Katarzyna Olejniczak – kobieta, żona, matka i przedsiębiorca. Jest założycielką firmy www.KokoNove.com i artystką. Nazwa firmy, tak samo jak i cały zamysł na stworzenie biznesu, związana jest z motylami. To właśnie w kokonach jedwabnika larwa przepoczwarza się w pięknego motyla, po czym opuszcza swój dotychczasowy dom, by rozpocząć swobodne życie. Z porzuconych kokonów pani Kasia tworzy oryginalną i wyjątkową biżuterię – naszyjniki, kolczyki, bransoletki, broszki czy nawet wianki.

GoWork.pl: Własnymi rękoma tworzy Pani biżuterię z kokonów jedwabnika. Skąd pojawił się pomysł na tak niecodzienną ozdobę i tym samym biznes?

Katarzyna Olejniczak: To był proces, eksperymentowania, próbowania, poznawania nowych technik, materiałów i ich możliwości. Ta droga poszukiwań była też dla mnie drogą do siebie. Szukania siły i odwagi w sobie, żeby ze swoją twórczością wyjść na świat. Otworzyć się na ocenę i krytykę. Nauczyć się ją wyceniać. Skonfrontować się z całym światem.

GoWork.pl: Czy miała Pani wcześniej styczność z podobnym zajęciem?

Katarzyna Olejniczak: Mogę powiedzieć, że od dzieciństwa uwielbiałam rysować, malować, kleić i tworzyć coś z niczego. Już w podstawówce szyłam ubranka dla lalek, a nawet same szmaciane lalki. Budowałam domki z kartonów, tapetowałam ich wnętrza, wieszałam mikroskopijne firanki i kleiłam malutkie mebelki. Dziergałam na szydełku. Z czasem eksplorowałam nieznane lądy. Na przykład wymyśliłam sobie kiedyś naszyjnik z pestek od jabłek.

GoWork.pl: Czy kształciła się Pani kiedykolwiek w kierunku sztuk plastycznych?

Katarzyna Olejniczak: Tak, na moich studiach miałam takie przedmioty jak kompozycja, malarstwo, rysunek, rzeźba. Studiowałam architekturę i była to dla mnie sama przyjemność. Na co dzień pracuję jako architekt i urbanista. KokoNove.com to moja dodatkowa działalność twórcza.

GoWork.pl: Jakie początkowo były reakcje znajomych, rodziny i klientów na tego rodzaju biżuterię i prowadzenie własnego biznesu?

Katarzyna Olejniczak: Reakcje ludzi na moje dzieła są bardzo pozytywne. To pozwoliło mi odważnie otworzyć się na szeroki rynek konsumentów. Uznałam, że kokony są na tyle niepowtarzalne, unikatowe i stanowią niewypełnioną niszę na rynku, że szkoda byłoby ich nie wprowadzić na polski rynek.

GoWork.pl: Jak wygląda Pani typowy dzień pracy?

Katarzyna Olejniczak: Ponieważ pracuję na pełnym etacie jako architekt i urbanista dzień zaczynam wcześnie rano. Biżuterię z jedwabnych kokonów tworzę wieczorami. Staram się pogodzić wiele obowiązków: jestem mamą czwórki synów, a ponadto od dwóch lat podjęłam się studiów psychologicznych.

GoWork.pl: Czy zdarzają się dni nietypowe i jak taki dzień mógłby wyglądać?

Katarzyna Olejniczak: Mogłabym powiedzieć, że każdy dzień jest inny, choć jego ramy są podobne. Spotykam się bowiem z nowymi wyzwaniami i wymaga to ode mnie kreatywnego podejścia. Klientki KokoNove to świadome siebie kobiety i często składają u mnie indywidualne zamówienia, które ja staram się spełnić w najdrobniejszych szczegółach. Wsłuchuję się uważnie w głos potrzeb moich klientek i tworzę unikaty “szyte na miarę”.

GoWork.pl: Jakie umiejętności i wiedza są niezbędne, aby projektować i tworzyć nietuzinkową biżuterię?

Katarzyna Olejniczak: Myślę, że przy tworzeniu biżuterii pomocna jest dla mnie wyobraźnia przestrzenna, niekonwencjonalne myślenie, zdolności manualne czy wyczucie koloru, ale do prowadzenia własnej pracowni potrzebne są też talenty marketingowca, sprzedawcy, logistyka, zaopatrzeniowca, doradcy podatkowego czy prawnika. Takie to są uroki samodzielnej przedsiębiorczyni czyli Soloprenerki, za którą się uważam.

GoWork.pl: Co według Pani jest ważniejsze w takiej branży – nastrój i kreatywność czy umiejętności i doświadczenie?

Katarzyna Olejniczak: Umiejętności są ważne, ale nie są wystarczające. Umiejętności ćwiczymy i udoskonalamy całe życie. Ważniejsze według mnie jest to, by te umiejętności były doskonalone zgodnie z pragnieniami serca. Cóż z tego, że ktoś umie gotować, skoro nie chce swojego życia poświęcić pracy w restauracji?

Jeśli chcesz spełniać swoje marzenia to jesteś gotowy na pokonywanie trudności i tak szybko się nie poddasz!

GoWork.pl: Jakie są Pani sposoby na brak kreatywności? Co Panią pobudza do działania?

Katarzyna Olejniczak: Najbardziej sprzyja mojej kreatywności różnorodność i brak monotonności. Zarówno w sferze plastycznej jak i psychicznej czy fizycznej. Inspiruje mnie otaczający świat, przyroda, nowo poznani ludzie, ciekawa książka czy film.

GoWork.pl: Co Panią zaskoczyło w pracy zawodowej?

Katarzyna Olejniczak: Zaskoczyła mnie proporcja czasu i energii jaką muszę wkładać w pracę nie związaną z tworzeniem biżuterii. Więcej czasu poświęcam zajęciom związanym z marketingiem, sprzedażą i promocją niż samemu malowaniu kokonów, które tak kocham.

GoWork.pl: Czy, mając taką możliwość, wybrałby Pani ten zawód ponownie?

Katarzyna Olejniczak: O! tak, zdecydowanie tak. Praca to nie tylko mój wysiłek i poświęcenie, ale przede wszystkim satysfakcja i radość z obcowania z naturą i możliwości podziwiania jej piękna. Fascynuje mnie sam materiał, z którym pracuję. Jedwab jest niesamowity, niepowtarzalny i nie do podrobienia przez człowieka. Moje kokony, które jedwabniki porzucają po przemianie w motyla, są niejako skorupki porzucone przez pisklaków. Szlachetny jedwabny kokon jest produktem w 100% ekologicznym i zadziwiającym w swoich różnorodnych zastosowaniach. Od oczywistego zastosowania w przemyśle tekstylnym, kosmetycznym a nawet medycznym jako nici chirurgiczne o właściwościach bakteriobójczych.

GoWork.pl: Co sprawia Pani najwięcej satysfakcji w pracy?

Katarzyna Olejniczak: Radość i wdzięczność moich klientek. To mnie czasem aż onieśmiela, jak wiele podziękowań otrzymuję. Cieszy mnie to bardzo i motywuje do dalszej wytężonej i kreatywnej pracy. Lubię gdy kobiety czują, że KokoNove kolczyki i naszyjniki są do nich idealnie dopasowana i spełnia ich wymagania.

GoWork.pl: Z których projektów jest Pani szczególnie dumna i dlaczego?

Katarzyna Olejniczak: Szczególnie dumna jestem z przeprowadzonego przeze mnie projektu społecznego “Mamo Jesteś Piękna” #MamoJestesPiękna. Było to przedsięwzięcie wielu rękodzielników, fotografów i stylistów, ale w roli głównej występowały matki, które przechodziły metamorfozę i sesję fotograficzną. Do dziś pozostały przemiłe wspomnienia i przecudowne zdjęcia, które można podziwiać w mediach społecznościowych i nie tylko.

GoWork.pl: Co jest dla Pani największym wyzwaniem w codziennej pracy?

Katarzyna Olejniczak: W dzisiejszym czasie największym wyzwaniem dla mnie jest inflacja i utrzymanie się na rynku. Niestety, tak luksusowy towar, jakim jest ręcznie wykonywana jedwabna biżuteria, nigdy nie będzie produktem pierwszej potrzeby. Ja to rozumiem, i wiem, że czasy mogą być jeszcze trudniejsze. Jedynym pocieszeniem w tej sytuacji dla mnie jest fakt, że nie jest to moje jedyne źródło utrzymania. Dywersyfikacja dochodów jest w mojej opinii jedyną opcją w tych nieprzewidywalnych czasach.

GoWork.pl: Czy pamięta Pani swój pierwszy dzień w pracy?

Katarzyna Olejniczak: Jeśli pytasz o mój pierwszy dzień, w mojej pierwszej w życiu pracy, to była to bardzo specyficzna sytuacja. Miałam wtedy 16 lat i pracowałam w byłym PGRze i obierałam cebulki tulipanów. Było to ekstremalnie monotonne doświadczenie. We wtorek wydawało mi się, że jest środa – bo każdy dzień był taki sam.

Natomiast jeśli pytasz mnie o pierwszy dzień pracy mojej pracowni KokoNove to było to bardzo płynne przejście od tworzenia dla siebie do założenia w dniu 24 kwietnia 2019 roku profilu na mediach społecznościowych. I tak to się zaczęło.

GoWork.pl: Czy można, według Pani, wskazać jakieś różnice pomiędzy biznesem męskim a kobiecym?

Katarzyna Olejniczak: Biznes kobiecy i męski mogą się bardzo między sobą różnić, ale nie muszą i to zależy od konkretnej kobiety i od konkretnego mężczyzny. To jaki styl prowadzenia biznesu będziemy reprezentować nie zależy do płci fizycznej ale od naszego stylu, osobowości, charakteru, usposobienia – czyli tzw. płci mózgu. I jak we wszystkim – najważniejsze jest życie i działanie w zgodzie ze sobą samym i słuchanie głosu własnego serca.

GoWork.pl: Lepszym przedsiębiorcą, według Pani, są kobiety czy mężczyźni?

Katarzyna Olejniczak: Kobiety i mężczyźni to nie są dwa przeciwstawne obozy. To ludzie, którzy mogą się wzajemnie uzupełniać i ubogacać, swoją perspektywą i talentami. To ludzie którzy powinni nauczyć się razem iść przez świat biznesu w kobiecej i męskiej energii. Zarówno kobieta jak i mężczyzna mają w sobie pokłady i kobiecej i męskiej energii – różnimy się jedynie natężeniami i proporcjami tych wpływów wewnątrz nas.

Znam źle zarządzane firmy i przez kobiety, i przez mężczyzn. Ale znam też świetne firmy zarządzane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

GoWork.pl: Na jakie wyzwania i przeszkody, będąc kobietą, trzeba się przygotować prowadząc własny biznes? Co było w Pani przypadku najtrudniejsze?

Katarzyna Olejniczak: Może powiem przewrotnie, kobiety powinny przygotować się na przezwyciężenie siebie. Swoich “muszę, “powinna”, “nie wypada” itd. Może mężczyźni też mają takie problemy, ale prawdopodobnie radzą sobie lepiej w tych kwestiach, takie przynajmniej mam doświadczenie.

Jak mówią słowa piosenki:

„Najtrudniejszy pierwszy krok; zanim innych zrobisz sto. 
Najtrudniejszy pierwszy gest; przy drugim już łatwiej jest.
Najtrudniejszy pierwszy krok; potem łatwo mija rok.
Najtrudniejszy pierwszy dzień; sam jutro przekonasz się…”

I w moim przypadku najtrudniej było zacząć, bo od zrobienia pierwszych kolczyków z wełny czesankowej do oficjalnego założenia KokoNove minęło 10 lat. Ale to też jest piękne – czekać na swój czas – serce poprowadzi najlepiej.

GoWork.pl: Czy kobiecie w biznesie jest trudniej niż mężczyźnie? Dlaczego?

Katarzyna Olejniczak: Ja prowadzę typowo kobiecy biznes. Skierowany do kobiet i tworzony przeze mnie jako kobietę. Myślę zatem, że mogę mieć w tej branży przewagę nad mężczyznami… ale z drugiej strony znanymi jubilerami byli mężczyźni. Czyż to nie jest paradoks?

Wytwarzanie biżuterii z kokonów jedwabników to wciąż zaskakująca nowość na rynku jubilerskim. Zachęcamy do zapoznania się z niezwykłymi pracami Katarzyny Olejniczak oraz zapraszamy do zakupów:

https://www.facebook.com/kokonovebizu/

https://www.instagram.com/kokonovebizu/

Oceń artykuł
5/5 (3)