Opinie o „Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o. w Warszawa

„Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
1 375 3155 5 1
Mazowieckie@poczta.fm

Pragne poinformować wszystkich komu przyjdzie karac maszynistów za byle co i tworzyc im skandaliczne warunki pracy że: O problemach z maszynistami pisze środowa "Rzeczpospolita". Przez najbliższe trzy lata każdego roku będzie dochodziło tysiąc wakatów na tym stanowisko - wynika z szacunków Fundacji ProKolej. Jeszcze gorzej sytuację widzą Nexus Consultants. Według pesymistycznego scenariusza tej polskiej firmy doradczej już za rok może brakować nawet 4 tysięcy maszynistów. W najczarniejszej wizji w 2025 roku wakatów będzie już 5,9 tys., a w optymistycznym - 2 miliony. Jaki będzie tego efekt? Problemy z realizacją wszystkich połączeń kolejowych. Zwłaszcza że PKP planują nowe inwestycje, z Centralnym Portem Komunikacyjnym na czele. W ramach tego projektu ma powstać aż 1,6 tys. km nowych torów w ramach 10 nowych linii. Więc panowie maszynisci to jest wasza chwila. Przyjmą was wszedzie z otwartymi rękami i jeszcze w sygnet pocałują. A zieloni z pod znaku koniczynki niech sobie sami pociągi popychają jak nie potrafili docenic jaki skarb mają

Mechanic

Będzie jeździł Czesław, Piotr, Dariusz i Ci wszyscy specjaliści od kserowania i od tabelek w exelu.. Dadzą sobie rade...

@Mechanic

Nie bedą jezdzic tylko bedą popychać. Gdyby. Mogli jezdzic to by byli goscie ale żaden z nich nie ma prawa jezdzic. Nie są godni maszyniscie sznurowadła zawiązać. Niedługo się o tym dotkliwie przekonają.

@Mazowieckie@poczta.fm

Na razie udają że nic się nie dzieje. Ciekawe jak im podziękują podróżni jak trzeba bedzie odwoływać pociągi jak insoekcja pracy wreszcie przyłorzy się do pracy i zakarze wciskac bezprawnie nadgodzin

@Obserwator

Skoro mają na skinienie ręki to z kąd się biorą tak duże zaległosci urlopowe i tak duza ilosc nadgodzin.

@Obserwator

Można bezkarnie odmówić nadgodzin jeśli to wpływa na życie osobiste lub inne czynności . Nie samą pracą człowiek żyje , urlop święta rzecz .

@ut0007

Czy urlopu tez można bezkarnie odmowić?

Rudy

Też odchodzisz z KM

Rudy
@Mazowieckie@poczta.fm

Pokaż mi Maszynist który nie wyjedzie z Grochowa albo Z Tłuszcza. Odsuneli chłopaka z Tłuszcza bo Za Mińsk i co stawikes się za nim. (usunięte przez administratora) z Planu Warszawa zadzwonił i wielkie chalo. A spytał się ktoś tego Mszyniste czy był wypoczety???!!! Czemu AKMy Z Grochowa w sezonie letnim są dopuszczone do jazdy,.. Stanąć to morze co niektórym k.... tas a nie pociągi w KM...

Mazowieckie@poczta.fm Nowy wpis

Może wreszcie dorosną.

ut0007 Nowy wpis
@Mazowieckie@poczta.fm

Pracodawca nie może odmówić urlopu , chyba że w szczególnych sytuacjach. W KM to nie jest wina pracowników tylko firmy , ponieważ pomiatają ludźmi i odchodzą przez warunki panujące w firmie https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-jest-mozliwa-odmowa-udzielenia-urlopu-przez-pracodawce tu jest opisane dokładnie kiedy może pracodawca odmówić .

Mazowieckie@poczta.fm Nowy wpis
@ut0007

A mi odmawiali udzielenia urlopu planowanego w i e l k o n i e. Mam jeszcze pytanie za 100 pkt. Gdzie znajdują się wnioski urlopowe. Ja nigdy ich nie mogłem namierzyć

Iskra
 Rekomendacja

Nigdy w życiu nie spotkałam się z tak przemiłym traktowaniem pasażerów przez konduktora! Niestety nie zwróciłam uwagi na plakietkę! Wysoki mężczyzna, z brodą i ciemnymi blond wolsami. Postawa godna medalu!!! Pomoc starszej Pani która przewróciła się na schodach wchodząc do pociągu! Pełne zaangażowanie!! Brawo! Obu więcej takich ludzi w naszym kraju Pociąg kolei mazowieckich 3.12.2019 z Warszawą Stadion do Warszawa Jeziorki ( godz 20:54).

Mlody Nowy wpis
@Iskra

To nie zasługa KM i Zarządu Parszywego, który nie ma dla nas krzty szacunku, a wychowanie tegoż pracownika, który wyniósł to z domu a nie z pracy. Jako Pasażer leleosze rozpowszechniać źle opinie o tym jak się nas traktuje, niech znajomi wchodzą i czytają opinię,,. Dla zarządu wy jako pasażerowie Jesteście "Zwierzyna" do upolowania nic nie znaczącą. A są grupy Prostakow którzy na was polują Pozdrawiam Normalny Pracownik...

Tak7Nie
Pracownik KM

Wyjątkowo obłudne i fałszywe , tych trzech gnoji i obraża wszystkich jak popadnie na przykład tą żonę ambasadora i to jeszcze w icc a nam każą się szczerzyć do każdego żula na pociągu , niech siebie najpierw ogarną.

@Pracownik KM

Cały zarząd KM jest tak perfidny , że chcą niby uczyć a w rzeczywistości nie wyjdą z kierownikiem na pociąg i nie zobaczą jak jest w rzeczywistości (bo oni nie muszą , Ty parobku pracuj na nich ) . Zarząd z prezesem na czele mają was gdzieś , wreszcie to zrozumcie i zapobiegnijcie mobbingowi ze strony tych 3 oszołomów którzy was tylko zgoją i poniżają. Zgłoszenia do inspekcji pracy nic nie dają , bo ich nie nagrywacie a tak to będą się bać .

@Pracownik KM

Cały zarząd KM jest tak perfidny , że chcą niby uczyć a w rzeczywistości nie wyjdą z kierownikiem na pociąg i nie zobaczą jak jest w rzeczywistości (bo oni nie muszą , Ty parobku pracuj na nich ) . Zarząd z prezesem na czele mają was gdzieś , wreszcie to zrozumcie i zapobiegnijcie mobbingowi ze strony tych 3 oszołomów którzy was tylko gnoją i poniżają. Zgłoszenia do inspekcji pracy nic nie dają , bo ich nie nagrywacie a tak to będą się bać , jeśli będziecie tak robić .

Troche
@stary

Teoche smiac z Was mi sie chce.. Kazdy narzeka na kontrole przez, na obrazanie przez nich itd... Ale to tylko 3 osoby... Moze zgadajcie sie gdzies, wylapcie ich pojedynczo i kazdemu z osobna spusccie łomot i tyle. Normala rozmowa nic nie daje to moze takie argumenty przemowia dp rozsadku...

Tak9Nie
@Troche

Zróbmy zbiórkę i wywiesmy ogłoszenia na Wschodnim, na wpi.... ról dla Hien na Pradze zawsze ktoś się znajdzie.

BEE

To się zwolnij na Hu...jjjjj tu pracujesz

@stary

A jak jest w rzeczywistości.......... większość k.p. w hu.....ja leci nic nie robiąc. Prywaciarz już dawno wyje.....bałby takiego delikwenta na zbity pysk. Zwolnij się fraj....erze i tyle jak Ci nie pasuje.

@BEE

Prywaciaz to przede wszystkim dobrze płaci... a wiadomo nie od dziś że lojalność.. czytaj zadowolenie, podejście do pracy kupuje się za pieniądze.. To klucz do wszystkiego.. więc krótko mówiąc zadowolony pracownik to wykonujący swoją pracę wzorowo.. więc nie odzywaj się jak nie wiesz takich podstaw... większość którym było źle już odeszła... Ale zostało jeszcze kilku ludzi którzy powinni odejść a nie męczyć się za 3800... czego oczywiście im życzę..

TakNie3
Waniuta
@Mechanic

Komu nie pasuje niech wypie**

@Waniuta

Kultury Cię w domu nie nauczyli..?? Czy to kultura władz KM?...

@Mechanic

Piszesz jak taka ku.wa. Za pieniądze to dałbyś się w d.pę zerż.ąć

@Mlody

Czekamy na ogłoszenie strajku i wniosek do inspekcji pracy o praktykach mobbingowych stosowanych w firmie . Powodzenia ;)

@Waniuta

A sam na Skierach prostaku będziesz (usunięte przez administratora) podcieral. Prostactwobtoba zawladnelo, w domu nie masz nic do powiedzenia to tutaj się wyrzywasz.... Tfuuu fajo..

ja

nasi przełoz eni to ludzie w yjątkowo aroganccy bez skrupulów iprzede wszystkim bez honoru,wieie razy wydają złe polecenie a potem nigdy się do tego nie przyznają,kara spada na osobę która wykonała polecenie jesli usiłujesz zgłosić ze ktoś nadużywawwLadzy ta osoba zaraz o tym wie i dopiro masz przesrane,nacz elnicy,dyrektorzyitd,to przestępc zoscc zprganizowana,

Ex
@ja

Zainstaluj w telefonie ACR.. nagrywaj rozmowy... będziesz miał podkładkę..

Ranking
  5. indeed.com 2 144 392
... pełny raport Gemius
Koki

Nie wiem co za osoba układa ten rozkład pociągów ale na nocną zmianę pociąg z Radziwiłłowa mazowieckiego 20.27 non stop się opóźnia bywa że nawet 30 minut a kończąc zmianę drugą o godzinie 22 pociąg z Pruszkowa do Skierniewic mam po 23

xyz
@Koki

Non-stop, tzn kiedy ostatnio się tak opóźnił?

Mmm
@Koki

To samochodem dojeżdżaj, albo rowerem.

Tak1Nie

Witam. Jestem pełen trwogi. Można się tutaj zapoznać z zarobkami jednego z maszynistów. Wysłał link ze swoją wypłatą. Faktem jest , ze do końca nie widać co jest na tym zdjęciu ponieważ prawie wszystko jest wykreślone. Jest tylko dwie kwoty. jedna to kwota uposażenia podstawowego, która wynosi nie całe 2600 druga kwota nie wiadomo czego dotyczy. Jest to kwota 5897. Forumowicz pisze że przepracował 30 nadgodzin. I że nie płaci całkowicie podatku. Uważam że jeśli to prawda to koleje Mazowieckie naprawdę powinny wsiąść pod uwagę gruntowną reformę uposażenia pracowników. Naprawdę nie wiem czym firma chce zachęcić pracowników do pracy. Uważam że klimat w firmie jest podły. Potwierdzają to inne wpisy forumowiczów Ciągłe kary. Ciągłe postępowania wyjaśniające , na które pracownicy są wzywani w dniach wolnych. Nieprzespane noce. Praca w święta. W czasie wolnym również często odbywają się inne czynności np wydawanie odzieży roboczej vel "mundurów". Co do zarobków. Rzeczony maszynista zarobił 5897 .Nie płaci podatków więc jak już skończy 26 lat to zapłaci 17 procent podatku. Więc już mu zostanie 4895. Ale to jest z nadgodzinami. 30 godzin. Jak więc ma się to do zarobków w SKM gdzie już dawno słyszałem , że u nich średnio zarobki 4700 na rękę przy normie godzin. W kolejach Mazowieckich po odjęciu nadgodzin już pozostanie dyzo mniej niż 4700 prawda. Chcę być naprawdę osobą i chcę aby mój komentarz był bezstronny. Ale powiedzcie sami , gdzie zatrudnienie jest korzystniejsze W KM czy w SKM??? Nie wspomnę już o zarobkach u prywaciarza gdzie , jak pisze jeden z forumowiczów zarobki to nawet 9000. Poza tym te nadgodziny. Co się stało , ze one wystąpiły. Czy maszynista prowadził akcję ratowniczą, czy może pracodawca złamał prawo i nadgodzinami wypełnia braki kadrowe. Maszynistów potrzebuje już praktycznie każda spółka. Oczywiście to tylko moje zdanie. Każdy zrobi co będzie chciał. Ja mam zdanie , ze trzeba pracować tam gdzie jest lepiej. Gdzie są lepsze zmiany. Gdzie praca nie zaczyna się o 2 w nocy i nie kończy o 23.

Tak12Nie9
@anonim

Spółka ociepla wizerunek ale tyle tego że wykazują jak niskie są w niej zarobki na tle innych przewozników.

Tak3Nie2
Realny
@anonim

Faktycznie jest przepaść płacowa porównojąc z niektórymi przewoznikami. Po za tym klimat tutaj okropny. I te ciągłe nadgodziny destabilizujące całe prywatne życie

Tak5Nie2
FT1
@anonim

Masz rację, ale ten podatek trochę źle policzyłeś. Powinno być 17 proc. z podstawy opodatkowania minus ubezpieczenie zdrowotne ok. 7 proc. i minus jakieś kwoty wolne itp. Wyjdzie pewnie z 7-8proc. od kwoty brutto. Więc ten maszynista przez tą ulgę podatkową zarabia może z 500zł. więcej. Gdyby płacił podatek dostałby z 5300, bez nadgodzin jeszcze z 1000zł. mniej. Te ok.4000 to każdy powinien dostać bez nadgodzin, a jak tyle nie macie to lepiej dobrze posprawdzajcie czy może za coś nie zapłacili. Różne były przypadki, w tej firmie wszystkiego trzeba pilnować, wiem z doświadczenia. Swoją drogą te 4000 to co to za kasa w dzisiejszych czasach, mniej niż średnie wynagrodzenie w woj. mazowieckim nie wspominając nawet o samej Warszawie. A praca wiadomo jaka, nie zawsze jest kolorowo. Nie powiem, lubię jeździć, ale czasem wszystkiego się odechciewa.

@FT1

Ale co niektórzy tylko mąca i wyliczają że z dochodu 5000 na rękę potem jak skończą 26 lat zabiorą i ok 1000 podatku poranoja. Pisałem żeby "mazowieckie" spojrzał na pasek i odpowiedział czy jest pewien że podatek dochodowy jest od przychodu brutto Netto?. Ale przecież lepiej siać zament i się wymądrzać

Tak1Nie4
@FT1

Jak by więc nie liczył z tego co napisałeś zarobki maszynisty z niewielkim starzem wynoszą około 4 tysięcy na rękę. Czy dobrze zrozumiałem? Czy mimo wszystko nie uważasz że jak za tak ciężką i odpowiedzialną pracę jest to za mało? Zwłaszcza że są przewoznicy u których bez problemu można zarobić nawet 9 tysiecy. Piszą o tym na tym forum nawet.

FT1
@Mazowieckie@poczta.fm

Pewnie że za mało. Chyba nie przeczytałeś do końca co wyżej napisałem.

@FT1

Więc ciekawe czym oni chcą ludzi zachęcić do pracy . Takie pieniądze i taka ogromna odpowiedzialność. Niestabilne godziny pracy. Częsty brak możliwości dojazdu. Praca w święta harmonogramy wydawane na ostatnią chwilę uniemożliwiające zaplanowanie czego kolwiek. Praktycznie człowiek jest stale uwiązany do tej pracy. U prywaciarza to chociaż zarobki są dużo wyższe. W SKM Pewnie też sporo wyższe a do tego dobry harmonogram. Nie ma rozpoczęć w środku nocy.

@anonim

Idź do zarządu i podsun im swoje pomysły. Ujawni swoją tożsamość, a może przybędzie ci zwolenników. Ciągle zadajesz te same pytania, aż się rzygać chce, wyjdź na tory pociągnie za sobą ludzi a morze się coś poorawi

@Mlody

Jak bym się ujawnił to dopiero byscie mi dali co? Prawda boli?

@Mazowieckie@poczta.fm

Ja jestem szarym kierownikiem, ciągle pytasz o SKM, wiedząc jakie tam są realia. Twoje pytania są już irytujące, zaluz związki i walcz z pracodawcą,, jak masz jaja...

@anonim

Po co drążyć wkoło ten temat. Znam to od podstaw. Maszynista z dodatkiem zarobi około 4400, zależnie od świątecznych itp. Natomiast kierownik pociągu jeden zarobi 2800, a inny potrafi zarobić nawet 6000, lub więcej. Znam takich, którzy 8000 wyciągają. I uwierz mi to nie są żadne bzdury.

@Obserwator.

A ile zarobi maszynista bez dotatków. Jakoś nikt o tym nie pisze. Z tego co piszesz to opłaca się zostać kierownikiem pociągu. Chociaz ja nie słyszałem żeby kierownicy zarabiali 6 albo 8 tysięcy

@Mazowieckie@poczta.fm

Bez dodatku często 3800. Ja słyszałem, znam takich i nawet miałem okazję zobaczyć pasek.

@Obserwator.

Nie uważasz że 3800 to za mało jak dla maszynisty?

@Mazowieckie@poczta.fm

Uważam, zwłaszcza poprzez odpowiedzialność, gdyż jeśli po kilku latach nienagannej służby prze... rzy no peron to zostaje odsunięty na kilka miesiexy

Ex-lesniczy
@Mazowieckie@poczta.fm

Wg władzy to i tak za dużo... bo pociągiem pojedzie nawet małpa.. powinniście zarabiać 2500 netto i to wszystko.. właśnie dlatego już nie jestem jednym z Was.

@Obserwator.

Tylko ten kierownik co ma 6 koło na miech to już nie kierownik a myśliwy, który gania za dziećmi i starszymi babcia i bo dowodu nie mają. Brak słów na takich ale firma potrzebuje takich prostakow którzy nie potrafią myśleć samodzielnie Tfuuu..

FPL
@anonim

Rozwiązaniem może być praca u prywaciarza

@Obserwator.

20stu morze ma 5 koło na miech z kierowników, KU... Rek trochę więcej. Można mieć i 7tys ryzykując własną (usunięte przez administratora) pa i gębą,... Także KM już nie są w służbie ludziom, a służą Zarządowi Parszywemu w zarabianiu dla siebie i swoich bliskich pieniędzy.... Smutny obraz Ułomi, Debilizmu i Prostactwa...

mazowieckie@poczta.fm

Czytam te posty i trzymam się za głowę. Forumowicz kiki piszę , że praca w tej firmie jest atrakcyjna bo tutaj sie zarabia 4 tysiace zł. Pytam się kto zarabia w tej firmie 4000. Pracownicy warsztatu, magazynierzy no czy ktoś z nich zarabia 4 tysiące??

Magazynier
@mazowieckie@poczta.fm

O takich zarobkach można tylko pomazyć.

Pracownik KM

Kontrolerzy :)

coś nie tak

ja we wrześniu zrobiłem 20 godzin dodatkowych i zarobiłem 5 100 do reki skąd taka różnica ??? ktoś pisał o strajkach w kolejach wielkopolskich a to okazało fake news na ich stronie związki zdementowały te plotki

@coś nie tak

Czy te twoje 5100 jest dlatego że nie płacisz podatku? Skąd się biorą nadgodziny w takiej ilosci? Czy maszynisci muszą stale prowadzić akce ratunkowe lub ratować mienie??

coś nie tak
@anonim

tak nie płace podatku robię dodatki żeby zarobić nie nie pójdę do innej spółki bo mam umowę lojalnościowa na 36 miesięcy na kwotę 92000 jedni nie robią dodatków i maja nieraz większe wypłaty od tych którzy robią dodatki lub niewielkie różnice chyba nikt tak do końca niwie jak te wypłaty są naliczane przepracuje 3 lata i sobie zmienię pracodawce puki bendo remonty i będzie trzeba kamienie wozić , a i z Chin coraz więcej kontenerów będzie jechać chociaż w Cargo tez rewelacji niema ale mają chociaż pasażera do domu

Po KM
@coś nie tak

Po KM będziesz miał tylko papier , a nie każdy prywaciarz weźmie takiego co 3 lata na EZT, i wsadzi go na pociagi.. wiec na twoim miejscu nie bylbym tak pewien ze ktos cie przyjmie...

Tak7Nie4
po km z fpl
@Po KM

Panie kolego ja jezdziłem niecałe półtorej roku w KM i wzieli mnie do FPL więc trochę koloryzujesz na kursie w FPL wszyscy byli po przewozach z EZT i nikt problemu jakoś do tej pory niema. Brzmisz jak wszyscy starzy maszynisci w KM i wykładowcy że młodzi sobię nie dadzą rady na towarach a ja się pytam jak nie młodzi to kto . A nie dodacie że teraz są nowoczesne byki gdzie w komputer wpisuje masę pociagu i mi ałtomatycznie dobiera moc rozruchową i sprzegi teraz mocniejsze jak za komuny . I paru pociagnelismy za sobą i jeszcze pociagniemy. A tymi lojalkami to mozecie sobię lubelską wytapetować .

Tak11Nie
Czyli
@coś nie tak

Zrobiłeś 204h i dostałeś 5100, no(usunięte przez administratora)hajs jak na łuków.. A strajk w kw będzie, tylko ludzie się wku..li i pomineli pasożytnicze zz..... A km to właśnie jak kolega napisał..

Tak3Nie4
Po KM
@po km z fpl

FPL wszystkich nie przyjmie...

Kryształowy kamuś ;-)
@coś nie tak

Całe 26 zł za godzinę, i blisko 200h w pracy i 18 dni z 31 w pracy, oczywiście jeśli miałeś służby po 12h :-) no i jesteś z Warszawy, bo jeśli dojeżdzasz gdzieś z Pilawy ;-) to do każdej służby dokłądasz 2h czyli 18 x 4h = 72h + 176h + 20h = nie chce być inaczej 268h daje Ci to 20 zł za godzinę haaaa haaa heee Super stawka super możesz od tego odiąć 18% jak zaczną zciągać podatek... Szał 15 zł za godzinę ;-) i da Ci to jakiś 3600 na rękę ;-)

@Kryształowy kamuś ;-)

A jak jadę z Łukowa do Warszawy do pracy to wychodzi 13,50/godz. Ale bzdury. Weź pracę chałupniczą, albo się przeprowadź.

Kryształowy Kamuś
@Rozsądny

Dolicz sobie dojazd min 2h dziennie, jak zdązysz na pociag, bo jak nie zdązysz na powrocie to troche dłużej, z kazdej strony przed i po dołóż przed służba.. + zrób normę, wiec ile czasu spędzasz w "pracy".. Policz sobie. 14x jedziesz do pracy, pod warunkiem że masz słuzby 12h, bo z tym bywa różnie, chyba ze jestes zwiącholem to konczysz i zaczynasz w tłukowie..i masz po 12h... zrób ze 2 dodatkowe to już masz 12 + 2 = 16x w pracy i dojazd 16 x 4h = 64h w drodze do i z pracy. 256h policz teraz ze zarobisz 5800 jak się tu ktoś chwali i nie płaci podatku.. 22,66zł/h, nie chec być inaczej. jak zaczniesz płacić podatek to wyjdzie ci 4700. 4700 / 256 = och przepraszam 18,35 zł/h.. no super przeraszam pomyliłem się o 5 zł za godzinę... i to pod warunkiem że masz słuzby 12 godzinne... a tak nie jest.. wiec sam się oszukujesz, czy jak. Większość dojeżdza.. wiec czas dojazdu do pracy to ciągle czas.. to nie Cargo żeby pasażera w godziny pracy pisać.. pomyśl o ludziach z Pilawy, z Dęblina, z Radomia, z Łowicza czy nawet ze Skierniewic, lub Działdowa którzy nie jeżdżą w swoich planach... Niestety pracodawca nie płaci za dojazd do pracy. Są też ludzie z Warszawy, ale i oni najmniej 1h spedzają na dojeździe do pracy. To nie captrain który płaci za pasażera 10 zł/h albo 0,50gr brutto za przejazd pasażerem, albo 0,83 gr.. ten czas tracisz za darmo... Pozdrawiam wszystkich normalnych..

Co dalej będzie

Mam pytanie jak pis podniesie najniższą krajową w ciagu dwuch lat do 4000 netto to ilę my bedziemy zarabiać? Czy czasami bardzej nie bedzię sie opłacalo iść za ciecia robić?

Ezt
@Co dalej będzie

To i nam będą musieli podnieść. O ile się nie mylę podstawa + premia musi być co najmniej równa najniższej krajowej. Tylko w tym nadzieja, że ta najniższa krajowa będzie szybko rosła. Nie wiadomo tylko czy nasz zarząd znowu nas nie wydyma jak do tej pory często bywało. Podstawa w górę, a za to inne składniki włożone do podstawy i zarabiasz tyle samo. Tak zrobili maszynistów wielokrotnie, zwiększyli normę godzin w miesiącu z maksymalnie 170, pozmniejszali dodatki do pensji itd.

Tomek
@Ezt

Podziel sobie 4000 przez 115 (np. podstawa + premia 15%), wychodzi ok 3480 podstawy. Więc podwyżka będzie znacząca.

ex-km
@Tomek

I co wg Ciebie bedzie to dużo? za taką odpowiedzialną prace...

Czarek

Ponawiam swoję pytanie . Proszę o pomoc w kwesti wynagrodzeń zasadniczych od 2020 w Polsce najnisza krajowa wyniesie 2600 brutto i do końca roku ma wzrosnąć do 3000 brutto, a teraz maszyniści mają 2550 wynagrodzenia zasadniczego to od nowego roku bedziemy pracować poniżej najniszej krajowej. A może zwiazki tak sprytnie to rozegrały z pracodawcą że dali podwyżki bo wiedzieli o podwyżce najniszej krajowej i dali to co tak naprawdę od nowego roku będzie się należało. Proszę o odpowiedź jak ktoś ma na ten temat wiedzę.

Tak
@Czarek

Mysle ze to wlasnie zagrywka wladzy i zwzawodowych... Wiec i tak bedziemy pracowac za najnizsza krajowa a wszyscy beda bic brawa zz za to ze ogarneli podwyzki dla nas..

Xyz
@Czarek

Jesteś w błędzie. Minimalne wynagrodzenie to nie jest tylko "podstawa wynagrodzenia", ale też sporo dodatków. Do minimalnego nie są wliczane: nagrody jubileuszowe, odprawy pieniężne przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek na pracę w porze nocnej inne elementy wynagrodzenia nazywane dodatkami w przepisach np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracownika A więc wszelkie dodatki za staż pracy, premie liczą się do minimalnego wynagrodzenia. Nie wierzysz, to poczytaj w internetach.

Tomek
@Xyz

Od nowego roku, dodatek stażowy nie będzie wliczany do pensji minimalnej. Zostaje tylko premia.

kiki

Panowie i Panie postaram się wam wytłumaczyć dlaczego praca w KM jest dla tak wielu atrakcyjna . Czytałem trochę poprzednich wpisów więc proszę o wyrozumiałość. Większość to jest jakieś 98% pracowników jest z poza Warszawy. Warszawa zawyrza średnią zarobków w województwie to wiadomo od lat . Rozejrzyjcie sie wokół siebię ilę zarabiaja wasi zanajomi w małych miejscowościach ja sam jestem z małego miasteczka i praca jest na miejscu alę za najniższą krajową. A co mają powiedzieć ludzie z małych wiosek jeszcze gorzej . Jakby nie patrzeć ulga na bilety dla całej rodziny to trzeba policzyć jak ma ktoś rodzinę dojeżdżają do pracy i szkoły to już w kieszeni zostaję . I z tego co zauważyłem to większość u nas jest z małych wiosek gdzie niema pracy więc zarobić te 4000 do reki to jest coś na miejscu tego nie zarobią. Patrzyłem dzisiaj na ogloszenia urzędu pracy i wszystko za najniższą krajową. Nie dziwcie się że ludzie siedzą cicho i im wszystko pasuję a o jakimś strajku to zapomnijcie . KM to wykorzystuje i to jest napewno nie wporzdku lecz z drugiej strony popatrzcie kto jest włascicielem spółki i niestety z naszych wypracowanych pieniedzy dokładamy się do wypłaty pielęgniarkom itp, czyli nasza kasa idzie do wspólnego wora sejmiku . Ktoś powie że KM to spółka rodzinna i zielona od PSL a ja się zapytam a jaka ma być jak należy ona do polityków jeszcze nie widziałem żeby któryś polityk odjoł sobie i swojej rodzinie i dał szaremu czlowiekowi. Więc się niedziwmy że jest jak jest , jedyną godną i słuszną opcją jest strajk alę to jest nierealne . Mają ciągle kandydatów na licencję i kurs kierowników . Zobaczcie już 13 albo 14 licencja się szkoli To jest teraz ten czas że mamy możliwość wziąć za tak zwaną "morde" pracodawcę myślę o maszynistach i związkach zawodowych ,czy wiecie że wystarczy tylko jeden związek zawodowy który wypowie z miesiecznym wypowedzeniem układ ZBIOROWY i jest on nieważny , na tym żerują związki zawodowe i maja pracodawcę w szachu jednak wyciągają z tego układu tylko korzyści dla siebię. Reasumując marzy mi się nowy zwiazek zawodowy uczciwy i przejrzysty bez żadnych odelegowanych a reprezentantem pracowników będzie ostra kancelaria adwokacka która będzie nas reprezentować , informować w jasny sposób i brać odpowiedzialność , bo nieukrywajmy osoby w zwiazkach zawodowych nie mają wykształcenia w tym kierunku sam nie jestem w żadnym związku zawodowym . W filmie czlowiek z żelaza jest pewne madre zdanie że nie trzeba podpalać komitetów tylko zakładać własne jak czujecie się oszukiwani przez zwiazki zawodowe załurzmy własny i pokarzmy że się da czysty i przejrzysty bez żadnych uprzywilejowanych pracowników. I mam jeszcze jedną serdeczną prośbę jak jest ktoś z was w zwiazku zawodowym to upominajcie się u swoich delegatów że układ zbiorowy jest zły tetki zostały okrojone proszę o wypowiedzenie układu zbiorowego jak to nieposkutkuję to się wypisywać ,zobaczcie czy ktoś jest w zwiazku czy nie to i tak dostaję podwyżkę a składek nie płaci . Wzajemne szczekanie na siebię nic nie da trzeba trąbić w jedną trąbę i wtedy nawet jak się nic nie osiągnie to pozostanie świadomość że się prubowało a nie oddało swojego losu w cudzę ręce. Czy podzielacię moją skromną opinię??? Proszę o merytoryczną dyskusję a nie krytykowanie. Pamietajcie jak ktoś mnie skrytykuje albo zaatakuję to będzie wróg i prowokator uważam że moje intencję są jasne i czyste pozdrawiam i trzymajmy się razem mocno kupy nikt nie ruszy.

Tak12Nie6
@kiki

Po wypowiedzeniu układu, pracodawca zgodnie z prawem bazuje na Kodeksie Pracy. Proponuję łyk czegoś zimnego - wtedy byłaby jazda.

Tak7Nie2
@Rozsądny

To mam rozumieć jak w SKM Warszawa obowiązuję kodeks pracy a nie układ zbiorowy to mają gorzej . Mają jasno naliczną wypłatę za przepracowane godziny to też jest źle. Własnie o tym mowilem jak ktoś krytykuję to jest wrogiem albo prowokatorem.

Tak3Nie5
były
@Rozsądny

u nas w FPL Polska tez niema układu zbiorowego a dostajemy pieniądze na kolejarza i dwa święta bożego narodzenia i wielkiej nocy i nie akie grosze . Co do tego czy w KM powinien być układ zbiorowy czy kodeks pracy to powinni decydować pracownicy w referendum a i kolego zapominałeś o czymś taki jak jeszcze regulamin pracy . Jaki masz cel w tym żeby być tak przeciwny do kodeksu pracy a stać murem za układem zbiorowym .

Tak3Nie5
@kiki

Proponuję ochłonąć. Proszę sprawdzić np. ile mają dni świątecznych w roku.Spółki PKP będą miały wkrótce swoje porozumienie, dodatkowe akty poza kodeksowe, zawsze muszą być co najmniej takie same jeśli chodzi o korzyść dla pracownika. Co da wypowiedzenie .(usunięte przez administratora)

Tak7Nie
@kiki

Trochę racja ale nawet stolica czy miasto powiatowe, wojewódzkie daje możliwość osiągnąć dochód powyżej 5000brutto.Zdarza się ale jakie trzeba mieć wykrztałcenie znajomości i jeszcze doświadczenie. A zarobić kobiecie powyżej 3000 na rękę to gdzie jest taka możliwość. Zaznaczam że bez doświadczenia przy normie godzin i przy tylko średnim wykrztałceniu, u pracodawcy który nie daje umowy na najniższej krajowej a reszta na Lewo. Jesteśmy kowala i własnego losu i pracujemy tam gdzie chcemy. Nikt nikogo na siłę nie trzyma

@Rozsądny

Jakoś dziwnie ominoleś temat SKM Warszawa i FPl też się pojawił ? A do stringów to nie zluzuję bo mam wypłowiałe i sznureczek może puścić.

@kiki

Bądź asertywny, zaryzykuj, idź do SKM, FPL. Jak jeden z kolegów napisał: każdy jest kowalem własnego losu.Pozdrawiam.

@Rozsądny

A poco mam iść do SKM jak można warunki zatrudnienia przenieść do KM albo stworzyć jeszcze lepszę pomału zaczynamy działać w tym kierynku jesteśmy na etapie a lepiej nie będę zdradzać. Zbyt dużo mlodych i niepokornych jest w km albo toniemy swego albo ...... ...... ...... .....

Tak4Nie6
Czarek

Mam pytanie

Dlaczego na innych sekcjach młodzi maszyniści mają inne podstawy MNG jest inne ???

@Mam pytanie

A s kąd wiesz że mają inne podstawy. Przecież stale nam wmawiano że zarobki stanowią tajemnice przedsiębiorstwa?

Mam pytanie
@Mazowieckie@poczta.fm

Przecież porównujemy swojej paski z wynagrodzeniami i raczej tak większość robi chociaż na tyle jesteśmy solidarni.

Tak2Nie2
miły

witam podaje link do zdjęcia paska z wypłato za wrzesień taka forma wydała mi się najbardziej słuszna wszyscy tak zarabiamy po licencji na MNG jeżeli ktoś chce zamieścić swój o porównania to zapraszam do kontaktu na adres kzrobki@gmail.com oto link : (usunięte przez administratora) czy wy też tyle zarabiacie ??? 30 godzin dodatkowych pracuje w km 2 lata .

Za prawie
@miły

Za ponad 210 godzin 5800, u prywaciaza mialbys 15.000... No coz... Kazdy robi to co lubi ...

waniuta
@miły

Dwa dni robią a chcą a zarabiać jak ci co przerobili 30 lat śmioech

Do @Mazowieckie@poczta.fm

(usunięte przez administratora) Jesteś człowiekiem niezwiązanym z ruchem kolejowym a pewnie ty byś nawet Radomskiej nie skończył. Panowie instrukcja Ir-1 jasno przedstawia Rozdział 3 przygotowanie pociągów do jazdy . Paragraf 15 punkt 5 strona 37 . A brzmi on następująco : 5. Pociągi pasażerskie przewożące pasażerów powinny mieć obsadę konduktorską składającą się co najmniej z kierownika pociągu, o ile jego zadania ruchowe nie są wykonywane przez innego pracownika lub przez urządzenia wyposażenia technicznego. Pociągi pasażerskie mogą jeździć bez kierownika pociągu, jeżeli zamykanie drzwi pojazdu kolejowego przy wymianie podróżnych jest zapewnione, a za-mknięcie drzwi jest sygnalizowane kierującemu pojazdem kolejowym z napędem za pomocą urządzeń technicznych. (usunięte przez administratora) NIE JESTEŚ W TEMACIE A SIĘ UDZIELASZ TY W OGÓLE PRACUJESZ W TEJ FIRMIE CZY JESTEŚ JAKIMŚ NIEDOSZŁYM KOLEJARZEM NIE CHMIELIMY CIĘ ATAKOWAĆ ALE TAK WYCHODZI TO Z NASZEJ ANALIZY .

@Do @Mazowieckie@poczta.fm

Ponownie więc pytam gdzie jest napisane że przepisy pozwalają na obserwacje monitoringu przez maszyniste w czasie jazdy. Tak przeciez napisałes że maszynista powinien obserwować że przepisy na pozwalają. A co moich donosów to mysle że cos to zmieni . (usunięte przez administratora)

@Do@Mazowieckie@pocztam.fm
@Mazowieckie@poczta.fm

Gdzie jest napisane o patrzeniu w kamery podzczas jazdy. Proszę nie wprowadzać ludzi w bład. Mam dowas pytanie czysto hipotetyczne. A jakby tak zacząć składy wyposażyć w biletomaty maszynista by obserwował peron przez kamery . Instrukcja i Ir-1 dopuszcza taką możliwość . A kerowników przerzucić na kontrolę to by mniało sens oczywiście tylko na nowym taboże jak w WKD co otym sądzicie??

@@Do@Mazowieckie@pocztam.fm

Cytuje".............A jakby tak zacząć składy wyposażyć w biletomaty maszynista by obserwował peron przez kamery . Instrukcja i Ir-1 dopuszcza taką możliwość..........." I jeszcze raz powtarzam żaden zapis instrukcji Ir-1 nie nakazuje maszyniscie obserwowac kamer monitoringu. I jeszcze raz powtarzam taki zapis wprowadziły KM tylko w instrukcji dla maszynisty i pomocnika. Jest tam napisanane o koniecznosci obserwacji krawedzi perenowej poprzez kamery monitoringu. Jest to zapis sprzeczny z prepisami nadrzednymi. Przestańcie więc kombinowac bo wykombinujecie następne szczekociny. Powiedz co by było jak się trafi peron na łuku i kierownik nie bedzie musiał wyjsc na peron. Kto i w jaki sposób sprawdzi czy ktos nie spadł miedzy peron i wagon. Albo jak bedzie noc i 9 wagonów. Kto bedzie widzial co sie dzieje na samym końcu?

Tak3Nie2
Licencjat

Kup sobie slownik
@Licencjat

Kup sobie kolego slownik... Bo az razi w oczy... Takie błędy...

Młody po licencji

Cześć tak czytam i naprawdę nie wierzę albo nie wiem ja zdałem egzamin na świadectwo w czerwcu 2019 r. Na zapoznaniu szlaku zarobiłem 3.900 do ręki , jako maszynista z normy zarabiam od 4200 do 4800 w wrześniu zrobiłem 30 godzin dodatkowych zarobiłem 5800 do ręki więc dlaczego oszukujecie że tak mało zarabiacie stary maszynista z pełno wysługo bierze na pewno ponad 6000 do ręki ,nadmienię że mam ulgę podatkową do 26 roku życia i jestem z MNG porunywałem młodych z innych sekcji i jest faktycznie różnica na tłuszczu zarabia się najmniej no alę mało kilometrów robią jak niewierzycie do zamieszczę link do paska z wypłaty więc proszę pisać prawdę i zapraszam do MNG to zawsze była najlepsza sekcja pozdrawiam i proszę o komentarz czy wy też tyle wyciagacie a może źle wykazy piszecie.Pozdrawiam i nie jest tak źle jak piszecie.

Tak4Nie24
@Młody po licencji

Szanowny kolego. Zanim kogos zaczniesz nazywać kłamcą to może przypomnij sobie kilka podstawowych pojęć z matematyki. Piszesz że nie płacisz podatku i że w sekcji Grochów jest najwięcej kilometrów i dlatego są lepsze zarobki. Więc sobie teraz policz. Nie placisz podatku i zarabiasz powiedzmy 4200 odejmij podatek i już masz 3400 a przy 4800 po odjeciu podatku masz 3900. Takie zarobki bedą Cię czekać gdy juz zaczniesz płacic podatek. I już przestanie byc tak malinowo. Nie wydaje Ci się że 3400 to troche za mało jak za taką odpowiedzialność. Sam piszesz że w innych sekcjach jest jeszcze gorzej. Przestań więc bujać w obłokach o kosmicznych sumach i wprowadzac w błąd. Zasadniczo nie wiem czy te 4800 to nie jest jakies wyrównanie ponieważ jest dwumiesieczny okres rozliczeniowy więc mogłes miec zaplacone czesc jakiegos dodatku z poprzedniego miesiąca. Więc przestań sie wzruszać i oskarżac kogos o kłamstwo.

Tak13Nie5
Zuzanna
@Mazowieckie@poczta.fm

Fajnie, że wyjaśniłeś, dzięki. Widzę, że wiesz sporo o pracy w Koleje Mazowieckie. A możesz powiedzieć, jakie benefity zapewniają?

@Zuzanna

Jest system benefitów ,lecz przy takiej ilosci nadgodzin , oraz zaległosciami urlopowymi jest problem z nich skorzystać. Jak można wykupic wczasy jesli trzeba zrobić to wczesniej i nie wiadomo czy dostane urlop w planowanym terminie.

@Mazowieckie@poczta.fm

Szanowny kolego z 30 godzinami dodatkowymi zarobiłem do ręki ponad 5800 rozumiesz do ręki a wysługi mam 100 złotych więc ilę starzy mają do ręki nikt jakoś nie piszę , z mojej licencji na MNG wszyscy tak zarabiają na początek podstawy dostałem 2550 wszyscy tak mamy niedługo będzie utworzona strona na której będą zamieszczane zdjecia i skany pasków z wypłatami i ilością godzin i kilometrów bez danych osobowych to wtedy zobaczymy ilę tak naprawdę zarabia się w km jeździłem z emerytem z Siedlec to miał podstawy 2850 przed sierpniową podwyżką . Z normy mam 4800 do ręki jak bym zapłacił podatek to 4400 do ręki z normy mówiłem jak chcecie więcej zarabiać to na MNG zapraszam i mogę twierdzić że kłamniecie ponieważ rok temu mój maszynista z 10 letnim stażem miał stawkę 2250 podstawy nigdy w swojej karierze nie zrobił ani jednej godziny dodatkowej opierdalał dyspozytora i naczelnika jak trzeba było jeździł tylko na starym i pokazywał mi pasek i nigdy nie zarobił poniżej niż 4000 do ręki w 2018 roku więc gdzie jest pies pogrzebany ja się pytam poszedł do prywatnego bo mu się zachciało zarabiać 7500 do ręki z normy i nie narzekał że mało w km tylko zmienił pracę nikt za nastwnik was nie trzyma a pamiętajcie jak za płot poszli z MNG a tam egzamin weryfikacyjny to z płaczem wrócili do km w IC się zarabia alę nie patrzycie ilę tam się jeździ kilometrów na służbę dacie radę . Proszę o rzetelny komentarz mojej odpowiedzi . I SIĘ JESZCZE RAZ PYTAM DLACZEGO MÓWICIE ŻE TAK MAŁO ZARABIACIE A NIE NAPISZECIE ILĘ ZROBILIŚCIE ZA KONKRETNY MIESIĄC JAKA SEKCJA ILĘ PASAŻERÓW DO PRACY JAKI STARZ PRACY NAPRAWDĘ DAJĘ MI TO DO MYŚLENIA BO JA MAM TERAZ CZARNO NA BIAŁYM JAK PORÓWNUJĘ PASKI CO MIESIĄC Z KOLEGAMI I JESZCZE JEDNO NIE PISZECIĘ ŻE MASZYNIŚCI Z DB WRÓCILI DO KM TO POWIEDZIELI CO TAM SIĘ DOPIERO DZIEJE I JAK PRYWATNI OSZIKUJA NA KASĘ PRZYKŁAD NIEPŁACĄ ZA DYŻUR NA CHOTELU ITD... ITP...

Tak1Nie18
@Młody po licencji

Jak Ci z tego potrącą 18 procent podatku to ile tego zostanie? A po tym ile masz procent wysługi ? Bardzo chętnie chciałbym zobaczyć pasek twoją wypłatą.

@Młody po licencji

Człowieku naucz się liczyć. Od kiedy 4800 minus 18 procent to daje 4400. ?? Pogratulować wiedzy matematycznej

Tak6Nie1
@Mazowieckie@poczta.fm

Szanowny kolego gdzie napisałem 4800 - 18% = 4400 bo ja tego nie widzę, w tym momencie konfabulujesz i stajesz się niewiarygodny. Proszę o podanie adresu email to ci wyślę żebyś zobaczył i mam nadzieję że wtedy rzetelnie potwierdzisz to na forum.

Były...
@Młody po licencji

Chłopie zaczniesz płacić podatek to 1200 ucieknie... to akurat będzie tyle co powinno... 30 nadgodzin i 5800 to zrobiłeś 198h i rewelacja ha ha ha...inaczej 4600 i 200h.. no to tak jak na budowie... wychodzi 23 zł za h... rewelacja.. to ja jak u siebie normy nie zrobię albo ani razu nie pójdę do pracy to dostaje 5300 .. rewelka... zapytaj kolegów jak się zarabia w normalnych firmach....

Były...
@Młody po licencji

(usunięte przez administratora) jest taka strona infor kalkulator wynagrodzeń wpisz sobie tam kwotę brutto i wyjdzie Ci ile zarobisz jak zaczną powracać podatek... wiecznie 26 nie będziesz mieć...

Leon Rumcajs i Bartek Promil
@Młody po licencji

Chłopcze, jeszcze Ci tusz z pieczątki na uprawnieniach nie wysechł a będziesz nam opowiadał bajki o takich wypłatach. Dawaj tego linka na jakąś wrzutę i będziemy zamieszczać zdjęcia pasków. Zobaczysz wtedy, ile zarabiają Twoi koledzy w Tłuszczu a wcale nie robią tak mało kilometrów, jak napisałeś. Służby takie, że nie jestem pewien, czy dałbyś radę. Więc (usunięte przez administratora) trzaskaj nadgodziny, takich tam trzeba i takich naczelnicy zawsze wynagrodzą. Kumaci się domyślą, czemu macie takie wypłaty i tyle w tym temacie. I chętnie dowiem się, kto z DB wrócił taki pokrzywdzony, bo większego kitu dawno nie słyszałem... Świętuj chłopcze z KM 15-lecie. Pracowałem w tej spółce przez połowę okresu jej istnienia i na ten jubileusz pozdrawiam środkowym palcem.

Tak14Nie1
@Młody po licencji

Szanowny kolego " młody po licencji " Popraw mnie jesli się mylę. Z tego co piszesz, twoje zarobki na chwile obecną wynoszą 4500 na rękę. Z tego nie płacisz podatku dochodowego ponieważ nie masz ukończonych 26 lat. Podatek który będziesz płacił po skończeniu 26 lat wynosi 18 procent. Czyli twoje zarobki oraz zarobki na stanowisku maszynisty w tej firmie będą wynosić przy obecnych stawkach 3690 na rękę. Czy to sie zgadza? Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to co napisałeś , że w sekcji Grochów zarobki są wyższe. Czyli w innych sekcjach jest jeszcze gorzej? Nie wiem więc czym tak mocno się podniecasz. Kwota 3690 nie jest już żadną rewelacją a w wielu firmach zarobki są dużo wyższe i noce są przespane i święta spędzone z rodziną. Zarobki maszynistów powinny kształtować sie co najmniej na poziomie uposażenia maszynistów np. z SKM gdzie już dawno maszyniści po pół roku pracy otrzymywali 4700 na rękę ale z zapłaconym podatkiem. Czyli ile w SKM będzie zarabiać maszynista który nie ma skończonego 26 roku i do kwoty 4700 należy dodac 4700. Daje to przy normie godzin 5546. Nie wspomne już o prywaciarzach gdzie zarobki wynoszą np 7000 zł Dodaj do tego 18 procent. Chyba nie musze już pisać ile to wyniesie i ile może zarobić maszynista , który nie ma ukończone 26 lat. Tym co piszesz wykazujesz tylko jak niskie są zarobki w tej firmie w świetle innych przewozników. Naprawde nie ma się czym podniecać zarobki w tej firmie powinny być o co najmniej 1000 zł wyższe. Piszesz że w Sochaczewie wszystkie zmiany są obsadzone. W pełni się zgadzam. Powiedz tko czy obsada nie składa się przypadkiem w sporej częsci z emerytów , którzy w kardej chwili mogą sobie odejść i jaka jest tam.ilość nadgodzin, które nie dokońca jestem.pewien czy mogą być w tej formie zlecane. Mój adres poczty to mazowieckie@poczta.fm mam że przyslesz jakiś wiarygodny skan który okreslić że jesteś maszynistą a jakimś naganiaczem.

@Młody po licencji

Szanowny Panie Maszynisto pytasz gdzie napisałes o tym że po odjęciu podatku zostaje . Informuje że okresliłes to w dniu: 27.10.2019. O godzinie 17:44 i było to na forum. Twierdzę że to własnie ty wprowadzasz ludzi w błąd wypowiadając sie na temat zarobków w tej firmie.

7j
@Młody po licencji

Dyżur na "chotelu" - już wiecie gdzie można sobie ten włożyć... :)

4800 na reke
@Młody po licencji

4800 - 18% = ok 3600 Chak takich zatrudniaja koleje mazowieckie to pogratulowac wiedzy.. Matury chyba z matematyki nie zdawales... Wykształconą kadrę pozyskały KMy.. Pewnie pryjmowali Cię Ci co kończyli radomską (usunięte przez administratora). (usunięte przez administratora). Tak jak to już jeden dyrektor powiedział...

Xyz
@4800 na reke

Ty tym bardziej. Znasz się jak świnia na gwiazdach. Od kiedy podatek płaci się od wypłaty netto? Uzyjcie rozumu zanim coś tu napiszecie.

@Xyz

No tak masz faktycznie racje.Podatek płaci sie od kwot brutto. Czyli bedzie on w tym przypadku większy niz wczesniej napisałem i na rękę bedzie wychodziło jeszcze mniej niz napisałem.

Obserwator k
@Młody po licencji

Głupoty wypisują o dużych zarobkach

Trzeci bocznik
@Młody po licencji

Nie rób wstydu maszynistom. Kup słownik.

4800 na reke
@Xyz

Jak jest tak dobrze to pracuj... Jak nauczyszvsie liczyc... To moze ktos inny niz KM przymie Cie do pracy...Zycze Ci zadowolenia z pracy jak skonczysz 26 lat.

@Leon Rumcajs i Bartek Promil

Gruby Knur zrobił wam grupy i po uwarzaniu one są. Jeden na 2500 z grupy a drugi 2200.A tłuszczem to wy sabie duu... PY PODCIERACIE

@Mazowieckie@poczta.fm

Co to za paranoja weźcie dokładnie przeczytajcie swoje paski. Niech się odezwie pierwszy ten któremu zabrali 18% podatku od całkowitego przychodu brutto.

@Pleple

Obecnie 17 procent plusz inne składki.

@Mazowieckie@poczta.fm

Wiem że 17% tylko jakbyście się trochę zastanowił zanim napiszecie brednie na tym forum. Czyli jesteś pewien że od całkowitego przychodu brutto. Ludzie myślcie troszkę lub nie udzielaj ie się w kwestiach o których nie macie pojęcia

@Pleple

To może nam to wyjaśnisz

@mazowieckie@poczta.fm

Przecież Ty tu jesteś najmądrzejszy Tłumaczyłeś jak młodzi przed 26 rokiem życia będą mieli dużo wypłaty bo jak już skończą 26 rok życia to im się skończy. Były nawet wyliczenia ile teraz zyskają. No to wytłumacz od kiedy podatek dochodowy jest odliczany od całego dochodu. Brutto Netto to wkońcu się wypowiedź bo byłeś pewien ile zyskują

Ale p...solisz glupoty

Jak chxesz to mozesz latac ze szczotka po skladzie np. w skierniewicach.. Sostaniesz 100 do grupy.. Do obowiazkow kieronika nie nalezy sprzatanie skladu... W instrukcji masz doklanie napisane co i jak.. Wlasnie przez takich jak ty i kierownikom i maszynistom dokladaja obowiazkow.. Moze jeszcze w pilawie chxesz robic PK jesnostkom... Chanbisz.. To ty znizasz kierownkow do poziomu idiotow.. No jak oblecisz sklad na mokro to moze Cie w gazecie KM opisza tak jak innych pod...da..czy.. A jak dobrze doniesiesz na lubelska to moze i film o tobie nakreca bedziesz gwiazda..

Tak4Nie2
Do kierownik
@Ale p...solisz glupoty

Panie kolego czytaj ze zrozumieniem nigdzie nie napisałem żeby latać z mopem na mokro po składzie jesteś chyba trochę ograniczony napisałem że kierownikom nie przeszkadza bród i ty w 100% utwierdzasz mnie w tym przekonaniu. Bedziesz jeździć nawet wtedy jakby ci ktoś pod nogami nasrał a ty bedziesz mówić że to miud rozumiesz czy jakoś niedociera to do ciebie przyjmujesz skład który jest brudny to ty odpowiadasz za ten brud i nic z tym nie robisz bo ci to pasuje w SKM Warszawa jakoś potrafią dbać o porzadek a puszkę po piwie można wykopać bez schylania a po 100 złotych to byś się schylił pewnie co , ile w sezonie parasolek napisałeś .

Jak ktos nas..ra
@Do kierownik

Jak tos narobi na podloge to sklad na sekcje pociag dalej nie pojedzie.. I wszystko.. Nie nie przeszkadza mi... Nawet jak 10 nawali na podloge... Sklad do dezynfekcji... Tak swoja droga co jaki czas sklady sa dezynfekowane?? Bo jakos nigdy przez 10 lat nie wodzialem ze bylo to robione.. No chyba 1 wyjatek jak na sierpcaxh pluskwy kogos pogryzly... Nikt moe mowil ze to miod.. Nawet jak sklad jest po sprzataniu to i tak jest (usunięte przez administratora) Ani maszynista ani kierownik nie jest od tego.. Robi to rewident. jak sklad zjezdza na sekcje i przed wyjazde z sekcji.. .. To ze maszynista sie przejdze to jedo dobra wola.. Tym bardziej kierownik ktory przewaznie wsiada na stacji poczatkowej. Podam przyklad pociag wyjezdza z mng a kierownik wsiada na wschodnim.. A maszynista ma przewaznie 15 min na przyjexie na sekcji.. Wiec widac gdzie pracujesz skoro nie wiesz jak wyglada wyjaz pociagu wlasnie z sekcji... Mądrala z lubelskiej, w rurkach.. Obslugujacy kseeo

Za 3000
@Do kierownik

Za ta marna pensje w KM nam postawie klocka na skladzie ???????????? a Ty mowisz o sprzataniu..ogarnij sie.. Jak ktos kiedys powiedzial lojalnosc kupuje sie za pieniadze.. Pracownik dobrze oplacany inaczej by podchodzil do pracy..

Do kierownik
@Jak ktos nas..ra

Panie kolego jestem zdruzgotany tym co napisałeś nie przeszkadzają ci ludzkie odchody podczas pracy pod nogami a ty tam przecież jesz a i nawet dziesięć by ci nie przeszkadzało to pogratulować toku myślenia i ładną opinie pan wystawia kolego i koleżankom. w domu pewnie też pod stołem narobione a i pewnie na. SMACZNEGO. I RADZE CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM PO DZIESIĘĆ RAZY .

Czytaj ze zrozumieniem.
@Do kierownik

Jak ktos nawali to pociag zjezdza na sekcje, albo zamykasz wagon.. Chyba nie sadzisz ze ktos z kolegow i kolezanek to posprzata?? A tym bardziej bedzie kolo tego stal i pilnowal... Czytaj ze zrozumieniem..kolego w rurkach.

Wizjoner

Mam dowas pytanie czysto hipotetyczne. A jakby tak zacząć składy wyposażyć w biletomaty maszynista by obserwował peron przez kamery . Instrukcja i Ir-1 dopuszcza taką możliwość . A kerowników przerzucić na kontrolę to by mniało sens oczywiście tylko na nowym taboże jak w WKD co otym sądzicie??? Jestem za a wy podzielacie moje zadanie.

Tak2Nie2
@Wizjoner

Ja to mysle , że powinienes zająć sie czymś bardziej pożytecznym niz mieszanie w zasadach ruchu. Jak maszynista ma obserwować kamery jeśli jednoczesnie musi obserwować szlak ,sygnały które ma przed sobą. A po za tym gdzie w instrukcji jest napisane że maszynista ma prowadzic obserwacje za pomocą kamer. Chyba tylko takie coś może byc zapisane w tych bublach prawnych które tworzą fachowcy po radomskim uniwersytecie zatrudnieni w KM. Napewno nie ma takiego zapisu w Ir-1

@anonim

Jest zapis w instrukcji maszynisty. W Ir-1 faktycznie czegoś takiego nie znalazłem.

Wizjoner
@anonim

Panie kolego mamy cię jesteś mącicielem i wodą na młyn odwetowców !!!! Jesteś człowiekiem niezwiązanym z ruchem kolejowym a pewnie ty byś nawet Radomskiej nie skończył. Panowie instrukcja Ir-1 jasno przedstawia Rozdział 3 przygotowanie pociągów do jazdy . Paragraf 15 punkt 5 strona 37 . A brzmi on następująco : 5. Pociągi pasażerskie przewożące pasażerów powinny mieć obsadę konduktorską składającą się co najmniej z kierownika pociągu, o ile jego zadania ruchowe nie są wykonywane przez innego pracownika lub przez urządzenia wyposażenia technicznego. Pociągi pasażerskie mogą jeździć bez kierownika pociągu, jeżeli zamykanie drzwi pojazdu kolejowego przy wymianie podróżnych jest zapewnione, a za-mknięcie drzwi jest sygnalizowane kierującemu pojazdem kolejowym z napędem za pomocą urządzeń technicznych. No i co koleżko głupio ci teraz przed całym forum błysnąłeś to fakt jak ty te swoje donosy do Pip i Utk tak składasz to powodzenia . NIE JESTEŚ W TEMACIE A SIĘ UDZIELASZ TY W OGÓLE PRACUJESZ W TEJ FIRMIE CZY JESTEŚ JAKIMŚ NIEDOSZŁYM KOLEJARZEM NIE CHMIELIMY CIĘ ATAKOWAĆ ALE TAK WYCHODZI TO Z NASZEJ ANALIZY .

Popieram młodego

Popieram kolegę młodego jestem z tej samej licencji z MNG jeden z nas już poszedł na nowy tabor a nas już się podpytywali czy dalibyśmy sobię radę na nowym , pewnie na wiosnę nas przeszkolą na sztadlery bo będzie na MNG symulator sztadlera najnowoczośniejszy w Polsce, mamy nowego naczelnika bardzo ogarnięty młody chłopak widać od razu po wypłacie że się władza zmieniła na lepsze. I naprawdę tylę zarabiamy, a jak pytałem starego maszynistę dlaczego tak jest że po licencji młody zarabia więcej od starego to mi wytłumaczył że nie mamy tetek tylko stary sprzeda na koniec roku to się wyrówna. Czy zgadzacie się zemną i kolegą bo my piszemy jak jest naprawdę bez owijania w bawełnę. Proszę o odpowiedź pozdrawiam całe MNG . I co z tym Sochaczew się dzieje jakoś wszyscy mówili zamnką niebedzie miał kto jeździć i co jakoś wszystkie służby obsadzone. I słyszałem że na Radomiu za dużo ludzi i trochę lipa z kaso przez remonty.

Tak3Nie4
Nazwa działu: Marketing
@Popieram młodego

W Tłuszczu by się przydał jakiś normalny naczelnik a nie zdrajcą i pijak.

Ex-lesniczy
@Popieram młodego

Super ze was przeszkolą, bardzo sie z tego ciesze.. (usunięte przez administratora) jest w KM... Chyba rzuce prace u prywaciaza gdzie mam 9000 za norme godzin i codziennie woza mnie taksowk do i z pracy, i przeniose sie do MNG .. Tesknie za ciaglymi kontrolami, bo juz mnie nikt mnie co miesiac nie wali na wyplacie, bo mam zbyt czytelne paski wyplat, bo tesknie za dozorowaniem taboru w nocy, za smrodem zasz..ych toalet, uklejonymi pulpitami w kabinach za chodzeniem w stroju klauna... I za sztucznymi usmiechami kolegow z pracy oraz innymi fajnymi rzeczmi ktore spotkaly mnie w tej rodzinnej spolce..... Bo jest ogarniety mlody naczelni (haha) oraz bedzie najnowoczesniejszy symulator... Tesknie za tym.. Chcialbym wrocic... Za 2500 brutto ;-)

Tak6Nie2
@Ex-lesniczy

No własnie a co to znaczy "ogarnięty naczelnik". A po za tym mial tu któryś pochwalić się tą "wysoką" wypłatą. Cisza

@Ex-lesniczy

Czy możesz powiedziec jakie są przeciętne zarobki u prywaciarza. Wiem że SKM stawki są wyższe i zmiany lepsze . Chciałbym natomiast wiedziec jak to wygląda prywaciarza.

No patrz
@Popieram młodego

Jesteście z tego samego kursu, a tylko jeden poszedł na nowy tabor. Jakoś osobno go przeszkolili czy co? Albo ściemniasz, albo źle to świadczy o KM.

Ciekawy
@Ex-lesniczy

Panie kolego ilę kilometrów mieszkasz od stacji macierzystej ? Jak ja mieszkam150 kilometrow od Warszawy to będą do i z pracy wozić taksówką i płacić 9000 ? Lejesz wodę aż w gumofilcach chlupie panie kolego . Proszę o kontakt.

Tak własnie
@No patrz

Tak poszedł na nowy i odrazu w plan w którym zaczyna i kończy pod domem co zazdroście .

Gość

Dziękuję wam wszystkim za wpisy. Po odczytaniu wszystkich postów dowiedziałem się tylko, że macie niesamowite problemy, jesteście bardzo skłóceni ze sobą (smutne, że załoga się nie jednoczy), plujecie sobie w oczy i nawzajem ubliżacie pomimo, że jesteście od siebie zależni lub robicie tą samą robotę. Naprawdę smutne realia. Dla mnie jednak ważna informacja - nie aplikować CV i omijać szerokim łukiem. Dziękuję.

Jo
@Gość

Masz rację. Jak nie masz rodziny, albo znajomości to nie aplikuj. Szkoda czasu i nerwów.

Ugly John

Czy ktoś wie ile w końcu będzie na "kolejarza"?

Chyba DYKTATORÓW ????

Kryształowy Kamuś

Teraz szybkie pytanie jaka pula jest dla zwiazkowcow do podzialu??. ?? Bo chyba napewno nie tak jak szeregowi pracownicy wg tego pisma... Podejrzwam ze wszytko co dostana to min x2..(usunięte przez administratora)

Pracownik km

Cześć wszystkim interesuje mnie jedną sprawa czy ten jeden LGBT został już zwolniony z KM za ten incydent w ICC czy jak zwykle zamiecie się wszystko pod dywan , oj prezes ma słabość do tych chłopców ;)

OBSERWATOR

JUZ JEZDZI SPRAWA WYCISZONA ,TROCHE ZWOLNIENIA LEKARSKIEG ZAŁATWILO SPRAWE

@Pracownik km

Nie został zwolniony . Firma sprawę wyciszyła , przywrócili go do pracy . Macie błędne informacje . (usunięte przez administratora)

@Pracownik km

W tej firmie jest właśnie chore , nierówne traktowanie pracowników . Kierownika za dany incydent by wyrzucili a żadnego z 3G nie wyrzucą , choć starsi kontrolerzy mają ich dość , ponieważ psują opinię całej firmie . Od chwili jak P. Stępień wszedł na stanowiska prezesa to dzieją się dziwne rzeczy w firmie . Może on ma takie samo przesłanie jak "Stępień " z 13 Posterunku ; czyli nic nie widzi i udaje głupka ?

kierownik

Praca jest nawet do przyjęcia. Płaca nie zachwyca. Największą bolączką jest tak zwany "system motywacyjny" czyli brygada trzech wojowników KM, którzy w dzielny sposób motywują cię do jeszcze rzetelniejszej pracy poprzez kontrole mające wykazać najmniejsze błędy twej służby. Zabierają ci premię za byle niedopatrzenie. Człowiek-kierownik ma być jednostką nieomylną, doskonałą. Jeśli już nie ma do czego się doczepić, to nie znajdą papieru w kiblu i po premii! Albo znajdą puszkę po piwie, którą zostawił pasażer. Ty przecież powinieneś sprzątać na pokładzie pociągu i pilnować papieru kiblowego. Jeśli masz po ośmiu godzinach pracy wymiętą koszulę, to też po premii! Jeśli twoje butki się przybrudziły, bo robiłeś próbę hamulca i się utytłałeś, to też po premii. Niedopatrzyłeś się nieważności legitymacji szkolnej-100% premii się urywa! To ma cię zmotywować do jeszcze lepszej roboty. O tych motywatorach niemal każdy kierownik wypowiada się epitetami. Ci, którzy zlecili im taką robotę są chyba oderwani od rzeczywistości. Każdy z KM wie, o czym mówię. Przecież nie można zakładać, że każdy kierownik umyślnie działa na niekorzyść swej firmy. Rzeczywistość jednak pokazuje, że jest odwrotnie. Od momentu, kiedy założysz mundur, jesteś podejrzanym! Moim zdaniem taka postawa wobec kierowników pociągu, która później przekłada się na relacje między kierownikiem a pasażerem, źle wpływa na ogólny wizerunek firmy. Na tym firma tylko traci. Może ktoś pociągnie jeszcze ten temat?!

Tak15Nie1
KM jest super
@kierownik

To widze że tu praca jak w Amazonie. Tam też motywują

@kierownik

"Ludzie po rzeciwko ludziom to wszystko działa jakby na złość sami sobie życie burza przez głupotę i zazdrość, ktoś już mówił o tym dawno jakby strumienia głos, to ludzie, ludziom zgotowali ten los" "czyli nasz Prezesina obszczany z którym bawicie się na biesiadzie. Amen. A tak dla inteligentnych, kto napisał ten tekst i jaki tytuł był tej książki....???

@kierownik

Żadna nowość . Kontrole PIP nic nie dają więc w ruch muszą pójść nagrania danych kontroli przez ich "przeprowadzanych" . KM od dłuższego czasu są na celowniku aby wreszcie ich ukarać za mobbing w pracy i nękanie przez 3G i zakazane praktyki . Tak samo nie ma możliwości karania pracowników z nagrań kamer ! Jedynie w razie wypadku "mogą być pomocne" ale nie mogą być dowodem w sprawie . Ludzie zbierzcie się , zróbcie strajk i zarząd będzie musiał wreszcie odejść i problem sam się rozwiąże .

Medaliony.

młody kanar
@kierownik

Masz rację. Praca byłaby nawet ok pomimo , że jest naprawdę ciężka. Zaznaczam, że kierownik pociągu to osoba narażona na stres, niezadowolenie pasażera, anomalie pogodowe, prace zmianową i ciągle niewyspanie. Zwłaszcza, że grafiki pozostawiają wiele do życzenia. Najgorszą rzeczą jednak jest nieprzychylność przełożonego do pracownika. Z góry zakłada się, że kierownik pociagu jest leniem, kanalią i odpowiada za całe zło na pociągu. Nawet gdy tego papieru w kiblu nie ma, to też wina kierownika. To tylko taki mały przykład. Do tego puszcza się trzech panów na kontrol, którzy kiedyś sami biegali po pociągu w prywatnym ubranku i popełniali poważne przewinienia (np brak obserwacji pociągu i krawędzi peronowej po ruszeniu ze stacji, bo kwit był ważniejszy niż bezpieczeństwo) i wiele innych - a teraz za zakurzone buty piszą raport ba ciebie. I nikt się nie przejmuje tą całą obłudą i hipokryzją. I dopuki nic się nie zmieni, to ludzie nie będą się wiązać z tą firmą. Tu ktoś powinien się wreszcie obudzić, że czas pracodawcy i (usunięte przez administratora) minął, że sukces firmy buduje się na dobrych relacjach z pracownikiem a nie walce z nim.

@młody kanar

I ty masz rację! Pracowałoby się spokojnie, gdyby w perspektywie nie wisiała nad człowiekiem kontrola, która pomimo tego, iż zapieprzałeś cały okrągły miesiąc z motorkiem w tyłku po składzie i starałeś się robić wszystko jak najlepiej, i tak zabierze ci premię. To nie jest w porządku. Ja nie biadolę. Pensja pojawia się regularnie. Jej wysokość nie jest zachwycająca, ale da się żyć. Z drugiej strony, to najważniejsze jest bezpieczeństwo-tak pasażerów, jak i twoje. Handel i wszystko inne można zbagatelizować. Nawet jeśli zabiorą ci premię, to co ci są w stanie więcej zrobić?! Twojej godności ci nie zabiorą. Poszczekają i pójdą. Są większe problemy na świecie. No i oczywiście, jak już zabiorą ci 100% premii, to praktycznie nie musisz chodzić po składzie. Masz w nosie wszystko, bo drugi raz ci premii nie zabiorą! To jest przykład dokładnie przeciwny założeniom KM. To nie jest motywacja, a demotywacja, hehe! Najfajniejsze jest to, że praktycznie każdy kierownik (oprócz jednego wyjątku) mówi to samo. Maszyniści nam przytakują.

Artur
@młody kanar

Masz rację, praca na tym stanowisku jest dość stresująca. Czy w związku z tym otrzymujesz jakąś gratyfikację finansową w postaci premii lub innych dodatków?

Młody Maszynista

Słyszysz to Fenomen !

Pracownik km
@Mlody

Nie każdy jeździ na te biesiady , ja mam to głęboko w D...

ochociak

Kto to robi takie plany ze sie w (usunięte przez administratora) nie miesci niedlugo bedziemy pracowac na zmiany 8 godzinne Panie ,,maćku'' na mns i mnt ponoc maja wprowadzić system od 6-9 ciekawe czy się sprawdzi bo na MNO panowie by niewiedzieli jak to zrobić żeby wszystko jeździło pozdrawiam dyspozyture

Pracownik mnt
@ochociak

Widzę że jesteś mocno do przodu więc jeśli mnt wprowadzi zmiany od 6do 9 godzin to pracownicy z ochoty musieli by robic w delegacji w tłuszczu tłuszcz jeździ wszędzie na każdym taborze i trzaska sporo kilometrów dowiedz się jak jest nie pisz bzdur

Pracownik mnt
@ochociak

Zapraszam w delegację mnt pampersa dajemy gratis u nas kierowniczka ma większe jaja jeżdżąc nocą jak Ty w dzień

Chyba troll mnt
@Pracownik mnt

Przez takich jak TY władza nas nie szanuje. Zamiast jeździć w pampersie opóźniasz pociąg. Tak samo gdy czas na przyjęcie taboru jest zbyt krótki. Gwarantuję, że nikt za to nie ukarze. Ja tak zrobiłem i za 2 dni służba była zmieniona. Traktują was jak śmieci, a wy jesteście na każde zawołanie. W tym Tłuszczu to patologia i zamordyzm na skalę światową. Wszyscy narzekają, a pracują. Może jak trochę się pozwalnia, nie będzie komu jeździć to zaczną szanować. Maszynista to PAN, bez niego pociąg nie pojedzie i trzeba im to pokazać.

98kol
@Pracownik mnt

Wolimy nasze kierowniczki które jednak tych jaj nie mają. Nie ma czym się chwalić, że bydło wozicie i sami już przesiąkliście.

OBSERWATOR
@ochociak

W RADOMIU MUSI BYC DOBROBYT BO CISZA JAK MAKIEM ZASIAŁ ,DOSTALI NOWEGO instruktora I CIESZA

Km
@OBSERWATOR

A do czego sie przyczepiasz?Czego chcesz od Patryka .Chłopak to miłosnik i tym żyje odejdz od niego.Niejeden stary ma mniej wiedzy niż on.Pare razy Mu pomogłem i Chłopak ma więcj jaj niż wy (usunięte przez administratora)starej daty.Wiec odpuscie sobie tego typu teksty.Jak bedzie taka potrzeba zawsze mu pomogę.Pajace ze Skarzyska.

Anonim

Nie polecam, ciągłe opóźnienia pociągów, nic z tym nie robią i olewają niezadowolonych pasażerów.(usunięte przez administratora)Nie pozdrawiam najgorszy środek komunikacji.

TakNie3
@Anonim

Dla pasażerów aż za dużo robią , tylko nie wyjaśniają szczegółowo każdego zajścia z pasażerami . Pasażer to w KM święta krowa , nawet bezbiletowiec może napisać skargę na kierownika , nakłamać a potem musi się kierownik tłumaczyć i dostaje po premii lub wylatuje , a jeśli dojdzie do jakiejś rozprawy sądowej to musi jeździć na wolnym bo firma nie chce płacić za takie wyjazdy w celach służbowych, nawet kierownicy nie mają wsparcia prawnego ze strony firmy . Założeniem firmy jest uważać wszystkie osoby które na nich pracują za "parobków" . To nie średniowiecze aby firmę reprezentował historyk i stosował kary z tamtego okresu , a nie potrafił samemu załatwić sprawy ; dla niego najlepszym rozwiązaniem byłaby chłosta skoro już chce stosować takie kary

Robię dodatki

Co was obchodzi kto ilę robi dodatków to jest każdego indywidualna sprawa z kim śpi w kogo wiezy i ilę robi nadgodzin przecież z tego są pieniądze jak mam w domu płot do pomalowania to wolę zrobić dwa dodatki(usunięte przez administratora) i dopilnować majstra spod sklepu jak maluję a nie samemu się brudzić. (usunięte przez administratora)

ZAPRASZAMY DO NAS

ZAPRASZAMY DO NAS WSZYSTKICH NIEZADOWOLONYCH ;-) http://www.skm.warszawa.pl/praca-maszynista.html

@ZAPRASZAMY DO NAS

Czy mozesz powiedziec na jakie można liczyc?

Duuloaa
@Mazowieckie@poczta.fm

Chłopie po co pytasz o kasę jak i tak tam nie pójdziesz.Ciagle się powtarzasz .Wiesz jak zarabiają a pytania z d...py masz.W wawie jakby mieli ludzi to Maszyniści i kierownicy nie dymali by od Tłuszcza po Mińsk i Łowicz, także dziękujcie sobie ,swoim znajomym .A trolle z Grochowa nie dalej twierdzą że mają 6 po licencji ,ale chyba dodatków co niektórzy mam na myśli MNT to już w październiku dopominali się dodatków na listopad takich ma Tłuszcz ambitnych drajwerow ,z ambicjami po roku jazdy na propagandę gazetową i informatyczną...beeeee...tfuu..