Rynek pracy w Bydgoszczy, mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, radzi sobie stosunkowo dobrze. Aktualna stopa bezrobocia utrzymuje się na podobnym poziomie, co kilka miesięcy wcześniej. Ciągle pojawiają się również nowe oferty z różnych branż. Sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Bydgoszczy w 2021 roku oraz dowiedz się, kto ma największe szanse na zatrudnienie w tym mieście. 

Rynek pracy Bydgoszcz 2021 – co zmieniła pandemia?

Bydgoski rynek pracy dynamicznie się rozwija. Na początku roku 2020, odnotowano najniższą stopę bezrobocia od lat 90., która wynosiła 2,8 proc. Radość Bydgoszczan nie trwała jednak długo. Wraz z pojawieniem się pandemii wirusa SARS-COV-19, bezrobocie w Bydgoszczy sukcesywnie rosło, aż w grudniu zatrzymało się na poziomie 3,5 proc. Kryzys dotknął w szczególności branże objęte obostrzeniami, czyli gastronomiczną, turystyczną, handlową, eventową i hotelarską. Najnowsze dane z kwietnia 2021 wskazują wzrost o zaledwie 0,1 punktu procentowego, a zatem sytuację można uznać za stabilną. Warto również dodać, że rynek pracy w Bydgoszczy radzi sobie najlepiej w całym województwie. W Kujawsko-Pomorskiem stopa bezrobocia sięgnęła bowiem 9,1  proc, a liczba osób bezrobotnych wyniosła 75,1 tys.

Rynek pracy w Bydgoszcz – jacy pracownicy są poszukiwani?

Kryzys związany z pandemią koronawirusa nie oznacza, że wszystkie branże musiały ograniczyć swoją działalność. Okazuje się, że w niektórych sektorach praca w Bydgoszczy jest na wyciągnięcie ręki. Dane z badania „Barometru zawodów” na rok 2021 wskazują, że w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego na zatrudnienie mogą liczyć nauczyciele, w szczególności praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych i przedszkoli.

Bydgoski rynek pracy cierpi również na niedobór pracowników z branży budowlanej. Mowa m.in. o betoniarzach i zbrojarzach, brukarzach, dekarzach i blacharzach budowlanych, monterach instalacji budowlanych, monterach konstrukcji metalowych, pracownikach ds. budownictwa drogowego, pracownikach robót wykończeniowych w budownictwie, robotnikach budowlanych czy technikach budownictwa.

W mieście brakuje także kadry medycznej, przede wszystkim lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych. Podobna sytuacja dotyczy sektora przemysłu przetwórczego – poszukiwani są operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a także operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru.

Kto jeszcze może liczyć na pracę i dobre zarobki w Bydgoszczy? Z badania wynika, że zatrudnienie powinni znaleźć specjaliści IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, a także programiści.

Kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy w Bydgoszczy?

Dane „Barometru zawodów” wskazują, że rynek pracy w Bydgoszczy przesycony jest bibliotekoznawcami, bibliotekarzami, specjalistami informacji naukowej, pracownikami administracyjnymi i biurowymi, pracownikami biur podróży i organizatorami obsługi turystycznej, a także specjalistami technologii żywności i żywienia. Trudności ze znalezieniem pracy w tym mieście mogą również mieć absolwenci popularnych kierunków studiów – ekonomii, filozofii, historii, politologii, kulturoznawstwa oraz pedagogiki.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Bydgoszczy?

Poszukując stabilnego zatrudnienia w Bydgoszczy, z całą pewnością będziemy mieli do swojej dyspozycji kilka rozwiązań. Do tradycyjnych opcji należy skorzystanie z usług agencji zatrudnienia tymczasowego, Powiatowy Urząd Pracy czy osobista wizyta w docelowym zakładzie pracy.

Wyżej wskazane metody nie są jednak najskuteczniejsze. Dużo bardziej efektywnym sposobem na zdobycie zatrudnienia jest skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117289109_widok-z-ty%C5%82u-kobiety-ubiegaj%C4%85cej-si%C4%99-o-prac%C4%99-rozmawiaj%C4%85cej-z-rekruterami-s%C5%82ucha%C4%87-na-rozmowie.html

Oceń artykuł
0/5 (0)