Praca w Sylwestra jest obowiązkiem wielu osób. Chcesz jak najszybciej zakończyć ten rok, a w nocy 31 grudnia musisz iść do pracy? Mnóstwo profesji wykonuje wtedy swoje zobowiązania zawodowe. Sprawdź regulacje zawarte w Kodeksie pracy i dowiedz się, czy za pracę w Sylwestra należą Ci się wyższe zarobki.

Praca w Sylwestra – Kodeks pracy

W zależności od branży, wielu zatrudnionych czeka w tym roku praca w Sylwestra. Zgodnie z tradycją, ostatni wieczór starego roku jest hucznie celebrowany na całym świecie. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono szereg obostrzeń, które zakazują licznych imprez i zgromadzeń, a praca dorywcza tego dnia jest w zasadzie niemożliwa. Są jednak zawody, które tego dnia muszą wykonywać swoje obowiązki pracownicze i pracować w Sylwestra. Kodeks pracy jasno określa zasady dotyczące wykonywania obowiązków zawodowych tego dnia. 

Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 roku, Sylwester jest dniem pracującym. Lista dni wolnych opublikowanych w tym dokumencie określa, jak wygląda praca w wigilię i Boże Narodzenie i nie odnotowuje 31 grudnia, jako przysłowiowej czerwonej kartki w kalendarzu. W związku z tym wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę powinny tego dnia wykonywać swoje zobowiązania zawodowe. Sylwester w pracy jest zgodny z Kodeksem, natomiast Nowy Rok jest świętem, więc pierwszego stycznia pracownikom przysługuje dzień wolny. 

Praca w Sylwestra – do której?

Kodeks jasno określa, jak wygląda praca w Sylwestra. Do której musimy siedzieć w firmie tego dnia? Zgodnie z ustawą, jest to normalny dzień roboczy, więc nasze godziny pracy powinny być takie same jak każdego innego dnia. W związku z tym, że jest to ostatni dzień roku i wiele spraw oraz rocznych raportów zostało przygotowanych wcześniej, często możemy liczyć na krótsze godziny pracy. Wszystko zależy od naszego pracodawcy oraz wykonywanych przez pracowników obowiązków. Niektóre biura 31 grudnia są zamykane wcześniej, a urzędy skracają godziny funkcjonowania i przyjmowania interesantów np. ZUS. Praca w Sylwestra może więc być krótsza niż zwykle, jednak zależy to od zakładu pracy, w którym pracujemy i dobrej woli naszego szefa.

Szukasz nowej posady w województwie śląskim? Sprawdź koniecznie praca Katowice na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najlepsze oferty!

Praca w noc sylwestrową – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się, kto pracuje w Sylwestra? Pracownicy, którzy podpisali umowę o pracę i chcieliby mieć dzień wolny, mogą skorzystać z urlopu. Istnieją jednak zawody, których poświęcenie jest nam niezbędne każdego dnia i często potrzebujemy ich pomocy niezależnie od święta czy pory dnia. Praca w noc sylwestrową dotyczy przede wszystkim służb medycznych, mundurowych oraz ratunkowych. Oprócz lekarzy, pielęgniarek czy policjantów, Sylwestra w pracy spędzali głównie kelnerzy, kucharze oraz restauratorzy. Niestety w 2020 roku w związku z pandemią COVID-19 i wprowadzonymi restrykcjami, działania gastronomii są mocno ograniczone. Praca w Sylwestra i zarobki osiągane tego dnia przez restauracje zwykle były bardzo wysokie, a bale noworoczne przyciągały tłumy. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, ten rok każdy z nas musi pożegnać w skromniejszym gronie i najlepiej we własnym domu. Warto jednak pamiętać o możliwości zamawiania posiłków z dostawą, aby w ten sposób wspierać lokalną gastronomię.