Pomimo znaczącej poprawy sytuacji, wpływ pandemii na życie Polaków wciąż pozostaje ogromny. Jak dowodzą wyniki najnowszych badań, większość z nas zarówno unika ryzyka zakażenia się wirusem, jak i stara się ostrożniej gospodarować domowym budżetem. Jak wygląda życie po lockdownie w Polsce i jakie konsekwencje ma to dla gospodarki?

Wpływ pandemii na życie zawodowe

Wpływ pandemii na życie zawodowe wielu Polaków niestety znacząco spowolni gospodarkę. Jak wynika z przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor najnowszych badań, większość z nas została zmuszona do ostrego zaciśnięcia pasa z powodu koronawirusa. Nie chodzi tylko o utratę pracy – wielu osobom obniżono wynagrodzenie lub nie są pewne dalszych losów swojej firmy i zaczynają oszczędzać na wypadek pogorszenia sytuacji. 

Skutkuje to rezygnacją z takich przyjemności, jak wyjście do restauracji, czy też kina lub teatru. Klientów ubywa także w galeriach handlowych i na siłowniach. Z wizyt w kinie i w teatrze zrezygnowało już średnio 47% Polaków, tyle samo ograniczyło zakupowe szaleństwo. Z kolei aż 46% badanych twierdzi, że zdecydowanie rzadziej, niż kiedyś, pozwala sobie na posiłek na mieście. 

Branża turystyczna, podobnie jak usługowa i gastronomiczna, również ponosi finansowe konsekwencje wpływu pandemii na życie Polaków. “Dwie trzecie badanych osób mówi, że koncentruje się dziś na zaspokajaniu elementarnych potrzeb, ogranicza wyjazdy i wszelkiego rodzaju ekstrawagancje” – podkreślano w raporcie. 

Pandemia Covid-19 a wydatki Polaków

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak dodaje także w informacji zawartej w raporcie, że w związku z naszym ograniczaniem wydatków, rośnie zadłużenie wielu firm z sektora usługowego. “Nie najlepszą sytuację branży potwierdzają dane z baz BIG InfoMonitor. W lipcu zadłużonych było 7,5% firm prowadzących działalność usługową związaną z wyżywieniem, a kwota ich zobowiązań przekraczała 687 mln zł. Z kolei obiekty sportowe mają już niemal 116 mln zł zaległości i od końca marca wzrosły one o niemal jedną czwartą” – życie po lockdownie nie jest więc łatwe dla drobnych przedsiębiorców. Także ci, którzy liczyli na nową pracę w usługach, mogą mieć duże kłopoty z jej znalezieniem.

Gdzie najłatwiej jest znaleźć pracę po koronakryzysie? Przeczytaj:  Poszukiwane zawody a pandemia

Niemal 76% badanych nadal ogranicza swoje korzystanie z obiektów sportowych, takich jak baseny czy siłownie lub nie chodzi tam wcale. Ćwiczyć wolimy dla bezpieczeństwa w domu, podobnie jak nie korzystać z usług np. fryzjerskich. Ponad 21% badanych przyznało, że zaprzestało korzystania z wizyt u fryzjera czy kosmetyczki, przy czym 37% choć nadal okazjonalnie decyduje się na nie, robi to znacznie rzadziej, niż przed pandemią.

Na tym nie koniec zmian, spowodowanych wpływem pandemii na życie Polaków. Okazuje się, że potrafimy nie tylko zrezygnować z wizyt w sklepach – w galeriach handlowych w tym roku ubyło ponad 30% klientów – ale nawet wizyt u lekarza. Aż 39% badanych potwierdziło, że decyduje się na nie obecnie tylko w razie sporych problemów ze zdrowiem. Co czwarty Polak nie skorzystał do tej pory z żadnej usługi medycznej, mimo zniesienia obostrzeń. 

Koronawirus a spotkania towarzyskie

Wpływ pandemii na życie zawodowe właścicieli wielu punktów usługowych jest wręcz fatalny, a sytuacja wcale nie wraca do normy tak szybko, jak mogłoby się wydawać. Pewne rzeczy się jednak nie zmieniają. Jakie? Okazuje się, że pomimo rezygnacji z rozrywki, kultury czy zakupów, Polacy najbardziej nie są skłonni rezygnować z… życia towarzyskiego.

Aż 38% respondentów przyznało, że widuje się z przyjaciółmi równie często, jak przed pandemią. Co ciekawe,  7% badanych robi to nawet częściej niż przedtem! Wielu z nas pod wpływem pandemii zrozumiało, jak ważne są dla nich bliskie relacje z innymi. 55% badanych podkreślało, że dopiero lockdown i związana z nim zmiana trybu pracy na zdalny lub nawet jej utrata sprawiły, że zaczęli mieć więcej czasu dla siebie i rodziny. Niektórym potrzeba znalezienia nowej pracy wyszła więc na dobre.

Zdaniem 45% uczestników badania, pandemia miała korzystny wpływ na poprawę ich stosunków rodzinnych. Potwierdza to niski, wynoszący zaledwie dziewięć, procent tych, którzy ze znajomymi nadal zupełnie się nie widuje.

O ile więc część Polaków zauważyła – paradoksalnie – dobry wpływ pandemii Covid-19 na swoje życie, to zbiera ona też krwawe finansowe żniwo. 47% badanych uznało, że pandemia miała zły wpływ na kwestie związane z ich oszczędnościami, przy czym już ponad połowa (52%) uczestników badania potwierdziło, że koronawirus poważnie odbił się na ich codziennych wydatkach. 

Niepewna sytuacja w pracy oraz obostrzenia wprowadzone w szkołach i długi okres uczestnictwa w zajęciach online również nie są przez nas ocenianie zbyt dobrze. Znacząca większość respondentów zauważyła pogorszenie relacji ze współpracownikami oraz innymi uczniami. Miejmy jednak nadzieję, że to jedynie sytuacja przejściowa. 

Oceń artykuł
0/5 (0)