Wszędzie, na całym świecie, najlepiej sprawdzają się pomysły na biznes związane z rzeczami, na jakie nie mamy wpływu oraz które związane są z etapami życia człowieka. Chociaż posiadanie zakładu pogrzebowego dla niektórych jest wręcz niewyobrażalne ze względu na sam charakter pracy, to takich miastach jak Zabrze często jednym z najlepszych pomysłów, na jakie można wpaść.

Bez dyplomów, bez wymogów

Bycie przedsiębiorcą pogrzebowym ma swoje plusy. Nie jest konieczne posiadanie żadnych szczególnych dyplomów czy certyfikatów, ani nawet pozwoleń. Nie są konieczne zgody z sanepidu. Trzeba posiadać jednak pokaźny kapitał zakładowy już na samym początku, aby wybudować wszystkie niezbędne pomieszczenia do wykonywania usług. Kupienie suszarni oraz zagwarantowanie lokalowego minimum to koszt średnio około 250 000 złotych – obecnie nawet więcej.

Ile kosztują usług i na czym najlepiej się zarabia

Wielu przedsiębiorców pogrzebowych rozszerza swoją działalność również o zbicie trumny z wybranego gatunku drewna. Cena trumny zależy przede wszystkim właśnie od tego. Średnio połowę oferowanej klientowi cen stanowi koszt samego materiału. Zwykle cała oprawa pogrzebu, a więc trumna, obsługa pogrzebu oraz przewiezienie ciała karawanem kosztuje około 2000 złotych i więcej – w zależności od zakładu oraz miasta. Zwykle przedsiębiorca z jednego pogrzebu ma czystego zysku około 1000 złotych. Zarobek jest jednak liczony na „akord” – ostateczne zarobki są uzależnione od ilości obsłużonych klientów.