Na rynku pracy odnotowuje się aktualnie niewielki wzrost bezrobocia. Według ekspertów ma to jednak charakter sezonowy i już wkrótce pojawią się spadki. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,4%. Jednocześnie Polska umacnia się na wysokiej pozycji wśród krajów z najniższym bezrobociem według Eurostatu.

Stopa bezrobocia luty 2024

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Bezrobocie w lutym

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego podobnie jak w styczniu, utrzymała się na poziomie 5,4%. W urzędach pracy pozostaje zarejestrowanych ponad 845,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu do wyniku z ubiegłego roku jest to spadek o 19,5 tys. osób.

Jak uspokaja Polski Instytut Ekonomiczny, wzrost bezrobocia w porównaniu do wcześniejszych miesięcy to jedynie trend czasowy ze względu na niższe natężenie prac sezonowych. Sytuacja ta jest całkiem naturalna i występuje cyklicznie. Już w II kwartale 2024 roku prognozuje się spadek stopy bezrobocia.

Według obliczeń prowadzonych z definicją przyjętą przez Eurostat Polska jest jednym z krajów o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej – zajęła drugie miejsce zaraz po Malcie – 2,6%. W tym przypadku stopa bezrobocia w naszym kraju miała w styczniu 2024 roku wynieść 2,9%, podczas gdy w Unii Europejskiej wskaźnik uzyskał już poziom 6,0% (6,4% w strefie EURO).

Stopa bezrobocia w województwach

Dzięki informacjom Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej możemy również poznać skalę bezrobocia w poszczególnych regionach Polski. Wstępne dane o lutym wskazują, że najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w województwie wielkopolskim, wynosząc 3,3%. Z kolei najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim. Tam stopa bezrobocia wyniosła ponad 9,0%.

Bezrobocie a branże i zawody

Osoby, które podejmowały się rejestracji jako bezrobotni, według danych ministerstwa pracowały sekcjach takich jak:

  • handel hurtowy i detaliczny,

  • naprawa pojazdów samochodowych (również motocykle),

  • przetwórstwo przemysłowe,

  • budownictwo.

W urzędach pracy rejestrowano również osoby bez zawodu, a także sprzedawców, kucharzy, fryzjerów, magazynierów, ślusarzy, mechaników pojazdów samochodowych, pomocniczych robotników budowlanych, robotników gospodarczych i techników ekonomistów.

Z drugiej strony oferty pracy zgłoszone do urzędów przez pracodawców w lutym 2024 roku skierowane były najczęściej do:

  • pracowników produkcji (5,8% ofert),

  • robotników gospodarczych (5,3%),

  • pozostałych pracowników wykonujących prace proste gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,6%).

Ogłoszenia przeznaczone były również dla pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pracowników biurowych, robotników magazynowych, pakowaczy ręcznych, sprzedawców, pomocniczych robotników w gospodarstwie sadowniczym, magazynierów, pomocniczych robotników przemysłowych, pracowników utrzymania czystości, pomocniczych robotników polowych, pomocy kuchennej, rozbieraczy-wykrywaczy oraz tzw. pozostałych pracowników obsługi biurowej.

Oceń artykuł
0/5 (0)