WORKSOL

3.6 Dodaj merytoryczną opinię

Aktualności

Pracodawca

 Aktualność

Pracownicy z Indonezji

Obecna sytuacja na polskim rynku pokazuje, że siła robocza napływająca z Ukrainy, to zbyt mało. Coraz bardziej popularne staję się pozyskiwanie pracowników z rynku Azjatyckiego. Pracownicy z Indonezji to jeden z bardziej perspektywicznych kierunków rekrutacji. 


Więcej informacji - 
https://worksol.pl/pracownicy-z-indonezji/

Pracodawca

 Aktualność

Czekasz na kartę pobytu zbyt długo ? oddaj wojewodę do sądu

Tysiące cudzoziemców w całej Polsce czeka za wydaniem decyzji zbyt długo aniżeli obligują do tego urząd przepisy kodeksu administracyjnego. Do tej pory cudzoziemcy myśleli, że nie mogą nic w tej sprawie zrobić. Jest jednak wyjście z sytuacji polegające na zaskarżeniu wojewody do sądu administracyjnego. Dzięki takim działaniom możemy przyśpieszyć wydanie decyzji, a także otrzymać odszkodowanie wysokości od 2 000 do 10 000 zł.


Więcej Informacji - 

Pracodawca

 Aktualność

Praca tymczasowa a outsourcing

Wielu z Państwa otrzymując oferty współpracy od agencji pracy lub firm outsourcingowych nie wie tak naprawdę, na czym polegają różnice w oferowanych przez nich usługach. Warto jednak poświecić więcej czasu nad zapoznaniem się z tematem, gdyż konsekwencje niewłaściwego wyboru mogą mieć bardzo znaczący wpływ na Państwa firmę.

 
Na wstępie wyjaśnię czym jest wynajęcie pracowników tymczasowych, a czym powierzenie procesów produkcyjnych innemu przedsiębiorcy (outsourcing).
 
Więcej informacji - 
https://worksol.pl/praca-tymczasowa-a-outsourcing/

Pracodawca

 Aktualność

Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy – cudzoziemców

Wielu pracodawców zastanawia się czy pracownikom z Ukrainy również należy wykonać badania lekarskie przed ich zatrudnieniem. Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy są konieczne tak samo jak dla polskich pracowników. Przyczyna jest prosta – to nie narodowość jest podstawą wykonania pewnego obowiązku, ale bycie po prostu pracownikiem, a tym samym wynikające z tego obowiązki z kodeksu pracy.

 
Badanie lekarskie to dokument orzekający o zdolności kandydata do pracy na wybranym stanowisku
 
Do badań lekarskich przystępujemy od przygotowania przez pracodawcę skierowania na badania (wzór pdfwzór doc). Badanie lekarskie zlecamy lekarzowi, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy. Bardzo rzadko jest możliwe wysłanie pracownika na badania lekarskie z tzw. ,,marszu”. Lekarz na pewno zażąda od pracodawcy podpisania umowy o współpracy, do czego obligują lekarzy medycyny pracy przepisy z tytułu wykonywania zawodu.

 
Lekarz musi przeprowadzić wywiad zdrowotny przeprowadzając badania lekarskie dla pracowników z Ukrainy

Więcej Informacji - 
https://worksol.pl/badania-lekarskie-dla-pracownik-w-z-ukrainy/

Pracodawca

 Aktualność

Szkolenie BHP dla pracowników z Ukrainy – po polsku czy ukraińsku ?

Szkolenie z BHP jest wymagane na każdym stanowisku pracy i powinno być przeprowadzone w pierwszym dniu pracy pracownika. Jest to podstawowy element do legalnego zatrudnienia każdego pracownika,  jak i cudzoziemca. Co jednak zrobić, gdy pracownik jest cudzoziemcem i nie rozumie treści szkolenia ? Możemy mieć poważne wątpliwości czy będzie wykonywał swoje obowiązki w sposób bezpieczny dla siebie i  innych pracowników. Szkolenie BHP dla pracowników z Ukrainy to temat nurtujący zarówno pracodawców jak i osób zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy.

 
Nie ma przepisów prawa pracy, które regulowałby przeprowadzanie szkolenia BHP dla cudzoziemców, w tym pracowników z Ukrainy wykonujących pracę na terenie Polski. Inspekcja Pracy podczas kontroli zwraca szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego skrupulatnie sprawdza przeprowadzone szkolenia w tym zakresie. Jednym z elementów kontroli może być weryfikacja czy szkolenie przeprowadzone było w sposób zrozumiały dla cudzoziemców.

 
Szkolenie BHP dla pracowników z Ukrainy nie reguluje polski kodeks pracy
 
Zgodnie z artykułem 237 (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy)  nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. § 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Wyjątek ! Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

 
Równe traktowanie w zakresie dostępu do wiedzy i informacji mającej wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników

 
Obowiązkiem pracodawcy jest...


Pracodawca

 Aktualność

Delegowanie cudzoziemców do Holandii
Europejski rynek wewnętrzny dzięki wprowadzeniu swobód unijnych dotyczących przepływu osób oraz świadczenia usług umożliwia polskim przedsiębiorcom realizację zleceń na terenie różnych państw EOG. Delegowanie cudzoziemców do Holandii to temat, który z roku na rok budzi coraz więcej zainteresowania wśród przedsiębiorców. O zmianach słyszeliśmy już w połowie 2018 roku. 

W kontekście Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r., której wszystkie postanowienia zaczną obowiązywać od połowy 2020 r. miejsce aktualnej płacy minimalnej zastąpi obowiązek wypłaty takiego samego wynagrodzenia na tym samym stanowisku jakie otrzymuje holenderski pracownik. Takie uregulowanie naturalnie podniesie koszty związane z delegowaniem pracowników do państw UE.

 
Jakie akty prawne dotyczą polskich pracodawców chcących oddelegować pracowników do Holandii ?
 
Delegowanie cudzoziemców do Holandii w tym pracowników z Ukrainy:

  1. Ustawa o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej (WagwEU)


  2. Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym konstrukcjom (WAS)


  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego


  4. Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów z 12 lutego 2002 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania


  5. Przepisy związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce



 
Co należy zrobić aby oddelegować obywateli państw trzecich do pracy w Holandii ?
 
Najbardziej opłacalna opcja dla pracodawcy – delegować obywateli państw trzecich do pracy w Holandii.
W sytuacji kiedy chcemy wysłać do pracy w Holandii pracownika spoza UE, konieczne jest aby pracodawca uzyskał dla niego pozwolenie na pracę. Nie jest to jednak wymagane, gdy pracownik z kraju trzeciego, zatrudniony w polskim przedsiębiorstwie w ramach transgranicznego świadczenia usług, tymczasowo świadczy pracę w Holandii – czyli jest delegowany.

Aby mówić o tym wyjątku, trzeba spełnić łącznie poniższe warunki:


  • pracownik spoza UE legalnie przebywa i pracuje w Polsce,


  • planowany zawód wykonywany w Holandii musi być podobnego rodzaju jak ten, do którego wykonywania jest uprawniony w Polsce,


  • po zakończeniu umówionego okresu świadczenia usług pracownika nie może zastąpić go inny pracownik z kraju trzeciego,


  • przedsiębiorstwo delegujące pracowników do Holandii większość interesów prowadzi w Polsce




Pracodawca

 Aktualność

Praca tymczasowa a outsourcing
Wielu z Państwa otrzymując oferty współpracy od agencji pracy lub firm outsourcingowych nie wie tak naprawdę, na czym polegają różnice w oferowanych przez nich usługach. Warto jednak poświecić więcej czasu nad zapoznaniem się z tematem, gdyż konsekwencje niewłaściwego wyboru mogą mieć bardzo znaczący wpływ na Państwa firmę.
Więcej informacji: https://worksol.pl/praca-tymczasowa-a-outsourcing/

Pracodawca

 Aktualność

Czekasz na kartę pobytu zbyt długo ? oddaj wojewodę do sądu
Tysiące cudzoziemców w całej Polsce czeka za wydaniem decyzji zbyt długo aniżeli obligują do tego urząd przepisy kodeksu administracyjnego. Do tej pory cudzoziemcy myśleli, że nie mogą nic w tej sprawie zrobić. Jest jednak wyjście z sytuacji polegające na zaskarżeniu wojewody do sądu administracyjnego. Dzięki takim działaniom możemy przyśpieszyć wydanie decyzji, a także otrzymać odszkodowanie wysokości od 2 000 do 20 000 zł.
Więcej informacji: https://worksol.pl/czekasz-za-kart-pobytu-zbyt-d-ugo-oddaj-wojewod-do-s-du/