Wadowice to miasto turystyczne i ważny punkt pielgrzymkowy. Dla katolików na całym świecie stały się ważne ze względu na Jana Pawła II, który urodził i wychował się właśnie w tym mieście. To nieduże i urokliwe miasto kusi pięknymi widokami oraz bliskością gór, ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Dzisiaj przyjrzymy się wadowickiemu rynkowi pracy – sprawdzimy, które zawody są pilnie poszukiwane. Zapraszamy do lektury!

Wadowice – gospodarka

W Wadowicach niezwykle ważnymi gałęziami gospodarki są przemysł oraz budownictwo. W mieście znajduje się sporo zakładów produkcyjnych. Jak na swoje niewielkie rozmiary, miasto może pochwalić się sporą liczbą świetnie prosperujących przedsiębiorstw. Najwięcej ofert pracy znajdziemy właśnie w zakładach produkcyjnych, ale również w budowlance, handlu oraz transporcie.

Dla miasta niezwykle ważnym aspektem jest obsługa ruchu turystycznego, w tym przypadku bardzo specyficznego. Mowa oczywiście o turystyce pielgrzymkowej, związanej z Janem Pawłem II. To tutaj urodził się przyszły papież, pielgrzymi odwiedzają miejsca związane z jego osobą, np. jego dom, pomniki czy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której Karol Wojtyła przyjmował chrzest i pierwszą komunię. W mieście brakuje jednak inicjatyw i nowych, świeżych pomysłów, które pozwoliłyby wydobyć pełny potencjał turystyczny.

Najbardziej znane przedsiębiorstwa w Wadowicach

  • Skawa S.A. Zakłady Przemysłu Cukierniczego – firma produkująca ciasteczka, wafle, draże, pierniki oraz herbatniki. Wadowicka produkcja cukiernicza została zapoczątkowana w 1909 roku, a w latach 60. kilka prywatnych przedsiębiorstw połączyło się w fabryką opłatków, dając początek firmie Skawa S.A.
  • Herbapol S.A. (Zakład Produkcyjny) – firma produkująca preparaty ziołowe, jej produkty znane są w całym kraju.
  • Maspex Spółka z o.o. – koncern spożywczy, jeden z największych producentów żywności w naszym kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Ponar Wadowice S.A. – producent elementów i układów hydrauliki siłowej z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży.
  • Beskidy Spółka z o.o. – fabryka papieru i tektury.
  • Metchem Spółka z o.o. – producent wyrobów z tworzyw sztucznych.

Wadowice praca – kto ma szanse na szybkie zatrudnienie?

Rynek pracy w Wadowicach jest stabilny, stopa bezrobocia konsekwentnie jest obniżana. Tak dobrze nie było od lat – osoby szukające pracy nie mogą narzekać na brak ofert, choć tak naprawdę wszystko zależy od naszego zawodu. Dzięki wpisaniu praca Wadowice dowiemy się, że najwięcej ofert dotyczy budowlańców, stolarzy, fryzjerów oraz elektromonterów. Często poszukiwani są też cukiernicy, kierowcy samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych, psycholodzy, kosmetyczki, specjaliści od fizjoterapii, a także pracownicy biurowi. Pracę bez większych problemów powinni znaleźć również przedstawiciele służby zdrowia – braki kadrowe w tej dziedzinie dotyczą całego kraju, a w Wadowicach nie jest inaczej. Potrzebni są ratownicy medyczni, lekarze, położne i pielęgniarki. Spora część ofert dotyczy również kelnerów, kucharzy, a na brak ofert nie powinni narzekać księgowi, fakturzyści oraz pomocnicy księgowi, podobnie jak nauczyciele przedmiotów ogólnych i zawodowych.

W gorszej sytuacji są przedstawiciele takich zawodów, jak: ekonomiści, specjaliści technologii i żywienia, pracownicy do spraw BHP i ochrony środowiska – mało jest ofert dotyczących tych pracowników, konkurencja jest bardzo duża.

Praca Wadowice – jak szybko znaleźć zatrudnienie?

Poszukiwania wymarzonej posady czasami trwają dosyć długo, szczególnie jeżeli należymy do zawodów nadwyżkowych w danym regionie. Dlatego warto zastanowić się, jak możemy trochę przyspieszyć ten proces. Na początku warto poszerzyć źródła przeglądanych ofert – większość z nas opiera się dziś głównie na portalach pracy i ogłoszeniowych w Internecie. To oczywiście świetny sposób na znalezienie pracy, ale nie jedyny. Warto również zwrócić uwagę w stronę w bardziej klasycznych metod. Pracodawcy wciąż chętnie umieszczają swoje ogłoszenia w lokalnych mediach (radio, prasa), a także w urzędach pracy. Te ostatnie dają szansę bezrobotnym również na podniesienie kwalifikacji, lepsze przygotowanie oraz zrozumienie aktualnych trendów na rynku pracy.

Podczas szukania pracy warto pytać wśród rodziny i znajomych – poczta pantoflowa często sprawdza się doskonale w takich przypadkach. Pamiętajmy również o świetnie napisanym CV oraz ćwiczeniu naszej komunikacji – dziś liczą się umiejętności miękkie. Pracodawcy zwracają uwagę na kompetencje interpersonalne, szybkość uczenia się, zdolność pracy w zespole czy myślenie krytyczne i kreatywność.

Praca Wadowice – rola urzędu pracy

Urzędy pracy realizują (również dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej) rozmaite programy aktywizacji zawodowej. Mają one ogromne znaczenie w kontekście zwalczania problemu bezrobocia. Osoby bezrobotne mają możliwość uczestnictwa w różnych kursach, szkoleniach i targach pracy, dzięki czemu zostaną doskonale przygotowani do nowej pracy. Wzięcie udziału w takich programach pomaga w szybkim zdobyciu pracy z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Dają one również szansę na przekwalifikowanie się – to ważna informacja dla osób, których zawód nie spełnia wymagań obecnego rynku. Warto pamiętać, że osoby bezrobotne pragnące otworzyć swoją własną działalność gospodarczą mogą liczyć na dofinansowanie, podobnie jak osoby chcące ukończyć studia podyplomowe. Osoby mieszkające w Wadowicach powinny zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Adama Mickiewicza 27.

Oceń artykuł
0/5 (0)