Kasa fiskalna to urządzenie, które jest znajome wszystkim uczestnikom współczesnego rynku – zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom – to narzędzie, dzięki któremu sprzedawca może (a wręcz jest do tego obowiązany) ewidencjonować poczynioną przez siebie sprzedaż. Z praktycznego punktu widzenia z kolei, kasa fiskalna może być przydatna dla ewidencji wewnętrznej, pozwalając na zarejestrowanie i zapisanie wszystkich elementów zbywanego asortymentu czy usług. W kasę fiskalną wyposażyć się musi zdecydowana większość przedsiębiorców.

kasa-fiskalna

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Czym dokładnie jest kasa fiskalna i jakie jej rodzaje wyróżniamy? Kto musi obowiązkowo posiadać kasę fiskalną? Ile kosztuje kasa fiskalna i o czym trzeba pamiętać przy jej zakupie? Jak się obsługuje kasę fiskalną? Jakich formalności należy dopełnić przed uruchomieniem kasy fiskalnej i jak należy ją serwisować? Co zrobić z kasą fiskalną w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Kasa fiskalna – co to jest?

Wszystkie osoby, które na co dzień biorą udział w obrocie gospodarczym wiedzą, czym są kasy fiskalne. Wyświetlanie na ich ekranach cen i wsparcie sprzedawcy w prawidłowym wydaniu reszty to jednak nie jest ich jedyna funkcja. Posiadanie kasy fiskalnej stanowi obowiązek zdecydowanej części przedsiębiorców – jest to związane z obowiązującym w Polsce (i na świecie) systemem podatkowym.

Podstawową funkcją drukarek fiskalnych jest ewidencjonowanie dokonanej przez przedsiębiorcę sprzedaży, na podstawie czego będzie on mógł się później rozliczyć z fiskusem. Chodzi w tej mierze jednak nie tylko o podatek dochodowy, ale przede wszystkim o podatek VAT.

Ponadto, inną z funkcji kas fiskalnych jest drukowanie paragonów, które sprzedawca ma obowiązek przekazać kupującemu. Warto wiedzieć, że w myśl polskiego prawa paragon to uproszczona faktura VAT, która jako taka stanowi także do pewnego stopnia umowę kupna-sprzedaży. Na podstawie paragonu nabywca może dochodzić swoich praw, związanych chociażby z odstąpieniem od umowy czy reklamacją towaru wadliwego. Naturalnie, paragon zawiera także dane sprzedawcy oraz potwierdzenie naliczenia podatków.

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Jakie są rodzaje kas fiskalnych?

Wraz z postępem technologii ewoluują również kasy fiskalne. Tradycyjne kasy nie są dziś jedynymi dostępnymi na rynku, czy też jedynymi uznawanymi przez organy państwowe. Coraz większą popularnością cieszą się kasy fiskalne online, które docelowo mają nawet zastąpić wcześniej stosowane kasy. Prawo dopuszcza również używanie kas wirtualnych, o ile tylko spełniają one pozostałe wymogi.

Kasa fiskalna z papierowym zapisem kopii

Kasa fiskalna z papierowym zapisem kopii to jedna z pierwszych rodzajów kas, jakie stosowano w obrocie gospodarczym. Ich cechą charakterystyczną jest drukowanie wszelkich dokumentów kasowych w formie fizycznej, gdzie nie istnieje zresztą możliwość czynienia tego w inny sposób.

Tego rodzaju kasy fiskalne nie są już możliwe do nabycia od 2019 roku. Wynika to z nowelizacji Ustawy o VAT, w myśl której wszyscy posiadacze tego rodzaju kas zobowiązani są do ich wymiany na kasę fiskalną online. Przepisy nie precyzują jednak dokładnie dnia, w którym wymiana miałaby nastąpić ostatecznie. Przedsiębiorcy korzystający z tego rodzaju kas fiskalnych mogą z nich korzystać do momentu jej wyeksploatowania lub nastania konieczności wymiany pamięci fiskalnej.

Kasa fiskalna z elektronicznym zapisem kopii

Zgodnie ze swoją nazwą, tego rodzaju kasy fiskalne należą do grona tradycyjnych kas fiskalnych, podobnie jak kasa wyżej wzmiankowana. Różnica jest jednak taka, że część dokumentów nie wymaga druku w formie papierowej, ponieważ stosowny zapis wykonywany jest automatycznie w formie elektronicznej.

Niemniej, od 1 stycznia 2024 roku tego rodzaju kasy fiskalne również nie mogą już uzyskać aprobaty Urzędu Skarbowego i będą musiały zostać wymienione na kasy fiskalne online. Podobnie jak w przypadku kas z papierowym zapisem kopii, przedsiębiorcy mogą korzystać z nich aż do ich wyeksploatowania.

Kasa fiskalna online

Kasa fiskalna online to najnowocześniejszy z rodzajów kas fiskalnych, który z resztą wkrótce stanie się jedynym obowiązującym przedsiębiorców rodzajem. Kasy fiskalne online muszą działać w trybie stałego połączenia z internetem, na bieżąco przesyłając informacje do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Rzeczone informacje to przede wszystkim wydawane paragony, raporty dobowe, informacje o przeglądach okresowych czy inne zdarzenia związane z kasą.

Warto wiedzieć, że osoby posiadające kasę fiskalną online, nie musza drukować raportów dobowych w formie papierowej, w kontrze do dwóch wyżej wskazywanych rodzajów kas. Co więcej, paragony wydawane konsumentom w przypadku kasy fiskalnej online mogą mieć charakter zarówno papierowy, jak i elektroniczny.

Należy także pamiętać, że w myśl wprowadzanych zmian, do dnia 1 stycznia 2025 roku, każdy posiadacz tego rodzaju kasy ma obowiązek zintegrowania urządzenia z terminalem płatniczym – mówi o tym protokół FROB (Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego). Zaniechanie tego obowiązku może wiązać się z karą porządkową równą 5 000 złotych.

Kasa wirtualna

Ostatnim z rodzajów kas fiskalnych jest kasa wirtualna. Jest to po prostu odpowiednie oprogramowanie spełniające cechy kasy fiskalnej, które instalowane jest przez przedsiębiorcę na komputerze, smartfonie czy tablecie. Wirtualna kasa fiskalna musi posiadać certyfikat uwierzytelniający jej sprawność i bezpieczeństwo. Taki dokument nadaje Prezes Głównego Urzędu Miar – o stosowny certyfikat musi postarać się producent rzeczonej kasy. Jeżeli chcesz upewnić się, że nabywana przez Ciebie kasa wirtualna posiada certyfikat GUM, możesz to sprawdzić w internetowym rejestrze prowadzonym przez urząd.

W przypadku posiadania kasy wirtualnej, pomimo możliwości wydawania paragonów nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej, nadal występuje konieczność podłączenia systemu do drukarki, która umożliwia wydruk dokumentów w formie fizycznej. W przypadku korzystania z wirtualnej kasy fiskalnej nie będziemy posiadali książki serwisowej. Niemniej, kas z kas wirtualnych na chwilę obecną korzystać mogą wyłącznie nieliczne typy przedsiębiorców.

Kasy ogólne i kasy specjalistyczne – czym się różnią?

W przypadku niektórych rodzajów działalności, zarówno z uwagi na wygodę, jak i wymagania formalne, niezbędne będzie posiadanie specjalistycznej kasy fiskalnej. O ile kasa ogólna służy codziennej ewidencji sprzedaży, niezależnej od przedmiotu zbywanych towarów czy świadczonych usług, o tyle kasa specjalistyczna – zgodnie ze swoją nazwą – wyposażona jest w dodatkowe funkcje.

Przykład kas specjalistycznych mogą stanowić kasy dla taksówkarzy, które połączone są z taksometrami. Wymienić można także specjalne kasy dla aptek, które pozwalają na właściwą ewidencję sprzedaży leków. Jeszcze inny rodzaj kas specjalistycznych mogą stanowić kasy mobilne, a więc kasy fiskalne o niewielkich rozmiarach, które idealnie sprawdzają się podczas pracy w terenie.

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Choć kasa fiskalna jest niemalże stałym elementem handlowego krajobrazu w Polsce, to jednak nie zawsze będzie ona niezbędna. Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą posiadać kasy fiskalnej w ogóle, co wynikać będzie z rodzaju prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W innych przypadkach zadecyduje wartość obrotu w danym roku podatkowym.

Od jakiej kwoty trzeba mieć kasę fiskalną?

Posiadanie kasy fiskalnej co do zasady dotyczy wszystkich podatników, którzy świadczą usługi sprzedaży na rzecz innych uczestników rynku. Niemniej, podatnicy którzy w ubiegłym roku nie osiągnęli obrotu ze sprzedaży wyższego niż 20 000 złotych, nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Z podobnej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i domniemali jedynie, że w bieżącym roku obrotu o wyżej wskazanej wysokości nie osiągną. Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej upływa po 2 miesiącach od osiągnięcia obrotu 20 000 złotych. Bieg końca zwolnienia może być jednak liczony również od końca półrocza w którym rzeczony obrót osiągnięto, o ile udział procentowy obrotu w nim był równy lub niższy 80%.

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach posiadanie kasy fiskalnej jest ustawowym wymogiem od początku prowadzenia działalności gospodarczej, wynikającym z rodzaju świadczonych usług. Wysokość obrotu nie ma wówczas żadnego znaczenia.

Kiedy nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy dwóch grup przedsiębiorców. Pierwszy został wyżej wskazany i dotyczy osiąganego ze sprzedaży obrotu dla przedsiębiorców, którzy nie maja obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej bez względu na osiągane zyski.

Niemniej, kasy fiskalnej nie muszą posiadać jeszcze te podmioty gospodarcze, które zostały ujęte w załączniku do rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021. Wykaz zawiera 52 sytuacje, w których wszelka sprzedaż jest bezapelacyjnie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jej przy pomocy kasy fiskalnej.

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Ile kosztują kasy fiskalne?

Kasa fiskalna to stosunkowo drogi sprzęt, którego cena jest jednak zależna od modelu, a także dodatkowych funkcjonalności, w które narzędzie jest wyposażone. Wspomniane dodatki nie mają wpływu na żadne czynności prawne podejmowane w związku z użytkowaniem kasy, a jedynie wpływają na wygodę związaną z korzystaniem z niej.

Analizując dostępne na rynku modele, możemy zauważyć dość dużą rozpiętość cenową. Kasy fiskalne są dziś dostępne w cenie od ok. 1 600 złotych do nawet 2940 złotych brutto. Urządzenia z tego przedziału cenowego powinny spełnić oczekiwania zdecydowanej większości przedsiębiorców, gdzie śmiało można celować w najniższą półkę cenową.

Koszty związane z zakupem kasy fiskalnej to jednak nie wszystko. Będziemy musieli jeszcze zapłacić za zaprogramowanie kasy fiskalnej i pozostałe czynności wykonywane przez serwisanta w celu jej uruchomienia. Koszt wszystkich operacji powinien zamknąć się w przedziale ok. 300 złotych brutto, przy czym warto wskazać, że mniejsi sprzedawcy oferują programowanie kasy w cenie jej sprzedaży.

Używana kasa fiskalna – czy opłaca się ją kupić?

Wysokie ceny kas fiskalnych sprawiają, że niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad możliwością zakupienia sprzętu używanego. Czy to się opłaca? Prawda jest niestety taka, że koszty związane z przeprogramowaniem używanej kasy fiskalnej czy wymianą pamięci fiskalnej, a i nierzadko nawet wymianą niesprawnych części mogą być na tyle wysokie, że zupełnie nie będzie się opłacało kupować kasy używanej. Niemniej, jeżeli zależy nam na oszczędnościach, to powinniśmy po prostu zwrócić uwagę na ulgę na zakup kasy fiskalnej, jaką oferuje nam rząd.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – jaka i dla kogo?

Ulga na zakup kasy fiskalnej wynosi 90% ceny netto kasy, ale nie więcej, niż 700 złotych. Przysługuje ona zarówno przedsiębiorcom, którzy są obowiązani do opłacania podatku VAT, jak i tym, którzy są z tego obowiązku zwolnieni. Opisywana ulga dotyczy wyłącznie kas fiskalnych online, oraz – w ograniczonym zakresie – kas wirtualnych.

W przypadku tych drugich przedsiębiorca opłaca abonament umożliwiający korzystanie z kasy wirtualnej, wobec czego możliwością otrzymania ulgi będzie objęte samo oprogramowanie. Komputer, na którym kasa zostanie zainstalowana, czy drukarka która posłuży do wydruku paragonów, nie będą już objęte możliwością skorzystania z ulgi.

Warunkiem otrzymania ulgi na zakup kasy fiskalnej jest prawidłowe użytkowanie kasy fiskalnej, rozpoczęcie sprzedaży z jej użyciem w terminie do 6 miesięcy od jej nabycia, a także prowadzenie działalności gospodarczej przez okres minimum trzech lat, z wyłączeniem okresu zawieszenia działalności. W przypadku niedopełnienia któregokolwiek z wymogów, przedsiębiorca niechybnie zostanie zmuszony do zwrotu otrzymanej ulgi.

O czym pamiętać przy zakupie kasy fiskalnej?

Wbrew temu co mogłaby sugerować cena kasy fiskalnej czy powaga przydawana urządzeniu przez rozliczne urzędy, zakup urządzenia nie powinien być dla przedsiębiorcy kwestią szczególnie zajmującą – baczniejszą uwagę zwrócić należy wyłącznie na kilka czynników, przy czym pierwszeństwo w wyborze większości mają oczywiście tanie kasy fiskalne.

Dobrą kasę fiskalną możemy zakupić bez względu na to, czy zdecydujemy się na sklep internetowy, czy sklep stacjonarny. „W naszej ofercie znajdują się kasy fiskalne na każdą okazję” – przekonują sprzedawcy. Wysoka jakość wykonania, nowoczesny design czy wszelkiej maści udogodnienia komunikacyjne (np.: ekran dotykowy, USB host) to tylko część wskazywanych cech, które mają zachęcić przedsiębiorcę do nabycia określonego sprzętu.

Do najczęściej spotykanych na polskim rynku producentów należą takie firmy jak Novitus, Posnet czy Elzab. Wybierając kasę fiskalną warto więc kierować się swoimi preferencjami i potrzebami, jakie narzuca nam rodzaj prowadzonej przez nas działalności, przy czym jednak największy nacisk należy położyć na stosunek jakości do ceny.

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Obsługa kasy fiskalnej – jak się jej nauczyć?

Sama obsługa kasy fiskalnej nie powinna nikomu przysporzyć większych trudności, ponieważ jest to narzędzie tylko nieco bardziej skomplikowane od kalkulatora. Większość przedsiębiorców uczy się obsługi kasy fiskalnej samodzielnie, na zasadzie prób i błędów, przy czym częstym jest korzystanie z pomocy serwisanta, który naszą kasę będzie programował. Jak to mówią, trening czyni mistrza, więc warto mieć świadomość, że wraz z napływem doświadczenia, nasze korzystanie z kasy fiskalnej będzie coraz bardziej intuicyjne i proste.

W przypadku zatrudnionych pracowników możemy samodzielnie przeprowadzić dla nich szkolenie wstępne, lub skorzystać z kursów oferowanych przez wyspecjalizowane firmy. Biorąc jednak pod uwagę niewielki zakres trudności w tej mierze, przed opłaceniem specjalnych kursów lepiej dwa razy zastanowić się nad tym, czy nie będzie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

Posiadanie kasy fiskalnej – obowiązki przedsiębiorcy

Posiadanie kasy fiskalnej to nie przywilej, a szereg obowiązków, których względem Urzędu Skarbowego dopełnić musi przedsiębiorca. Pominięcie któregokolwiek z nich może narazić przedsiębiorcę na poważne konsekwencje. Rzeczone obowiązki mogą różnić się nieznacznie, w zależności od rodzaju posiadanej kasy – choć wkrótce, gdy kasy fiskalne online staną się standardem, wszystkie obowiązki będą tożsame.

Do obowiązków uniwersalnych wszystkich przedsiębiorców zaliczymy wydawanie i wystawianie paragonów kupującym, kontrolowanie poprawności technicznej kasy, drukowanie raportów miesięcznych, przechowywanie dokumentacji kasy (książka kasy fiskalnej) i przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych, a także – w określonych sytuacjach – wymienianie pamięci fiskalnej kasy.

Kasy online muszą pracować w trybie ciągłego połączenia z internetem, a wobec tego nie zachodzi w ich przypadku potrzeba archiwizacji danych czy drukowanie raportów dziennych. Inaczej jest w przypadku kas tradycyjnych, gdzie raport dobowy trzeba drukować codziennie, podobnie jak i archiwizować wydawane paragony – w formie papierowej lub elektronicznej.

Przegląd techniczny kasy fiskalnej

Każda kasa fiskalna musi przechodzić przegląd techniczny u certyfikowanego serwisanta, których listę możemy znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – zwykle taką usługę będzie oferować firma, od której kasę nabyliśmy. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 300 złotych.

Rzeczony przegląd techniczny musi odbyć się co najmniej raz na dwa lata, licząc od dnia fiskalizacji lub ostatniego przeglądu technicznego. Koszt usługi wynosi od 100 do 300 złotych brutto. W trakcie przeglądu serwisant sprawdzi stan techniczny urządzenia, stan plomb i ich zgodność z dokumentacją, a także czytelność i prawidłowość drukowanych przez kasę dokumentów.

Książka kasy fiskalnej

Książka kasy fiskalnej (również: książka kasy rejestrującej) to podstawowy dokument naszego urządzenia, niezbędny dla celów ewidencyjnych. Otrzymujemy go w trakcie fiskalizacji kasy fiskalnej od seriwsanta, który zaprogramuje naszą kasę i wypełni niezbędne formalności w dokumencie. Do książki należy dołączyć otrzymany później z Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny, oraz wydruk raportu dobowego, który potwierdzi udaną fiskalizację.

Książka kasy fiskalnej jest podstawowym dokumentem, na mocy którego podatnik może skutecznie dbać o wypełnianie swoich obowiązków względem posiadanego urządzenia. Obowiązki podatnika w tym zakresie dokładnie uwidacznia art. 9. ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Opisywany tutaj dokument będzie najistotniejszy w przypadku wyżej wymienionych przeglądów technicznych, w ramach których serwisant wpisze do książki wynik kasy, kopię dokumentu potwierdzającą wykonanie przeglądu, wydruk raportu z kasy wykonany w tym samym celu i inne informacje właściwe dla przeglądu technicznego.

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Fiskalizacja i numer ewidencyjny, czyli początek pracy z kasą fiskalną

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rozpoczęcie pracy z kasą fiskalną nie oscyluje wyłącznie wokół konieczności nabycia stosownych umiejętności. Niezbędne jest przede wszystkim dopełnienie formalności natury technicznej, przy czym asystować nam musi pracownik certyfikowanego serwisu kas fiskalnych. Przygotowanie urządzenia do pracy zgodnej z obowiązującą literą prawa to właśnie fiskalizacja kasy.

Czym jest fiskalizacja kasy fiskalnej?

Fiskalizacja kasy fiskalnej to proces, który przeprowadza pracownik certyfikowanego serwisu kas. Polega on na zapisanie w kasie fiskalnej podstawowych danych na temat przedsiębiorcy – przede wszystkim NIP – które umożliwią jego identyfikację, a także zaewidencjonowanie zbywanych towarów lub usług.

Potwierdzenie udanej fiskalizacji stanowi wydrukowany na kasie raport dobowy, który należy umieścić w książce kasy fiskalnej, wcześniej wypełnionej przez serwisanta odpowiednimi danymi. Raportu nie trzeba drukować w przypadku kas online, choć nic nie stoi na przeszkodzie by to zrobić. O wykonanej fiskalizacji serwisant musi poinformować właściwy Urząd Skarbowy.

Numer ewidencyjny kasy fiskalnej

Numer ewidencyjny kasy fiskalnej w przypadku kas tradycyjnych nadawany był przez naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, zaraz po zgłoszeniu przesłanym przez podatnika. Niemniej, jest to już czas przeszły, bowiem kas tego rodzaju nie można już rejestrować.

W przypadku kas online nie zachodzi potrzeba zgłaszania ich do Urzędu Skarbowego, ponieważ numer ewidencyjny jest nadawany automatycznie i przesyłany do kasy przedsiębiorcy za pośrednictwem Centralnego Repozytorium Kas.

Sam numer ewidencyjny ułatwia po prostu rozpoznanie Twojego urządzenia, nadając wygody wszelkim późniejszym obowiązkom wynikającym z użytkowania kasy fiskalnej.

Awaria lub utrata kasy fiskalnej – co zrobić?

W przypadku utraty kasy fiskalnej, jako podatnik mamy obowiązek zawiadomić o tym fakcie naczelnika Urzędu Skarbowego w czasie nie krótszym, niż 5 dni od wystąpienia zdarzenia. Jeżeli doszło do kradzieży, musisz zgłosić ten fakt na policję i przedstawić otrzymane od funkcjonariuszy dokumenty w Urzędzie Skarbowym. W przypadku odzyskania urządzenia, przed jego ponownym użyciem trzeba dokonać przeglądu technicznego i poinformować naczelnika o kontynuowaniu korzystania z kasy.

Jeżeli zaś doszło do awarii kasy fiskalnej, to możemy kontynuować pracę korzystając z kasy rezerwowej – o ile takową posiadamy (nie ma takiego obowiązku). W innej sytuacji nie będziemy mogli w danym okresie prowadzić sprzedaży, oczywiście pod groźbą sankcji ze strony Urzędu Skarbowego.

Likwidacja kasy fiskalnej i zawieszenie działalności gospodarczej

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba likwidować kasy fiskalnej – nie trzeba też przeprowadzać okresowych przeglądów technicznych, jeżeli te miałyby wypadać planowo w trakcie zawieszenia. Nie musimy także drukować ani raportów dobowych, ani miesięcznych (o ile nie prowadzimy w tym czasie sprzedaży, co poniekąd wynika z faktu zawieszenia działalności).

Jeśli zaś chodzi o likwidację kasy fiskalnej, to nie obejdzie się bez udziału odpowiedniego serwisanta. Należy w tym przypadku przestawić kasę z trybu fiskalnego na „tryb tylko do odczytu”, odczytać zawartość pamięci fiskalnej, wystawić raport dobowy (w przypadku kas tradycyjnych również miesięczny) i wystawić raport fiskalny rozliczeniowy, sporządzając przy tym odpowiedni protokół. Ostatecznie należy złożyć do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas, załączając protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej oraz raport fiskalny rozliczeniowy. Mamy na to 5 dni od czasu ich sporządzenia.

Kasa fiskalna w działalności gospodarczej – podsumowanie

Kasa fiskalna to urządzenie, które będzie nieodzownym elementem niemalże każdej działalności gospodarczej. Z jednej strony można na nią patrzeć jako na urządzenie praktyczne, jednak jej posiadanie i korzystanie z niej to przede wszystkim obowiązek prawny podatnika. W niektórych przypadkach nie będzie potrzeby jej posiadania, jednak są to sytuacje rzadkie. Podstawową funkcją kasy fiskalnej jest ewidencjonowanie poczynionej sprzedaży i wydawanie paragonów kontrahentom.

Kasa fiskalna to stosunkowo drogi sprzęt, jednak możemy liczyć na ulgę na jej zakup. Aktualnie rejestracji podlegają wyłącznie kasy online – kasy tradycyjne są stopniowo wypierane z systemu. Korzystanie z kas fiskalnych jest stosunkowo proste i nie wymaga większego przeszkolenia. Warto jednak pamiętać o wszystkich obowiązkach podatnika wynikających z posiadania kasy fiskalnej, ponieważ ich niedopełnienie może skutkować rozmaitymi konsekwencjami – często dość kosztownymi.

Oceń artykuł
0/5 (0)