Rezydent turystyczny to ciekawa propozycja dla osób, które kochają podróże, są komunikatywne i.. chcą dobrze zarabiać! Choć stanowisko rezydenta funkcjonuje dopiero od jakiegoś czasu, już teraz wiąże się z atrakcyjnymi warunkami. Czy podejmując się pracy jako rezydent turystyczny, zarobki są zadowalające? Sprawdzamy, czym zajmuje się taka osoba i na jakie wynagrodzenie może liczyć.

Rezydent-turystyczny-zarobki

Czy wiesz, że możesz wyjechać na jakiś czas i poznać inną kulturę, a jednocześnie zarabiać pomagając ludziom? Tak w skrócie może wyglądać praca rezydenta turystycznego. Zajęcie to daje wiele możliwości, wrażeń i satysfakcji, a ze względu na zwiększającą się popularność branży turystycznej, dla najlepszych czeka również atrakcyjne wynagrodzenie. Kto może zostać rezydentem turystycznym? Jakie zadania ma osoba zatrudniona na takim stanowisku? I w końcu ile zarabia rezydent turystyczny?

Kim jest rezydent turystyczny?

Rezydent turystyczny to przedstawiciel biura podróży. Zostaje on delegowany tam, gdzie firma wysyła swoich klientów. Osoba ta jest odpowiedzialna przede wszystkim za komfort i bezpieczeństwo turystów w miejscu wypoczynku. Jest dla nich wsparciem przez cały okres pobytu w innym kraju.

Biuro podróży zatrudnia rezydentów, by czuwali nad wysoką jakością usług i całym procesem realizacji wyjazdu. Osoba pracująca na takim stanowisku stanowi niejako wizytówkę firmy – reprezentuje ją w kontaktach z klientami i ze współpracującymi obiektami.

Według turystów najlepiej, gdy rezydent turystyczny jest w wieku 19-34 lata. Co ciekawe, według badania Rainbow Tours, klienci w tej roli chętniej widzą mężczyznę niż kobietę.

Jak zostać rezydentem turystycznym?

Z pewnością zachętą do podjęcia opieki nad turystami jest brak wymaganych licencji i z góry określonych kryteriów prawnych w przypadku zawodu rezydenta. Na ogół zdarza się, że przyszły rezydent nie musi nawet ukończyć studiów – wystarczy, że będzie pasjonatem władającym płynnie językiem obcym. Tak naprawdę wszystko zależy od szczegółowych wymagań biura podróży.

Standardowe minimum, które brane jest pod uwagę w procesie selekcji kandydatów to:

 • ukończone 18 lat;
 • znajomość języków obcych;
 • dyspozycyjność;
 • gotowość do zmiany zamieszkania;
 • prawo jazdy kat. B.

Jest jednak kilka czynników, dzięki którym szansa na zostanie rezydentem turystycznym będzie wzrastać. Bardziej nawiązują one do kompetencji miękkich. Jest to:

 • komunikatywność;
 • umiejętności organizacyjne;
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
 • wysoka kultura osobista;
 • wyrozumiałość;
 • cierpliwość.

Nie możemy jednak zapominać o profesjonalizmie takiej osoby. Rezydenci zatrudnieni w biurze podróży odpowiadają również za pomoc w zakresie realizacji usług, dlatego muszą znać również prawa swoich klientów od strony aktualnych przepisów. Przydaje się również rozległa wiedza geograficzna i historyczna wykorzystywana podczas realizacji wycieczek fakultatywnych. Rezydent jako przewodnik może przygotować ciekawe opisy atrakcji i w barwny sposób przedstawić odmienną kulturę.

Z drugiej strony kandydaci nie muszą zdawać wcześniej żadnych kursów. Wszystkich informacji o sposobie wykonywania zawodu rezydenta dowiedzą się podczas spotkania organizacyjnego. Biuro podróży po wyborze najlepszej osoby zapewni jej cykl szkoleń przygotowujących do takiej pracy.


Sprawdź też: Praca po turystyce i rekreacji – jaką wybrać, gdzie szukać?


Jakie zadania ma rezydent biura podróży?

Dzień pracy rezydenta jest bardzo dynamiczny ze względu na jego liczne obowiązki. Jego działania rozpoczynają się w momencie przylotu klientów biura podróży, a kończą przy ich odlocie do rodzimego kraju. Do głównych zadań rezydenta turystycznego należy:

 • odbiór turystów z lotniska lub transport na lotnisko przed wylotem;
 • zakwaterowanie klientów, zapoznanie z hotelem i komunikacja między turystami a obiektem noclegowym;
 • udzielanie pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych np. przy zgubieniu bagażu, kradzieży czy w formie opieki medycznej;
 • udzielanie wszelkich informacji turystom również dotyczącym kultury w danym kraju;
 • czuwanie nad jakością realizowanych usług;
 • prowadzenie sprzedaży wycieczek fakultatywnych oraz pełnienie funkcji przewodnika po lokalnych atrakcjach;
 • prowadzenie dokumentacji hotelowej, wymaganej przez biuro podróży.

Szukasz pracy we Wrocławiu? Sprawdź już teraz najlepsze oferty w serwisie GoWork.pl!


Rezydent-turystyczny-zarobki-i-wymagania

Zarobki rezydenta turystycznego

Jeśli chodzi o zarobki rezydentów biur podróży, stawki są dość zróżnicowane. Wynagrodzenia wahają się w okolicach 2-4 tys. złotych, a średnio uzyskiwaną kwotą jest około 5 tys. zł. Większe biura podróży oferują wynagrodzenie rzędu 1000 euro, czyli około 4,6 tys. zł. To jednak tylko podstawa. Oprócz niej można zarobić dodatkowe 1000 euro przy sprzedaży wycieczek fakultatywnych. Najlepsi w swoim fachu mogą liczyć na zarobek rzędu 10 tys. zł miesięcznie.

Od czego zależy wynagrodzenie rezydenta turystycznego?

Zakres uzyskiwanych zarobków rezydenta turystycznego jest dość szeroki. Ostateczna kwota zależy bowiem od różnych czynników. Jest to:

 • wielkość firmy – biura podróży mają różne stawki, a w przypadku większych marek kandydat zyskuje większe możliwości;
 • ilość sprzedanych wycieczek fakultatywnych – dzięki nim można praktycznie podwoić swoją wypłatę;
 • kierunek turystyczny – to, gdzie udaje się rezydent, ma ogromne znaczenie, ponieważ w miejscach o wielu atrakcjach turystycznych łatwiej jest uzyskać większy zysk ze sprzedaży wycieczek.

Osoba, która jest komunikatywna, otwarta, a jednocześnie ma odpowiednie umiejętności sprzedażowe i dar przekonywania bez problemu osiągnie wynagrodzenie poza podstawą na poziomie kilku tysięcy złotych.

Czy warto być rezydentem turystycznym?

Choć zarobki rezydenta, biorąc pod uwagę możliwość podróżowania, wydają się dość atrakcyjne, praca ta wymaga dość dużego poświecenia.

Kandydat na to stanowisko musi być gotowy przynajmniej na 3-miesięczny wyjazd. Na miejscu rezydent pracuje przez 6 dni w tygodniu (tylko jeden dzień jest wolny), a jednocześnie musi być dostępny dla klientów biura podróży praktycznie przez 24 godziny na dobę. Jest to również praca sezonowa, a więc chętni na takie zajęcie są szczególnie studenci.

Z drugiej strony możliwość wyjazdu, na którym najczęściej rezydent musi opłacić jedynie wyżywienie (zakwaterowanie i wyjazdy opłaca firma) jest bardzo kuszącą wizją. Dodatkowo osoby komunikatywne i dobrze odnajdujące się w obcym kraju mają szansę na atrakcyjny zarobek.

Gdzie szukać pracy jako rezydent turystyczny?

Oferty pracy dla rezydenta turystycznego przede wszystkim publikowane są w Internecie. Dzięki temu rekrutacja prowadzona w biurze podróży może zachęcić wielu kandydatów z całej Polski. Spośród nich może wybrać dokładnie taką osobę, która najlepiej spełnia określone oczekiwania. Ofert pracy dla rezydentów turystycznych najlepiej szukać w popularnych serwisach pracy typu GoWork, a także w mediach społecznościowych. Zdarza się, że biuro publikuje taką ofertę na swoim profilu lub udostępnia je w grupach tematycznych.

Jeśli szukasz pracy w zawodzie rezydenta turystycznego, warto też przygotować wcześniej swoje dokumenty aplikacyjne i pozostawić je w konkretnych biurach podróży. Takie firmy poszukują pracowników na sezon już od pory jesiennej, więc dobrze jest w tym okresie pomyśleć nad zgłoszeniem swojej kandydatury.

Oceń artykuł
1/5 (1)