Czy należy uwzględnić urlop macierzyński w CV? Planując powrót do pracy, wiele młodych mam zadaje sobie to pytanie. Czy luka w doświadczeniu zawodowym spowodowana macierzyństwem powinna zostać uzupełniona? Dowiedz się, jak wpisać urlop macierzyński w CV i czy ta informacja jest istotna dla rekruterów.

Urlop macierzyński w CV – czy warto o nim wspomnieć?

Ciąża i urodzenie dziecka powoduje tymczasowe odłożenie obowiązków zawodowych na rzecz spełniania się w roli mamy. Czy należy odnotować urlop macierzyński w CV? Zdania są podzielone. Wiele kobiet, które wracają po przerwie spowodowanej wychowywaniem dziecka, zastanawia się, czy urlop macierzyński wpłynie na ich pozycję na rynku pracy. Oczywiście ciąża i posiadanie dzieci nie powinny mieć znaczenia podczas ubiegania się o nowe stanowisko. Najważniejsze są kwalifikacje i posiadane umiejętności. Jednak warto zasygnalizować potencjalnemu pracodawcy, skąd wzięła się przerwa w przebiegu kariery zawodowej.

Czy w CV wpisać urlop macierzyński?

Luka w doświadczeniu zawodowym zwraca uwagę rekruterów. Czy uwzględniać urlop macierzyński w CV? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba przeprowadzająca wywiad, na pewno zapyta, z czego wynika przerwa w zatrudnieniu. Dlatego warto odnotować ten okres w życiorysie dołączanym w aplikacji. Jak zakomunikować ten fakt rekruterowi? Nie należy zbytnio rozczulać się, mówiąc o macierzyństwie. Oczywiście, myśl o własnym dziecku budzi same pozytywne emocje, jednak pokazywanie zdjęć maleństwa i prywatne opowieści dotyczące macierzyństwa i przebiegu ciąży, warto zachować dla siebie. Nie należy też tłumaczyć się z decyzji o założeniu rodziny. Kwestie prywatne nie powinny wpływać na decyzję o zatrudnieniu.

Szukasz zatrudnienia w województwie śląskim? Sprawdź koniecznie praca Katowice na GoWork.pl i aplikuj na najciekawsze oferty pracy w Twojej okolicy!

Jak wpisać urlop macierzyński w CV?

Myślisz o powrocie do pracy i zastanawiasz się, jak wpisać urlop macierzyński w CV? Wszystko zależy od stopnia twojej aktywności zawodowej podczas wychowywania dziecka. Jeżeli przebywając na urlopie, byłaś na bieżąco z wszystkimi nowinkami z branży i brałaś udział w ciekawych kursach lub szkoleniach online, to warto dodać to do swoich kwalifikacji.

To czy w CV uwzględnia się urlop macierzyński, nie wpływa na końcowy wynik rekrutacji. Życie prywatne kandydata nie powinno być kwestią dyskusyjną podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejsze są odpowiednie umiejętności do pracy w danym zawodzie. Ubiegając się o nowe stanowisko, warto jednak podkreślić, z czego wynika kilkumiesięczna lub kilkuletnia przerwa w karierze.

Wskazówki jak wpisać w CV urlop macierzyński

Jak napisać CV po przerwie na wychowywanie dziecka? Na pewno warto odświeżyć format swojego życiorysu. Jeżeli zdecydowałaś się na dołączenie zdjęcia do CV, to warto by było one aktualne. Pokuś się także o ponowne sformułowanie profilu zawodowego, gdyż może to pozytywnie wpłynąć na twoją kandydaturę.

Jak wpisać w CV wychowywanie dziecka?

Jeżeli podczas urlopu macierzyńskiego rozkręciłaś własny biznes w domu, to pochwal się tym w swoim doświadczeniu zawodowym! Jak zaznaczyć w CV urlop macierzyński? Staraj się unikać fraz typu: mama na pełen etat czy house manager. Nie są to przecież oficjalne stanowiska, obecne na rynku pracy. Zwięźle sformułuj, że w danym terminie sprawowałaś opiekę nad dzieckiem i na jakiś czas zrezygnowałaś z pracy zawodowej.

Pamiętaj, że rekruter może sprawdzić wiarygodność podanych w życiorysie zawodowym informacji. Dlatego warto być szczerym i nigdy nie kłamać w CV na temat posiadanych kwalifikacji oraz zdobytego wykształcenia. Urlop macierzyński nie powinien być przeszkodą w znalezieniu nowej posady. Wychowywanie dzieci uczy organizacji czasu, cierpliwości oraz elastyczności, a te cechy są mile widziane na wielu stanowiskach!

Oceń artykuł
0/5 (0)