Celther Polska Sp. z o.o.

1.3 Dodaj merytoryczną opinię
Rozwój i cele firmy

 

Historia opatrunku i kosmetyków

Firma Celther Polska powstała w 2009 r. To dynamicznie rozwijająca się firma biotechnologiczna która w wyjątkowy sposób łączy świat nauki i piękna.

Początek działalności to prace naukowo-badawcze oraz poszukiwanie zaawansowanych produktów i technologii o wysokim potencjale innowacyjności.

Intensywny rozwój firmy, uruchomienie nowoczesnego zakładu produkcyjnego wraz z bankiem tkanek i zespołem wysokospecjalistycznych laboratoriów umożliwia prowadzenie badań naukowych, m.in. hodowli pierwotnych komórek nowotworowych, otrzymywanych bezpośrednio od pacjentów, jak również komórek prawidłowych, otrzymywanych z indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Spółka bazuje na autorskich metodach testowania substancji przeciwnowotworowych, zarówno na komórkach nowotworowych (pierwotnych, bądź komercyjnie dostępnych), jak i prawidłowych (kardiomiocyty, hepatocyty, itd.), otrzymanych na drodze różnicowania indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Ponadto prowadzone są testy funkcjonalne z zastosowaniem złożonych narzędzi inżynierii genetycznej.

Celther Polska od 5 lat realizuje z powodzeniem kilka innowacyjnych projektów, które mają na celu m.in. poprawę diagnostyki onkologicznej i jej bezpośrednie przełożenie na nowoczesną i efektywną terapię. Należą do nich:

  1. Opracowanie innowacyjnej przeciwnowotworowej terapii celowanej.
    W pierwszej kolejności wykonano szeroko zakrojone badania bioinformatyczne (badania in silico), które umożliwiły wybór do testów in vitro cząsteczek mogących specyficznie blokować EGFRvIII. Następnie, w dwuetapowym procesie przeprowadzono badania in vitro, w tym 1. Badania cytotoksyczności na komórkach prawidłowych, w wyniku których cząsteczki cytotoksyczne były odrzucane oraz 2. Badania skuteczności na komórkach nowotworowych. W dalszej kolejności, cząsteczki aktywne poddawane były testom funkcjonalnym. Następnie przeprowadzono badania in vivo na modelach zwierzęcych połączone ze specjalistycznymi badaniami toksyczności przeprowadzonymi na dojrzałych komórkach prawidłowych i komórkach macierzystych. Rezultaty projektu: Wytypowano serię cząsteczek o potencjale terapeutyczny. Dokonano sześciu zgłoszeń patentowych (P.409953 i P.410771). Ukończono pełne badanie przedkliniczne dla całkowicie innowacyjnej terapii celowanej przeciw EGFRvIII. Część wyników badań opublikowano w renomowanych czasopismach naukowych uwiarygodniając podejście badawcze (Stec i wsp. Oncotaget 2016). Opublikowanie wyników w takim czasopiśmie naukowym IF ponad 6 uwarunkowane jest pozytywną oceną projektu przez kilku recenzentów, składających się w przypadku tak dobrego czasopisma z naukowców z wielu krajów o międzynarodowym autorytecie. Otwiera to drogę do szerokiego wykorzystania opisywanego rozwiązania w praktyce wielu laboratoriów na świecie. Dodatkowo wyraźny sygnał ze firma z etapu badań weszła również na polu zastosowań naukowych w fazę wdrożeń. Jest to pierwszy tak duży sukces polskiej firmy biotechnologicznej od wielu lat. Opracowano całkowicie rozwiązanie w te rapii celowanej nowotworów.

  2. Innowacyjna platforma do oceny skuteczności i toksyczności leków przeciwnowotworowych.
    Komórki nowotworowe obecne w organizmie pacjenta (in vivo) są heterogenne oraz posiadają wiele mutacji. Hodowle komórkowe założone z komórek nowotworowych pobranych od pacjenta, a następnie ustabilizowane, stanowią obecnie najczęściej stosowany model do badań w dziedzinie onkologii czy biologii nowotworów. Niestety, takie stabilne hodowle przystosowują się do warunków in vitro i najczęściej tracą swoje nowotworowe cechy, jakie obserwowane były in vivo.  Z tego względu nie są one bardzo dokładnym narzędziem do testowania skuteczności leków przeciwnowotworowych. Celther Polska opracowała specjalne protokoły wyprowadzania linii komórkowych bezpośrednio z materiału nowotworowego uzyskanego od pacjenta oraz utrzymywania ich w hodowli tak, aby nie utraciły swoich cech nowotworowych. Linie te nazywane są pierwotnymi nowotworowymi liniami komórkowymi i w znacznym stopniu odzwierciedlają to, co dzieje się w organizmie pacjenta. Dzięki temu już na wczesnym etapie rozwoju leku bardzo dokładnie można sprawdzić, czy opracowywana terapia przeciwnowotworowa będzie skuteczna. Rezultaty projektu: wprowadzenie do portfolio sprzedażowego i usługowego platformy do testowania substancji o potencjale terapeutycznym (9 linii komórkowych pierwotnych oraz genetycznie modyfikowanych).

  3. Wprowadzenie na rynek biomedyczny szerokiego spectrum indukowanych komórek macierzystych.
    Celem projektu było opracowanie ludzkich indukowanych komórek macierzystych (hiPSc) oraz ich pochodnych, zarówno prawidłowych jak i posiadających mutacje charakterystyczne dla danej choroby genetycznej. Komórki te są przyszłością nowoczesnych terapii dzięki tej metodzie można z komórek np. skóry uzyskać dowolne komórki ludzkiego organizmu. Wykorzystując metodę reprogramowania, firma Celther opracowała technologię otrzymywania stabilnych i utrzymujących stały genotyp i fenotyp linii komórkowych. Do sukcesów należy zaliczyć otrzymanie komórek stabilnie produkujących insulinę obecnie na podstawie tych wyników trwają prace na rozwinięciem pozwalających wykorzystywać takie komórki w terapii osób chorych na cukrzycę. Otrzymane analizy wskazują też na możliwość zastosowania tego rozwiązania w leczeniu choroby Parkinsona. Wraz z dwoma klinikami okulistyki firma zaczyna również prace na rozwiązaniem mającym pomóc osobom cierpiącym na zanik plamki żółtej oka, co pozwoli na uniknięcie w ich przypadku ślepoty. Rezultaty projektu: wprowadzenie do portfolio sprzedażowego kilkunastu linii, w tym indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych i otrzymywanych z nich kardiomiocytów, neuronów, hepatocytów oraz komórek produkujących insulinę; linie indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych dla zespółu Downa, zespółu Edwardsa, zespółu Wolframa; indukowane neuralne komórki macierzyste i otrzymywane z nich astrocyty; wprowadzenie usług opartych na tych produktach.

  4. Uzyskanie ochrony patentowej dla innowacyjnego sposobu reprogramowania komórek somatycznych do indukowanych neuralnych komórek macierzystych (iNS) – Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej.
    Rezultaty projektu: zgłoszenie patentowe EP2733202 A1.

Prace wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej zaowocowały także uzyskaniem licznych nagród i osiągnięćm.in.:

  1. Wyróżnienie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARiP) w kategorii „Innowacyjny projekt branży farmaceutycznej/medycznej” za realizację projektu pt. ”Innowacyjny żywy opatrunek biodegradowalny do ran przewlekłych i owrzodzeń”.
  2. Laureat INNOWATORY WPROST- Główna nagroda w kategorii Farmacja w VI edycji konkursu dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Celther Polska wyróżniona została przede wszystkim za opracowanie oryginalnej, celowanej terapii przeciwnowotworowej.
  3. III miejsce w konkursie na najlepszą prezentację posterową podczas the 5th International Conference on Drug Discovery and Therapy w Dubaju.

Pierwsze badania nad syntezą biopolimeru Dibushield Pro-Heal (DBC) i jego upostaciowaniem rozpoczęto w 2011. Jego biokompatybilność, właściwości fizyko-chemiczne oraz badania cytotoksyczności zostały potwierdzone w niezależnej jednostce badawczej.

Powstała idea stworzenia unikalnego opatrunku. Pierwszy wprowadzony opatrunek ma formę porowatej błony. Prowadzone są także badania nad stworzeniem opatrunku w postaci folii na skórze.

W kolejnych latach zostały przeprowadzone wieloośrodkowe, randomizowane badania kliniczne skuteczności opatrunku Dibucell Active w leczeniu owrzodzeń pochodzenia żylnego. Potwierdziły one że budowa przestrzenna opatrunku zapewnia korzystne środowisko dla gojenia się rany, stanowi mikroszkielet dla nowo migrujących komórek biorących udział w ziarninowaniu i naskórkowaniu oraz biodegradacje w obrębie rany.

Równolegle rozpoczęto prace nad innymi formami opatrunków w tym w postaci płynnej oraz żelu. W trakcie prowadzonych badań zaobserwowaliśmy także, że polimer może tworzyć na powierzchni nieprzepuszczalne, elastyczne folie które zabezpieczają ranę lub uszkodzoną skórę przed środowiskiem zewnętrznym. Prace te są kontynuowane a kolejne wersje opatrunków testowane będą w klinikach.

Zjawisko tworzenia bariery na powierzchni skóry postanowiliśmy wykorzystać również w kosmetykach. W 2016 roku dział Badań i Rozwoju, wykorzystując wyniki badań naukowych, w tym opatentowaną technologię syntezy biopolimeru Dibushield Pro-Heal, opracował nowatorską linię kosmetyków Shecell Innovation Lab. To jedyne na świecie kosmetyki, których receptury stworzone są w oparciu o biopolimer Dibushield Pro-Heal oraz mikrosferyczny kolagen Marine Filling SpheresTM.

Dibushield Pro-Heal to w stu % naturalny, biodegradowalny, przebadany medycznie biopolimer. Tworzy on na powierzchni skóry trójwymiarową strukturę, która pełni rolę tarczy ochronnej m.in. przed zanieczyszczeniami powietrza, wiatrem oraz negatywnym działaniem klimatyzacji. Ochrona skóry ogranicza uszkodzenia i pozwala na znacznie szybszą regenerację podrażnionego naskórka. Formuły kosmetyków zawierają także szlachetne oleje (abisyński, szafranowy, perła prerii), które intensywnie odżywiają, potęgują działanie przeciwstarzeniowe oraz zwiększają przyjemność aplikacji.

Aby zmaksymalizować efekt działania składników aktywnych w produktach zastosowano biomimetyczną - kompatybilną ze skórą, ciekłokrystaliczną bazę.

Linia kosmetyków Shecell Innovation Lab to produkty nowej generacji. Są one dedykowane dla wymagających kobiet, które pragną nie tylko przeciwdziałać procesom starzenia się skóry, ale także cenią wysoką jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych kosmetyków. W skład portfolio wchodzą kremy dla kobiet 30+, 40+, 50+ oraz 60+ a także serum liftingująco-przeciwzmarszczkowe przeznaczone dla każdej grupy wiekowej.

Produkty te są wytwarzane na nowoczesnych liniach produkcyjnych w pomieszczeniach spełniających standardy czystości „D” i „C” sama produkcja podlega rygorystycznym procedurom jakościowym zgodnie z funkcjonującym w zakładzie ISO 13485.

Skuteczność kosmetyków potwierdzona w badaniach aplikacyjnych i aparaturowych w ośrodku badawczym Hamilton.

Działanie biopolimeru Dibushield Pro-Heal na skórę

Badania oraz publikacje naukowe potwierdzają, że:

  • Tworzy na powierzchni skóry trójwymiarową siateczkę.
  • Stanowi doskonałą barierę ochronną przed środowiskiem zewnętrznym, zapewniając optymalne warunki do wzrostu komórek.
  • Spektakularnie przyspiesza regenerację tkanek, poprzez zwiększenie ilości tkanki ziarninującej oraz zawartość glikozaminoglikanów.
  • Działa przeciwstarzeniowo - stymuluje powierzchniowo komórki do produkcji białek macierzy zewnątrzkomórkowej ECM (kolagen typu I, fibronektyna
  • Poprawia kondycję skóry - zwiększa zawartość glikozaminoglikanów, które wraz z kolagenem i elastyną tworzą struktury decydujące o jędrności.
  • Zwiększa skuteczność działania składników aktywnych - tworząc dla nich korzystne środowisko i możliwość dłuższego utrzymywania się na skórze

Badania i publikacje

Celther Polska realizując projekt '’Innowacyjny żywy opatrunek biodegradowalny do ran przewlekłych i owrzodzeń'’ przeprowadziła m.in.

  • badania nad synteza innowacyjnych biodegradowalnych pochodnych chityny,
  • analizy fizykochemiczne otrzymanych biopolimerów ( diestry chityny)
  • badania spektroskopowe  otrzymanych diestrów chityny (MNR, IR, UV-VIS)
  • badania termiczne (TG, DSC) i mechaniczne otrzymanych diestrów chityny
  • analizy biokompatybilności zsyntetyzowanych biopolimerów wg ISO 10993
  • badania in vitro otrzymanych diestrów chityny (testy przeżywalności MTT i NRU, badania proliferacji i migracji komórek w kontakcie z badaną substancją, scratch assay, badania immunocytochemiczne)
  • badania nad leachingiem oraz innymi metodami upostaciowania otrzymanych biopolimerów do formy porowatych opatrunków
  • badania in vivo opatrunków wykonanych z otrzymanych diestrów chityny na modelu myszy cukrzycowych
  • wieloośrodkowe badania kliniczne na pacjentach z owrzodzeniami żylnymi podudzi.

Wszystkie rozwiązania zastosowane w produktach Celther Polska są ściśle chronione i nie były dotychczas publikowane.

Jesteśmy w trakcie procedury patentowania:

1. Aktywna warstwa polimerowa utworzona z pochodnych chityny zwłaszcza do opatunku oraz jej zastosowanie / Active polymer layer formed of chitin derivatives, especially for dressing, and its use.

Numer: P.400509; PCT/PL2013/000105; EP12006367

Patenty zostały już przyznane na terenie Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Trwają prace w Chinach Japonii, Australii, Rosji i w wielu innych krajach.

2. Sposób wydzielania i oczyszczania estrów chityny (mono-, di-podstawionych) oraz kopoliestrów chityny z mieszanin poreakcyjnych/ The method of isolation and purification of (mono- and di- substituted) chitin esters and chitin copolymers from reaction mixture.

Numer: P-409240 ; PCT/IB2015/056296

Ponadto firma Celther Polska jest właścicielem przyznanych patentów w obszarach indukowanych komórek macierzystych sposobów hodowli komórek. W trakcie procedur patentowych jest obecnie około 7 kolejnych zgłoszeń patentowych.

Podsumowanie

Przyznane patenty: 1
Zgłoszenia patentowe: 16
Wynalazki objęte ochroną patentową: 13
Publikacje (IF 6,359; 3,37; 3,23; 3,088): 6

Firma Celther Polska uzyskała:

  1. Certyfikat ISO 13485
  2. Certyfikat WE w zakresie projektowania, wytwarzania i kontroli końcowej wyrobu medycznego kl. III.
  3. Certyfikat WE potwierdzający , że dokumentacja projektu wyrobu medycznego kl. III została oceniona przez PCBC S.A. zgodna z załącznikiem II p. 4 Dyrektywy 93/42/EWG.

Wszystkie powyższe obszary aktywności firmy stanowią olbrzymi potencjał, który obecnie jest przekładany na nowoczesne, unikalne w skali świata produkty.

 


www.celther.com

 
Celther Polska Sp. z o.o.