Oszuści, handlarze ludźmi, obozy pracy – dowiedz się jak działają i uniknij kłopotów. Wyjedź do pracy za granicę i wróć bezpiecznie.

Obozy pracy

W 2006 roku opinia społeczna dowiedziała się o obozach pracy we Włoszech. Ponad 100 Polaków było przetrzymywanych w potwornych warunkach i pracowało za minimalne stawki. Byli poniżani, bici i zastraszani. Proces osób oskarzonych o kierowanie obozami został zakończony po 7 latach, a wyroki pozbawienia wolności (6-7 lat) i grzywny były bardzo niskie w porównaniu do tego co wycierpieli nasi rodacy. Byli wprowadzani w błąd co do oferty pracy sezonowej już w Polsce, a następnie transportowani do Włoch. To jednak nie był jednorazowy przypadek. Co roku wielu Polaków zamiast do legalnej pracy trafia do takich obozów, gdzie pracują za darmo przez kilkanaście godzin dziennie i są zmuszani np. do brania kredytów. Są zatraszani i wybierają milczenie.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Jak informuje fundacja Itaka, każdego tygodnia ginie za granicą 5 Polaków, którzy wyjechali szukać pracy. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często, gdy zostajemy oszukani przez pośrednika lub świadomie podejmujemy pracę na czarno, kończy się to zostaniem bez grosza na ulicy. Wielu ludzi nie znając dobrze języka i nowego kraju nie potrafi sobie poradzić w takiej sytuacji. Jeżeli jeszcze zostają im skradzione dokumenty (róbmy kopie przed wyjazdem!), nie znają numeru telefonu do konsultatu, lub nie kontaktują się z rodzinami lub przyjaciółmi, to ich sytuacja jest dramatyczna. Zostają bezdomnymi i popadają w konflikt z prawem.

Handel ludźmi

W latach 2011-2014 odnotowano 750 przypadków handlu ludźmi, choć rzeczywista skala tego procederu jest nieznana. Osoby, które padły jego ofiarami zmuszane są m.in. do niewolniczej pracy, prostytucji i pornografii. Są też wciągane w tzw. „spiralę długu”. Często parające się tym gangi mają swoje ofiary na oku już od dawna, obserwując je w mediach społecznościowych i oferując bardzo atrakcyjne oferty pracy, na które trzeba się zdecydować w kilka godzin. Wybierają najczęściej osoby mniej wykształcone i ze słabą znajomością języka obcego, chociaż ich ofiarą tak naprawdę może paść każdy.

Oszuści

Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę do pracy bez umowy. Gdy pośrednik obiecuje, że kontrakt podpiszemy po wyjeździe albo korespondencyjnie, to natychmiast podziękujmy za współpracę. Wielu oszustów spotyka się z klientami np. w kawiarniach, bo nie mają siedziby swojej „firmy”. Żądają opłaty za znalezienie pracy lub dodatkowe usługi płatne z góry. Niektórzy proszą nawet o oryginały dokumentów, takich jak paszport i dowód osobisty. Niestety, wciąż wiele osób daje się na to nabrać i godzi się na wszystko. Popularna wymówka brzmi „nie mam wyjścia, to moja jedyna szansa na taką pracę”. Trzeba się zastanowić, czy lepiej być chwilę dłużej bezrobotnym czy zaryzykować wszystko dla kilku euro. Pracy nie brakuje, a życie ma się tylko jedno.

Jak uniknąć oszustwa?

Mimo ekspansji internetu, kampanii społecznych (np. „Bezpieczna praca”) i rosnącej świadomości społecznej, nadal wiele osób daje się oszukać lub świadomie wybiera nielegalne zatrudnienie. O tym jak uniknąć problemów pisaliśmy w artykułach „Praca sezonowa za granicą – poradnik” i „Praca za granicą – poradnik jak nie zostać cyrkowcem”. Jeśli więc wybierasz się do pracy za granicę zapoznaj się za tymi artykułami, co pozwoli ocalić godność, pieniądze i życie. Co więcej, zachęcamy też do dokładnego sprawdzania pracodawców i pośredników, nie tyllko pod kątem legalności prowadzonej przez nich działalności. Fora internetowe i bazy opinii o pracodawcach pomogą ci sprawdzić każdą firmą. Twoja nieostrożność jest największą bronią oszusta.

Praca za granicą – ile można zarobić?

Polaków pragnących pracować za granicą przyciągają do tego przede wszystkim duże pieniądze, jakie można na tym zarobić. Czy rzeczywiście praca za granicą jest opłacalna? Wiele zależy od tego, w jakim zawodzie przyjdzie się nam realizować.

W zdecydowanej większości przypadków, Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę pracować w sektorze budowlanym, ale też w charakterze magazyniera czy opiekunki do osób starszych. Pieniądze w tych przypadkach są większe niż w Polsce, jednak trzeba pamiętać, że wyższe są również koszty życia – jeśli więc chcemy przywieźć do kraju godną sumę, to musimy żyć oszczędniej.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_62382684_adventure-travel-stamp-praca-na-wakacje.html

Oceń artykuł
0/5 (0)