Syndrom gotującej się żaby może dopaść każdego, kto nie zareagował w odpowiednim momencie, tylko przystał na niekorzystną sytuację w pracy. Czym się objawia? Osoby, które dotyka boiling frog przez długi czas nie zdają sobie z tego sprawy, a konsekwencją syndromu gotującej żaby w pracy może być wypalenie zawodowe.

Syndrom gotującej się żaby – co to jest?

Często wydaje nam się, że niekomfortowa sytuacja lub kryzys w firmie szybko minie i nie warto podejmować działań, by szybko zażegnać kłopotliwe okoliczności. Bierność w działaniu może tylko nasilić problem, a syndrom gotującej się żaby może skutkować wypaleniem zawodowym i ogólnym pogorszeniem samopoczucia pracowników. Na czym konkretnie polega? Początkowe objawy łatwo zbagatelizować, dlatego wielu zatrudnionych często nie zdaje sobie sprawy, że dotknął ich syndrom boiling frog. Brak reakcji na nieodpowiednie traktowanie w firmie ma negatywny wpływ zarówno na przebieg kariery zawodowej, jak i zdrowie i samopoczucie danego pracownika.

Na czym polega syndrom gotowanej żaby?

Kucharz, który chce przyrządzić żabę, dobrze wie, że jeżeli wrzuci ją do wrzątku, to ta wyskoczy i nie uda mu się przygotować potrawy. Natomiast jeżeli zanurzy płaza w zimnej wodzie i dopiero wtedy zacznie ją podgrzewać, to żaba ze względu na swój zmiennocieplny charakter, zacznie się przystosowywać do temperatury cieczy i w konsekwencji… ugotuje się we wrzątku. Opisywany syndrom nie bez powodu został nazwany na cześć płazów, które ze względu na brak przytomnej reakcji kończą nieżywe na talerzu. Ludzkie zachowania, które opisuje syndrom gotującej żaby, są bardzo podobne, mimo że nie mają nic wspólnego z gorącą wodą.

Jak rozpoznać syndrom gotowanej żaby?

Umiejętność dostosowania się do danej sytuacji jest traktowana jako zaleta. Rzeczywiście elastyczność to ceniona cecha podczas rekrutacji, która jest często sprawdzana podczas zatrudniania nowych pracowników, jednak nie należy mylić jej z biernością czy brakiem reakcji. Przystosowanie się do niekorzystnej sytuacji lub decyzji, która w konsekwencji zagraża naszym indywidualnym interesom, jest opisywana jako syndrom gotującej się żaby w pracy. Jak go rozpoznać? Otóż zbyt długie tolerowanie spraw, które w konsekwencji są dla nas szkodliwe, świadczy o tym, że straciliśmy czujność i nie zareagowaliśmy w odpowiednim momencie.


Szukasz zatrudnienia nad Bałtykiem? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Gdyni na GoWork.pl!


Syndrom gotowanej żaby u pracowników

Konsekwencje przystosowania się do niekorzystnych sytuacji w pracy mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego, złego samopoczucia psychicznego, a nawet rezygnacji z dalszego uprawiania zawodu. Jakie czynniki mogą świadczyć o tym, że dopadł cię syndrom boiling frog? Jeżeli od dłuższego czasu zauważasz następujące sytuacje w firmie, to pora zareagować:

  • Od dłuższego czasu jesteś pomijany podczas przydzielania nowych zadań przez szefa.
  • Obiecana premia wciąż nie pojawiła się na twoim koncie, mimo że minął już obowiązujący okres rozliczeniowy.
  • Twoja umowa straciła ważność, a ty wciąż czekasz na przedłużenie kontraktu.
  • Rozmowa o podwyżce stanęła pod znakiem zapytania jeszcze w poprzednim kwartale.
  • Koledzy z zespołu zlecają ci swoje zadania, a ty realizujesz je kosztem własnych projektów.
  • Od dłuższego czasu boisz się komunikować z innymi pracownikami.
  • Nie wiesz jak wyrażać własne zdanie podczas rozmowy z przełożonym.
  • Zgadzasz się na wszystkie propozycje zawodowe, nawet te, które zagrażają twojej pozycji w firmie.
  • Nie czujesz się częścią danego zespołu, mimo że pracujesz na ogólny sukces drużyny.

Syndrom gotowanej żaby może przejawiać się w różny sposób, a niektóre sytuacje w firmie mogą być bardzo niebezpieczne, jak np. praca na czarno, bowiem umowa nie została przedłużona w terminie, a pracownik nie podjął działań w tej kwestii, zbyt długo wierząc w zapewnienia szefa. Inne sytuacje mogą świadczyć o mobbingu w firmie, dlatego szybka reakcja na niedopuszczalne zachowanie powinna być powszechna w życiu zawodowym każdego zatrudnionego.

Jak zwalczyć syndrom gotowanej żaby w pracy?

Kiedy zbyt długo tolerujesz pewne zachowania w biurze, to zarówno przełożony jak i współpracownicy zaczynają jeszcze bardziej to wykorzystywać. Pamiętaj, że brak reakcji z twojej strony szkodzi głównie tobie i twojej dalszej karierze zawodowej. Bierność to wróg rozwoju, a przystawanie na złe traktowanie ze strony przełożonego lub kolegów z zespołu zrobi z ciebie kozła ofiarnego i negatywnie odbije się na twoim zdrowiu psychicznym!

Jak zwalczyć syndrom gotującej się żaby w pracy? Trudno znaleźć receptę na pozbycie się tego problemu, dlatego dużo lepiej mu zapobiegać niż leczyć. Wzmożona czujność, poczucie własnej wartości i racjonalne podejście do stosunków zawodowych jest tutaj kluczowe. Pamiętaj, że bez względu na to, jakie stanowisko w danej firmie pełnisz, jesteś chroniony prawem pracy i równoważny z innymi zatrudnionymi. Wzajemny szacunek pracowników powinien być priorytetem w każdej organizacji. 

Oceń artykuł
0/5 (0)