Samoocena pracownika – jak napisać, żeby pomogła nam podczas kolejnej rozmowy ewaluacyjnej w pracy? Do czego może przydać się umiejętność jej pisania? Tłumaczymy, jak powinna wyglądać prawidłowo napisana samoocena pracownika i dlaczego jest ona tak ważna w rozwoju Twojej kariery.

Okresowa samoocena pracownika

Ocena pracownicza przydaje się na wielu stanowiskach, szczególnie w dużych firmach. Jeśli będziemy w stanie określić, jakim jesteśmy pracownikiem oraz zrobić spis swoich mocnych stron i tych słabych cech, łatwiej przyjdzie nam osiągnąć ścieżkę kariery, o której zawsze marzyliśmy. Sprawdź w artykule, czym jest okresowa ocena pracownika w firmie. Podpowiadamy, jak przygotować się do samooceny i co powinno się w niej znaleźć.

Okresowa ocena pracownika

Oceny pracownika można dokonać na różne sposoby. Przedsiębiorstwa, które dysponują wieloma stanowiskami, często decydują się na przeprowadzenie takiej opinii. W końcu odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi sprawia, że funkcjonowanie firmy jest znacznie efektywniejsze. Okresowa ocena pracownika pozwala zweryfikować osobę zatrudnioną pod względem wydajności i efektów pracy. Może potrzebna jest jej zmiana stanowiska? Ocena pracownika może dać przesłanki również do awansu w firmie.

Co to jest okresowa ocena pracownika?

Pracodawca co jakiś czas przygotowuje dokument odnoszący się do oceny działań i postępów pracownika. W jakim celu wprowadza się takie analizy? To dla pracodawcy cenne źródło danych. W dokumencie zyskuje się wiedzę o mocnych stronach pracownika, jego kompetencjach i sukcesach. Na podstawie tych informacji możliwe jest lepsze dostosowanie ścieżki kariery do konkretnej osoby.

W takim dokumencie powinny się znaleźć:

 • dane pracownika;
 • opis stanowiska pełnionego przez osobę w okresie podlegającym ocenie;
 • sposób, w jaki realizowane są zadania oraz ich efekty;
 • określenie cech pracownika, jego umiejętności i kompetencji;
 • krótkie podsumowanie oceny pracownika.

Kto jest uprawniony do przeprowadzania okresowej oceny pracownika?

Tutaj rozwiązań jest kilka. Pracownika może oceniać:

 • jedna osoba np. w postaci przełożonego;
 • dwie osoby np. przełożony oraz sam pracownik (samoocena);
 • kilka osób – może to być w modelu oceny przełożonego, samego pracownika (samoocena) i współpracowników, ale wykonuje się również poszerzenie skali o inne źródła np. oceny klientów.

Najlepiej, gdy ocena jest wyrażona na piśmie, co pozwoli uzyskać wartościowy wpis w dokumentacji pracowniczej.

Jak dokonać oceny pracownika

Opisowa samoocena pracownika – do czego może się przydać?

Samoocena kompetencji pracownika to przydatne narzędzie dla każdej osoby, która poważnie myśli o swojej karierze. Zastanawiacie się, czemu wciąż nie otrzymaliście wymarzonego awansu lub podwyżki? W pracy wciąż popełniacie te same błędy? Pytanie „proszę opowiedzieć coś o sobie” wciąż sprawia Wam trudności?

Opisowa ocena pracownika może pomóc przeanalizować Wasze mocne i słabe strony jako pracownika. Przyglądając się uważniej Waszym dotychczasowym osiągnięciom oraz potknięciom zawodowym, łatwiej dostrzeżecie nowe ścieżki rozwoju, a także to, nad czym jeszcze musicie popracować. Prawidłowo sporządzona samoocena pracownika z pewnością przyda się także podczas okresowej rozmowy ewaluacyjnej w Waszym obecnym miejscu pracy. Feedback, jaki otrzymacie od przełożonego, świetnie uzupełni obraz Waszej aktualnej sytuacji zawodowej.

Samoocena pracownika – jak się ocenić?

Przykładowa samoocena pracownika powinna zawierać zarówno Wasze atuty, jak i słabości.  Oceny swojej pracy warto dokonywać np. raz na rok. Wtedy mamy najlepsze szanse porównać nasze osiągnięcia i porażki zawodowe oraz wyciągnąć z nich praktyczne wnioski na przyszłość.

Samodzielna ocena pracownika – jak wykonać ocenę pracowniczą, żeby przydało nam się to w pracy? Zacznijcie od wypisania swoich zalet i wad w pracy. Następnie warto wymienić to, w czym jesteśmy dobrzy. Co jest Waszą mocną stroną jako pracownika? Jesteście świetnymi graczami zespołowymi, a może jako bystrzy obserwatorzy potraficie zawsze znaleźć nowe wyjście z patowej sytuacji? To ważne spostrzeżenia, które pomogą Wam napisać samoocenę pracownika.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Dokonując oceny umiejętności, skupcie się też na swoich wynikach w pracy. Czy są zadowalające? Kiedy ulegają poprawie, a kiedy pogorszeniu? Prawidłowo sporządzona samoocena pracownika pomoże ocenić nie tylko jakim typem pracownika jesteście, ale i to, jak zazwyczaj przebiega Wasza współpraca z kolejnymi pracodawcami.

Jak przeprowadzić ocenę pracowniczą

Samoocena pracownika – jak napisać, aby była dla nas czytelna?

Nie ma jednego, idealnego sposobu na dokonanie samodzielnej oceny pracownika. Jej styl zależy od Waszych potrzeb w pracy! Pytania, jakie zadacie sobie na temat Waszej ścieżki kariery, mogą tu jednak znacząco pomóc.

Jeśli nie macie pomysłu, na to, jak powinna wyglądać ocena pracownika, zacznijcie od wypisania konkretnych pytań i celi, jakie chcecie postawić przed sobą w ramach rozwoju zawodowego. Na jakim stanowisku widzicie się za kilka lat? Co musicie osiągnąć, aby je zmienić? Tego typu pytania mogą okazać się bardzo pomocne przy konstruowaniu samooceny pracownika.

Samoocena pracownika – pytania i odpowiedzi, jakich na nie udzielicie, pomogą Wam też znaleźć konkretne argumenty, przemawiające za tym, co jest Waszą mocną i słabą stroną jako pracownika.

Szukasz nowych dróg rozwoju zawodowego? Sprawdź najlepsze oferty pracy na GoWork.pl!

Okresowa ocena swojej pracy

Co powinna zawierać samoocena pracownika?

Jak napisać ocenę swojej pracy, aby była kompletna i użyteczna? Jak wspominaliśmy, nie ma tutaj konkretnych wytycznych, jak powinniście ocenić siebie i swoją karierę. Prawidłowo przygotowana opisowa samoocena pracownika powinna jednak zawierać kilka kluczowych elementów, takich jak:

 • Wasze osiągnięcia zawodowe

 • Wasze porażki zawodowe

 • Wasze mocne strony w pracy

 • Wasze słabe strony w pracy

 • Wasze cele zawodowe na następne lata

 • Podsumowanie Waszej dotychczasowej kariery

Pamiętajcie też o tym, aby pisząc samoocenę pracownika, skupić się na konkretnych przykładach. Podawajcie fakty, konkretne sytuacje, z jakimi poradziliście sobie lub nie w pracy, oraz dane dotyczące Waszej wydajności w pracy.

SPRAWDŹ TEŻ: Praca Częstochowa

Samoocena pracownicza

Samoocena pracownika – pytania

Jeśli opisowa samoocena pracownika sprawia Wam problem, mamy dla pomocne pytania oraz odpowiedzi.

 • Co jest moim celem zawodowym na najbliższe miesiące?

 • Na jakim stanowisku widzę siebie za 5 lat?

 • Jakie zachowanie najbardziej przeszkadza mi w pracy?

 • Jakie cechy, jakie znajduję u siebie, mogą hamować mój rozwój zawodowy?

 • Czy znajduję w sobie cechy, które odróżniają mnie na tle innych pracowników?

 • Z jakich osiągnięć w pracy jestem najbardziej dumny/a?

 • Jak radzę sobie przy realizacji najtrudniejszych zadań?

 • Co dobrego a co złego powiedzieliby o mnie moi współpracownicy?

 • Co mógłbym sobie zarzucić podczas pracy nad ostatnim projektem?

 • Za co mógłbym siebie pochwalić podczas pracy nad ostatnim projektem?

Jak wygląda ocena pracownicza

Przykładowa samoocena pracownika – odpowiedzi

Korzystając z poniższego wzoru, możecie zobaczyć, czego ewentualnie brakuje w Waszej samoocenie pracownika.

Samoocena – mocne strony:

 • Posiadam wysoko rozwiniętą umiejętność pracy w zespole – np. zawsze przejmuję obowiązki, z którymi nie wyrabiają się pozostali członkowie zespołu

 • Świetnie radzę sobie z analizą danych i wyników w pracy – np. po spotkaniu i poznaniu argumentów obu stron potrafię dostrzec niestandardowe rozwiązanie trudnej sytuacji

 • Potrafię dobrze pracować pod presją – np. zbliżający się termin oddania prac nad projektem bardziej mnie motywuje, niż stresuje

Samoocena – słabe strony:

 • Nie potrafię opanować sztuki multitaskingu – np. słabo radzę sobie z wykonywaniem kilku zadań na raz

 • Samodzielne podejmowanie decyzji sprawia mi trudności – np. przed podjęciem ważnej decyzji muszę się skonsultować z zespołem lub przełożonym

 • Mam problem z organizacją czasu pracy własnej – np. ciężko mi priorytetyzować zadania w pracy

Za swoje największe osiągnięcia w pracy w tym roku uważam….

Za swoje największe porażki w pracy w tym roku uważam…

Aby zrealizować swoje cele, powinienem popracować nad…

W realizacji moich celów mogą pomóc mi te cechy charakteru….”

Samoocena pracownika - jak się ocenić

Korzyści wynikające z napisania samooceny

Oceniając własną pracę, efekty działań i umiejętności można zyskać wymierne korzyści. Przykładem jest tutaj:

 • własna samoocena przydaje się nie tylko w trakcie zatrudnienia, ale będzie pomocna również w trakcie rozmów kwalifikacyjnych podczas poszukiwania pracy;
 • uzyskanie świadomości słabych i mocnych stron – taka informacja sprawia, że wiemy, co warto poprawić;
 • lista kompetencji, umiejętności i cech ważnych dla pracodawcy dodaje pracownikowi pewności siebie, co może przełożyć się na większe zaangażowanie;
 • ocena daje pracodawcy pełny obraz pracownika, przez co może ocenić podwładnych pod kątem ich dalszego rozwoju w firmie;
 • prawidłowo wykonana ocena pracownika pozwoli rozwiązać problemy związane z niedopasowaniem do stanowiska pracy;
 • udowodnienie pracodawcy swojej wartości – wskazanie cennych kompetencji i sukcesów popartych konkretnymi przykładami pomoże pokazać, dlaczego pracownik jest ważny dla firmy;
 • ocena pracownika nierzadko stanowi kartę przetargową w walce o awans czy podwyżkę;
 • pracując z wieloma innymi pracownikami, dobrze przygotowana ocena pracownika pozwoli mu się wyróżnić z tłumu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te możliwości, ocena pracownika napisana samodzielnie lub zlecona przez pracodawcę to wydaje się szansą, którą warto wykorzystać. Jednak nie zawsze tak bywa. Czasami okazuje się, że ocena zawiera słabe opinie, co w ostateczności może skutkować degradacją, a nawet zwolnieniem.

Ocena pracownika - co to jest?

Obiektywna samoocena pracownika: czy to możliwe?

Obiektywna samoocena kompetencji pracownika to niełatwe zadanie. Jeśli jednak poświęcicie temu odpowiednią ilość czasu i uwagi, zyskacie doskonałe narzędzie do dalszego rozwoju zawodowego! Opisowa samoocena pracownika z pewnością ułatwi także rozmowę z przełożonym. Dzięki niej nie tylko lepiej podkreślicie swoje osiągnięcia w danym miejscu pracy, ale i udowodnicie, że jesteście zmotywowani do dalszej pracy nad nimi. Warto walczyć o swoje!

Oceń artykuł
3.9/5 (22)