Praca jako sprzedawca samochodów będzie idealna dla osób, które lubią kontakt z klientem oraz interesują się motoryzacją. Wbrew pozorom takie zajęcie nie polega jedynie na prezentacji pojazdów i podpisywaniu umów. Sprawdź, czym charakteryzuje się praca sprzedawcy samochodów i na jakie zarobki można liczyć w tej branży.

Branża motoryzacyjna nie jest łatwa. Aby wzbudzić zainteresowanie klientów, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i prezencją. Praca sprzedawcy samochodowego łączy się z umiejętnościami nawiązywania relacji i technik sprzedażowych. Podobnie jak przedstawiciel handlowy, taka osoba musi umieć zaprezentować produkt z jak najlepszej strony. Kto może pracować na takim stanowisku? Czym zajmuje się sprzedawca samochodów? Jakie są zarobki?

Kim jest sprzedawca samochodów?

Sprzedawca samochodów to znacznie więcej, niż ekspedient w sklepie z butami czy z ciuchami, niemniej jednak do jego zadań również należy przede wszystkim doskonała obsługa każdego, kto wchodzi do salonu samochodowego. Nawet jeśli jego celem jest znalezienie toalety. Sprzedawca samochodów nie musi mieć skończonych studiów i doskonale radzić sobie w zawodzie, nie musi być nawet pasjonatem motoryzacji, chociaż to znacznie sprawę ułatwia. Wszystko, czego potrzebuje, to zdolność przekonywania, „gadane” oraz odpowiednie dobieranie argumentów.

Jak zostać specjalistą ds. sprzedaży samochodów?

W Stanach Zjednoczonych zawód sprzedawcy samochodów uważany jest za jeden z najmniej wiarygodnych, o czym można przekonać się, oglądając takie formy, jak choćby „Arizona Dream”. W Polsce wygląda to nieco inaczej – na rodzimym podwórku zawód ten jest uznawany za jeden z bardziej prestiżowych, związanych z niebanalnymi zadaniami do wykonania, frajdą związaną z posiadaniem i poznawaniem nowiutkim samochodów oraz oczywiście z wysoką pensją. Prawda jednak nie zawsze wygląda tak dobrze, a aby być sprzedawcą samochodów, w zasadzie nie potrzebujesz nawet wyższego wykształcenia.

Wymagania nie dotyczą na ogół żadnych studiów czy ukończenia specjalnych kursów. W takiej pracy zdecydowanie bardziej ceni się tu odpowiednie cechy dotyczące przykładowo umiejętności nawiązywania kontaktu z klientem, doskonałej prezentacji ofert handlowych, czy zapewnienia wysokiej jakości w obsłudze klienta poprzez dysponowanie odpowiednią wiedzą.

Czego oczekuje się od pracownika salonu?

To już zależy indywidualnie od firmy, w jakiej pracuje sprzedawca oraz od marki samochodu. W niektórych firmach sprzedawca jest odpowiedzialny za kontakt z klientem – telefoniczny oraz bezpośredni, ale również za opracowywanie ofert i wielu innych czynności związanych z formalnościami. Praca ta więc wcale nie należy ani do lekkich, ani do wdzięcznych, jeśli brać pod uwagę różnych klientów, na których można trafić.

Obowiązki sprzedawcy w salonie samochodowym

Obowiązki, które wchodzą w zakres sprzedawcy samochodów, są dość szerokie. Obejmują one:

  • dbanie o pozytywny wizerunek firmy;
  • obsługę obecnych i przyszłych klientów;
  • prezentację samochodów i ofert handlowych;
  • telefoniczny kontakt z klientami;
  • realizowanie planów i strategii sprzedażowej;
  • doradzanie klientom w kwestiach dotyczących finansowania zakupu czy wyboru ubezpieczenia;
  • powiększanie bazy klientów poprzez aktywną promocję produktów;
  • obsługę posprzedażową i monitorowaniem rynku z uwzględnieniem działań konkurencji.

Zdobywając pracę sprzedawcy samochodów w salonie, trzeba liczyć się z różnorodnością przydzielanych zadań. Zakres ten będzie za to podobny niezależnie od tego, czy firma zajmuje się sprzedażą samochodów nowych, czy używanych.

Sprzedawca samochodów – warunki

Praca jako sprzedawca samochodowy to nie tylko dobry wybór dla fanów motoryzacji. To także odpowiednia propozycja dla kandydatów, którzy szukają stabilnego zatrudnienia. W markowych salonach typu BMW, Audi lub w większych miastach typu Warszawa, pracodawcy oferują dobre warunki. Standardem jest umowa o pracę i rozmaite benefity. Takie zatrudnienie daje również duże możliwości rozwoju, w tym również wewnętrzne awanse.

Praca jako sprzedawca samochodów – ile można zarobić?

Jeśli chodzi o wynagrodzenia związane ze sprzedażą w branży motoryzacyjnej, w wielu przypadkach przewyższają one średnią pensję krajową. Dane dotyczące stawek dostarcza na przykład Raport płacowy 2023 Hays Poland. Wskazano w nim, że doradca klienta może liczyć na średnie zarobki w wysokości 10 tys. zł. Podobnie doradca ds. części zamiennych/doradca serwisowy – tu również osiąga się wynagrodzenia w kwocie 10 tys. zł. Wyższe stanowiska to już oczywiście wyższe stawki. Przykładowo manager ds. sprzedaży samochodów używanych uzyskuje średnio 17 500 zł pensji, a manager ds. sprzedaży flotowej łączy się z wynagrodzeniem w wysokości 18 500 zł.

Sprzedawca samochodów – gdzie najlepiej szukać takiej pracy?

Jeżeli chcemy pracować jako sprzedawca samochodów, to możemy skorzystać w tym celu z kilku opcji. Metody tradycyjne, takie jak Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego czy osobista wizyta w docelowym zakładzie pracy, raczej nie będą cechować się najwyższą skutecznością.

Z całą pewnością stwierdzić można, że najwyższą efektywnością cechować się będzie skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej i najliczniej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_98698891_u%C5%9Bmiechni%C4%99ty-i-szcz%C4%99%C5%9Bliwy-sprzedawca-samochod%C3%B3w-lub-wypo%C5%BCyczalnia-samochod%C3%B3w-w-garniturze-daj%C4%85cy.html

Oceń artykuł
4.4/5 (5)