Mikruski myszate, zwane również lemurkami myszatymi pojawiły się po raz pierwszy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym niespełna 2 lata temu, w 2020 roku. Wtedy też do nadmorskiego miasta trafiła 4-letnia para hodowlana. Nasza firma, która uwielbia zwierzęta każdego rozmiaru, postanowiła wspomóc nadmorskie zoo w kosztach utrzymania mikrusków, by tym samym zapewnić maluchom jak najlepszą opiekę i rozwój. Spowodowało to, że mikruski myszate, które wraz z początkiem czerwca stały się naszymi oficjalnymi podopiecznymi, zyskały miano najmniejszych, najbardziej uroczych i najlżejszych pracowników w firmie GoWork.pl!

Jeśli przyglądając się powyższemu zdjęciu odnosisz wrażenie, że już gdzieś widziałeś te wielkie, słodkie oczy, to prawdopodobnie masz rację! Szersze grono odbiorców miało możliwość bliższej poznać mikrusa myszatego w postaci znanego na całym świecie Morta z bajki „Pingwiny z Madagaskaru”. W animacji mały lemurek jest jednocześnie podwładnym oraz największym fanem króla Juliana, a dodatkowo jest uroczym i po prostu cudownym stworzonkiem.

Co warto wiedzieć o mikrusku myszatym?

Mikrusek myszaty (zwany też lemurkiem myszatym), to jeden z najmniejszych przedstawicieli rzędu naczelnych. Dorosły osobnik waży tylko około 50-60 gramów i jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Długość jego ciałka wynosi od 12 do 14 cm i posiada on całkiem pokaźnych rozmiarów puszysty ogon, którego długość może sięgać nawet 14,5 cm.

Mikruski prowadzą nocny tryb życia i żyją w stadach. W naturze zamieszkują nizinne suche lasy tropikalne, cierniste zarośla oraz plantacje południowej i zachodniej część Madagaskaru. Żyją właśnie na tej niezwykłej wyspie nieopodal Afryki. Schronienie znajdują w dziuplach lub budują gniazda na wysokich drzewach.

Te niezwykłe stworzenia żywią się głównie owadami (żukami, ćmami, modliszkami), małymi kręgowcami (gekonami, rzekotkami i kameleonami), małymi ptakami, ale też owocami, kwiatami czy nawet nektarem. Warto zauważyć, że samiec ma zazwyczaj kilka partnerek. Ciąża u mikrusków trwa ok. 60-70 dni. Podczas jednego porodu potrafią narodzić się 1-4 lemurki, przy czym na świat przychodzą najczęściej bliźnięta. Zwierzęta te osiągają pełną dojrzałość płciową mając już 10 miesięcy. W niewoli są w stanie dożyć nawet 7. roku życia.

Skąd przyjechały małe lemurki?

Mikruski przyjechały do gdańskiego zoo około 2 lata temu, w 2020 roku. W tym czasie zarówno samiczka, jak i samiec mieli po 2 lata. Swoją podróż odbyły prosto z zoo z samego Amsterdamu. Samiczka nosi imię Myszata, z kolei jej partner ma na imię Jogi. Spodziewamy się, że niebawem powiększy się ta szczęśliwa gromadka i narodzą się małe lemurki.

Myszata i Jogi – jakie są mikruski myszate z gdańskiego zoo?

Nasi podopieczni – Myszata i Jogi rozpoznają swojego opiekuna, wchodzą na jego ramiona i chętnie biorą pokarm z jego ręki. Są naprawdę bardzo żarłocznymi stworzeniami – ich przysmakiem jest szarańcza, którą są w stanie zjeść w ciągu kilku sekund. Pożywienie dostają w kilku miseczkach, ale karmione są razem, w tym samym czasie. Uwielbiają wspomniany już wcześniej nektar i gumy drzew. Ten ostatni pracownicy gdańskiego zoo przygotowują w formie płynnej: zanurzają patyczki, odstawiają je do wyschnięcia, a następnie umieszczają w pomieszczeniu lemurków. Tak przygotowany przysmak Myszata i Jogi oblizują z apetytem.

Z czego się wzięło nasze stwierdzenie, że gdańskie mikruski są wielkimi smakoszami? Jak przyznają pracownicy zoo:

Musimy uważać na ich ogromy apetyt, ponieważ zwierzęta te mają skłonność do tycia. Zaraz po przyjeździe, gdy chcieliśmy, by oswoiły się z nami i nowym miejscu, dostawały smakołyki bez ograniczeń. W bardzo krótkim czasie Jogi utył tak bardzo, że miał problem, by zmieścić się w wejściu domku. To nauczyło nas, że konieczne jest dawkowanie kulinarnych przyjemności 😉

Zwierzęta mają do dyspozycji kilka budek, w których zamieszkują zamiennie. Niekiedy zdarza się, że w tym samym czasie każdy z osobników wypatrzy sobie to samo legowisko. Wtedy dochodzi do sporów. Pracownicy zoo zauważyli jednak, że w takich sytuacjach samiec jest bardziej ugodowy, z kolei Myszata jest znacznie bardziej zażarta w bojach i nie odpuszcza. Na szczęście kłótnie zawsze kończą się ugodowo i nikomu nie dzieje się krzywda.

Więcej informacji o naszych małych podopiecznych znajdziecie na oficjalnej stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego: https://zoo.gda.pl/zwierzeta/mikrusek-myszaty/

Jeśli zaś marzy Wam się zobaczenie na własne oczy tej uroczej pary mikrusków myszatych, to zachęcamy do odwiedzenia zoo w Gdańsku przy ul. Karwieńskiej 3. GoWorkowe lemurki mieszkają w lwiarni, nieopodal króla zwierząt.

Z ogromną radością udostępniamy również przyznany nam przez Gdański Ogród Zoologiczny Dyplom Przyjaciela ZOO. To dla nas duże wyróżnienie 😉

Oceń artykuł
5/5 (3)