Na rynku pracy widać delikatną stabilizację. Pracodawcy mimo słabszych planów rekrutacyjnych w porównaniu do pierwszego kwartału nadal w wielu przypadkach chcą szukać nowych pracowników. Według prognoz nową pracę będzie można najłatwiej znaleźć w dużych przedsiębiorstwach, w firmach w centrum kraju oraz w branży dóbr i usług konsumpcyjnych.

Prognozy zatrudnienia

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Prognozy zatrudnienia w Polsce

Jak wskazuje raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, mimo niewielkiego spowolnienia na rynku pracy utrzymują się dobre nastroje. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +11%, a więc odnotowano tu spadek o 5 p.p. w ujęciu kwartalnym, a jednocześnie nieznaczny wzrost o 1 p.p. rok do roku.

W II kwartale 2024 roku 31% firm planuje zwiększyć zatrudnienie (33% w I kwartale). Spadek, a więc zmniejszenie liczby pracowników bierze pod uwagę 21% przedsiębiorstw (16% w I kwartale). Najwięcej, bo ponad 46% pracodawców (49% w I kwartale) chce utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie.

Gdzie można spodziewać się wzrostu zatrudnienia?

Wyniki barometru pozwalają określić, jakich branż czy lokalizacji dotyczą plany zwiększenia zatrudnienia.

Najwięcej rekrutacji chcą przeprowadzić duże przedsiębiorstwa liczące powyżej 5000 pracowników (33%). Równie spore plany wobec przyjęć nowych pracowników mają firmy zatrudniające 1000-4999 osób (20%). Na podium pozostały przedsiębiorstwa liczące 250-999 pracowników (11%). Najrzadziej przyjmować do pracy będą małe firmy zatrudniające poniżej 10 osób (5%).

Jeśli chodzi o sektory, w 6 na 8 wyszczególnionych planowane jest zwiększenie liczby pracowników. Oto prognozy dla poszczególnych branż:

  • Dobra i usługi konsumpcyjne (+32%),
  • Nauki przyrodnicze i opieka zdrowotna (+30%),
  • Energetyka i usługi komunalne (+26%),
  • Finanse i nieruchomości (+16%),
  • Przemysł i surowce (+14%),
  • IT (+6%),
  • Transport, logistyka i motoryzacja (-5%),
  • Usługi komunikacyjne (-12%).

Z kolei prognozy zatrudnienia względem lokalizacji w kraju są dość zróżnicowane. Najwięcej nowych rekrutacji pojawi się w województwach w centrum kraju (+17%), na północnym zachodzie (+12%) oraz w części wschodniej (+9%). Najmniej, bo tylko 7% firm planuje zatrudniać w II kwartale na południowym zachodzie.

Oceń artykuł
0/5 (0)