Nestle Polska S.A.

2.2 Dodaj merytoryczną opinię

Opinie o Nestle Polska S.A.

~były pracownik Nowy wpis
Były pracownik

Typowo korporacyjna, sztywna atmosfera, mnóstwo niepotrzebnej pracy, wszystko na ASAP. Możliwość rozwoju jest - ale za śmieszne pieniądze. Firma dobra na start - im dalej tym gorzej.

Pytanie Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 36 dni.
 Pytanie

Czy Nestle Polska S.A. organizuje swoim pracownikom szkolenia podnoszące ich kompetencje?

Nick Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie

Jakie są zarobki jako specjalista ds. analiz sprzedaży?

Kinga Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie

Widziałam ze jest rekrutacja na grafika w tej firmie, polecacie? Jak kasa i zespół tam?

 Rozmowa kwalifikacyjna
Jak przebiegła Twoja rozmowa kwalifikacyjna w firmie Nestle Polska S.A.? Napisz o swoich odczuciach ze spotkania. Czy coś Cię zaskoczyło w oferowanych warunkach współpracy? Opowiedz nam o tym.
Julia
Były pracownik
 Pytanie

Dzień dobry, jeśli jestem Ukraińcem i nie znam dobrze języka polskiego (ale rozumiem go ze słuchu) czy mogę pracować w tej firmie? jeśli tak, to do kogo się zwrócić?

Irena
Kandydat
@Julia

Witam, Julia. Musi zgłosić się do Agencji Pracy, oni już pokierują na badania, zaopiekują się. Pozdrawiam i powodzenia.Prosze o zwrotną odpowiedź.

Piotr
Były pracownik

Pracuje tam jeden burak z Mińska mazowieckiego którego nie lubię niby taki miły ale uważajcie na niego podły zakłamany

Kandydatka
Kandydat
 Pytanie
@Piotr

Czy mowa o biurze w Warszawie? To pewnie robotę dostał po znajomości tzn. teraz mówi się 'z polecenia'. Osoby z HR nawet nie otwierają aplikacji, a jak otworzą, to nie czytają ze zrozumieniem. Sama się o tym przekonałam, mimo że idealnie pasowałam do stanowiska. Porażka z polityką zatrudniania!

Kazimierz

Opowiem jak wygląda praca w gastro. Kiedyś pracowali tam ludzie na etatach w Nestle. Jesienią 2015 w większości ich zwolniono. Następcom zaproponowano własną działalność. Warunki - faktura na 6500 netto na wszystko miesięcznie. Trzeba sobie opłacić ZUS, podatek, księgową, telefon, samochód - wszystko. Policzmy - ZUS z księgową to ponad 1300 zł. Podatek 19%. Samochód - przebiegi miesięczne rzędu 3000 km. Telefon - to akurat grosze. W sumie po odliczeniu kosztów zostaje około 2500 zł "na rękę". Chyba, że masz lpg w aucie i nie liczysz amortyzacji, wtedy więcej. Premia - do 2000 netto, ale mało kto ją ogląda. Jest uzależniona od szeregu czynników składowych, Nestle tak je kalkuluje, by nie zapłacić za dużo. No i najlepsze - kara umowna do 500 zł w umowie o współpracy, którą podpisujesz. Czyli jak podpadniesz, to podstawa nie jest 6500, ale 6000 netto. Brak chorobowego, urlopu. To mnie dziwi, bo kiedyś już współpracowałem z dużą korporacją na wdg i miałem w kontrakcie 16 dni płatnego urlopu. Praca - po kilkanaście godzin dziennie. Szef sam powiedział, że: "w przypadku działalności liczy się efekt". Oceńcie sami, czy warto.

2
Braptt
@Kazimierz

Jakieś zmiany, ktoś może się wypowiedzieć w tej kwestii!?

junior
Były pracownik
@Braptt

Nie, żadnych zmian poza całkowitą utratą "prawa ustnie określonego" w momencie zatrudniania do urlopu. Agentom nie przysługuje urlop, a jeśli z niego skorzystasz to firma potrąci ci proporcjonalnie za nieobecność z podstawy wynagrodzenia.

Pytanie
 Pytanie

Czy pracownicy w Nestle Polska S.A. dogadują się między sobą?

4
Ss
Pracownik

Poczytajcie o tej szwajcarskiej firmie co robiła podczas 2 wojn sw.zenada że tam pracujecie i kupujecie ich produkty

Lol
Pracownik
@Ss

Hmm, idąc tym tokiem myślenia, najlepiej pracować u siebie, chociaż w sumie nigdy nic nie wiadomo co robili nasi przodkowie. ????

Paweł
Kandydat

Witam Szukam informacji na temat stanowiska Koordynatora ds jakości- teren 4 województw Ktoś pracuje i może się wypowiedzieć na temat warunkow pracy i samej specyfikacji działań Z ogłoszenia wynika, że niczym nie różni się od stanowiska PH

3
Gaweł
Pracownik
@Paweł

Aż z ciekawości zajrzeć muszę na ogłoszenie... Z tego co mówią w firmie to stanowisko jest równorzędne do PH, więc pensja i samochód zbliżone. Co do samych zadań to z tego co się orientuję to w zasadzie wykonywana jest trochę praca "merchanodisera", jest bardzo dużo zadań jakościowych na punkcie których Nestle ma "hopla" czyli jakieś przebudowy, ułożenie blokowe, montaż popychaczy i innych tego typu materiałów.

Iks
Kandydat
 Pytanie

Na jaką pensję netto może liczyć Młodszy Specjalista ds Obsługi Klienta?

Wir
Pracownik
@Iks

Pensja na poczontek żenada z tyle godzin pracy średnio 10 dziennie. Ca)y czas jesteś poganiany jak niewolnik i jeszcze usłyszysz że przecież trzeba przychodzić do pracy nie do roboty. Najgorsza decyzja w moim zawodowym życiu rozpoczęcie pracy w tej firmie.

Iks
Kandydat
 Pytanie
@Wir

Ile konkretnie wynosi żenada? ;)

WywiadyFirmy
Klient

Witam jeśli ktoś z byłych pracowników lub obecnych ma chęć w sposób anonimowy podzielić się swoją wiedzą na temat pracy w firmie proszę o kontakt na adres WywiadyFirmy@interia.com

Szyszek
Pracownik

Pracuję w dziale marketingu jednej z czołowych marek Nestle w Polsce. Kiedyś wspaniałe, rozwijające i ciekawe miejsce do pracy mimo szybkiego tempa i dużej dynamiki (jak to w marketingu), ale odkąd nastały czasy covid ciężko tu wytrzymać. Praca zdalna, która była swojego rodzaju benefitem przed pandemią (5 dni w miesiącu), wprowadzona na stałe stała się narzędziem eksploatowania pracowników ponad miarę. W biurze nikt nie pozwalał siedzieć nocami i w weekendy, na pracy zdalnej tego nie widać, więc pracodawca skwapliwie korzysta z tego, że pracownik ma w domu komputer całą dobę. Zadania się mnożą z dnia na dzień, wszystko jest w trybie "na wczoraj", wszystko ważne, wszystko pilne. Chaos w priorytetach, dziesiątki projektów jednocześnie. Niekończące się, nieefektywne telekonferencje, na których wymyślane są ciągle nowe zadania, projekty i scenariusze, na których wykonanie czas zostaje wieczorami. Mnogość procedur, systemów, procesów, przepisywanie danych z tabelki do tabelki. Totalna powerpointoza, na każdą, najbardziej błahą okazję trzeba produkować slajdy, nawet wtedy, gdy wystarczyłaby tabela z dziesięciu komórek w excelu albo dwa zdania w mailu. Wielostopniowe procesy akceptacji spowalniające pracę, problemy z decyzyjnością. Są dostępne naprawdę świetne szkolenia online, ale co z tego, jak nie ma kiedy do nich usiąść w lawinie obowiązków. Trzeba przyznać, że pracodawca regularnie robi ankiety, jak się czujemy, co poprawić w tym trudnym czasie, jak efektywniej pracować. Potem powstają action plany, które kończą swój żywot w power poincie, bo już na drugi dzień jest zawsze znowu "wyjątkowa sytuacja", która usprawiedliwia łamanie wcześniej ustalonych zasad, które miały coś poprawić (np. ustalanie priorytetów, nie umawianie spotkań w późnych godzinach, mniej telekonferencji itp.). Pracuje tu wiele wspaniałych osób, z dużą wiedzą merytoryczną i po prostu fajnych jako ludzie. Świetne też są produkty i marki, z którymi można pracować na najwyższym światowym poziomie. Z przykrością jednak odnoszę wrażenie, że w niepewnych, trudnych czasach pracodawca obrał strategię wyciskania pracowników do granic wytrzymałości, wszystko oczywiście pod hasłami wyzwań, przekraczania granic i targetów.

1
madi
Pracownik
@Szyszek

szkoda tylko ze ankiety nie sa anonimowe. nikt prawdy nie mowi. tylko cukrza zeby nie podpasc

auta służbowe PH
Pracownik
 Pytanie

...to jak to będzie teraz z użytkowaniem samochodów służbowych ?

2
Autka, nie tylko.
Pracownik
 Pytanie
@auta służbowe PH

Ci decyzyjni , co mają użytkować samochody, to będą nadal dojeżdżać z drugiego końca Polski do pracy, czy też spod Łodzi do biura na koszt firmy. Im krzywda się nie stanie. Sami o to zadbali. Kruk krukowi oka nie wykole, a ty na nich zasuwaj matole.... . Czy jeszcze gorzej być może? Na pewno, bo oni uważają, że do dna jeszcze kawałek. Potem będzie kolejna fala zwolnień, outsourcing i tak jak było w poprzedniej firmie możnego jaśnie Pana. A jak wykorzysta wszystkie opcje , przeniesie się do innej firmy żeby dalej zwalniać. To w końcu też uzależnia. Teraz czekamy do lipca.... . I kolejne ruchy kadrowe...... .

1
Aha
Pracownik
 Pytanie
@Autka, nie tylko.

Myslisz, że będą kolejne zwolnienia w terenie?, wydaje mi sie ze zalatwili by wszystko poprzednim razem, ale cóż tu to nigdy nic nie wiadomo...

Dawid
Pracownik
 Pytanie

Zadowoleni po ostatniej przedświątecznej fali zwolnień? :))

Hepi
Były pracownik
 Pytanie
@Dawid

Są też pozytywy ze kierowników też ruszyli. I co były panie kierowniku, może powrót na tiry?

Były,Poinformowany
Były pracownik
 Pytanie
@Dawid

Oj uważaj bo okaże sie jeszcze, że ci zwolnieni lepiej na tym wyszli.. Ps.nie rozumiem bzdurnej polityki wielkich tajemnic, powiedzieli by o możliwości odejścia za odprawą to ku ich zdziwieniu wiecej chętnych by sie zgłosiło-tak drogi pseudo zarządzie Swiat na nestle(celowo z małej) sie nie kończy prestiż to żaden jak wam sie wydaje a i nie oszukujmy się wynagrodzenie za to co czego oczekujecie to kpina.Popytajcie po rynku innych ile zarabiają, a naprawde w innych firmach i to nie koniecznie korpo maja podstawy tyle co wy bierzecie z premią!, tak to nie żart. Ps.byly juz podwyżki? Dali wam chociaż cos wiecej po tych zwolnieniach, czy tradycyjnie ochłapy, które juz chyba nawet na waciki nie starczą.

1
Office worker 007
Pracownik

Podobno do konca miesiaca beda duze zmiany i zwolnienia, a tyle co obiecywali podwyżki, i zapewniali ze bedzie ok, a "tak swietnie sobie radzimy w ciezkich czasach" -To akurat jest prawdą, widocznie za malo zarabili ... Szkoda tylko, że te wszystkie wyniosłe hasła o szczerosci, zaufaniu Szacunku nie maja nic wspólnego z rzeczywistością..powodzenia dla ocalałych.

simon
Pracownik
@Office worker 007

Tak, z tego co się orientuję to do końca kwartału z pracą może pożegnać się przynajmniej kilkunastu PH plus kilku ASM

Klient
Były pracownik

Ogólnie to średnio tam pracować wiele obiecują a gdy przychodzi do realizacji....

Przyszły pracownik
Pracownik
 Pytanie

Witam. Czy jest darmowy dowóz do Nowej Wsi z Wrocławia? Gdzie są usytuowane przystanki ?

Blum
Kandydat
 Pytanie

Witam, Czy wiecie czy znaleziono już kogoś na PH na teren Łomży ?

Pytanie
 Pytanie

Jak wyglądają możliwości ewentualnego awansu na wyższe stanowiska w Nestle Polska S.A.?

odpowiedź
Pracownik
@Pytanie

W biurze awansuje ktoś co chwilę, w terenie bardzo rzadko.

Gizmo
Klient
 Pytanie
@Pytanie

A jak bardzo jesteś atrakcyjna?

Artur
Pracownik
@odpowiedź

To zależy czy masz ,,plecy,, na biurowcu. Jak nie, to będziesz dalej szarym robiłem, tam większe poważanie ma ukraiec i gruzin

3
Aneta
@odpowiedź

Hej, napisałeś/aś, że w biurze awansuje ktoś co chwile a w terenie bardzo rzadko. Z czego to wynika i jaka jest różnica? Zastanawiam się też jakie trzeba spełnić kryteria aby taki awans na wyższe stanowisko dostać. Odpowiesz?

Zostaw merytoryczną opinię o Nestle Polska S.A. - Warszawa

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

Nestle Polska S.A.