Sami nie wiecie, jak do tego doszło. Wystarczyło o kilka słów za dużo lub chwila nieuwagi i wygląda na to, że to ten moment, kiedy trzeba przeprosić… Jak przeprosić za błąd w pracy lub nieuprzejme słowa i zażegnać potencjalny konflikt? Radzimy, jak powiedzieć „przepraszam” tak, aby nie zepsuć atmosfery w biurze!

Jak-przeprosić-koleżankę-lub-kolegę-z-pracy

Aby przeprosić drugą osobę, na ogół nie wystarczy słowo „przepraszam”. Czasami takie kwestie wymagają dłuższej rozmowy, wyjaśnienia i dojścia do pewnych wniosków. W sytuacji konfliktowej, kiedy na końcu mamy przeprosić bliską osobę nie jesteśmy w trudnym położeniu, ponieważ zwykle ją znany i mniej więcej wiemy, na co można sobie pozwolić. Znacznie gorzej jest zachować się wobec współpracowników. Co zrobić, kiedy drugiej osobie wyrządzimy przykrość w pracy? Jak powinieneś przeprosić koleżankę lub kolegę z firmy? Jak pojednać się z drugą osobą w miejscu pracy?

Kiedy trzeba przeprosić kogoś w pracy?

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Zdarza się więc nam popełniać błędy. Niezależnie od tego, czy zastanawiacie się, jak przeprosić faceta czy dziewczynę, a czasami również współpracowników za błąd w pracy, nie warto z tym zwlekać. Im później, tym będzie trudniej! Na pozór zwykłe „przepraszam” może wiele zmienić, dlatego nie należy obawiać się przepraszania. Zwłaszcza w środowisku zawodowym!

Trudność polega na tym, że sztuka przepraszania nie jest prosta, podobnie jak samo przyjmowanie przeprosin. Dodatkowo do każdej osoby trzeba podejść inaczej. Aby przeprosić dziewczynę, wystarczy kupić kwiaty, a co zrobić, by doszło do naprawienia relacji z szefem? Tutaj trzeba wykazać się większym wyczuciem.

Kiedy trzeba przeprosić kogoś w pracy? Zazwyczaj sami potrafimy wyczuć, kiedy wina leży po naszej stronie. Czasem jednak niezbędna jest odrobina czasu, aby dojść do wniosku, że rzeczywiście tak jest i wypadałoby w takiej sytuacji przemyśleć przeprosiny. Dlatego, jeśli znajdziecie się w sytuacji konfliktowej z kimś z Waszej firmy, zawsze dajcie sobie chwilę, aby ochłonąć i zapanować nad emocjami.

Sztucznych przeprosin nie polecamy – druga osoba szybko wyczuje fałsz w naszych intencjach! Jak kogoś przeprosić szczerze i w taki sposób, aby przyniosło to pożądany efekt? Mamy dla Was kilka rad!


Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak przeprosić szefa? Unikajcie wymówek!

Jak przeprosić szefa, jeśli wiecie, że to Wasz błąd w pracy może zaszkodzić firmie? To już wyższa szkoła jazdy – w rozmowie z przełożonym istnieją bowiem pewne granice, których nie powinno się przekraczać. Dlatego formę takich przeprosin warto najpierw starannie przemyśleć. Zacznijcie od szczerego przyznania się do błędu, jaki popełniliście i wytłumaczenia, z czego mógł on wynikać.

Nie radzimy jednak stosować obszernych usprawiedliwień – w to miejsce lepiej zaproponować pracodawcy alternatywne rozwiązania, które zniwelują efekty Waszego błędu. Szef z pewnością doceni zarówno Waszą otwartość, jak i zaangażowanie w problem. Przeprosiny mogą tylko pomóc naprawić szkody! Tuszowanie błędów i Waszej roli w ich popełnianiu może za to szybko obrócić się przeciwko Wam.

Jak przeprosić koleżankę lub kolegę z pracy?

Jeśli nasze nieodpowiednie zachowanie sprawiło przykrość komuś z otoczenia miejsca pracy, nie warto długo utrzymywać tego stanu. Nawiązanie szczerej rozmowy tuż po zdarzeniu i opadnięciu emocji będzie idealną okazją do pojednania. Warto w tej sytuacji wykorzystać umiejętność przepraszania, którą stosujemy wobec naszych bliskich.

Przeprosiny w pracy – od czego zacząć?

Zanim spotkasz się z daną osobą, przeanalizuj najważniejsze rzeczy:

  • poukładaj w głowie, jakich słów użyjesz, aby przeprosiny zabrzmiały w przekonujący sposób;
  • wybierz odpowiednie miejsce i czas do przeproszenia kolegi lub koleżanki z pracy – najlepiej tam, gdzie nie będzie innych ludzi, aby poczuć się swobodnie;
  • postaraj się wyjaśnić swoje zachowanie i jednocześnie zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby;
  • nie tłumacz swoich błędów zachowaniem innych ludzi – bierz odpowiedzialność za swoje czyny;
  • daj czas swojej koleżance lub koledze na odpowiedź – poważniejsze sytuacje wymagają czasu, kiedy druga osoba będzie gotowa przyjąć przeprosiny.

Przeczytaj również: Czym jest gaslighting? Jak się bronić przed nim w pracy?


Jak przeprosić koleżankę za zachowanie?

Nieprzemyślana wymiana zdań, a może odmienne wizje tego samego projektu? Niezależnie od przyczyny konfliktu teraz musicie zastanowić się, jak przeprosić kolegę z pracy. Udawanie, że problem nie istnieje, może tylko zaognić konflikt lub trwale popsuć relacje ze współpracownikiem. Tymczasem nawet po latach możecie tego żałować.

Warto pamiętać o tym, że nawiązane w pracy znajomości czasem mają szansę przekształcić się w wartościowe przyjaźnie. Dlatego zawsze lepiej jest zachować się porządnie i nie unikać zasłużonych przeprosin, jeśli zawiniliśmy.  Nigdy nie wiecie też, w jakiej firmie i na jakim etapie kariery spotkacie daną osobę ponownie. Może być trochę nieciekawie, gdy okaże się, że to Wasz nowy kierownik działu.

Jak przeprosić koleżankę lub kolegę w biurze bezboleśnie i skutecznie? Poproście o krótką rozmowę w cztery oczy i po prostu wyduście to z siebie. Pamiętajcie też o tym, aby uważnie wysłuchać, co ma na to do powiedzenia druga strona. W szczerych przeprosinach nie chodzi o wydobycie na siłę zapewnienia, że już jest w porządku, jeśli tak nie jest. Przeprosiny dla koleżanki wcale nie muszą być trudne. Warto zastosować elementy takie jak:

  • okazanie skruchy, które potwierdzi, że jesteśmy świadomi błędu;
  • tłumaczenie się, które ma polegać na wyjaśnieniu własnego punktu widzenia;
  • wskazanie na brak złych zamiarów – konflikt nie wynikał ze świadomej chęci wyrządzenia krzywdy.

ZOBACZ TEŻ: Zła atmosfera w pracy: Sposoby na radzenie sobie z “trudnymi” współpracownikami


Jak przeprosić za błąd w pracy? Szczerze i z wyczuciem!

Jak przeprosić w pracy tak, aby nie odbiło się to na Waszej karierze? Podstawowym błędem takiego założenia jest to, że przeprosiny mogą Wam zaszkodzić. Bywa wręcz odwrotnie. Upieranie się bezpodstawnie przy swoim zdaniu wcale nie świadczy o tym, że możecie mieć rację. Zarządzanie emocjami w pracy to podstawa!

O ile zarówno przełożony, jak i zespół na pewno chętniej zrozumieją szczere przyznanie się do błędu, o tyle twierdzenie, że nic się nie stało, może już wzbudzić w nich poczucie, że staracie się uniknąć odpowiedzialności za swoje działania. Porażki się zdarzają – niestaranie się natomiast nie wygląda dobrze w żadnej pracy. Przepraszanie sprawdzi się o wiele lepiej.

Jak powiedzieć „przepraszam” tak, aby zatrzeć złe wrażenie i wybrnąć z trudnej sytuacji? Przede wszystkim pamiętajcie o autentyczności, a także wysłuchaniu drugiej strony. Kto wie, może dzięki ich uwagom w przyszłości uda Wam się uniknąć podobnych błędów?

Co dają przeprosiny w pracy?

Kulturalnych słów nigdy za wiele, dlatego przepraszanie dobrym pomysłem, ponieważ świadczy o wielu rzeczach:

  • mówienie „przepraszam” to oznaka dobrych manier i właściwego wychowania – korzystnie świadczy o naszej kulturze osobistej;
  • przepraszanie mówi nam, że zależy nam na drugiej osobie – jeśli to jest koleżanka lub kolega z pracy, będą oni wiedzieć, że chcemy podtrzymać dobre relacje między sobą;
  • ten, kto jest w stanie przepraszać, umie być wobec siebie krytyczny i zdaje sobie sprawę ze swojej nieomylności.

Tak naprawdę przepraszając drugą osobę, więcej zyskujemy, niż tracimy. Chowając dumę do kieszeni, wyjdzie nam to na dobre. Utrzymanie wartościowych relacji może zaowocować w przyszłości. Oczywiście mówimy tutaj o szczerych przeprosinach. W innym przypadku udawane i wymuszone próby naprawy sytuacji wywołają efekt odwrotny od zamierzonego.

Z drugiej strony nie możemy przepraszać za wszystko, co robimy. To może z kolei prowadzić do wzbudzania poczucia winy i jest bardzo niebezpieczne. Przeprosiny powinny być podyktowane ewidentnym błędem lub niekomfortową dla koleżanki, lub kolegi z pracy sytuacją. Chcąc czy nie chcąc, sami musimy ocenić, w którym przypadku warto starać się naprawić relacje międzyludzkie w miejscu pracy.

Oceń artykuł
3/5 (2)