22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się! Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi dyskryminacji i osób jąkających się na rynku pracy. Czy jąkanie się u dorosłych stanowi problem w życiu zawodowym? 

Jąkanie się u dorosłych – czy to przeszkadza w pracy?

Światowy Dzień Osób Jąkających Się, obchodzony tradycyjnie 22 października to dobry moment, aby zastanowić się nad problemami pracowników dotkniętych tą przypadłością.

Jąkanie a praca – czy to komuś przeszkadza? Smutne historie osób, które borykają się z problemem bezrobocia, nie nastawiają zbyt optymistycznie. A jednak są tacy, którzy nie poddają się bez walki i aplikują na kolejne oferty pracy.

-Zawsze chciałem być nauczycielem. Może dlatego, że w rodzinie jest ich paru. Nic z tego. Po kilku latach walki z jąkaniem dałem spokój. Skończyłem filologię germańską i szukałem pracy. Oczywiście tłumaczenia symultaniczne i działalność szkoleniowa raczej nie wchodziły w grę. Całe szczęście firma ze Śląska poszukiwała osoby biegle władającej tym językiem, przede wszystkim do korespondencji handlowej. Pracowałem tam kilka lat a obecnie prowadzę własną działalność. Teraz specjalizuję się w tekstach technicznych i nie narzekam na brak zleceń – zwierzał się w rozmowie z Wirtualną Polską pan Tomasz, tłumacz przysięgły z Katowic.

Czy jąkanie się u dorosłych stanowi więc powód do zmartwień o przyszłość swojej kariery? O zdanie postanowiliśmy zapytać zaprzyjaźnionego eksperta ds. HR.

Jąkanie a praca – czy to ma wpływ na rekrutację?

Jąkanie samo w sobie nie stanowi powodu do wykluczenia kandydata zarówno z procesu rekrutacji, jak i w konsekwencji dalszego zatrudnienia. Na wielu stanowiskach przypadłość ta może być wręcz niezauważalna, co za tym idzie odrzucanie bez przemyślenia świetnego fachowca z takiego powodu to oczywisty błąd rekrutera. Należy jednak wspomnieć, że istnieją zawody, które mogą stanowić wyzwanie dla osoby borykającej się takimi trudnościami – podkreślał nasz ekspert.

Sposoby na jąkanie się są różne, a im wcześniej zaczniemy pracować nad tym problemem, tym lepiej. Zdaniem wielu psychologów istotny wpływ na tę przypadłość mają też… stresujące warunki pracy.  Czy jąkanie się ma coś wspólnego z nerwicą w pracy?

Okazuje się, że jeśli osoba jąkająca się ma komfortową sytuację w swojej pracy i częściowo może oprzeć się na komunikacji niewerbalnej (w końcu żyjemy w świecie maili i licznych komunikatorów tekstowych!), to problem może być wręcz niezauważalny.

Niektóre firmy obawiają się jednak zatrudniać takie osoby, a jąkanie się uważają za przeszkodę nie do przeskoczenia. – Nie zatrudnię jąkały. W firmie wszyscy mamy na co dzień kontakt z klientami i dostawcami. Na stanowisku księgowego też. Zanim taki powie, o co mu chodzi, stracę godzinę dziennie a czas to pieniądz – tak jeden z pracodawców odniósł się do kandydata, dotkniętego jąkaniem się.

Sposoby na jąkanie

Czy jąkanie się u dorosłych może więc oznaczać brak szans na rozwój zawodowy? Wcale nie musi tak być! Podobne zdanie, jak nasz ekspert, ma na szczęście wielu rekruterów, którzy podkreślają, że dyskryminacja dobrych fachowców, dotkniętych jąkaniem się, byłaby dużym błędem dla firm poszukujących talentów na rynku pracy.

Zobacz też: Ergofobia

Nad jąkaniem można też pracować! Choć terapia z wykorzystaniem praktycznych ćwiczeń na jąkanie się nie u każdego przyniesie oszałamiające efekty, z pewnością pomoże zminimalizować problem, a co za tym idzie, stres wynikający z obaw przed odmiennością.

Jakie są sposoby na jąkanie? Istnieją ćwiczenia pomagające skupić uwagę, w tym również na prawidłowej wymowie. U dzieci z kolei znakomite efekty przynosi stosowanie technik oddechowych i oddechowo-emisyjnych. Pomocne bywają też treningi przebiegów słownych pod okiem logopedy oraz zabawy relaksacyjne.

Problemem jąkania się jest dotkniętych w Polsce ponad pół miliona osób, dlatego tak ważne jest, aby pomóc im odnaleźć się na rynku pracy i w społeczeństwie. Dlatego jeśli pracujecie z taką osobą, warto wykazać się większą dozą empatii i zrozumienia. A jeśli to Was dopadło jąkanie się i zastanawiacie się, co z tym zrobić – nie martwcie się! Dobra praca zawsze się znajdzie, tylko czasami trzeba na nią trochę dłużej poczekać.