Faktoring – co to i jak może pomóc uratować małe i średnie firmy przed problemami finansowymi? Firmy świadczące usługi faktoringu w Polsce zyskują na popularności zwłaszcza podczas pandemii. Martwisz się, jak zabezpieczyć środki na wypłaty dla swoich pracowników? Faktoring to jeden ze sposobów!

Faktoring – co to?

Faktoring dla małych firm może być w tych trudnych czasach jednym ze sposobów na uratowanie lokalnych biznesów. Pandemia nie tylko spowodowała ponowną konieczność zamknięcia lokali gastronomicznych, czy ośrodków turystycznych, ale uderzyła też w budżety dużych firm.

Jak twierdzą eksperci, to właśnie długi okres odroczenia terminu zapłaty faktur (w niektórych przypadkach nawet do 120 dni!) może okazać się cichym zabójcą małych przedsiębiorstw. Więksi kontrahenci oszczędzając środki, płacą z opóźnieniem, a małe firmy, chwytające się wszelkich zleceń, mają przez to problem z np. terminowymi wypłatami dla pracowników.

W efekcie wielu mniejszych rynkowych graczy zostało zmuszonych do zamknięcia działalności, a ich pracownicy do zmiany pracy.

Jak wybrnąć z tak patowej sytuacji? Odpowiedzią jest faktoring. Definicja tej usługi opiera się na pojęciu faktora (firmy, świadczącej usługi faktoringu), który wykupuje niezapłacone faktury od klienta, który jest wykonawcą usług lub dostawcą towarów dla swoich kontrahentów. 

Faktoring dla firm – jak może pomóc?

Właściciele małych i średnich firm, którzy skorzystają z usługi faktoringu online, mogą otrzymać nawet do 90% czekającej na opłacenie kwoty faktury VAT z odroczonym terminem płatności, już w przeciągu kilku dni. To często ostatnia deska ratunku dla biznesów, które ucierpiały na kryzysie gospodarczym.

Jak wskazują wyniki, usługa faktoringu wierzytelności nabiera w Polsce na popularności. Tylko w 2019 roku z tej metody finansowania bieżącej działalności gospodarczej skorzystało ponad 18 tys. polskich przedsiębiorców. O tym, jak ciężko muszą walczyć o utrzymanie swojej firmy na powierzchni płynności finansowej, świadczy chociażby zorganizowana przez jedną z firm, oferujących usługi faktoringu, debata na ten temat.

Faktoring to zresztą nie tylko pomocna dłoń w sytuacji, kiedy czekamy na opłacenie faktury, nerwowo sprawdzając wpływy na firmowym koncie. To również weryfikacja kontrahentów, monitoring i administrowanie płatności czy możliwość przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora (tzw. faktoring pełny lub faktoring bez regresu).

Mijają kolejne tygodnie, a Wy wciąż nie otrzymaliście zapłaty za dawno wystawioną fakturę? W takich sytuacjach faktoring może pomóc Wam uniknąć dalszego zadłużania firmy.

Faktoring – koszty

Faktoring: koszty tej usługi będą zależeć od kilku czynników. Od razu Was jednak uspokoimy! Firmy, które skorzystają z usług faktoringu, nie zwiększają swojego zadłużenia i co za tym idzie, nie obniżają swojej zdolności kredytowej. A to w nadchodzących miesiącach może mieć kluczowe znaczenie dla Waszego biznesu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Faktura zaliczkowa

Ile w Polsce kosztuje faktoring i co składa się na jego cenę? W koszt takiej usługi wchodzą najczęściej:

  • opłata aranżacyjna (opłata za rozpatrzenie wniosku, sporządzenie dokumentacji albo administrowanie umowy)
  • prowizja (zazwyczaj od 0,2% do 4% odsetek naliczanych od wypłaconej firmie zaliczki)
  • opłata od monitów (przypomnień i wezwań wzywających klientów firmy do terminowej zapłaty)
  • opłata od niewykorzystania zadeklarowanego obrotu (wiele firm oferujących usługi faktoringu rezygnuje z tej opłaty)

Czy faktoring dla firm się w takim razie opłaca? Coraz więcej właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw zaczyna tak uważać.

Faktoring wierzytelności pomoże gdy firma ma kłopoty!

Faktoring trudno nazwać czarodziejską różdżką na kłopoty z nieterminowymi płatnościami od klientów – kontrahentów. Jednak różne rodzaje faktoringu mogą pomóc mniejszym firmom przetrwać najtrudniejszy okres i wybrnąć z finansowych problemów.

Jak wybrać najlepszą usługę faktoringu dla swojej firmy? Tu z pomocą przychodzi krótka lista rodzajów faktoringu:

  • Faktoring cichy – nazywamy tak umowę faktoringu, o której nie zostaje poinformowany nasz kontrahent
  • Faktoring jawny (inaczej faktoring otwarty) – o takiej umowie faktoringu musimy poinformować klienta naszej firmy, dzięki czemu zyskujemy znacznie tańszą usługę faktoringu
  • Faktoring pełny (inaczej faktoring bez regresu) – to z kolei przypadek, w którym firma oferująca usługi faktoringu bierze pełną odpowiedzialność za potencjalną niewypłacalność kontrahenta naszej firmy
  • Faktoring z regresem – w tej sytuacji to my odpowiadamy za ewentualną niewypłacalność klienta naszej firmy

Aby zdecydować, która forma faktoringu najlepiej sprawdzi się dla naszego biznesu, warto poradzić się specjalisty. Możecie również skorzystać z internetowych porównywarek kosztów usług faktoringu w różnych firmach! Dzięki temu łatwiej zorientujecie się, czy to rozwiązanie dla Was.

Oceń artykuł
0/5 (0)