Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika dr Tomasz Dąbrowski

Pracownik - Dyrektor Instytutu

15.03.2024 02:03

Czym zajmuje się Państwa firma?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

ŁUKASIEWICZ – Instytut Technologii Eksploatacji z siedzibą w Radomiu od początku powstania w 1986 roku specjalizuje się w: kreowaniu innowacyjności w obszarze budowy i eksploatacji maszyn, bezpieczeństwie technicznym i ochronie środowiska. Zajmujemy się także: opracowywaniem modelowych rozwiązań dotyczących programów ustawicznego kształcenia i doskonalenia kadr dla innowacyjnej gospodarki oraz transferem zaawansowanych technologii do zastosowań przemysłowych. Opracowywana w Instytucie aparatura badawcza i unikatowe urządzenia technologiczne stanowią wyposażenie wielu polskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw przemysłowych, a nasze urządzenia do badań tribologicznych i materiałowych są eksportowane do wielu krajów świata.

Co było inspiracją do stworzenia Instytutu?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Pod koniec XX wieku oczywiste stało się, że warunkiem jakichkolwiek zmian w polskiej gospodarce musi być racjonalne, oparte o naukowe metody i sprawdzone w świecie standardy, wykorzystanie istniejącego majątku trwałego, leżące w obszarze szeroko pojętej eksploatacji. Jednakże brakowało kompetentnej, wyspecjalizowanej placówki naukowo-badawczej, wokół której możliwa by była integracja rozproszonego w kraju potencjału badawczego. Przyjęty przez rząd raport środowiska naukowego wykazał, że największe skupienie tego potencjału było w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu (obecny Uniwersytet Radomski), w której funkcjonowało wiele zespołów, zajmujących się wybranymi problemami eksploatacji obiektów technicznych.

Jak wyglądały początki Instytutu?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Łukasiewicz — Instytut Technologii Eksploatacji powstał w 1986 roku jako Międzyresortowe Centrum Naukowe Eksploatacji Majątku Trwałego, z inicjatywy podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Materiałowej i Paliwowej, profesora Michała Hebdy. Został utworzony na mocy uchwały Rady Ministrów i dla którego — jako jednego z kilku nielicznych — Rada Ministrów była organem nadzorującym. W 2004 roku Instytut uzyskał status Państwowego Instytutu Badawczego. W 2019 roku nastąpiło włączenie Instytutu do tworzonej Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Instytut funkcjonuje w obszarze budowy i eksploatacji wszelkich obiektów technicznych, czyli w zakresie interakcji maszyn i urządzeń ze środowiskiem naturalnym: użytkowania, obsługiwania, trwałości, niezawodności, utylizacji, racjonalizując te problemy już od etapów projektowania i wytwarzania. Oznacza to genetyczną, od powstania Instytutu, prośrodowiskową aktywność w odniesieniu do bezpieczeństwa technicznego i ekologicznego oraz racjonalizacji zasobów materiałowych i energetycznych. Jest to w pełni zgodne z obecnymi zasadami gospodarki zrównoważonego rozwoju, stanowiącymi priorytet UE, ze szczególnym ukierunkowaniem na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Czym Instytut wyróżnia się na rynku?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Unikatową cechą Instytutu jest jego formuła obejmująca cztery komplementarne formy działalności. Pierwszą z nich jest działalność naukowo-badawcza w obszarze techniki, zgodna z koncepcją Przemysłu 4.0. Drugą jest działalność naukowo-badawcza w zakresie edukacji zawodowej. Trzecia forma naszej aktywności, to działalność prototypowa pozwalająca oferować gotowe, zweryfikowane rozwiązania techniczne. Ostatni filar stanowi zaś działalność wydawniczo-poligraficzna – największa w Polsce w zakresie opracowań naukowych.

Do kogo skierowane są Państwa usługi?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Rozwiązania opracowane i wytwarzane w Instytucie stanowią wyposażenie wielu krajowych uczelni technicznych, licznych instytutów badawczych oraz placówek PAN, a także laboratoriów przemysłowych. Stanowią również przedmiot eksportu do państw takich, jak: Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Izrael, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Rosja, Węgry, Wietnam, USA. Współpracujemy z międzynarodowymi korporacjami, dużymi firmami, ale również z firmami z sektora MSP.

Czym jeszcze zajmuje się Instytut?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Instytut opracowuje również modelowe rozwiązania dotyczące programów ustawicznego kształcenia i doskonalenia kadr dla innowacyjnej gospodarki oraz transferu zaawansowanych technologii do zastosowań przemysłowych. Zagadnienia te stanowią podstawę strategii rozwoju Unii Europejskiej, w tym również Polski, zapisanej w dokumencie programowym „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu". Nasze Wydawnictwo Naukowe prowadzi działalność wydawniczą, poligraficzną i edytorską w obszarze wydawnictw instytutowych oraz zleconych kompleksowych usług wydawniczych i edytorskich, w tym usług informatycznych. Konkurencją dla nas są przedsiębiorstwa posiadające własne zaplecze laboratoryjno-badawcze wraz z kadrą naukowo-badawczą.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Rozwiązania dla przemysłu opracowywane są w czterech z pięciu funkcjonujących w Instytucie centrów badawczych. Są nimi piony: Prototypowania, Inżynierii Powierzchni, Tribologii, oraz Biogospodarki i Ekoinnowacji. Działalność technologiczna wspierana jest także przez: Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami, Departament Komercjalizacji i Sprzedaży oraz Departament Wsparcia Badań. Zintegrowana z działalnością Instytutu jest oferta, funkcjonującego głównie w obszarze nauk technicznych i edukacji Wydawnictwa Naukowego.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w najbliższym czasie?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

W planach mamy zwiększenie zatrudnienia. Będziemy poszukiwali specjalistów, naukowców ze stopniami naukowymi oraz personelu średniego szczebla.

Kto odpowiada za rekrutację w Instytucie?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Za rekrutację odpowiada nasz dział HR, który przeprowadza ją zarówno w sposób stacjonarny, jak i zdalny. Funkcjonuje u nas także program polecenia kandydata do zatrudnienia.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Instytucie?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Funkcjonuje u nas modelowy program onboardingu. Każdemu nowemu pracownikowi zostaje przydzielony opiekun, tzw. „buddy”. Oprowadza on pracownika po Instytucie, wskazuje konieczne do uzupełnienia dokumenty, przekazuje listę szkoleń wewnętrznych, a także kontaktuje z działem IT w celu uzyskania karty wstępu oraz konta mailowego.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Naszym pracownikom oferujemy: bezpłatny kurs języka angielskiego, szkolenia związane z wykonywanym zakresem obowiązków (przeprowadzane według potrzeb) oraz opracowanie i wdrożenie planu ścieżki kariery zawodowej. Udostępniamy możliwość odbycia staży/praktyk krajowych i międzynarodowych w wiodących ośrodkach badawczych i przedsiębiorstwach. Pracowników zachęcamy do brania udziału w szkoleniowych wizytach na targach, wystawach i pokazach międzynarodowych oraz krajowych, które służą podniesieniu kompetencji poprzez kontakt z najnowszą techniką. Zapewniamy także wizyty studyjne w związku ze współpracą w ramach realizowanych projektów.

Jakie benefity oferują Państwo pracownikom?

dr Tomasz Dąbrowskiikona wywiad

Zapewniamy stabilne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia oraz system premiowy. Dajemy możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, między innymi poprzez udział w realizacji innowacyjnych prac badawczych. Oferujemy także możliwość dołączenia do ubezpieczenia grupowego oraz pakietów medycznych.

Pracownik ITEE Nowy wpis

Ciąg dalszy opinii o Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu wystawionej przez dyrektora tego instytutu Tomasza Dąbrowskiego w dniu 10.07.2023r, który powiedział, że specjalistyczne maszyny zostały kupione do instytutu za miliony złotych i stoją gdzieś przykryte folią i nikt ich nie używa. Po pewnym czasie z-ca dyrektora ds. badawczych Andzrzej Zbrowski zaczął chodzić po instytucie i szukać tych maszy-:) Takie rzeczy to tylko w Radomiu:)

mik

tylko tyle? jak sie pracuje, jakie podejscie do pracownikow, sposob wynagradzania, zarobki, awanse itd

Pracownik ITEE Radom Nowy wpis

Opinię o Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu wystawił dyrektor tego instytutu Tomasz Dąbrowski w dniu 10.07.2023r. Do pracowników zebranych na auli instytutu dyrektor powiedział min. te słowa cyt.: „Ten model, który przyjął Instytut do tej pory się nie sprawdził. Nie sprawdził się. Jesteśmy na krawędzi. Na jakiej my krawędzi jesteśmy teraz Panie profesorze? (mówiąc do jednego z profesorów) Jesteśmy na takiej krawędzi jak przekroczymy próg to nas połączymy z innymi instytutami, jak wskaźnik 60% przekroczy to pewnie nas połączymy z innymi instytutami. Nie zakwestionujemy tego, że nie mamy pozycji naukowej a wszystkie inne Instytuty mają. Jest 70 (siedemdziesięciu) pracowników naukowych, naukowo-badawczych a jesteśmy na szarym końcu. My tak „wypracowaliśmy”, że na jednego pracownika naukowego nie przypada jeden artykuł. Jeżeli nie będziemy mieli lepszych artykułów naukowych, abyśmy mogli startować to przegramy. Czy mamy publikacje? - Mie mamy. To jest zerojedynkowe. My nie możemy pochwalić się artykułami naukowymi. Jak wytłumaczymy, że 21(dwadzieścia jeden) Instytutów Naukowych w Polsce ma publikacje naukowe a u nas nie ma. W innych Instytutach udało się to zrobić u nas się nie udało. Do każdego 1000zł wypłaconego z wypłaty mamy 300zł straty. Od 3 i pół roku cały czas schodzimy w dół. Nic się nie rozwijamy tylko żyjemy. Inne Instytuty nas wyprzedziły, otworzyły nowe obszary badawcze. Sami wytwarzaliśmy maszyny, ale na rynku tych maszyn nikt nie chce. Brakuje nam 10 milionów na utrzymanie Instytutu. Jesteśmy jedynym Instytutem, gdzie rynek nas nie potrzebował. Tego proszę państwa nie oszukamy. Dziękuję”.

Pracownik ITEE Nowy wpis
@Pracownik ITEE Radom

Ciąg dalszy opinii o Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu wystawionej przez dyrektora tego instytutu Tomasza Dąbrowskiego w dniu 10.07.2023r. Prof Marian Szczerk zwraca się zdenerwowany do dyrektora Tomasz Dąbrowskiego cyt:" W Instytucie jest tylu ludzi i nie moża mówić, że wszyscy to są nieudacznicy! Dyrektor Dąbrowski: "Nie bądźmy tak, że bierzemy teraz okruchy ze stołów innych instytutów...płyniemy statkiem trochę buja, albo spadniemy albo ta burza przestanie". Gdy była mowa w instytucie o nieudacznikach to z-ca dyrektora ds. badawczych Andrzej Zbrowski siedział cichutko, jakby skulony w pierwszym rzędzie na auli i nic się nie odzywał, tylko słuchał o tym że: instytut nie ma pozycji naukowej, że nie ma publikacji, że nie może pochwalić się artykułami naukowymi, że wytwarzano w instytucie w Radomiu maszyny, których na rynku nikt nie potrzebował, że jest 70 (siedemdziesięciu) pracowników naukowych, naukowo-badawczych a instytut w Radomiu jest na szarym końcu, że 21( dwadziescia jeden) instytutów naukowych w Polsce ma publikacje naukowe a instytut w Radomiu nie ma publikacji

Jesteś już po rozmowie rekrutacyjnej w firmie Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy? Zostaw swoją opinię dotyczącą jej przebiegu. Czy spełniła Twoje oczekiwania? Jaki był jej rezultat?
admin

Od kiedy ta spółka przyjmuje pracowników? Czy wiesz coś na ten temat? Opinia osób zatrudnionych to siła przebicia wielu przedsiębiorstw w miastach takich jak Radom , wyraź swoją opinię na temat firmy Instytut Technologii Eksploatacji. Co dobrego a co negatywnego wiesz o tej firmie? Inni z wielką chęcią również o tym przeczytają. Od kiedy jesteś tam zatrudnionysię tam zatrudniasz ? Czy można tam zarobić?

Zostaw merytoryczną opinię o Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji - Radom

• Jak się pracuje w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji?

Zobacz opinie na temat firmy Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 2.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji?

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji