Praca w Sylwestra jest obowiązkiem wielu osób. Chcesz jak najszybciej zakończyć ten rok, a w nocy 31 grudnia musisz iść do pracy? Mnóstwo profesji wykonuje wtedy swoje zobowiązania zawodowe. Sprawdź regulacje zawarte w Kodeksie pracy i dowiedz się, czy za pracę w dniu takim jak Sylwester otrzymasz wyższe zarobki.

Praca w Sylwestra

Praca w Sylwestra – Kodeks pracy

Czy Sylwester jest pracujący? W zależności od branży, wielu zatrudnionych czeka w tym roku praca w ten wyjątkowy dzień. Zgodnie z tradycją, ostatni wieczór starego roku jest hucznie celebrowany na całym świecie. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Nawet jeśli Sylwester wypada w weekend, według obowiązujących norm regulowanych przed Kodeks pracy, osoby wykonujące wybrane profesje muszą liczyć się z pracą w dniu takim jak Sylwester nawet w niedzielę.

Czy za pracę w Sylwestra przysługuje dzień wolny?

Kiedy można otrzymać dodatkowy dzień wolny? Według art. 130 § 2 Kodeksu pracy „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Pracodawca powinien więc zapewnić pracownikowi dzień wolny, gdy święto wypada w inny dzień niż niedziela. Jednak zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 roku, Sylwester jest dniem pracującym. Lista dni wolnych opublikowanych w tym dokumencie określa, jak wygląda praca w wigilię i Boże Narodzenie i nie odnotowuje 31 grudnia, jako przysłowiowej czerwonej kartki w kalendarzu. To oznacza, że nawet jeśli Sylwester wypada w dowolny dzień poza niedzielą, pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego, ponieważ nie jest to święto ustawowo wolne od pracy.

Praca Sylwester - oferty pracy

Godziny pracy w Sylwestra

Sylwester to normalny dzień w pracy, dlatego wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę powinny tego dnia wykonywać swoje zobowiązania zawodowe. Sylwester w pracy jest zgodny z Kodeksem, natomiast Nowy Rok jest świętem, więc pierwszego stycznia pracownikom przysługuje dzień wolny.

Praca w czasie Sylwestra – do której?

Kodeks jasno określa, jak wygląda praca w Sylwestra. Do której musimy siedzieć w firmie tego dnia? Zgodnie z ustawą, jest to normalny dzień roboczy, więc nasze godziny pracy powinny być takie same jak każdego innego dnia. W związku z tym, że jest to ostatni dzień roku i wiele spraw oraz rocznych raportów zostało przygotowanych wcześniej, często możemy liczyć na krótsze godziny pracy. Wszystko zależy od naszego pracodawcy oraz wykonywanych przez pracowników obowiązków. Niektóre biura 31 grudnia są zamykane wcześniej, a urzędy skracają godziny funkcjonowania i przyjmowania interesantów np. ZUS. Ze względu na to, że Sylwester to normalny dzień roboczy, nie ma również ograniczenia związanego z handlem (chyba że dzień ten przypada na niedzielę niehandlową). Sklepy i galerie mogą być otwarte nawet do północy. W Sylwestra te miejsca są jednak zamykane wcześniej, pracując do godziny 20. Przed północą otwarte są zwykle już same małe sklepiki. Praca w dniu, jakim jest Sylwester, może więc być krótsza niż zwykle, jednak zależy to od zakładu pracy, w którym pracujemy i dobrej woli naszego szefa.

Szukasz nowej posady w województwie śląskim? Sprawdź koniecznie praca Katowice na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najlepsze oferty!

Praca w Sylwestra - Kodeks Pracy

Praca w noc sylwestrową – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się, kto pracuje w Sylwestra? Pracownicy, którzy podpisali umowę o pracę i chcieliby mieć dzień wolny, mogą skorzystać z urlopu. Istnieją jednak zawody, których poświęcenie jest nam niezbędne każdego dnia i często potrzebujemy ich pomocy niezależnie od święta czy pory dnia. Praca w noc sylwestrową dotyczy przede wszystkim służb medycznych, mundurowych oraz ratunkowych. Oprócz lekarzy, pielęgniarek czy policjantów, Sylwestra w pracy spędzali głównie kelnerzy, kucharze oraz restauratorzy.

Sylwester w niedzielę – kto pracuje?

Artykuł 151 Kodeksu pracy jasno wskazuje, że praca w Sylwestra, która wypada w niedzielę jest możliwa m.in.:

„1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) w ruchu ciągłym;

3) przy pracy zmianowej;

4) przy niezbędnych remontach;

5) w transporcie i w komunikacji;

6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;

7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;

8) w rolnictwie i hodowli;

9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę, oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku”.

Praca Sylwester - obsługa gości

Sylwester w pracy a świadczenie usług w gastronomii

W Sylwestra najwięcej zajęć mają zwykle służby porządkowe, ale także osoby obsługujące gości w restauracji. W miejscu pracy takim jak restauracja organizowane są imprezy i przyjęcia, dlatego w ofertach pracy przed Sylwestrem jest wiele ogłoszeń, których wymagana jest obsługa gości – dla kelnerek, barmanów czy kucharzy. Praca w czasie Sylwestra w restauracji jest dla kandydatów bardzo opłacalna. Zwykle zwiąże się z wyższymi stawkami czy dodatkowymi premiami. Co zrobić, aby znaleźć pracę w Sylwestra w restauracji? W tej branży potrzebna jest obsługa gości zgodnie ze standardami restauracji. Dla właścicieli lokali ważna będzie znajomość języka angielskiego, wysoka kultura osobista i doświadczenie. Zwykle zakres obowiązków osoby zatrudnionej do pomocy obejmuje zajęcia, takie jak obsługa gości w stale przyjazny i profesjonalny sposób, przygotowanie składników posiłków, pomoc w wyborze potraw, dbanie o czystość oraz porządek miejsca pracy. Wymagania pracodawców obejmują utrzymanie wysokich standardów lokalu, budowanie relacji z klientami czy doświadczenie w przygotowywaniu potraw. Dokładny zakres obowiązków właściciel restauracji czy obiektu gastronomicznego ustala w konkretnym ogłoszeniu. Lokale o ugruntowanej pozycji będą oczekiwać dużego doświadczenia, ale mogą również oferować lepsze stawki. Dla takich miejsc, dbanie o renomę czy aktywny udział w kreowaniu najlepszego wizerunku to podstawowe wymagania wobec każdego kandydata. W przypadku poszukiwania zatrudnienia na Sylwestra istotne jest miejsce pracy. Warszawa, Kraków, Wrocław czy inne większe miasta zwykle mają największy wybór ofert.

Jakie wynagrodzenie za pracę w Sylwestra?

Teoretycznie ostatni dzień w roku jest normalnym dniem roboczym, a więc przysługują w tym czasie standardowe stawki wynagrodzenia. W tym przypadku jednak może się okazać, że świętujemy Sylwester w niedzielę. Jeśli przypada nam wtedy praca i stanowi to godziny nadliczbowe, artykuł 151 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że:

  • w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie plus dodatek;
  • dodatek jest wypłacany w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę ” w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy”.

Praca w ostatni dzień w roku łączy się więc z dobrym zarobkiem. Wiele osób, szczególnie tych młodych, woli wykorzystać ten dzień na obowiązki służbowe i uzyskać lepsze stawki niż poświęcić czas na świętowanie.

Oceń artykuł
4.5/5 (2)