Osobowość anankastyczna charakteryzuje się wieloma cechami, a niektóre z nich są cenione na konkretnych stanowiskach. Jak rozpoznać taki typ osobowości w pracy? Sprawdź, czym objawia się zespół anankastyczny.

Osobowość anankastyczna, czyli jaka?

Stałe dążenie do perfekcji to dla jednych pożądana cecha charakteru a dla innych istne utrapienie…  Czasami pewne emocje mogą być odbierane dwuznacznie i niekoniecznie pozytywnie wpływają na samopoczucie danej osoby. Pewne stany i typy osobowości mogą doprowadzać do poważnych zaburzeń, jednym z nich jest osobowość anankastyczna. Jak ją rozpoznać?

Cechy, jakimi się charakteryzuje, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zaletami, jednak skumulowanie pewnych zachowań i zbytnia koncentracja na postępowaniu według wypracowanych norm, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O co konkretnie chodzi? Anankastyczny typ osobowości wyróżnia się spośród tłumu konkretnymi zachowaniami i stylem bycia.

Zespół anankastyczny – objawy

Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna? Opis objawów tego zaburzenia niektórym może kojarzyć się ze zbiorem pożądanych przez pracodawcę cech charakteru. W czym więc tkwi problem? Osoby dotknięte tym syndromem mogą mieć trudności z przystosowaniem się do danego środowiska i codziennym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Otóż zbytnie skupienie się na konkretnych przekonaniach powoduje rozdrażnienie i problemy z koncentracją w pracy, a te mogą powodować szereg innych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Przesadny perfekcjonizm, dbałość o każdy szczegół i ciągłe dążenie do ideału są charakterystyczne dla tego zaburzenia osobowości.

Nerwica anankastyczna

Wysokie ambicje i chęć perfekcyjnego wykonywania każdego polecenia to cnoty idealnego pracownika, należy jednak pamiętać, że przesadne skupienie się na pewnych zachowań może doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Nerwica anankastyczna ma miejsce wtedy, gdy to emocje przejmują kontrolę nad człowiekiem, a nie człowiek nad danymi emocjami i zachowaniami. Czym się charakteryzuje? Oto zbiór objawów choroby opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia:

  • przesadny perfekcjonizm, który zaczyna przeszkadzać w wykonywaniu zadań,
  • przesadna sumienność, która doprowadza do zaniedbania przyjemności i relacji międzyludzkich,
  • nadmiar wątpliwości i wzmożona ostrożność,
  • skupienie się na szczegółach, regulaminach i porządkowaniu,
  • sztywność i upór,
  • natarczywe myśli i impulsy, które przeszkadzają w działaniu,
  • patologiczna pedanteria i przestrzeganie konwencji społecznych,

Jeżeli chociaż trzy z wymienionych objawów występują u danego pacjenta, to może świadczyć o tym, że cierpi on na zespół anankastyczny. Oczywiście prawidłową diagnozę powinien wystawić doświadczony lekarz lub psycholog, który dokładnie zbada i opisze wszystkie sygnały świadczące o pojawieniu się problemu w zachowaniu danej osoby.

Osobowość anankastyczna a poczucie winy

Kiedy normy w zachowaniach są zbytnio przestrzegane i zmieniają się w pewne patologie osobowościowe, możemy mieć do czynienia z zaburzeniem o typie anankastycznym. Objawom świadczącym o powstałym problemie często towarzyszy poczucie winy i nieustająca potrzeba kontroli. Chęć perfekcyjnego wykonywania wszystkich obowiązków narzuca na takich osobach dyscyplinę, której nie potrafią sprostać, a jednocześnie ich skupienie na każdym szczególe nie pozwala im odpuścić, przez co cały czas są zdenerwowani i trudno im odczuwać satysfakcję ze zrealizowanych działań. Z jednej strony pewne zachowania charakterystyczne dla tego typu osobowości mogą być cenione w pracy, z drugiej jednak nadmierne skupienie się na konkretnych zadaniach może doprowadzić do obsesji i znacznego pogorszenia stanu zdrowia.


Szukasz nowego zatrudnienia w województwie pomorskim? Aplikuj na najciekawsze oferty pracy w Gdyni na GoWork.pl!


Anankastyczny typ osobowości w pracy

Anankastyczne cechy osobowości w pracy mogą być odbierane dwuznacznie. Z jednej strony wiele symptomów tego zaburzenia może być postrzeganych jako atuty pracownika, z drugiej zaś każde zaburzenie psychiczne powinno być zdiagnozowane i leczone. Jak więc oddzielić oba te aspekty? Otóż sedno tkwi w podejściu do każdego z nich. Perfekcjonizm, sumienność, produktywność czy pedantyczność są cenione w pracy, jednak nadmierne skupianie się nad tymi aspektami i uparta chęć dążenia do zrealizowania ich kosztem własnego zdrowia i spokoju ducha, bywa niebezpieczna i powinna być w miarę szybko wykryta. Jak rozpoznać to zaburzenie?

Osoby o tym typie osobowości często wydają się nadmiernie skoncentrowane i w stu procentach pochłonięte wykonywanymi zadaniami. Często stronią od relacji międzyludzkich i nie chcą poświęcać swojej uwagi na rzeczy niezwiązane z danym projektem. W przypadku nagłych sytuacji losowych często nie potrafią im sprostać i nie odnajdują się w spontanicznych akcjach lub wydarzeniach towarzyskich.

Anankastyczne cechy osobowości

Jakie zachowania mogą świadczyć o osobowości anankastycznej? Czasami niepozorne czynności i działania niezamierzone mogą wskazywać na problemy o podłożu psychologicznym: 

  • ciągłe skupienie się na szczegółach i drobnostkach, które nie mają wpływu na codzienną pracę,
  • perfekcjonizm kolidujący z finalizacją zaplanowanych projektów,
  • nieumiejętne zarządzanie czasem,
  • nadmierne skupienie się na życiu zawodowym i całkowita rezygnacja z życia osobistego,
  • niechęć do oddelegowywania zadań,
  • nieumiejętność pracy zespołowej,
  • brak zaangażowania w budowanie pozytywnej atmosfery w pracy,

Do tego typu zachowań może doprowadzić opisywane zaburzenie osobowości. Jak sobie radzić w przypadku zauważenia pierwszych objawów? Priorytetem jest szukanie pomocy u odpowiednich specjalistów.

Osobowość anankastyczna – jak sobie radzić?

Zaburzenia osobowości to coraz częstszy problem wielu Polaków. Niestety wiele osób często bagatelizuje powstały problem i lekceważy pierwsze objawy charakterystyczne dla osobowości anankastycznej. Jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy? Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie źródło problemu i zdać sobie sprawę z zagrożenia, jakie może powodować w przyszłości. Nieocenione w tym przypadku jest wsparcie rodziny i najbliższych przyjaciół.

Jednak najważniejsze w walce z zaburzeniem jest udanie się do specjalisty. Terapia i regularne spotkania z psychoterapeutą mogą całkowicie wyeliminować problem, dlatego warto wybrać się do doświadczonego eksperta, który podejmie natychmiastowe działania w walce z chorobą.

Oceń artykuł
0/5 (0)