Suwalszczyzna to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. W tym magicznym miejscu można zobaczyć góry, doliny, jeziora i wspaniałe równiny; mówi się nawet, że to mini wersja Polski. Centrum kulturalnym tego regionu są Suwałki, miasto zamieszkane przez ok. 70 tys. ludzi, założone w XVII wieku. Rozwinięty jest tutaj m.in. przemysł drzewny oraz przemysł spożywczy; na terenie miasta funkcjonuje wiele przedsiębiorstw. Dziś sprawdzimy, jak to przekłada się na rynek pracy i kto może liczyć na szybkie zatrudnienie w Suwałkach.

Jak wygląda gospodarka w Suwałkach?

Suwalszczyzna odznacza się obecnością świetnie prosperujących firm – mogą się one pochwalić importem swoich produktów zarówno na rynki wschodnie, jak i do krajów Europy Zachodniej. Przedsiębiorstwa te bardzo często zdobywają różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia na targach polskich oraz międzynarodowych; wiele z nich posiada również certyfikat jakości ISO. W związku z typowo rolniczym charakterem powiatu suwalskiego okolica ta słynie z produkcji żywności. Duża część zakładów z branży przetwórstwa rolno-spożywczego działa właśnie w Suwałkach. Lokalne pochodzenie surowca ma decydujące znaczenie – to właśnie dlatego wyroby są tak cenione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto tutaj wspomnieć, chociażby o firmie Animex Grupa Drobiarska Sp. z o.o., która pozyskuje drób od lokalnych dostawców i współpracuje z trzema wylęgarniami z regionu. Jest to jedna z najnowocześniejszych firm drobiarskich w Polsce, skupia się na produkcji żywności bezpiecznej i zdrowej.

W mieście bardzo dobrze jest rozwinięty również przemysł drzewny oraz materiałów budowlanych. To wszystko ma oczywiście znaczący wpływ na rynek pracy, osoby związane zawodowo z tymi gałęziami gospodarki mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy i małą konkurencję. W regionie wciąż rozwijana jest turystyka – w sektorze obsługi ruchu turystycznego również znajdziemy wolne posady. Miasto i okolica przyciągają pięknym położeniem i bajkowymi widokami.

Suwałki – zawody poszukiwane

  • Branża budowlana, czyli m.in.; robotnicy budowlani, zbrojarze, dekarze, murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, stolarze i robotnicy obróbki drewna, brukarze, spawacze, inżynierowie budownictwa oraz kierownicy budowy.
  • Branża spożywcza/gastronomiczna: pracownicy przetwórstwa spożywczego, kucharze, cukiernicy, piekarze, szefowie kuchni i pomoce kuchenne.
  • Branża edukacyjna: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele nauczania początkowego, asystenci w edukacji.
  • Branża medyczna: lekarze, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, logopedzi, fizjoterapeuci.
  • Branża IT: graficy komputerowi, programiści, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych.
  • Branża TSL: logistycy i spedytorzy, magazynierzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
  • Branża motoryzacyjna: blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, technicy mechanicy, mechanicy pojazdów samochodowych, inżynierowie mechanicy.
  • Branża elektryczno-elektroniczna: monterzy elektronicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, elektrycy, elektromonterzy.

Praca Suwałki – zawody, które mogą mieć problem ze znalezieniem pracy

Wpisując w wyszukiwarkę internetową praca Suwałki, otrzymamy długą listę ofert pracy dotyczących rozmaitych zawodów. Jednak nie wszyscy będą usatysfakcjonowani – dla kilku zawodów zabraknie propozycji od pracodawców. W Suwałkach i powiecie suwalskim mamy nadwyżkę specjalistów ds. finansowych, a także ekonomistów.

Ze znalezieniem pracy problem mogą mieć również krawcy i pracownicy produkcji odzieży, rolnicy i hodowcy oraz pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Osoby należące do zawodów nadwyżkowych będą miały trudności ze znalezieniem atrakcyjnej posady; na jedno stanowisko aplikuje bardzo dużo kandydatów. W takiej sytuacji możemy udać się do Urzędu Pracy – specjalista doradzi, co możemy zrobić, aby poprawić naszą sytuację na rynku pracy. Warto korzystać z dostępnych programów aktywizacji zawodowej. Jest to realna pomoc dla osób bezrobotnych, którzy dzięki takim działaniom szybciej znajdują posadę na atrakcyjnych warunkach.

Suwałki – praca dla osób bez doświadczenia

W Suwałkach pracę znajdą również osoby, które są w trakcie nauki. Nie brakuje ofert dla studentów, a choć stawki nie należą do najwyższych, warto pamiętać, że kwoty brutto w przypadku uczniów i studentów to jednocześnie kwoty „na rękę”. Taka praca zapewnia również nabycie nowych umiejętności, co w przyszłości będziemy mogli wykorzystać przy pisaniu naszego CV. Osoby bez doświadczenia mogą również podjąć się pracy dodatkowej. Oferty dla studentów są rozmaite, dotyczą kelnerów, opiekunek dziecięcych, kasjerów i sprzedawców. Potrzebni są barmani i bariści, możesz również podjąć się dostaw jedzenia czy pracy związanej z obsługą klientów. Jak zatem widać, ofert jest sporo – warto dobrze przemyśleć wybór i wybrać pracę zgodnie z naszymi predyspozycjami.

Dziś ważne są tzw. umiejętności miękkie. Nawet jeżeli nie masz doświadczenia w danym zawodzie, zwróć uwagę na swoje kompetencje społeczne, organizację pracy, wykazuj chęć do nauki i samorozwoju; ważna jest umiejętność pracy w grupie oraz komunikatywność. Tego typu umiejętności warto ćwiczyć każdego dnia – poprzez obserwowanie, analizowanie własnych zachowań oraz kontakty z ludźmi. To wszystko sprawi, że będziesz bardziej przekonujący jako kandydat na dane stanowisko; ułatwi Ci to szybkie znalezienie pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)