapewnia odwiedzającym mnóstwo atrakcji, nieskończone możliwości wędrówek górskich oraz zapierające dech w piersi widoki. Turystyka to niezwykle ważna gałąź gospodarki Zakopanego. Dziś sprawdzimy, jaki ma to wpływ na rynek pracy w tym mieście. Zapraszamy do lektury!

Zakopane – rynek pracy

Zakopane to miasto turystyczne, zatem wahania stopy bezrobocia będą tutaj bardzo charakterystyczne i zależne od sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, stopa bezrobocia w tym mieście jest stosunkowo wysoka, a sytuację znacząco pogorszyła pandemia koronawirusa (obecnie jednak obserwuje się spadek stopy bezrobocia). Jeżeli chodzi o wahania wskaźnika w ciągu roku – podczas sezonu zimowego i letniego stopa bezrobocia ulega obniżeniu. Oferty pracy również będą zależeć od sezonu – tutaj głównie turystyka nadaje miastu rytm. Zakopane to dobre miejsce na otwarcie własnej działalności gospodarczej, stąd obecność wielu przedsiębiorców z różnych branż.

Praca Zakopane – atrakcyjne oferty dla osób bez doświadczenia

Podczas ferii i wakacji poszukiwani są pracownicy handlu, hotelarstwa oraz gastronomii, duża część tych ofert to praca sezonowa. Dotyczą one kucharzy, cukierników, recepcjonistów, kelnerów, pomocników, sprzątaczek/sprzątaczy, pokojowych. Oferty pracy sezonowej są szczególnie doceniane przez uczniów i studentów pragnących dorobić. Ciekawe oferty pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem dotyczą nawet pracowników bez doświadczenia, dlatego młode osoby chętnie aplikują tutaj na różne stanowiska.

Oczywiście w Zakopanem oferty pracy dotyczą nie tylko obsługi ruchu turystycznego. W mieście wiele obiektów wymaga modernizacji oraz remontów, dlatego pracownicy budowlani również często są poszukiwani. Na oferty mogą liczyć także kierowcy ciężarówek i autobusów, samodzielni księgowi, położne, pielęgniarki oraz lekarze. Pracy warto szukać przez Internet: wpisując praca Zakopane w wyszukiwarkę, znajdziemy mnóstwo ofert wartych naszej uwagi. Oczywiście lokalne media oraz Urząd Pracy w Zakopanem przy ul. Księdza Józefa Stolarczyka 14 również stanowią dobre źródła informacji w sprawie pracy.

Jak wygląda praca sezonowa w Zakopanem?

Zakopane kojarzy się głównie z turystyką, dlatego nie sposób pominąć tematu pracy sezonowej w kontekście tutejszego rynku. Zakopane różni się od nadmorskich miast, do których turyści przybywają głównie latem. Tutaj sezon turystyczny obejmuje również zimę (czasami mówi się, że cały rok). A jak to przekłada się na oferty pracy? Otóż na największą liczbę ofert możemy liczyć w okresach wzmożonego ruchu turystycznego. Choć sezon trwa tam cały rok, to jednak pracownicy najbardziej poszukiwani są podczas wakacji oraz ferii zimowych. Praca sezonowa w Zakopanem może być dobrym pomysłem na zarobek dla osób młodych, bez doświadczenia. Podjęcie się danego stanowiska stwarza doskonałą okazję do nabycia nowych umiejętności oraz wzbogacenia swojego CV.

Praca sezonowa w Zakopanem – kogo poszukują pracodawcy?

Praca sezonowa w Zakopanem w połączeniu z zapewnionym zakwaterowaniem, pięknymi widokami, możliwością zwiedzania i wędrówkami po górach dla wielu stanowi wymarzoną ofertę. Osoby uczące się mogą powrócić z wakacji lub ferii z dużym zastrzykiem gotówki i wspaniałymi wspomnieniami. Na jakie oferty pracy możemy liczyć w okresie wzmożonego ruchu turystycznego? Najczęściej poszukiwani są: kelner, pomoc kuchenna, recepcjonista, pokojówka, kucharz. Oczywiście nie każda praca sezonowa dedykowana jest dla osób bez doświadczenia, potrzebni są również ratownicy wodni na basenach, instruktorzy narciarscy czy przewodnicy turystyczni. Do takich posad konieczne będzie posiadanie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

Warto również pamiętać o ćwiczeniu tzw. umiejętności miękkich. Obsługa ruchu turystycznego wiąże się z częstymi kontaktami z klientami. Pracodawcy w Zakopanem poszukują osób komunikatywnych, dobrze zorganizowanych oraz chętnych do pracy zespołowej. Taka osoba powinna również wykazywać się sumiennością, dokładnością oraz zaradnością.

Pamiętajmy o dobraniu pracy do naszych predyspozycji. Jeżeli nie jesteś zainteresowany pracą na wyżej wymienionych stanowiskach, pamiętaj, że w Zakopanem znajdziesz również pracę w branży rolniczej. Może to być np. zbieranie owoców czy przycinanie drzewek i krzewów. W mieście rozwija się przemysł – tutaj również znajdziemy ciekawe oferty pracy.

Zakopane – kultura i turystyka

Zakopane od lat było miastem niezwykle chętnie odwiedzanym przez ludzi kultury. Obecność malarzy, pisarzy, poetów, filozofów czy krytyków literackich miała ogromny wpływ na miasto, ukształtowała jego charakter. Czynnik ten przyspieszył rozwój turystyki – podobnie jak powstałe w 1873 roku Towarzystwo Tatrzańskie, które propagowało wiedzę o tatrach, ale także zajmowało się ochroną przyrody. Letnicy przyczynili się do powstania teatru w Zakopanem – to właśnie goście brali udział w pierwszych przedstawieniach, a w roku 1892 w teatrze zagrali już zawodowi aktorzy. Jak zatem widać, modernizacja i kultura miasta miały silne powiązania z rozwojem turystyki; w 1909 roku wskutek powtarzających się wypadków powołano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, któremu życie zawdzięcza wielu taterników.

Zakopane – atrakcje, czyli co warto zobaczyć będąc w mieście

  • Morskie Oko – czyli największe (przez wielu uważane również za najpiękniejsze) jezioro w tatrach; będąc w Zakopanem, nie można o nim zapomnieć. Dla turystów jest to szczególnie ważne miejsce, dlatego też Morskie Oko jest bardzo oblegane (w rekordowych dniach odnotowano nawet kilkanaście tysięcy turystów). Jezioro leży w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Co ciekawe Morskie Oko występuje w wielu podaniach i legendach; malarze i poeci również inspirowali się pięknem Morskiego Oka.
  • Krupówki – kolejne obowiązkowe miejsce do zobaczenia, każdy turysta będący w Zakopanem tutaj się udaje. Jest to najbardziej popularny deptak w mieście z licznymi restauracjami, sklepami, straganami z pamiątkami. Widoki zdobią charakterystyczne dla regionu zabudowania.
  • Gubałówka – wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. Na szczyt można zarówno dojść pieszo, jak i wjechać kolejką; po zdobyciu go ukażą się nam niezapomniane widoki.
  • Dolina Kościeliska – kolejny ważny punkt na mapie odwiedzających miasto turystów. Jest to najbardziej znana spośród tatrzańskich dolin, wspaniałe miejsce do relaksujących spacerów dla osób w różnym wieku. Przy okazji możemy odwiedzić jaskinie, udać się nad Smreczyński Staw czy do Wąwozu Kraków.
  • Wiekowy Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (poprzednio św. Klemensa) wybudowany w latach 1847-1851; przez mieszkańców nazywany Starym Kościółkiem. Drewniana konstrukcja urzeka klimatem i starym wystrojem. Pierwszy proboszcz kościoła był bardzo ważną postacią w historii miasta – namawiał górali do przyjmowania letników, przyczyniając się do rozwoju turystyki.
  • Willa pod Jedlami – willa w stylu regionalnym postawiona przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego (wciąż pozostaje w rękach rodziny), a zaprojektowana przez samego Stanisława Witkiewicza. Jest to jeden z największych zabytków architektury drewnianej w naszym kraju.
  • Willa Koliba – wybudowana w 1892 roku. Jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim, a w jego wnętrzu utworzono Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza oddział Muzeum Tatrzańskiego.
  • Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego – jego początki sięgają roku 1888. W obecnym gmachu zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza znajduje się od roku 1922. Kolekcje muzeum obejmują m.in.: skały i minerały, dzieła sztuki, zbiory etnograficzne oraz przyrodnicze dotyczące Tatr i Podhala.
Oceń artykuł
0/5 (0)