Oprócz świadczeń finansowych, które są formą wsparcia dla wybranych osób, istnieje również możliwość skorzystania z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Nie jest to jednak przywilej, który przysługuje każdemu pracownikowi. Aby zyskać prawo do dodatkowych dni wolnych, należy uzyskać specjalne orzeczenie.

10 dni dodatkowego urlopu

Komu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu?

Zgodnie z treścią art. 19 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na dodatkowe dni urlopu mogą liczyć osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o zakwalifikowaniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jest tu jednak jeden warunek. Taka osoba musi przepracować rok od dnia zaliczenia do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności.

Wyjątkiem jest pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy, który osoba uprawniona nabywa w całości (10 dni roboczych) nawet w sytuacji, gdy uzyska do niego prawo pod koniec roku np. dopiero w grudniu. Następną pulę dodatkowego urlopu wypoczynkowego uprawniona osoba niepełnosprawna nabywa 1 stycznia każdego kolejnego roku kalendarzowego, gdy nadal pozostaje w stosunku pracy.

Jednocześnie dodatkowe 10 dni nie przysługują osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Wymiar dodatkowego urlopu

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych przypomina również, że osobie niepełnosprawnej z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie zawsze przysługuje pełne 10 dni dodatkowego urlopu. Jak czytamy w serwisie niepelnosprawni.gov.pl:

„Kolejne urlopy w czasie trwania stosunku pracy przysługują osobie niepełnosprawnej na zasadach określonych w Kodeksie pracy, czyli w wymiarze proporcjonalnym. Oznacza to, że w razie ustania zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego niepełnosprawny pracownik otrzyma urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku, w którym zostanie rozwiązana umowa o pracę (dotyczy to łącznie urlopu podstawowego i dodatkowego), chyba że wcześniej pracownik wykorzystał cały urlop”.

Warto pamiętać, że osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oprócz dodatkowych 10 dni urlopu przysługuje również prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem wynagrodzenia w wymiarze 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, a także m.in. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)