Jedziesz do pracy za granicę? Zobacz jak działają oszuści, obozy pracy i handlarze ludźmi. Oto poradnik jak dobrze wybrać pośrednika.

Obozy pracy i handlarze ludźmi

Co roku ok. 100 000 Polaków decyduje się skorzystać z usług pośredników pracy i szuka zarobku za granicą. Zagrożeń nie brakuje, a oszuści którzy zostawią nas na lodzie bez pieniędzy, to tylko jedno z zagrożeń. O obozach pracy słyszał każdy, choć traktowano to raczej jako miejskie legendy. Jednak w 2006 roku ujawniono, że takie obozy działały we Włoszech. Przetrzymywano tam w przerażających ponad 100 Polaków.  Byli bici i zastraszani. Proces osób odpowiedzialnych za to trwał siedem lat, zakończył się niskimi wyrokami i grzywnami. Skuteczna przestroga? Niekoniecznie. Nadal słyszy się o przypadkach, gdy Polacy pracują za darmo za granicą po kilkanaście godzin dziennie, grozi się im przemocą, lub zmusza się ich do brania kredytów.

Coraz więcej słyszy się o handlarzach ludźmi, którzy łowy zaczynają już w mediach społecznościowych, najczęściej wybierając osoby bez znajomości języka i z niskim wykształceniem. W latach 2011-2014 odnotowano w Europie prawie 800 przypadków handlu ludźmi. Jednak rzeczywista skala tego zjawiska jest nieznana. Jak podaje Fundacja Itaka, każdego tygodnia za granicą ginie bez wieści nawet 5 Polaków.

Firma bezdomna?

Twoja nieostrożność, to najsilniejsza broń oszusta. Bądź więc czujny.  Nie należy decydować się na wyjazd bez umowy PODPISANEJ W SIEDZIBIE FIRMY. Nie dajmy sobie wmówić, że kontrakt będzie na nas czekał na miejscu, albo że zostanie wysłany pocztą. Gdy pośrednik proponuje nam podpisanie umowy w kawiarni, galerii handlowej lub w podobnym miejscu, lepiej podziękować.  Nie dajcie się nabrać na darmowy obiad, gratisowe latte, lub wymówki o remontach lub awarii klimatyzacji. Nawet jeśli pośrednik podaje w internecie swojej siedziby, warto sprawdzić czy rzeczywiście ona się tam znajduje. Unikaj też agencji, które w ofertach podaję wyłącznie numer telefonu. Zwróć też uwagę na obsługę w siedzibie agencji i czy jej pracownicy wyraźnie ci się przedstawiają.

„Praca za granicą – jak wybrać pośrednika”
https://www.gowork.pl/blog/praca-za-granica-jak-wybrac-posrednika/

Internetu nie oszukasz

Internet jest świetnym narzędziem do walki z oszustami.  Wystrzegajmy się agencji pośrednictwa, które są anonimowe w sieci. Strona internetowa to podstawa, a jej brak w przypadku agencji powinien budzić podejrzenia. To że siostra szwagra koleżanki wujka wychwalała wyjazd do Holandii na zbiór truskawek z konkretną firmą, nie świadczy o wiarygodności tejże firmy. Owszem, opinie można napisać sobie samemu, ale całego internetu agencja nie oszuka. Wybieraj tylko firmy sprawdzone przez inne osoby i takie, o których dużo się mówi na forach internetowych i w bazach opinii o pracodawcach. Duża ilość komentarzy, najlepiej na dużych i znanych portalach oraz bazach opinii, w naturalny sposób weryfikuje wiarygodność opinii.

„Praca sezonowa za granicą – jak wybrać pośrednika”
https://www.gowork.pl/blog/praca-sezonowa-za-granica-poradnik/

Nie płać

Agencja zatrudnienia, wysyłając cię do pracy za granicę, zarabia na twojej pracy pieniądze. Nie daj się więc wkręcić w dodatkowe opłaty, których żąda od ciebie pośrednik. Nie masz obowiązku płacić np. za zlezienie pracy, transport, zaprezentowanie oferty.  Przedpłaty? Kaucje? To znak, żeby wybrać inną agencję. Nawet podpisanie dokumentów nie sprawi, że w razie nieprawidłowości lub oszustwa odzyskasz zainwestowane pieniądze. Nie pomogą nawet potwierdzenia wpłaty. Wiele firm po zainkasowaniu takich przedpłat rozpyla się w powietrzu, a pieniądze są już nie do odzyskania. Coraz częściej oszuści podają się za legalnie działające agencje, publikując w internecie oferty z ich logiem. Zazwyczaj wywierają presję, chcąc przekonać że oferta jest ważna tylko przez chwilę, trzeba szybko skorzystać, ale też ponieść koszty. Opłaty za przejazd czy zakwaterowanie mogą być potrącone np. z pierwszego wynagrodzenie, ale nigdy nie uiszczajmy ich sami.

„Praca za granicą – jak działają oszuści”
https://www.gowork.pl/blog/praca-za-granica-jak-dzialaja-oszusci/

Masz swoje prawa, nie bój się wymagać

Pod żadnym pozorem nie daj nikomu oryginałów swoich dokumentów. Nie masz takiego obowiązku.  Poza tym, sprawdź czy firma występuje w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wybierz najlepiej taką, którzy działa przynajmniej rok lub dwa (im więcej tym lepiej!) i unikaj efemeryd. Masz także prawo dociekliwie pytać pośrednika o wszystkie aspekty dotyczące nie tylko umowy i obiecanej pracy, ale także o jego działalność. Sprawdź jego certyfikaty (np. certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), czy agencja posiada aktualne ubezpieczenia i wszelkie niezbędne klauzule (np. odpowiedzialności  z tytułu wypadków przy pracy). Uczciwy pośrednik nie ma nic do ukrycia. Jeśli w jakikolwiek sposób lawiruje, wybierz innego. Na rynku nastąpił wysyp agencji pośrednictwa pracy. Masz w czym wybierać. Nie musisz więc wybierać pracy z nastawieniem typu „kto inny da mi pracę? Pokornie wezmę wszystko!”. Teraz to agencje walczą o ciebie, a nie ty o nie.  Bądź wybredny, wymagający, dociekliwy, nie podejmuj decyzji pochopnych i pod presją. Nie ulegaj presji tej jedynej, wspaniałej szansy, która zaraz zniknie. Ofert pracy i agencji nie brakuje, a życie masz tylko jedno.

Jeśli szukasz pracy za granicą, skorzystaj z wyszukiwarki ofert na stronie GoWork.pl. Znajdziesz tu nie tylko oferty, ale także opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować, co zapewni Ci bezpieczeństwo i pewność.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_118717011_kobieta-podr%C3%B3%C5%BCuj%C4%85ca-z-paszportem-czekaj%C4%85ca-w-strefie-tranzytowej-lotniska-czekaj-na-nast%C4%99pny.html

Oceń artykuł
0/5 (0)