Jak podaje Bussines Link w Krakowie funkcjonuje kilkanaście biur coworkingowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli wolnych zawodów, a także drobnych przedsiębiorców. Placówki oferujące wynajem biurek na godziny rozmieszczone są w wielu punktach miasta, co sprawia, że niemal każdy ma szanse na znalezienie biura w dogodnej dla siebie lokalizacji.

Coworking w Krakowie alternatywą dla pracy w domu

Osób pracujących na własny rachunek wciąż przybywa, co rodzi zapotrzebowanie na miejsca do pracy. Praca w domowym zaciszu jedynie z pozoru wydaje się przyjemna i relaksująca. Większość freelancerów i drobnych przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z kosztów, które wiążą się z tą formą zarobkowania. Należą do nich między innymi:

  • nieefektywność pracy,
  • brak rozdzielenia na strefę prywatną i zawodową,
  • poczucie izolacji społecznej,
  • brak nowych znajomości,
  • uczucie zamknięcia w domu.

Pomimo, że Kraków jest miastem, w którym nie brakuje kawiarni, często trudno jest zorganizować sobie pracę w takich miejscach. Tłum ludzi i muzyka wielu pracownikom skutecznie uniemożliwiają wykonywanie zawodowych obowiązków. Pewną alternatywą są również czytelnie, jednak nie są to miejsca, w których można swobodnie porozmawiać czy spotkać interesujących ludzi.

Co oferują krakowskie biura coworkingowe?

Osoby, które zdecydują się skorzystać z oferty jednego z krakowskich biur coworkingowych mogą zdecydować, czy chcą wynająć biurko na godziny, czy na cały miesiąc. Ceny w przypadku wynajmu długoterminowego są znacznie niższe i obecnie wahają się od około 350 do 600 złotych. W tej cenie pracownik może skorzystać z w pełni wyposażonego biura, a także pomieszczenia kuchennego, w którym można przygotować posiłek. Ponadto wiele krakowskich firm zajmujących się coworkingiem oferuje swoim klientom:

  • możliwość zarejestrowania firmy pod adresem biura,
  • profesjonalne usługi księgowe,
  • dostęp do sali szkoleniowej.

Decydującym czynnikiem, który zaważył na popularności tej formy pracy, są interakcje społeczne. Osoby, które korzystają z coworkingu codziennie spotykają ludzi z różnych branż, którzy pracują w ten sam sposób. Jest to szansa na zawarcie wielu interesujących znajomości, zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Biuro takie jest miejscem do swobodnej wymiany opinii i współpracy. Można tu znaleźć wszystko, czego nie zapewnia nam praca w domu. Wielu zwolenników coworkingu uważa, że koszty związane z opłaceniem biura można potraktować jako inwestycję w siebie i swój rozwój zawodowy.