Kiedy na koniec trzeciego kwartału 2021 roku stopa bezrobocia w Wałczu osiągnęła poziom 7,8%, mogliśmy mówić o znacznej poprawie – choć na pierwszy rzut oka nie jest to fakt szczególnie optymistyczny. Dzisiaj można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to jakiej pracy szukasz, Wałcz na pewno spełni Twoje oczekiwania.

praca-wałcz

W jakich zawodach najłatwiej w Wałczu znaleźć pracę? Praca zdalna czy stacjonarna? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Umowa o pracę czy umowa zlecenie? Czy praca dorywcza jest tutaj łatwo dostępna? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Praca – Wałcz. Analiza rynku pracy

Na stabilne zatrudnienie w Wałczu liczyć może każdy, niezależnie od sektora czy profesji, w których pracy poszukuje. Niemniej, podobnie jak w innych częściach naszego kraju, również tutaj wyróżnić możemy kilka branż, w których pracodawcy dużo częściej poszukują nowych rąk do pracy aniżeli w innych. Co więcej, w wielu przypadkach sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej, aniżeli w innych zakątkach naszego kraju.

Wśród najbardziej popularnych sektorów wyróżnić można transport. Poszukiwany jest przede wszystkim kierowca międzynarodowy czy kierowca autobusu. Na drugiej pozycji pojawić się może sektor produkcji, pilnie poszukujący pracowników fizycznych wszelkiego rodzaju, a także magazynierów czy elektryków. Nie bez znaczenia jest także branża budowlana, choć inaczej niż w przypadku innych, polskich miast, nie każdy zawód uwzględnia się tu jako deficytowy – pracę w sektorze budowlanym znajdzie przede wszystkim monter i operator maszyn, tynkarz, dekarz, czy szeregowy pracownik fizyczny.

Jeśli chodzi o zawody nadwyżkowe, to dane przekazywane przez lokalny urząd pracy pochylają się przede wszystkim nad profesjami niszowymi, choć zaskakująco również nad takimi zawodami jak blacharz czy cieśla, będącymi przecież elementem jednego z najprężniej rozwijających się sektorów.

Doświadczenie zawodowe jest przez pracodawców mile widziane, choć nie zawsze jest niezbędne, jeżeli tylko posiadasz stosowne umiejętności czy wykształcenie. Umowa o pracę stanowi standard w coraz większej ilości przedsiębiorstw, choć umowa zlecenie nadal może się pojawiać, szczególnie w przypadku zawodów, do których wykonania nie potrzeba zbyt wysokich kwalifikacji.

Najnowsze oferty pracy w Wałczu

Wałcz to miasto, w którym miejsca pracy znaleźć można w każdym sektorze – Barometr Zawodów określa jedynie czas, jaki trzeba będzie poświęcić na znalezienie posady w konkretnej profesji oraz potencjalną ilość samozaparcia. Niemniej, analizując najnowsze oferty pracy w Wałczu, można zauważyć kilka tendencji, podpowiadających potencjalne kierunki najbardziej optymalnego rozwoju zawodowej kariery.

Jedną z nich może być specjalista ds. obsługi klienta, szczególnie w przypadku bankowości – wówczas nazwę stanowiska określimy jako doradca klienta detalicznego. Budowanie długotrwałych relacji z klientami banku, czy bieżąca obsługa stanowisk, to nie jedyne zadania jakie wchodzą w zakres obowiązków osoby zatrudnionej. Zależnie od dynamiki pracy, będzie ona również obowiązana na przykład do prezentacji ofert handlowych. Jak można się domyślać po nazwie, podobny zakres obowiązków pełnić będzie przedstawiciel handlowy.

Jak mieliśmy już okazję wspomnieć, na lokalnym rynku pracy zauważalny jest popyt na pracowników fizycznych – na szczególne wyróżnienie zasługuje pracownik dostaw i pracownik magazynu. Obsługa wózka widłowego to jedno z podstawowych zadań osoby zatrudnionej na rzeczonym stanowisku, więc warto zawczasu zadbać o stosowne uprawnienia. W przypadku drobniejszych prac fizycznych, oferowanych przede wszystkim przez agencje zatrudnienia, wymienia się przede wszystkim wsparcie sklepu, gdzie podstawowym zadaniem zatrudnionego jest wykładanie asortymentu na sklepowe półki.

W przypadku wielu ofert pracy można liczyć na atrakcyjne zarobki i awanse w strukturach firmy. Bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Wałcz będzie w stanie sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających kandydatów.

Praca zdalna – jakie są perspektywy?

Przedsiębiorcy w całej Polsce, nie tylko w Wałczu, widzą szereg pozytywów jakie niesie za sobą zdalny tryb pracy. Komfort i wygoda, jakie otrzymują dzięki niej pracownicy, w sposób wyraźny przekłada się na efektywność ich działań, co powoduje, że praca zdalna jest coraz popularniejsza – nie jest też zarezerwowana wyłącznie dla branży IT czy marketingu, a pojawia się wszędzie tam, gdzie charakter obowiązków osoby zatrudnionej pozwala na działanie w trybie „home office”.

Alternatywną metodą może być praca hybrydowa – z jednej strony pracujesz zdalnie, by z drugiej strony zawsze być w gotowości na spotkanie w biurze. Określenie to jest stosowane również w innych sytuacjach, na przykład w branży ubezpieczeniowej, gdzie zasadniczo większość zadań wykonywana jest przez pracownika z dowolnego miejsca na Ziemi, ale istnieje konieczność dojeżdżania do klientów i prowadzenia spotkań w terenie.

W jaki sposób najłatwiej znaleźć zatrudnienie w Wałczu?

Wyróżnić możemy przynajmniej cztery sposoby na efektywne znalezienie stabilnego zatrudnienia, choć trzeba przyznać, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa w tym przypadku oczywiście o skorzystaniu z dobrodziejstw internetu, choć jeżeli jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych form kontaktu, to możesz być pewien, że i one Cię nie zawiodą.

Portale ogłoszeniowe

Rozmaite portale ogłoszeniowe, takie, jak na przykład GoWork, od dłuższego już czasu stanowią pierwszy wybór przedsiębiorców poszukujących nowych rąk do pracy. To właśnie dzięki tej metodzie mogą oni przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez trudu weryfikując nadsyłane ku nim aplikacje, prowadząc wstępne rozmowy w trybie zdalnym.

Kandydaci z kolei mogą w ciągu jednego tylko dnia złożyć swoje CV nawet na kilkadziesiąt ofert, w pełni odpowiadających ich wymaganiom, dzięki czemu znacznie zwiększają swoje szanse na prędkie zdobycie stabilnej posady. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by w krótkim czasie otrzymać intratną ofertę współpracy, to przejrzyj najnowsze oferty pracy na GoWork – aplikuj szybko, a być może już jutro zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną!

Kontakt osobisty z pracodawcą

W niektórych sytuacjach, warto osobiście wybrać się do siedziby pracodawcy i złożyć CV na jego biurku – szczególnie wówczas, gdy zależy nam na podjęciu zatrudnienia w tej jednej, konkretnej firmie. Z opcji tej skorzystać może każdy, choć po prawdzie najczęściej decydują się na nią uczniowie i studenci, poszukujący stażu zawodowego czy praktyk.

Tak czy inaczej, jedną z najpoważniejszych wad rzeczonej opcji jest to, że pracodawca może w danej chwili nie prowadzić naboru na stanowisko którym jesteś zainteresowany. Wówczas jedynym co będziesz mógł zrobić, będzie postaranie się o to, by wypaść przed potencjalnym pracodawcą jak najlepiej, dzięki czemu w razie otwarcia rekrutacji będziesz mógł liczyć na priorytetowe potraktowanie swojej kandydatury.

Agencja pracy tymczasowej

Działająca w mieście niejedna agencja pracy, często poszukuje osób chętnych do podjęcia pracy tymczasowej – najczęściej w zawodach niewymagających szczególnie wysokich kwalifikacji (jeżeli mówimy o pracy fizycznej) lub maksymalnie wykształcenia średniego czy technicznego, jeżeli zakres obowiązków miałby tego wymagać.

Jak jednak sama nazwa wskazuje, każda oferta pracy tymczasowej charakteryzuje się ulotnością – nie ma w tym przypadku mowy o jakiejkolwiek stabilizacji, tym bardziej, że w większości przypadków podstawę zatrudnienia będzie stanowić umowa zlecenie bądź umowa o dzieło.

Tak czy inaczej, jeżeli jesteś osobą pilnie potrzebującą jakiegokolwiek punktu zaczepienia, lub jesteś studentem czy emerytem, potrzebującym jak najprędzej dorobić sobie co nieco, a skończyły Ci się już inne opcje, to asysta agencji pracy tymczasowej może okazać się nieoceniona.

Powiatowy Urząd Pracy

Ostatnią z opcji stanowi Powiatowy Urząd Pracy, bardzo często w sposób niesłuszny spychany na margines. Wbrew krzywdzącej, obiegowej opinii, pracę w tym miejscu znajdzie nie tylko pracownik fizyczny, którego doświadczenie czy kwalifikacje nie pozwolą mu na zdobycie lepiej płatnego zatrudnienia – pracodawcy wystawiają tutaj również anonse, które docelowo miałyby trafić to wysokiej klasy specjalistów, podkreślających swoje umiejętności dyplomem wyższej uczelni.

W niektórych przypadkach warto również zastanowić się nad możliwością zarejestrowania się jako osoba bezrobotna. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł liczyć na solidną pomoc miejscowych urzędników, którzy priorytetowo potraktują Twoją sprawę, ale również na szereg benefitów, który w innej sytuacji zarezerwowany będzie wyłącznie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

Wałcz – praca dodatkowa. Dla kogo?

Wałcz to nie tylko idealne miejsce na rozwój zawodowej kariery – jest to również idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy poszukują wyłącznie pracy dodatkowej, mającej za zadanie wspomóc ich w patowej sytuacji, czy po prostu ubogacić domowy budżet. Z oferowanych w tym zakresie rozwiązań najczęściej korzystają studenci i emeryci, stanowiący docelową grupę większości tego typu ofert. Co dokładnie Wałcz może im zaoferować?

Praca dla studenta

Studenci to jedna z tych grup, które w oczach pracodawców cieszą się największym uznaniem. Nie chodzi tu jedynie o fakt ich sprawności fizycznej, motywacji do pracy czy komunikatywności, ale również o specjalny „status studenta”, pozwalający przedsiębiorcy na znaczne ograniczenie kosztów związanych z ich zatrudnieniem. Studenci mogą liczyć na elastyczny grafik pracy, dostosowany do ich indywidualnych możliwości. Coraz częściej popularna dotychczas umowa zlecenie wypierana jest z rynku, a umowa o pracę stanowi główną podstawę zatrudnienia.

Do najczęściej wybieranych przez studentów zawodów należą takie, jak kurier miejski, kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, pracownik magazynu czy ochroniarz. W przypadku kobiet lista ta często poszerza się o opiekę nad dziećmi.

Praca dla emeryta

W związku ze swoim wiekiem, możliwości seniorów na rynku pracy są nieco bardziej ograniczone niż ma to miejsce w przypadku studentów, choć podobnie jak oni, emeryci są istotną grupą społeczną dla pracodawców. Najczęstszymi profesjami których opisywani się imają będzie ochroniarz i stróż nocny, gdzie w przypadku kobiet – podobnie jak wyżej – w grę często wchodzić będzie gastronomia czy opieka nad dziećmi.

Warunki zatrudnienia są podobne jak w przypadku studentów – umowa o pracę jest coraz częstsza, z wolna wypierając wszelkie umowy cywilnoprawne, zaś elastyczny grafik stanowi standard bez względu na branżę.

Oceń artykuł
5/5 (1)