Cierpliwość jest cnotą, której warto się nauczyć. Osoby, które wykazują się tą cechą, są bardzo cenione w społeczeństwie. Niestety, nerwy i stres mogą dopaść każdego. Jak być cierpliwym i zachować zimną krew w kryzysowych sytuacjach? Zobacz, jak ćwiczyć cierpliwość oraz sprawdź, dlaczego ludzie sukcesu mają w sobie dużo cierpliwości.

Jak być cierpliwym w pracy

Cierpliwość – definicja

Cierpliwość to jedna z najbardziej pożądanych cech charakteru. Potrzebna jest w codziennym życiu – wymaga jej chociażby wychowanie dziecka czy praca z ludźmi. Posiadanie jej pozwala czerpać satysfakcję z niejednego odniesionego sukcesu. Czy cierpliwości można się jej nauczyć? Jaki jest człowiek cierpliwy?

Wyjaśnienie znaczenia tego zjawiska jest następujące: cierpliwy, czyli znoszący ze spokojem przeciwności losu lub przykrości oraz umiejący wytrwale czekać. Tak więc wytrwałość i spokój to cnoty, którymi cechuje się cierpliwość. Definicja mówi także o czekaniu. Jak zachować cierpliwość, czyli nie dać wyprowadzić się z równowagi i ze spokojem czekać na efekty naszych działań?


Szukasz pracy w województwie lubelskim? Odwiedź koniecznie Praca Lublin na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najlepsze oferty pracy w Twojej okolicy!


Jak być cierpliwym?

Nie umiesz spokojnie czekać i brak ci wytrwałości? Chcesz się zmienić, ale nie wiesz, jak być cierpliwym? Wiele osób myśli, że umiejętność czekania to cecha nabyta, z którą trzeba się urodzić. Nie zawsze jest to regułą. Zwykle to naturalne, że jedni potrafią zaczekać, a drudzy są bardziej niecierpliwi. Jednak prawidłowe podejście i praca nad własnym charakterem, może sprawić, że każdy nauczy się cierpliwości. Ważna jest wiara we własne możliwości i samozaparcie. Wraz z biegiem lat i kolejnymi doświadczeniami życiowymi możemy stać się bardziej cierpliwi. Dobrym tego przykładem są dzieci, które w wieku przedszkolnym nie zdają sobie sprawy, co to jest cierpliwość i nie potrafią spokojnie czekać, a po paru latach wiedzą, że wytrwałość i spokój popłaca.

Jak być cierpliwym - ćwiczenia

Co daje bycie cierpliwym?

Przy szybkim tempie życia cierpliwość wydaje się mało praktyczną cechą. Gdy coś nie idzie po Twojej myśli, łatwo jest wpaść w złość i stracić kontrolę. W rzeczywistości, kiedy jednak jesteśmy cierpliwi, można zyskać bardzo dużo. Patrząc na taką cechę z szerszej perspektywy, można stwierdzić, że jest ona jednym z najważniejszych atrybutów dobrego pracownika, kierownika lub szefa. Ćwiczenie cierpliwości:

  • pozwala czerpać satysfakcję z pracy nad dążeniem do obranego celu;
  • ułatwia efektywną pracę;
  • uczy skutecznej organizacji;
  • pozwala konsekwentnie realizować założony plan działania, poprawia samodyscyplinę;
  • zapewni lepszy kontakt ze współpracownikami;
  • potrafi podwoić radość z osiągniętego sukcesu.

Warto więc rozwijać cierpliwość szczególnie wtedy, gdy zależny nam na produktywnej pracy i stopniowym budowaniu sukcesu. Ta cecha będzie jednak wspierać nasze działania praktycznie w każdym aspekcie życia.

Jak ćwiczyć cierpliwość?

Jak ćwiczyć cierpliwość i być wytrwałym? Możesz zacząć w każdym momencie – ważna jest powtarzalność ćwiczeń, dzięki którym przez dłuższy czas uda się utrzymać nerwy na wodzy. Oto kilka skutecznych sposobów na naukę tej cenionej od zawsze cechy charakteru:

  • Pozytywne nastawienie – odsuń na bok negatywne myśli i skupiaj się na tym, co dobre. Nie zaprzątaj sobie głowy niepotrzebnymi sprawami.
  • Nie gdybaj – co by było, gdyby? Nieważne! Żyj obecną chwilą i poświęć swój czas na planowanie tego, co będzie, a nie na to, co byłoby, gdyby.
  • Uśmiech i humor – wiesz, że śmiech działa leczniczo i wpływa na to, jak być bardziej cierpliwym? Jeżeli czujesz zdenerwowanie i trudno opanować ci emocje to pomyśl o czymś, co wywoła uśmiech na twojej twarzy.
  • Doceń czas – czekając na coś ważnego, warto docenić czas, który nam w tym towarzyszy. Gdy na coś czekasz, to pragniesz przyspieszyć zegar, ale gdy trudno ci się wyrobić przydałoby się go zatrzymać? Szanuj swój czas i pielęgnuj każdą z chwil.
  • Medytacja – zrozumienie samego siebie jest ważnym elementem i poprawia cierpliwość. Jak ćwiczyć medytację i zacząć podróż w głąb własnego ja? Zapisz się na jogę lub skorzystaj z filmików dla początkujących, które są dostępne w Internecie.

Sprawdź także: Jak opanować emocje?


  • Patrz szerzej – zachowaj perspektywę i odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę jest się o co denerwować? Po głębszym namyśle często okazuje się, że z równowagi wyprowadzają nas błahostki.
  • Wdzięczność – podziękuj za wszystko, co dobre i doceniaj małe chwile. To pozwoli ci się wyciszyć i nauczy cię spokoju.

Co uczy cierpliwości

Co uczy cierpliwości?

Są takie zajęcia, które pozwolą poczuć na własnej skórze, czy jesteśmy naprawdę cierpliwi. Jeśli chcesz sprawdzić, czy umiejętność czekania to Twoja mocna cecha postaw na:

  • układanie puzzli z wielu elementów;
  • układanie budowli z klocków;
  • układanie i sklejanie modeli;
  • gra w gry planszowe;
  • granie w szachy;
  • uprawianie roślin.

Powyższe zajęcia często też wykorzystuje się w nauce cierpliwości wśród dzieci. Warto więc wykonywać te czynności wspólnie, aby razem uczyć się tej cennej cechy charakteru.

Co robić w sytuacjach wymagających cierpliwości?

Nauka cierpliwości to co innego niż zachowanie tej cechy w momencie, kiedy dzieje się coś stresującego. Z jednej strony ćwiczenie opanowania w dłuższej perspektywie może przynieść oczekiwane rezultaty, a z drugiej szalenie ważny jest sposób, w jakich próbujemy utrzymać cierpliwość w wymagających sytuacjach. Co zrobić, gdy mamy do czynienia z denerwującym klientem lub roszczeniowym szefem?

1) Postaw na głębokie oddechy – w sytuacjach stresowych, gdy Twoja cierpliwość jest wystawiona na próbę, a chcesz osiągnąć wewnętrzny spokój, zawsze weź kilka głębokich oddechów. Jednocześnie powtarzaj w myślach, że nie brakuje Ci cierpliwości. Takie ćwiczenia dają dość szybkie rezultaty.

2) Policz do dziesięciu – szef cię zdenerwował i czujesz, że za chwilę nie wytrzymasz i dasz się ponieść emocjom? A może trafił ci się trudny klient i nie wiesz jak z nim negocjować? Policz do dziesięciu i nie daj wyprowadzić się z równowagi. Cierpliwość w pracy jest bardzo ważna i wpływa na efektywność twoich działań zawodowych.

3) Gdy stresująca sytuacja zaczyna Cię przerastać, wyjdź do innego pokoju, spróbuj zrobić kilka głębokich oddechów i opanować emocje. Kiedy się to uda, wróć i z dozą opanowania określ, czego chcesz, rozwiej wątpliwości, czy przekaż najważniejsze informacje, próbując naprawić sytuację. To pozwoli radzić sobie z takimi momentami w przyszłości.

Praca dla cierpliwych

Praca dla cierpliwych

Temat cierpliwości jest szczególnie ważny, gdy chodzi o pracę. Wiele bowiem zależy od tej właśnie cechy. Brak cierpliwości utrudnia kontakty ze współpracownikami czy należyte wypełnianie obowiązków, a nawet osiąganie sukcesu.

Trudno wyprowadzić cię z równowagi? Cenisz spokój i cechuje cię wytrwałość? Jaka praca dla cierpliwych osób będzie najbardziej odpowiednia? Szukając zatrudnienia, warto brać pod uwagę swój charakter. Jeżeli wyróżnia cię cierpliwość, to istnieją zawody, które będą dla ciebie najodpowiedniejsze.

Doradca klienta, nauczyciel, pracownik personelu medycznego czy kierowca muszą wykazywać się nie lada cierpliwością. Wysiłek i trud, z jakim spotykają się na co dzień, jest ogromny, a spokój i wytrwałość są w tym przypadku najważniejsze. Osoby cierpliwe dobrze sprawdzą się na stanowisku programisty lub analityka danych. Tworzenie całymi dniami kodu czy po prostu ciągłe analizowanie informacji wymaga wręcz wysoko rozwiniętej umiejętności opanowania i czekania na efekty.

Cierpliwość – cytaty

Czy największą cnotą jest cierpliwość? Cytaty i słowa wygłaszane od wieków, przez wybitnych filozofów i ludzi sukcesu mówią same za siebie:

Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie ~ Jean-Jacques Rousseau

Cierpliwość jest codzienną formą miłości ~Joseph Ratzinger

Geniusz to wieczna cierpliwość ~ Michał Anioł

Definiują Cię dwie rzeczy: twoja cierpliwość, kiedy nie masz nic i twoje podejście do życia, kiedy masz wszystko ~Keanu Reeves

Czas przynosi radę. Należy oczekiwać jej cierpliwie. Bywa, że trzeba zawierzyć chwili ~ Friedrich Schiller

Nigdy nie trać cierpliwości – to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi ~ Antoine de Saint-Exupéry

Cierpliwość wydaje się nam niczym. A jednak, cóż to za wydatek energii! ~ ~ Wolter

Trzeba mieć dużo cierpliwości, by się jej nauczyć ~ Stanisław Jerzy Lec

Czas to najlepsza cenzura, a cierpliwość – najdoskonalszy nauczyciel ~ Fryderyk Chopin

Jest się mistrzem dopiero wtedy, kiedy przykłada się do rzeczy cierpliwość, której wymagają ~ Eugène Delacroix

Oceń artykuł
4.3/5 (3)