Od pewnego czasu możemy zaobserwować w Polsce zjawisko smart workingu. Polega ono na wprowadzeniu do firm systemu, dzięki któremu pracodawca zapewnia elastyczny model pracy. Oznacza to, że pracodawca nie stawia na liczbę godzin spędzonych w biurze tylko na efekty!

Smart working w praktyce

Coraz więcej przedsiębiorstw na całym świecie szuka rozwiązań, które przyniosłyby jak najlepsze rezultaty dla firmy – również w zakresie efektywności pracowników. Wprowadzane są chill out roomy, gdzie pracownicy mogą się odprężyć i nabrać sił, przemyśleć nowe pomysły. Obecnie prowadzone są badania, które wykazują, że im mniej pracownik jest zestresowany, tym większą wydajnością cieszy się on w pracy.

pracaCały czas rynek pracy się zmienia, a w związku z tym musi się również zmieniać model pracy. Niektórzy pracownicy s bardziej wydajni, kiedy pracują zdalnie – z domu, kawiarni lub siedząc na tarasie. Dla firmy liczą się wyniki, a nie miejsce, wykonywanej pracy, więc o ile stanowisko stwarza taką możliwość, pracodawcy coraz częściej wybierają smark working.

Jest to również dobra forma zatrudnienia dla osób, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu zbyt często – dla młodych mam opiekujących się dzieckiem, dla osób niepełnosprawnych, starszych czy studentów dziennych. W ten sposób firma może zatrudnić więcej osób i wykorzystać ich talent co również przyczynia się do spadku bezrobocia.

Młodzież woli pracę zdalną

Smart working jest szczególnie preferowany przez studentów czyli przez pokolenie Y, które bardzo ceni równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym. Taka forma zatrudnienia pozwala im na indywidualny podział czasu, w zależności od pory i dnia, w którym są najbardziej efektywni. Również w ofertach pracy pojawia się coraz częściej możliwość pracy zdalnej, a ta jest bardzo ceniona przez młodzież. Praca z domu niekiedy pozwala również na większą kreatywność, a dzięki temu z większym zapałem podchodzimy do codziennych obowiązków czy nowych projektów.

Lepsze samopoczucie pracowników

Zadowolony pracownik to wydajny pracownik. O tym wie coraz większa grupa pracodawców, która oprócz atrakcyjnych benefitów oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Wszystko zależy jednak od kultury organizacyjnej firmy oraz filozofii prowadzenia działalności. Dzięki wprowadzeniu smart workingu zyskują tak naprawdę wszyscy – pracownicy, którzy są wypoczęci oraz pracodawcy, którzy mają dopięte wszystkie inwestycje i zrealizowane projekty.

Przeciwnicy pracy w warunach domowych uważają, że należy mieć jasno podzieloną przestrzeń na prywatną oraz zawodową i nie można łączyć tych dwóch stref. Z pewnością wszystko jest indywidualną kwestią naszego komfortu – jeśli chcemy oddzielić obowiązki służbowe, możemy wydzielić w mieszkaniu miesjce na nasze „biuro” i tylko w nim pracować.

Autor: GoWork.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)