Motorola Solutions

Opinie o Motorola Solutions

Bea

W ofercie jest mowa o drugiej zmianie.Jakie są to godziny pracy?

@Bea

Druga zmiana trwa od 14 do 22 lub opcjonalnie 15-23. I uprzedzając możliwe pytania. Dwie zmiany są tylko w finansach - programiści pracują wyłącznie na pierwszą zmianę.

@Bea

Druga zmiana trwa 14-22 lub opcjonalnie 15-23 i dotyczy wyłącznie finansów. Inżynierzy (czyt. programiści) pracują wyłącznie na pierwszą zmianę. Za to mogą zacząć 7-10 i skończyć osiem godzin później.

LuckyLuk

@Bea Jest to zmiana od 15 -23

seo

Po rozmowie o pracę w biurze Motoroli całkowity brak kontaktu z rekruterem mimo obiecanego terminu dwóch tygodni na informację o wyniku rozmowy. Mija już drugi miesiąc... a przecież oprócz telefonu można i meilem itp. To chyba bolączka naszych czasów, że nie zadaje się już sobie trudu na powiadomienie kandydata np. o odmowie.

Pietrek

Co można powiedzieć. To jest support techniczny systemów opartych o sieci Tetra - głównie lokalizacje europejskie. Pakiet zdrowotny jest w Medicover i pokrywa wszystkie badania i specjalistów. Plus podstawowy pakiet dentystyczny.

Student123

hmmm.... mialbym pytanie, jestem wlasnie na ostatnim roku "software engineering" studiuje i mieszkam w belfascie wiec co za tym idzie angielski mam perfekcyjny.... jednakze gdy patrze na wasze oferty pracy to szukacie ludzi ze skonczonym "computer science" czy software engineering bylby tak samo dobry?

@Student123

Będzie równie dobry.

Najpierw zadzwoniła do mnie pani z HR, zadawała typowe pytania, część po angielsku. Bardzo sympatyczna rozmowa i zaproszenie na drugi etap. Około 20 minut. Rozmowa w Google Meet z managerką i jedną osobą z zespołu. Cała po angielsku. Bardzo pozytywne nastawienie do kandydata, zero spóźnienia, profesjonalizm, ale też miła atmosfera. Luźna rozmowa jak z kolegami, podpowiedzi podczas zadań technicznych. Były też zadania z excela i rachunkowości do rozwiązania, w miarę proste. Nie miałam przyjemniejszej rozmowy rekrutacyjnej niż ta w Motoroli.

Dlaczego to stanowisko mnie zainteresowało, moje motywacje, dlaczego Motorola, największe wyzwanie, opowiedzieć o swojej edukacji, doświadczeniu zawodowym, jak pracuję w grupie, co bym zrobiła, gdyby ktoś popełnił błąd, pytania techniczne. Żadnych dziwnych, podchwytliwych pytań.

?

Na razie to zniknęły ogłoszenie dla javowców.

Moto

Najpierw muszę posypać głowę popiołem. Nie 200 000 lecz 100 000... chciałbym zarabiać 200 000 rocznie ;) @Pietrek, dzięki za zwrócenie uwagi. Jednocześnie przepraszam wszystkich zainteresowanych. A teraz odpowiadając na pytanie @mop/] Wyłącznie umowa o pracę. Słyszałem, że pracują gdzieś u nas kontraktorzy, ale nie wiem z jakiej firmy. Pierwsza umowa może być na trzy miesięczny okres próbny. W szczególnych przypadkach 7 miesięcy. Potem czas nieokreślony. Wymiar pełnego etatu lub części (najczęściej 4/5) jeśli chcesz na przykład studiować, albo zdrowie nie pozwala. Angielski sprawdzają w trakcie dwóch rozmów. Pierwsza jest telefoniczna, druga na miejscu w biurze. Nie obawiaj się, nie cała rozmowa jest po angielsku i nie trzeba jakoś wybitnie dobrze się wysławiać. @Pietrek pisał już o tym wcześniej dosyć obszernie.

Moto

Ja pracuję jako webdev w Motoroli. Co cię interesuje?

Pietrek

W Moto system jest taki, że każdy ma jakieś grade. Nazwy tych grade to na przykład Junior Software Engineer. I to jest zarazem stanowisko na którym się pracuje. Można być Learning Content Designer, ale na umowie i tak będzie Software Engineer. A widełki płacowe są ściśle związane właśnie z grejdem. Oczywiście mówimy tutaj o ścieżce inżynierskiej, bo równolegle idzie ścieżka managerska (mają swoje grejdy) i od niedawna dostępne są stanowiska związane z agilem. 4 dla seniora to faktycznie niewiele ;) ale 12 to chyba tylko w startupie gdzie darmowe wieczory i weekendy oraz stabilność zatrudnienia bliska zeru ;)

Pietrek

Końcowa wypłata zależy od bardzo wielu zmiennych. Najważniejsze z nich to posiadane doświadczenie, poziom wykształcenia, wynik rozmowy rekrutacyjnej, oczekiwania kandydata i w końcu budżet zakładany na dane stanowisko. Na podstawie tych zmiennych określony zostanie "stopień zaszeregowania" (to takie piękne słowo rodem z PRL) nazywane w Moto "grade'm". W przypadku inżynierów są to na przykład Intern, Junior, Regular, Senior. I tak każdy z tych grade ma widełki w których nasz dział HR może się poruszać. Dość wiedzieć, że wypłata na poziomie x to czasem nawet y < x < 1.5*y, gdzie y jak wspomniał @Moto oscyluje gdzieś w okolicach 200 000 dla grade Senior. I summa summarum jest średnią wartością dla tego typu firm na rynku Krakowskim. Oferta finansowa jest przedstawiana kandydatowi po pomyślnym przejściu drugiego etapu rekrutacji i zwykle pokrywa się z oczekiwaniami kandydata.

@Pietrek

Grade'y są mi dobrze znane i ogólnie powszechne w wielu dziedzinach. Nie wiedziałem, że starsi programiści mogą aż tyle zarabiać, gdyż często widuję prozycje dla seniorów za ok. 6-12tys./mies brutto w Krakowie, ale to nie korporacje. O ile zarobki programistów można łatwo przewidzieć, to takiego Specjalisty ds. Narzędzi Szkoleniowych już nie. Jest to dosyć nowa i niszowa dziedzina i ofert pracy raczej zbyt wielu na rynku polskim nie ma. Stąd też moje pytanie. Na jakie zarobki mogą u was liczyć starsi specjaliści? Zakładam, że 4 tys. netto to takie maksimum. Chcący być starszym specjalistą pewnie trzeba byłoby przerobić u Państwa z 6-8 lat. Także dobrze byłoby wiedzieć co czeka nas na mecie po kilkuletnim maratonie. Dziękuję za wykazanie zainteresowanie oraz szybką i rzeczową odpowiedź.

How much?

A ile np zarabia content developer w E-learningu? Są tam jakieś możliwości rozwoju/awansu? Nie wiem czy jest sens, gdyż musiałbym codziennie dojeżdżać do krk, a to też swoje kosztuje. W ofecie piszą, że doświadczenie nie jest wymogiem koniecznym. W sumie nie oczekuję jakiś kokosów... Szkoda, że firmy muszą się bawić w podchody, zamiast podać jakieś uśrednione wartości uzależnione od doświadczenia.

Moto

Zależy ile powiesz na rozmowie. W inżynieringu (jakie fajne słowo :]) na stanowisku senior minimum te 200 000 się dostaje - jak wszędzie w Krakowie :D

How much?

Ktoś się orientuje jakie są tam widełki płacowe w dziale e-learningu?

kin

czy wie ktoś może w takim razie, czego można się spodziewać na rozmowie telefonicznej przy stanowiskach związanych z łańcuchem dostaw, customer supportem czy technical writingiem? jak rozumiem, to pierwsza i nieodłączna część procesu rekrutacyjnego, więc na razie zapytam tylko o to. a zagadnienie szerokie, bo nie mam jeszcze pewności, na co aplikowałbym njchętniej. z góry dzięki i uszanowanie.

bashar

Czy ktoś z was orientuje się jak długo należy czekać na odpowiedź odnośnie przyjęcia do pracy? Jestem już tydzień po rozmowie, ale niestety jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi...

Jimmy
@bashar

Jak tam pracowalem bylo standardowo do 2 tygodni. Jesli sie przedluzy - dzwon, pisz pytaj. Tam normalni, sympatyczni ludzie pracuja. Firma jest generalnie ok. Pewnie ze znajda sie takie gdzie jest lepsza kasa, wiekszy prestiz etc. Ale tutaj jest pare unikalnych rzeczy: - praca przy systemach mission critical, - mozliwosc zobaczenia na wlasne oczy pelnego CMMI i praktycznie kompletu tego czego sie uczy do certyfikatu ISTQB - Sa inwestycje w nowe technologie i paradoksalnie szansa ze bedzie sie pisalo w czyms nowym jest wieksza niz w niejednej malej firmie. - Ludzie atmosfera etc. - za to najwiekszy plus - Jesli sie chce (i choc troche wykaze wczesniej) mozna sporo po swiecie pojezdzic. - Ciekawy lab Oczywiscie sa tez minusy wynikajace z wielkosci firmy - cyzli narzut procesowy, open space etc. Ale tak jak pisalem firma jest naprawde ok i dobrze wspominam prace tam.

bashar
@Jimmy

W takim razie czekam na kontakt, wielkie dzięki za odpowiedź!

Pietrek

@Rafał: nie prowadzę rozmów na Java developera, ale ja chciałbym żeby kandydat znał jakiś obiektowy język programowania, znał struktury danych, wzorce projektowe, umiał rozwiązać problem algorytmiczny (np. FizzBuzz), umiał go zoptymalizować (idealnie gdyby wykazał się nieszablonowym podejściem - bez użycia pętli chociażby). No i zawsze jest jeszcze możliwość stażu - sądzę, że większość stażystów i tak po roku awansuje na wyższe stanowiska. Nie ma się co bać, najwyżej po rozmowie telefonicznej podziękujemy. @kaska: nigdzie nie napisałem, że przyjmiemy kogoś bez znajomości angielskiego. Nie ze mną wtedy rozmawiałaś, ale ja również nie rekomendowałbym osoby która nie powiedziała ani słowa. Dla mnie byłaby to nota 1, a jak wcześniej pisałem, nie spotkałem się jeszcze z nikim poniżej 3. I mówiąc szczerze osoba bez znajomości angielskiego miałaby bardzo ciężko w pracy. Cała dokumentacja i kod jest w tym języku. Do tego brak możliwości interakcji z ludźmi w innych ośrodkach czy choćby z nie mowiącymi po polsku członkami zespołu. Bez choćby podstawowej znajomości języka po prostu się nie da.

@Pietrek

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Mam jeszcze pytanie odnośnie minimalnej znajomości j.angielskiego w "mowie". Jakiego typu pytania mogą pojawić się na rozmowie i co oznacza ocena 3 na Twojej skali ocen ?

@rafał

Ocena trzy oznacza... źle używa czasów, używa bezokoliczników, źle odmienia być ;) ale jestem w stanie zrozumieć o czym mówi. No i rozumie moje pytania. Na przykład takie: - Please tell me about your current or previous job. Describe your own role in some project you are proud of. Albo jakieś techniczne, ale to zwykle z rozmowy wynika... Powiedzmy... - In CSS. What is the difference between visibility:hidden and display:none? Rozmowa telefoniczna trwa do 30 minut i składa się z dwóch części HRowej - kilka pytań w stylu tego pierwszego - trzeba opowiedzieć o sobie, swojej pracy, co się umie, czego się chce nauczyć. I druga część techniczna i to już bywa baaaardzo różnie i zależy od widzimisię przeprowadzającego interview. U mnie to są trzy pytania z CSS, dwa albo trzy z HTML5 i trzy z JS, czasem jeszcze jedno z którejś biblioteki JS. Ale nie trzymam się tego jakoś ściśle. Zawsze mam przygotowaną listę pytań w oparciu o CV kandydata i modyfikuję ją w trakcie rozmowy. Mam nadzieję, że pomogłem ;)

@Pietrek

Bardzo pomogłeś. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Pietrek

Zdefiniuj doświadczenie;) Zatrudniamy też ludzi zaraz po studiach. Kwesta tego co masz w głowie.

@Pietrek

A co w takim razie należy mieć w głowie, żeby zostać początkującym programistą javy ? Mógłbyś zrobić listę wymagań, uwzględniającą sam język jak i inne rzeczy algorytmy, bazy danych), może polecić literaturę (wtedy człowiek ma jasność, które zagadnienia należy bezwzględnie znać, żeby do Was startować i nie marnować czasu Wam i sobie).

rafał

A czy w przyszłości będziecie zatrudniać ludzi bez doświadczenia, czy na razie skupiacie się tylko na tych z doświadczeniem ?

Motorolanin
@rafał

Caly czas szukamy zarowno doswiadczonych jak i ludzi bez doswiadczenia, prosze obserwowac oferty i nie bac sie aplikowac

h

Tyle, że problemem jest często angielski "mówiony". Bo co innego jest zrozumieć dokumentację, przeczytać tekst, a już inną sprawą jest zrozumieć to samo, ale w formie "usłyszanej".

Pietrek

Jeżeli jesteś w stanie przeczytać i zrozumieć to ogłoszenie, jesteś w stanie rozmawiać po angielsku o problemach technicznych i jesteś w stanie opowiedzieć o sobie (studiach, dotychczasowej pracy, zainteresowaniach) jest to umiejętność wystarczająca. Czy to jest "mega dobry angielski"?

Pietrek

Nie przesadzałbym z tym mega dobrym angielskim. Na mój gust A2 w zupełności wystarczy. Trzeba się po prostu umieć dogadać.

Zostaw merytoryczną opinię o Motorola Solutions - Kraków

• Jak się pracuje w Motorola Solutions?

Zobacz opinie na temat firmy Motorola Solutions tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 104.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Motorola Solutions?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 45, z czego 8 to opinie pozytywne, 15 to opinie negatywne, a 22 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Motorola Solutions?

Kandydaci do pracy w Motorola Solutions napisali 11 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Motorola Solutions