Panattoni

2.7 Dodaj merytoryczną opinię

Aktualności

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni TV część 1
Panattoni TV zaprasza na cykl wyjątkowych filmów, w których uchylane są drzwi do sklepów internetowych i innych firm, które wpływają na nasze codzienne życie.
Dzisiaj film pokazujący najemcę Multidekor - polską firmę specjalizującą się w dekoracjach świetlnych. Firma została założona w 1996 roku przez dwóch braci wizjonerów - Grzegorza i Tomasza Podogrockich. Jest największą tego typu firmą w Polsce i plasuje się w pierwszej piątce na świecie. Zapraszamy na film:
https://panattonieurope.com/pl-pl/panattoni-tv
Dział HR.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni i Fundacja Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego zebrały blisko 250 tysięcy złotych dla uzdolnionej młodzieży w wyjątkowej inicjatywie zainicjowanej na okoliczność jubileuszu


Z okazji 10-tej jubileuszowej Gali, Panattoni wspólnie z Fundacją Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego zorganizowały aukcję charytatywną "People&Passion". Aukcja zakończyła się sukcesem, zbierając sumę blisko 250 000 złotych. Dochód ten zostanie przeznaczony na stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży z krajów, w których działa Panattoni, a także z Ukrainy. 


W ramach aukcji "People&Passion" od 19 do 29 października, na platformie Allegro Charytatywni można było licytować różnorodne przedmioty i atrakcje tj. studia MBA Executive, bilety na mecze Wimbledonu 2024, zaproszenie na finał Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie w Pradze, koszulkę z podpisem Igi Świątek, kij golfowy Adriana Meronka, rakietę tenisową sygnowaną przez Huberta Hurkacza, koszulkę sportową i korki Roberta Lewandowskiego, zaproszenia do loży Panattoni na wydarzenia kulturalne lub sportowe na Stadionie PGE Narodowy, zwiedzanie Radia 357 w towarzystwie Kuby Strzyczkowskiego oraz udział w audycji "Firmament" Jarosława Sroki. Licytacje internetowe przyniosły 130 153,49 zł.


Atrakcją 10 jubileuszowej Gali Panattoni była aukcja stacjonarna prowadzona przez aktora Macieja Stuhra. Uczestnicy ścierali się w hojnych potyczkach finansowych, m.in. o bilety na mecz otwarcia londyńskiego Wimbledonu 2024, o bilety na mecz zespołu New York Knicks i Chicago Bulls w ramach rozgrywek ligi NBA w nowojorskim Madison Square Garden w styczniu 2024 i o czterodniowe zaproszenie na Grand Prix Formuły 1 w Bahrajnie na przełomie lutego i marca 2024. W trakcie licytacji stacjonarnej zebrano blisko 26 tysięcy euro.


- Filantropii bez biznesu nie ma, a biznes bez filantropii traci smak. Pasja jest podwaliną sukcesu, ale też spoiwem, które łączy wiele dziedzin, sport, sztukę, naukę i biznes. Inicjując tegoroczną aukcję charytatywną People&Passion, zależało nam na tym, aby podzielić się pasją do pomagania. Do organizacji aukcji zaprosiliśmy Fundację Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego. Całościowy dochód z aukcji zostanie przeznaczony na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży z krajów, w których działa Panattoni oraz z Ukrainy - mówi Robert Dobrzycki CEO i współwłaściciel Panattoni. 


- Celem Fundacji Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego jest łączenie świata nauki z biznesem poprzez wspieranie postaw przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, pomoc w zdobywaniu przez nich wiedzy i ich rozwój. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim osobom licytującym, którzy poprzez swoją hojność umożliwili nam utworzenie dedykowanych stypendiów naukowych, które staną się iskrą do dalszego rozwoju uzdolnionej młodzieży - mówi dr Sylwia Hałas-Dej, Prezes Fundacji Rozwoju ALK, Dziekan Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów. 



Dodatkowe informacje:
Magdalena Bugajło, Panattoni, MBugajlo@panattoni.com
Radosław Milczarek, SEC Newgate CEE, radoslaw.milczarek@secnewgate.com tel. 731 779 806
Mateusz Żydok, tel. 506 265 958, m.zydok@humansigns.pl

Pracodawca

 Aktualność

Wojciech Pisz nowym dyrektorem w Panattoni
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, wzmacnia struktury współpracy z inwestorami. Wojciech Pisz obejmie stanowisko Capital Markets Director. Dotychczas sfinalizował transakcje na kwotę ponad 10 mld euro.
Obiekty magazynowe to segment nieruchomości komercyjnych, który od lat utrzymuje się na pierwszej pozycji pod względem atrakcyjności dla inwestorów. Wolumen powierzchni przemysłowych od końca 2013 roku wzrósł ponad czterokrotnie w Polsce – z 7,5 mln do przeszło 32 mln m kw. na koniec 2023 roku. Za ponad 40 proc. powierzchni dostarczonej w kraju odpowiada Panattoni.
Deweloper współpracuje z wiodącymi funduszami zarówno w zakresie finansowania, negocjacji i strukturyzowania nowych inwestycji, jak i sprzedaży ukończonych nieruchomości. W tych aspektach wsparciem będzie nowy Capital Markets Director w Panattoni – Wojciech Pisz. 
- „Wojciech będzie ściśle współpracował z naszym zespołem odpowiedzialnym za realizację nowych projektów deweloperskich w całej Polsce. Jego głównym zadaniem będzie utrzymanie i rozwijanie relacji z inwestorami. Wobec wymagającej sytuacji na rynku, wsparcie profesjonalisty z tak ogromnym doświadczeniem stanowi dla nas wielką wartość. Stworzenie tego stanowiska to kolejny krok w konsekwentnym rozwoju firmy.” – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panatoni.
Wojciech Pisz posiada ponad 20-letnie doświadczenie we wszystkich sektorach rynku nieruchomości w Europie Centralnej. W swojej karierze pomyślnie sfinalizował transakcje o wartości przekraczającej 10 mld euro. Zajmował najwyższe stanowiska w ramach wiodących firm na rynku nieruchomości: Atrium European Real Estate, CBRE, Cushman & Wakefield, a także pełnił funkcję Dyrektora ds. Inwestycji w Nieruchomości w Biurze Sektora Nieruchomości w TFI PZU SA. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Mechaniki, a także studia podyplomowe MBA w ramach Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
- „Dołączenie do zespołu lidera rynku nieruchomości przemysłowych w Europie to dla mnie ekscytujące wyzwanie. W końcu rok po roku Panattoni odpowiedzialne jest za największe transakcje na krajowym rynku, m.in. finalizując niedawno sprzedaż kompleksu na Dolnym Śląsku o wartości 140 mln euro. Jestem przekonany, że moje doświadczenie przyczyni się do kolejnych rekordowych transakcji, a także pomoże sprawnie uruchamiać kolejne realizacje ze wsparciem nowych inwestorów. Polski rynek nieruchomości przemysłowych wciąż ma gigantyczny potencjał do rozwoju, a Panattoni jako lider będzie dalej wyznaczać kierunek i tworzyć platformy zarówno dla krajowego, jak i międzynarodowego biznesu” – podsumowuje Wojciech Pisz, który z początkiem 2024 roku obejmie stanowisko Capital Markets Director w Panattoni. 
Efekt aktywnego roku. Nawiązanie współpracy z Wojciechem Piszem to także efekt kolejnego aktywnego roku Panattoni w zakresie współpracy z inwestorami. Deweloper w ostatnich miesiącach m.in. dokonał sprzedaży trzech w pełni skomercjalizowanych parków przemysłowych – w regionie śląskim, łódzkim oraz wielkopolskim – za łączną kwotę 100 mln euro. Ponadto w I połowie 2023 roku Panattoni odpowiadało za dwie z trzech największych transakcji na krajowym rynku nieruchomości przemysłowych. Sprzedaż Wrocław Campus o powierzchni 160 000 m kw. była największą w Polsce transakcją na rynku nieruchomości bez podziału na sektory, a także największą na rynku nieruchomości przemysłowych w całym regionie CEE.
Dodatkowe informacje:

Magdalena Bugajło, Panattoni, MBugajlo@panattoni.com
Mateusz Żydok, tel. 506 265 958, m.zydok@humansigns.pl

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni z trzecią realizacją dla Flex w tym roku - firma wynajmie 28 000 m kw. Panattoni Park Łódź A1 w całości skomercjalizowany



Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, z kolejną realizacją dla firmy Flex – globalnego dostawcy urządzeń i technologii. Umowa najmu objęła łącznie 28 000 m kw. na terenie Panattoni Park Łódź A1, gdzie firma zajmie zarówno powierzchnię magazynową jak i biurową. W transakcji pośredniczyła Agencja Doradcza Axi Immo.


Tegoroczna współpraca Panattoni z firmą Flex obejmuje rozpoczęcie rozbudowy fabryki w Tczewie oraz najem powierzchni magazynowej w Elblągu, z której przedsiębiorstwo skorzysta w lutym 2023 roku. Niedługo potem – w kwietniu 2023 r. – Flex rozpocznie dla jednego ze swoich klientów operacje logistyczne na blisko 30 000 m kw. w Panattoni Park Łódź A1. Lokalizacja w sąsiedztwie autostrady doskonale wpisała się w potrzeby firmy.


- „Dostępność obiektów Panattoni w całej Polsce pozwala na rozwój naszych klientów w wielu lokalizacjach. Po realizacjach dla Flex na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu przyszedł czas na Polskę Centralną, która zapewnia doskonałe połączenie z kluczowym ośrodkami logistycznymi w kraju i Europie. Wiele wspólnych działań w tak krótkim okresie, to także najlepsze możliwe potwierdzenie naszej elastyczności i możliwości adaptacyjnych. W końcu dla firmy Flex dostarczamy powierzchnie pod różne procesy – zarówno magazynowania, logistyki, jak i produkcji”. – mówi Jakub Kaczorek, Leasing Manager w Panattoni.


„Firma FLEX od wielu lat jest bardzo aktywna w województwie łódzkim w zakresie akwizycji powierzchni logistycznej. W przypadku zawartej transakcji kluczowymi czynnikami były relatywnie nieduża odległość od siedziby głównej spółki, a także szybka możliwość objęcia magazynu. Klient miał sprecyzowane oczekiwania względem jakości powierzchni i jej standardu oraz możliwości rozwoju i atutów lokalizacyjnych, które oferuje Łódź i jej okolice,” wyjaśnia Hubert Wojtera, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO.


Inwestycja, z której korzysta m.in. firma Flex zlokalizowana jest w Woli Rakowej tuż przy autostradzie A1 oraz w odległości zaledwie 15 km od centrum Łodzi. Ponadto główny węzeł autostradowy w Polsce A1/A2 znajduje się zaledwie 30 km od parku. Ta idealna lokalizacja w centralnej części kraju zapewnia dogodną komunikację z największymi ośrodkami miejskimi.


Panattoni Park Łódź A1 to nowoczesny obiekt klasy A o powierzchni 55 000 m kw., który został już w całości skomercjalizowany. Z powierzchni korzysta m.in. globalna firma logistyczna, która prowadzi operacje dla E-leclerc – francuskiej sieci super- i hipermarketów.

Pracodawca

 Aktualność

Otwarcie Panattoni Cafe. Przestrzeń do magazynowana inspirujących chwil





Na ulicy Krochmalnej 58 w Warszawie powstała nowa, wyjątkowa kawiarnia: Panattoni Cafe. Jest to pierwszy tego typu projekt otwierany przez lidera rynku nieruchomości w Europie – Panattoni. W tym miejscu napijemy się aromatycznej kawy, zjemy smaczne śniadanie czy rozluźnimy się przy koktajlach na bazie esencjonalnego espresso.


Najważniejszymi składnikami sukcesu Panattoni na rynku powierzchni przemysłowych zawsze była odwaga i nieszablonowe działania, i co najważniejsze, ludzie, którzy za tym wszystkim stoją. Kiedy zaczynaliśmy w 2005 roku byliśmy daleko za naszą konkurencją, a już po dekadzie budowaliśmy najwięcej w Europie. Wierzę, że otwarcie Panattoni Cafe, to również początek pięknej historii. Chcieliśmy stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym dobrze będą się czuli nie tylko nasi pracownicy, ale również każdy, kto nas odwiedzi. Nasi goście nie tylko posmakują aromatycznej kawy, ale również będą mogli w przyjaznej atmosferze i poza biurem, prowadzić biznesowe spotkania, a popołudnia czy wieczory spędzać przy doskonałych drinkach i odpowiednio wyselekcjonowanym winie. Chcemy pokazać, że za każdym biznesem stoją konkretni ludzie i to dla nich jest ta kawiarnia  – mówi Robert Dobrzycki, CEO & Co-owner Panattoni w Europie i Indiach.


Panattoni Cafe to nowa, kreatywna przestrzeń na warszawskiej Woli łącząca kawiarnię z miejscem spotkań biznesowych. Artystyczne wnętrze zaprojektowane przez 370 Studio Concept&Design zachęca do niezobowiązujących spotkań prywatnych oraz sprzyja samodzielnej pracy poza biurem. W kawiarni dostępna jest również wygodna, zamykana sala, która może posłużyć jako miejsce na spotkania biznesowe oraz mentoringowe.


Najważniejszą rolę w kawiarni odgrywa doskonała kawa – esencja wszystkich spotkań, przy której toczą się najważniejsze rozmowy. Do tego sezonowo tworzone, autorskie menu oraz wybór ciast i deserów, odpowiadające europejskim standardom.


To pierwszy lokal gastronomiczny, który koncentruje się nie tylko na lifestyle’u, ale także na workstyle’u, które są ze sobą ściśle połączone. To miejsce powstało z myślą o pogłębianiu relacji biznesowych i prywatnych oraz rozwoju zawodowym i osobistym. Właśnie to wyróżnia Panattoni Cafe od innych kawiarni. Celem marki jest inspirowanie, przy zapewnieniu najlepszych i najsmaczniejszych warunków do rozwoju i działania w tętniącym życiem mieście. Z tego powodu Panattoni Cafe planuje cyklicznie wydarzenia pobudzające kreatywność, poszerzające zdolności zawodowe i umiejętności przyszłości. A w efekcie stworzenie wyjątkowej społeczności, nie tylko w obrębie firmy, ale także poza nią, działającej jak sieć networkingowa.

Pracodawca

 Aktualność

Poczta Polska: rusza budowa drugiej warszawskiej sortowni w ramach unowocześniania sieci logistycznej



Warszawa II to kompleks budynków, które Spółka pozyskuje w ramach realizacji projektu strategicznego Architektura Sieci Logistycznej. Celem inwestycji jest optymalizacja procesów logistycznych, co przełoży się na wzrost terminowości, przepustowości i jakości świadczonych usług. Hale będą gotowe pod koniec 2023 roku. Obiekt zostanie zrealizowany przez Panattoni, lidera nieruchomości przemysłowych w Europie.


Poczta Polska podejmuje szereg działań zmierzających ku unowocześnieniu obecnej sieci logistycznej oraz jej umaszynowieniu, co w perspektywie najbliższych lat pozwoli Spółce na realizację celów, stanowiących jeden z filarów strategii, w tym dalszy rozwój biznesu w obszarach KEP (kurier, paczka, ekspres), e-commerce i usług logistycznych.


– Skarb Państwa inwestuje w rozwój infrastruktury logistycznej Poczty Polskiej. Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej w ubiegłym roku kwotą 190 mln zł. Dofinansowanie z funduszu reprywatyzacji  pozwala na modernizację i budowę centrów logistycznych, a także ich umaszynowienie. Dzięki realizowanemu projektowi Architektura Sieci Logistycznej  Poczta Polska będzie mogła jeszcze skuteczniej konkurować z największymi graczami na perspektywicznym rynku usług kurierskich i paczkowych. Nasz narodowy operator powinien kojarzyć się z najwyższą jakością świadczonych usług i my, jako Ministerstwo, wspieramy w tym jedną z najstarszych rodzimych firm - zaznaczył Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, nadzorujący Pocztę Polską.


Z punktu widzenia rynkowego i możliwości zyskania przewagi konkurencyjnej bardzo istotne jest posiadanie właściwie zaplanowanej sieci połączeń, optymalnie zlokalizowanych hal dostosowanych do lokalnych potrzeb oraz ich wyposażenie w nowoczesne sortery przeznaczone do automatycznego opracowywania przesyłek.


W  okolicy Radzymina w najbliższym czasie rozpoczną się prace budowlane nowej sortowni Poczty Polskiej, tzw. Warszawa II. Oficjalnym początkiem było symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego w dniu 7 grudnia 2022 r.  Gośćmi wydarzenia byli między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak oraz członkowie Zarządu Poczty Polskiej – Prezes Krzysztof Falkowski i Wiceprezes Andrzej Bodziony.


– Pozyskanie nowego obiektu logistycznego w bliskim sąsiedztwie Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych, a także istotnie przyczyni się do automatyzacji procesów logistycznych. Nasza inwestycja to także wzrost efektywności całej sieci logistycznej Spółki. Dla Klientów oznacza to jeszcze wyższy standard świadczonych usług, w tym poprawę tak istotnych parametrów, jak np. terminowość. Dla Poczty niewątpliwą korzyścią będzie także optymalizacja kosztów opracowywania przesyłek – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.


W maju tego roku Poczta Polska i Panattoni podpisały umowę na wynajem ponad 50 tys.m[sup]2[/sup] powierzchni operacyjno-logistycznej. Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Harden. Inwestycja składać się będzie z 2 obiektów, z przeznaczeniem na funkcje węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych, nadchodzących z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawanych przez klientów masowych.


- Ogromnie nas cieszy, że w realizacji swojego projektu strategicznego Poczta Polska po raz kolejny zaufała Panattoni. Dostarczyliśmy już powierzchnie w Kaliszu i Białymstoku, a teraz nadszedł czas na lokalizację kluczową, w sąsiedztwie stolicy. Najemca dąży do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku e-commerce, a my jesteśmy sprawdzonym partnerem dla branży. Tylko w Polsce zrealizowaliśmy już ponad 4 mln m kw. powierzchni przeznaczonej do obsługi sprzedaży internetowej. To ogromne doświadczenie, które procentuje przy nowych inwestycjach. – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.


W skład tych obiektów wejdzie  hala magazynowa cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m[sup]2 [/sup]oraz hala magazynowo-operacyjna o powierzchni ponad 26 tys. m[sup]2[/sup]. Dodatkowo zostaną ulokowane strefy z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego. Dopełnieniem, zakładanej przez Pocztę Polską funkcjonalności obiektu, będzie zabezpieczenie ponad 400 miejsc parkingowych umiejscowionych w bezpośrednim otoczeniu hal operacyjnych  oraz przy wjeździe na obiekt.


Jednocześnie zostało uruchomione postępowanie na wybór wykonawcy sortera do budowanej hali. Maszyna, którą zakupi Poczta Polska, będzie największym oraz najnowocześniejszym jak dotąd sorterem, wykorzystywanym  do automatycznego rozdziału przesyłek kurierskich. Maszyna zostanie wykonana w technologii „Cross-Belt”.  Sorter wyposażony w ponad 300 ześlizgów (kierunkowych, pionowych) pozwoli na dynamiczny rozdział przesyłek do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń. Wysokowydajne urządzenie, zgodnie z założeniami, posegreguje nawet 15 tys. przesyłek na godzinę. Dzięki wysokiej automatyce pracy, efektywność segregacji przesyłek znacząco wzrośnie, co przełoży się na terminowość świadczonych usług.


– Automatyzacja Poczty Polskiej nabiera coraz większego tempa. Inwestycje w nowoczesny park maszynowy umożliwią skuteczniejsze konkurowanie na wymagającym rynku kurierskim. Dzięki realizowanym przez nas projektom zwiększy się zakres automatyzacji pracy, a co za tym idzie,  przełoży się na możliwość dużo szybszego opracowywania nadawanych przesyłek. Zyskają na tym zarówno Klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, jak i pracownicy, dotychczas wykonujący wiele czynności manualnie. To dla nas, jako Zarządu, bardzo ważne, by praca w obiektach pocztowych odbywała się w możliwie komfortowych warunkach, zgodnie z zasadami  ergonomii – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.


W ramach realizacji projektu Architektura Sieci Logistycznej w 2023 roku kolejne nowe sortery rozpoczną pracę w halach we Wrocławiu, Lisim Ogonie pod Bydgoszczą i Lublinie.


Sieć logistyczna Poczty Polskiej obejmuje 14 sortowni regionalnych oraz 13 sortowni lokalnych, które w połączeniu z siecią 7600 placówek pocztowych stanowią zaplecze infrastrukturalne dla rozwoju logistyki.

Pracodawca

 Aktualność


Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z kolejną doskonałą lokalizacją na Górnym Śląsku. Działka została zakupiona na terenie Rudy Śląskiej.  Uzyskane pozwolenie na budowę dotyczy parku o łącznej powierzchni 65 000 m kw. Inwestycja powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 i 15 km od autostrady A1.

Aglomeracja Śląska skupiając ponad 2-milionową populację i kilkanaście sąsiadujących ze sobą obszarów miejskich, jest doskonałą lokalizacją dla biznesu. Rozwój regionu napędza m.in. Panattoni, które realizuje nowoczesne obiekty przemysłowe praktycznie na całym jego terenie, m.in. w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Piekarach Śląskich, czy Będzinie.

Teraz firma zakupiła działkę w Rudzie Śląskiej i w ramach dwóch budynków dostarczy 65 000 m kw. powierzchni. Lokalizacja w granicach miasta ułatwi dostęp do pracowników, a bliskość dwóch autostrad pozwoli na sprawne prowadzenie krajowych oraz międzynarodowych działań, ponieważ Panattoni Park Ruda Śląska V położony będzie ok. 30 minut od czeskiej granicy. To ogromny atut szczególnie dla firm z sektora TSL.

- „Kolejny grunt zakupiony w aglomeracji to potwierdzenie, że widzimy ogromny potencjał Górnego Śląska. Uzyskane pozwolenie na budowę zapowiada sprawną realizację inwestycji doskonale zlokalizowanej dla biznesu - dostęp do kluczowych korytarzy transportowych pozwala na prowadzenie działalności na ogromną skalę”. – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director z Panattoni i dodaje – Probiznesowa postawa władz lokalnych przyczynia się do metamorfozy województwa, które z zagłębia wydobywczego staje się doskonałym miejscem dla rozwoju takich sektorów jak automotive, produkcja czy logistyka. My, dostarczając nowoczesną powierzchnię przemysłową, staramy się ten potencjał napędzać”.

Panattoni Park Ruda Śląska V poza lokalizacją i możliwością dopasowania powierzchni do szerokiej gamy branż, przyciągnie klientów wysokim standardem technologicznym i ekologicznym. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Zostanie wyposażona w rozwiązania z zakresu energooszczędności oraz oszczędności wody, a deweloper zadba także o obniżenie emisji CO2 zarówno przez optymalizację procesu budowy, jak i technologie w samym obiekcie. Deweloper przygotuje również inwestycję pod kątem wellbeingu użytkowników.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, na koniec trzeciego kwartału tego roku miał blisko 6 mln m kw. powierzchni przemysłowej z certyfikatem. Z tego ok. pół miliona, w 12 lokalizacjach, uzyskało certyfikat w systemie BREEAM na poziomie Excellent, który obecnie jest standardem u dewelopera. Na ocenę środowiskową czeka kolejne 4,6 mln m kw.

Budownictwo ekologiczne w sektorze przemysłowym przestało być niszowym trendem, a stało się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży. W Polsce znajduje się obecnie ponad 28 mln m kw. powierzchni, a blisko połowa przeszła certyfikację środowiskową. Ponadto 70 procent certyfikacji zostało wykonanych w ostatnich 3 latach. Zmiany napędza Panattoni, które tylko w Polsce certyfikowało blisko 6 mln m kw. powierzchni, z czego ponad pół miliona uzyskało poziom Excellent – najwyższy obecnie w kraju – który od ponad roku jest częścią standardu dewelopera.

- „Jeszcze kilka lat temu niewielu deweloperów certyfikowało swoje inwestycje, dzisiaj w branży jest to „must have”. W kontekście taksonomii i inwestycji w zrównoważone budownictwo, jasno określone zasady certyfikacji pełnią niejako rolę latarni morskiej dla klientów, funduszy i inwestorów na rynku nieruchomości. Certyfikowane budynki pozwalają określić ich efektywność energetyczną, wkład w zmniejszenie śladu węglowego, zachowanie bioróżnorodności, czy sprawy społeczne dotyczące warunków i komfortu pracy w tych obiektach. Te kwestie leżą w zainteresowaniu wszystkich klientów, realizujących swoje strategie ESG i są umieszczane w ich raportach pozafinansowych” – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

W kierunku większej efektywności. Obiekty Panattoni charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną - stosowane w nich technologie pozwalają na zmniejszenie poboru mocy do 60 proc. i oszczędność rzędu 50 proc. w zakresie zużywanej energii. Deweloper stawia na szeroką gamę rozwiązań – począwszy od zwiększenia izolacyjności przegród, wykorzystania oświetlenia LED, przez odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, rekupatory powietrza i pompy ciepła, po kompleksowe systemy olicznikowania i zaawansowane systemy BMS. W certyfikowanych obiektach Panattoni średnio o połowę niższe jest też zużycie wody – efekt stosowania nowoczesnych systemów detekcji wycieków, wodoszczelnych armatur, instalacji wody deszczowej czy szarej. Inwestycje zasilane są zieloną energią, a deweloper w standardzie wzmacnia ich dachy pod instalacje fotowoltaiczne. Wspiera również recykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię, wyposażając swoje realizacje w meble wykonane ze zużytych turbin wiatrowych.
Dbałość o użytkowników i bioróżnorodność Certyfikowane obiekty uwzględniają szereg udogodnień dla użytkowników, jak zapewnienie dostępu dla osób z niepełnosprawnościami, czy odpowiedniej ilości światła dziennego i komfortu termicznego. Wokół powstają strefy relaksu z ekologicznymi meblami, siłowniami plenerowymi i boiskami. Deweloper wprowadza też ścieżki i parkingi rowerowe z przebieralniami i prysznicami dla rowerzystów, miejsca do ładowania samochodów elektrycznych orazplatformę do „car-sharing”.
Innym wyróżnikiem obiektów Panattoni jest dbałość o ekosystemy. W pobliżu inwestycji wyrastają ogrody, łąki kwietne i trawniki niewymagające koszenia. Wykorzystanie lokalnych gatunków roślinności zmniejsza zapotrzebowanie na wodę do podlewania. Powstają siedliska dla gatunków chronionych, m.in. domki dla bezkręgowców i ptaków, budki dla jeży i ule. Przez ostatni rok Panattoni zasadziło w sumie ok. 6 000 drzew oraz 60 000 krzewów i traw ozdobnych. W tym roku planuje stworzyć 100 kolejnych zielonych stref rekreacji. Wysianych zostanie również 60 000 m kw. łąk kwietnych, a także pojawi się ponad 70 nowych hoteli dla owadów.
Certyfikację BREEAM na Poziomie Excellent uzyskały do tej pory obiekty w 12 lokalizacjach. Są to m.in. BTS DHL/Zalando w Żernikach pod Poznaniem (ok. 108 000 m kw.), BTS Świebodzin dla Amazona (203 500 m kw.) czy BTS Action w Tychach (ok. 61 000 m kw.). Ponadto „Excellent” uzyskały budynki w ramach: Panattoni park Nadarzyn (50 000 m kw.), Panattoni Park Konotopa III (28 000 m kw.), Panattoni Park Sosnowiec I (blisko 32 000 m kw. - pierwszy w Polsce obiekt certyfikowany na poziomie Excellent) czy Panattoni Park Tricity South II, którego hala otrzymała maksymalną ocenę – 100 proc. – za rozwiązania w kategorii „Woda”.

Deweloper wciąż prowadzi procesy dla obiektów o łącznej powierzchni 4,6 mln m kw., a poprzeczka idzie w górę, gdyż Panattoni jest w trakcie pozyskiwania certyfikatu na najwyższym poziomie - Outstanding - dla jednego z najnowszych projektów.

Pracodawca

 Aktualność


Podczas corocznej Gali Panattoni, lidera rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zorganizowana została aukcja charytatywna na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie. Cały dochód w kwocie 259 000 zł (54 300 euro), uzyskany z licytacji dzieł polskich artystów, przekazany zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej.

W ramach aukcji charytatywnej goście zakupić mogli prace polskich artystów, o międzynarodowej sławie: Jacka Woźniaka, Adama Wątora, Pawła Kowalewskiego, Hanny Bakuły, Lecha Batora i Igora Mitoraja.

- „Świętując tego wieczoru, nie mogliśmy pozostać obojętni na wstrząsające wydarzenia, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą. Panattoni pomaga od samego początku, m.in. udostępniając wolną powierzchnię relokującym swoje działalności firmom ukraińskim, czy wspierając akcję dla uchodźców Property4life. Ogromnie dziękujemy wszystkim artystom, którzy przekazali swoje dzieła w tak szczytnym celu. Dziękuję również i ogromnie gratuluję wszystkim kupującym. Wasza szczodrość to poprawa warunków bytowych dla najbardziej potrzebujących!” – mówił Robert Dobrzycki CEO & Co-owner Panattoni w Europie, Wielkiej Brytanii i Indiach.

Licytowane prace Jacka Woźniaka osiągnęły ceny: 5000 euro za „Ludzką Korridę” (Human Corrida) oraz 6800 euro za tryptyk „Dzieci Wojny” (Children of War). Gratką dla kolekcjonerów było trzecie dzieło – rysunek, który… powstał w noc gali, w paryskim domu Jacka Woźniaka – jego tematyka uzależniona była od nastroju, wydarzeń dnia oraz inspiracji. Za unikatowy rysunek nabywca zdecydował się zapłacić 3000 euro.

Rzeźby dwóch karnawałowych masek Adama Wątora sprzedane zostały za 3400 euro. Karnawałowa maska Pawła Kowalewskiego zasili szczytny cel kwotą 2400 euro. Maska „Piękny Nieznajomy” Hanny Bakuły wylicytowana została za kwotę 4000 euro. Wylicytowane zostały także dwie prace Lecha Batora: „L.ego” – 2220 euro oraz oraz „Concrette” – 5500 euro. Najwyższą cenę aukcji osiągnęła rzeźba „Perseus” Igora Mitoraja, która trafi do nowego właściciela za kwotę 22 000 euro!

Polska Akcja Humanitarna, której przekazany będzie cały dochód z aukcji, działa na Ukrainie od 2014 roku na terenach objętych wojną. Dostarcza m.in. żywność i artykuły higieniczne osobom przesiedlonym wewnętrznie. Do dziś pomoc uzyskało blisko 300 000 osób – zwłaszcza starszych, niepełnosprawnych, dzieci oraz niemowląt. Organizacja prowadzi również liczne projekty - m.in. renowacja domów w Kijowie, uruchomienie 8 centrów psychospołecznych, czy budowa tymczasowych modułowych domów tymczasowych.

Gala Panattoni odbyła się w nocy z 20 na 21 października na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie, a motywem przewodnim był karnawał. To dziewiąta edycja wydarzenia, w ramach którego deweloper powierzchni przemysłowych docenił partnerów biznesowych, podsumował ostatni rok działalności, a przede wszystkim wsparł finansowo Polską Akcję Humanitarną.

Pracodawca

 Aktualność

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z kolejną nagrodą Magazynowego Dewelopera Roku w regionie CEE (Warehouse Developer of the Year) w ramach Eurobuild Awards. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali, która odbyła się 27 września w największej sali balowej hotelu Doubletree Hilton by Warsaw.

Statuetka wręczona deweloperowi była potwierdzeniem niekwestionowanej pozycji lidera nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2021 roku w samej Polsce Panattoni podpisało około 300 umów najmu na ponad 3,2 mln m kw. powierzchni – o 1 mln m kw. więcej niż rok wcześniej i przekroczyło 10 mln m kw. dostarczonych na krajowym rynku.

-„Dzisiejszą nagrodę chciałbym zadedykować w pierwszej kolejności wszystkim naszym najemcom, których zaufanie pozwala nam się rozwijać. Tworzymy zróżnicowane realizacje – od szytych na miarę po wielkopowierzchniowe parki – obsługujemy dziesiątki branż i sektorów, a nasza elastyczność i inicjatywa przyciągają nowych klientów. Panattoni stało się gwarantem stabilności i zrównoważonego budownictwa, dlatego nawet w cięższych czasach, cały czas praca wre, a kolejni najemcy zgłaszają się nieustannie” – mówi Robert Dobrzycki, CEO & Co-owner, Panattoni

Deweloper zrealizował m.in. największy obiekt w Polsce ukończony w 2021 roku - BTS Świebodzin o powierzchni 200 tys. m2 i uzyskał dla tej inwestycji certyfikat środowiskowy BREEAM Excellent. Panattoni wprowadził również poziom Excellent do standardu wszystkich swoich nowych projektów. Nowo wybudowany Panattoni Park w Sosnowcu jako pierwszy w Polsce uzyskał w ubiegłym roku ten poziom certyfikacji. Natomiast w pierwszej połowie 2022 roku deweloper osiągnął dla Panattoni Park Nadarzyn wynik certyfikacji środowiskowej na poziomie 78,4%, co czyni go najbardziej zielonym obiektem przemysłowym w Polsce. W regionie CEE deweloper zakończył do tej pory certyfikację ponad 6 mln mkw.

Stały bywalec Eurobuild Awards. Panattoni po raz kolejny odbiera statuetkę podczas Eurobuild Awards. W ubiegłym roku firma również wygrała w kategorii Warehouse Developer of the Year CEE, a także dołożyła wyróżnienie w kategorii Warehouse Developer of the Year Poland. Dwie edycje temu przedsiębiorstwo zgarnęło aż 4 statuetki, w kategoriach: Deweloper Magazynowy Dekady w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Deweloper Magazynowy Roku, Najlepszy Obiekt Przemysłowy (BTS Amazon Gliwice), a także za wkład w rozwój rynku specjalną nagrodę otrzymał Robert Dobrzycki – CEO firmy.

Panattoni