W porównaniu z ubiegłymi latami, branża hotelarska oraz turystyczna stały się bardzo popularne. Uważane są nawet za najszybciej rozwijającą się gałąź przemysłu. Nie dziwi również fakt, że wzrasta również liczba chętnych do podjęcia nauki w tym kierunku.

dzwonek

Prognozy na wzrost zatrudnienia w hotelarstwie są jak najbardziej pozytywne – według Światowej Rady Turystyki w 2021 r. będzie 323 miliony nowych miejsc pracy w tym zawodzie. Przełoży się to na bezpośredni wzrost rynku pracy o ponad 25%. Hotelarstwo cały czas się rozwija i widzą to także zagraniczni inwestorzy. Według Instytutu Hotelarstwa, łączna wartość ubiegłorocznych nakładów inwestycyjnych mogła sięgnąć nawet miliarda złotych. Szczególnie aktywnymi inwestorami okazują się firmy z Norwegii i Szwecjikomentuje jeden z portali branżowych.

Nauka na kierunku technika hotelarstwa

Hotelarstwo to z pewnością kierunek nie dla wszystkich. W tym zawodzie oprócz doświadczenia i wiedzy liczą się również zdolności interpersonalne. Jest to praca dla ludzi z pasją, którzy nie boją się poznawać nowych ludzi i chętnie nawiązują nowe kontakty. Tylko osoby odporne na stres, gotowe na pracę, także w godzinach nocnych mogą podjąć pracę jako technik hotelarstwa. Jeśli podejmiemy pracę na recepcji hotelowej, musimy się liczyć również z negatywnymi aspektami – nie wszyscy goście będą mili i zadowoleni z usług, a recepcja to pierwsze miejsce, do którego pójdą, kiedy będzie coś nie tak.Przygotowani musimy być również na system pracy zmianowej, ponieważ hotele są otwarte przez całą dobę.Po ukończeniu nauki w szkole policealnej możemy znaleźć zatrudnienie również w departamentach państwowych oraz samorządowych odpowiedzialnych za rozwój turystyki. Inną opcją jest otworzenie własnej działalności w branży hotelarskiej.Nie jest to typowy zawód tak jak lekarz, prawnik czy nauczyciel, ale jeśli mamy wątpliwości czy wybraliśmy dobrą drogę, warto przeczytać artykuł: Jaką pracę opłaca się wybrać?

Po ukończeniu nauki zdobędziemy wiedzę z zakresu organizowania konferencji i spotkań, obsługi gości hotelowych, a nawet analizy finansowej przedsiębiorstwa hotelarskiego.Jeśli chcemy zdobyć stabilny zawód warto pomyśleć o kształceniu na tym kierunku.