Praca w turystyce i hotelarstwie gwarantuje stosunkowo wysokie zarobki i wiele wolnych stanowisk. Polska uważana jest za atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji zarówno przez samych Polaków, jak i turystów z zagranicy. Sprawdź, w jakich zawodach można się zatrudnić w branży turystyczno-hotelarskiej i na jakie zarobki możesz liczyć.
Praca w turystyce i hotelarstwie – czy warto?
Pracę w turystyce, hotelarstwie i gastronomii można znaleźć stosunkowo łatwo. Wystarczy choćby zacząć od faktu, że hoteli, pensjonatów, hosteli, zajazdów, domów gościnnych czy schronisk turystycznych w naszym kraju nie brakuje, co daje realne szanse za zatrudnienie we właściwie dowolnym miejscu w Polsce. Na pracowników czekają również kurorty zagraniczne, gdzie zarobki są bardzo wysokie.
Praca w turystyce nie jest jednak wolna od wad. Przyjmowani są do niej najczęściej uczniowie i studenci. Ta grupa może liczyć najczęściej wyłącznie na umowę zlecenie, która dla pracodawców jest niższym kosztem. W tej branży trzeba być przygotowanym na różne rodzaje zajęć, również takie, o których studenci turystyki i uczniowie szkół o profilu turystycznym nie zawsze są uczeni. Praca wymaga zwykle dwunastogodzinnej dyspozycyjności oraz możliwości zostawania na nocne zmiany. Często problemem ludzi pracujących na stanowiskach w hotelach jest również niska pensja.
Praca w turystyce – gdzie ją znaleźć?
Osoby, które poszukują pracy w turystyce i hotelarstwie mają wiele miejsc do wyboru. Nowych pracowników potrzebują m.in.:
- hotele
- hostele
- pensjonaty
- zjazdy
- domy gościnne
- schroniska turystyczne
- kurorty wypoczynkowe.
Praca w hotelu – zarobki
Ile można zarobić w zawodach związanych z turystyką i rekreacją? Wszystko zależy od stanowiska. Nie ulega wątpliwości, że największe wynagrodzenia otrzymuje dyrektor hotelu. W zależności od renomy, położenia i wielkości obiektu, może być to od 6,5 do 10 tys. złotych brutto. Na wysokie pensje może również liczyć manager i szef kuchni – osoby na tym stanowisku zarabiają najczęściej powyżej 5 tys. złotych brutto. Zarobki animatora czasu wolnego, recepcjonisty, kucharza i przewodnika wynoszą najczęściej od 3 do 2,5 tys, złotych.
Pensje kelnera, barmana i pokojówki zazwyczaj nie przekraczają 3 tys. złotych brutto. Są oni zatem najgorzej wynagradzaną grupą w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej.
Zawody związane z turystyką i hotelarstwem – lista
W turystyce i hotelarstwie zatrudnionych jest wielu pracowników. W ośrodkach wypoczynkowych muszą znaleźć się m.in. kucharz, kelner, barman, masażysta czy manager hotelu. Sprawdź, jakie są zawody w hotelarstwie, gastronomii i turystyce.
Praca w hotelarstwie – manager hotelu
Manager hotelu to osoba, która odpowiada za funkcjonowanie całego obiektu. Z tego powodu bardzo ważnymi cechami w tym zawodzie są odporność na stres, wielozadaniowość, charyzma, umiejętności organizacyjne i łatwość rozwiązywania problemów. koordynuje pracę podlegającego mu zespołu, reprezentuje firmę, sporządza zamówienia oraz kontaktuje się z klientami. Za swoją pracę odpowiada przed dyrektorem hotelu.
Dyrektor hotelu
Dyrektor hotelu zarządza i administruje całym obiektem, nadzoruje całokształt prac, tworzy i realizuje budżet finansowy poszczególnych działów, wdraża procedury zewnętrzne i wewnętrzne i kieruje podlegającym mu personelem. Jest on również główną osobą decyzyjną, dlatego podpisuje umowy, uczestniczy w rekrutacjach nowych pracowników, a także rozpatruje reklamacje klientów. Na tym stanowisku niezbędne są umiejętności analityczne, łatwość w zarządzaniu zespołem oraz odpowiedzialność.
Praca w turystyce i hotelarstwie – recepcjonista
Recepcjonista w hotelu lub pensjonacie to osoba, która odpowiada za pierwszy kontakt z klientem. Do jego zadań należy m.in. przyjmowanie rezerwacji, udzielanie informacji w zakresie zakwaterowania, cen i terminów, obsługa korespondencji, meldowanie i wymeldowywanie gości, pobieranie opłat, wystawianie rachunków oraz prowadzenie dokumentacji hotelowej. Na tym stanowisku ważna jest odpowiedzialność, uśmiech, komunikatywność oraz wysoka kultura osobista. Recepcjonista powinien również znać przynajmniej jeden język obcy i być sprawny fizycznie.
Pokojówka
Praca w turystyce i hotelarstwie niekiedy jest bardzo ciężka. Tyczy się to w szczególności pokojówek i innego personelu sprzątającego. Pokojówka odpowiedzialna jest za przygotowanie pokoi hotelowych i przylegających do nich łazienek. Do jej obowiązków należy także dostarczanie gościom środków czystości, świeżych ręczników i pościeli, a także innych elementów wyposażenia pokoju. Pokojówka dba również o czystość korytarzy, wind i recepcji. Współpracuje ona z personelem sprzątającym. Osoba na tym stanowisku powinna mieć dobrą kondycję fizyczną, umieć pracować pod presją czasu oraz znać język angielski w stopniu komunikatywnym.
Animator czasu wolnego
Animator czasu wolnego zajmuje się planowaniem zajęć animacyjnych dla gości hotelowych, ośrodków wczasowych i innych placówek turystycznych w różnym wieku. Organizuje różne formy spędzania czasu, np. zabawy, warsztaty, konkursy i imprezy sportowe, plastyczne, turystyczne czy taneczne. Jego zadaniem jest również promowanie walorów i atrakcji danego regionu. Animator powinien być pozytywnie nastawiony do ludzi, kreatywny, komunikatywny oraz pogodny. W jego przypadku kluczowa jest również znajomość języka obcego.
Przewodnik turystyczny
Przewodnik to zawód związany z turystyką, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący ośrodek wczasowy. Jego zadaniem jest oprowadzanie turystów, dzielenie się z nimi informacjami historycznymi i ciekawostkami na temat odwiedzanego obiektu, miasta czy regionu. W zależności od specjalności, osoba na tym stanowisku może być przewodnikiem miejskim, górskim, muzealnym lub terenowym.
Masażysta
Z powodzeniem może znaleźć zatrudnienie w hotelach, ośrodkach SPA i innych placówkach wypoczynkowych. Osoba na tym stanowisku wykonuje masaże relaksacyjne, kosmetyczne i sportowe gościom hotelowym. Używa przy tym gorących kamieni, baniek chińskich czy stempli. Masażysta powinien mieć wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na stanowisku, wysoką kulturę osobistą i łatwość w nawiązywaniu kontaktu z gośćmi hotelu.
Zawody związane z turystyką i gastronomią – szef kuchni i kucharz
Żaden hotel i inny ośrodek turystyczny nie mógłby funkcjonować bez szefa kuchni oraz kucharzy. Szef kuchni organizuje pracę swojemu zespołowi, dba o zaopatrzenie, układa menu oferowane w karcie dań, odpowiada za atrakcyjny wygląd i smak potraw, a także nadzoruje ich jakość. Podlegający mu kucharze mają z kolei za zadanie przygotowywać dania zgodne z jego wizją. Poza tym dbają oni o porządek na zapleczu, przechowywanie produktów spożywczych w odpowiednich warunkach oraz stan techniczny urządzeń kuchennych.
Kelner i barman
Kelnerzy i barmani mogą z powodzeniem znaleźć pracę w hotelarstwie. Ośrodki wypoczynkowe najczęściej posiadają własne restauracje oraz bary, w których potrzeba rąk do pracy. Kelner zajmuje się obsługą gościa, dbaniem o lokal, przyjmowaniem rezerwacji na stoliki oraz prowadzeniem rachunków klientów. Z kolei barman zajmuje się przyrządzaniem i podawaniem napojów alkoholowych w hotelowym barze, a także doradzaniem klientów w kwestii wyboru drinków. Odpowiada on również za porządek i organizację baru.
Szukasz pracy w turystyce? Antualne ogłoszenia znajdziesz na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdziesz opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Możesz również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z Twojego regionu, dostaniesz powiadomienie drogą mailową.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_84789091_white-bath-towel-on-bed-decoration-in-bedroom-interior.html