CV – dla jednych jest to dokument, w którego poszukiwaniu musieliby przejrzeć cały dysk w komputerze, ponieważ od kilku lat pracują w jednej firmie, a dla innych to wizytówka, którą starają się regularnie uzupełniać. Przyczyny skrajnych podejść do tego tematu są różne. Wiele zależy od branży, ambicji, świadomości oraz chęci lub konieczności zmian w życiu zawodowym. Jedno jest pewne. Aktualizowanie CV po 2-4 latach lub więcej jest bardzo pracochłonne, bo wówczas często konieczne jest stworzenie go od początku. Jak temu zapobiec? Co powinno skłonić Cię do wprowadzenia niezwłocznych zmian w tym dokumencie?

Nowe uprawnienia – aktualizacja wiedzy

Ukończyłeś studia podyplomowe lub wartościowy kurs, który poszerzył Twoją wiedzę? A może zdobyłeś ważny certyfikat, który daje Ci zupełnie nowe uprawnienia? Nie zwlekaj! Koniecznie zaznacz tę zmianę w swoim życiorysie. Jeśli posiadasz wirtualne profile zawodowe, to pamiętaj, by tam również zamieścić taką informację. Aktualizacja zajmie Ci niewiele czasu, a będziesz pewny, że w przyszłości nic ważnego Ci nie umknie. Niektórzy specjaliści przechodzą wiele różnych szkoleń, ponieważ taka jest specyfika ich stanowiska pracy. Dużo łatwiej jest w takim przypadku dopisywać je na bieżąco, niż w nagłej sytuacji, w popłochu, próbować je uporządkować.

Nowe obowiązki – aktualizacja umiejętności

Zakres Twoich obowiązków uległ zmianie? Rozwój nowych technologii sprawia, że Twoja praca w zawodzie ma już inny charakter niż jakieś 3 lata temu? A może konieczne stało się korzystanie z nowych narzędzi, programów lub metod? Modyfikacja stanowiska pracy to szansa dla Ciebie na nauczenie się czegoś nowego, czym możesz pochwalić się w swoim życiorysie. Zrób to niezwłocznie, niezależnie od tego, czy zamierzasz niedługo szukać pracy, czy nie. Teraz jesteś tym najbardziej zaabsorbowany, więc też łatwiej będzie Ci to opisać. Bywa, że kandydatom do pracy trudno sobie przypomnieć, kiedy dokładnie zaczęli korzystać z konkretnego rozwiązania, jeśli od wdrożenia minęło już sporo czasu.

Nowe obowiązki, które pozwalają uzyskać dodatkową umiejętność, mogą niekiedy zaważyć o ostatecznym zatrudnieniu u innego pracodawcy. W rekrutacjach liczą się szczegóły dlatego, mimo że wydaje Ci się, że dana cecha jest mało istotna, dla rekrutera może stać się powodem zaproszenia do dalszego etapu rekrutacji.

Nowe stanowisko – aktualizacja doświadczenia

Otrzymałeś awans? A może zdecydowałeś się na dodatkowe zajęcie po godzinach – drugą pracę, wolontariat lub rozwijanie własnego biznesu? To bardzo ważna informacja dla Twoich potencjalnych klientów lub pracodawców. W takim przypadku aktualizacja doświadczenia ma duże znaczenie, jeśli posiadasz również CV w formie strony internetowej. Wyobraź sobie, że zaniedbałeś wirtualną wizytówkę i wciąż widniejesz jako specjalista, gdy tymczasem jesteś już managerem lub od 2 lat rozwijasz biznes w zupełnie innej dziedzinie. To, co można o Tobie znaleźć w internecie, nie jest zgodne ze stanem rzeczywistym, przez co możesz dezorientować osoby, które chcą Cię zatrudnić lub z Tobą współpracować.

Jak widzisz, każda ważna zmiana poziomu wiedzy, umiejętności lub doświadczenia powinna być na bieżąco odznaczana w Twoim życiorysie. Dzięki temu, w przypadku nagłej konieczności szukania nowej pracy, jesteś gotowy do aplikowania na interesujące oferty. Perspektywa stworzenia CV od początku w sytuacji, kiedy czas odgrywa kluczową rolę, może być przytłaczająca.

A kiedy Ty decydujesz się na wprowadzanie zmian w CV? Robisz to systematycznie czy raczej tylko wtedy, gdy jesteś do tego zmuszony?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_65097899_cv-curriculum-vitae-koncepcja-rozmowy-kwalifikacyjnej-z-cv-biznesowym.html

Oceń artykuł
0/5 (0)