stress interview - pytania

Stress interview – co to? Nazywamy tak formę rozmowy rekrutacyjnej, której głównym celem jest sprawdzenie, jak radzimy sobie ze stresem i pracą pod presją czasu. Na czym polega „stresująca rekrutacja” i jak zrobić podczas niej dobre wrażenie na rekruterach? Tłumaczymy, podpowiadamy i radzimy!

Stress interview – nie ma się czego bać!

Stress interview, czyli z ang. „stresująca rekrutacja” to dla niektórych firm najlepsza metoda sprawdzenia, czy kandydat na dane stanowisko będzie potrafił poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Oczywiście stress interview rzadko bywa wykorzystywany w przypadku rekrutacji na stanowiska nie związane z pracą pod presją czasu, czy w cięższych warunkach.

Stress interview – co to? To rodzaj rozmowy rekrutacyjnej dodatkowo „stresująca rekrutacja” to nic innego, jak sposób na sprawdzenie naszych naturalnych predyspozycji do danej pracy. Jeśli wiecie, że łatwo tracicie cierpliwość, a napotykane w pracy trudności skutkują dużymi problemami z koncentracją, nie powinniście aplikować na stanowiska, gdzie podobnych wypadków może być wiele. 

Stress interview od zwykłej rekrutacji różni się najczęściej dodaniem np. trudnej scenki do odegrania lub zadawaniem pytań, mających sprawdzić reakcje kandydata na stres. Najczęściej stosuje się go podczas poszukiwań idealnych potencjalnych pracowników na kierownicze i managerskie stanowiska.

Stress interview – co to?

Dlatego ze „stress interview” najczęściej będą mieli do czynienia Ci, którzy na co dzień zajmują kierownicze stanowiska i aplikują na oferty pracy związane z wykonywaniem zawodu w stresujących warunkach?

Po części stress interview nie będzie w niczym odbiegał od zwykłej rozmowy rekrutacyjnej. Nie zdziwcie się jednak, gdy nagle po serii standardowych pytań zostaniecie zapytani o np. umiejętności wyciągania wniosków z porażek, czy delegowania zadań przy zbyt małej ilości pracowników i godzin. 

Opowiedzieliście już rekruterowi o tym, czemu racjonalizacja porażek to nie Wy i że ze stresem radzicie sobie wręcz wybornie? Podczas stress interview możecie też zostać poproszeni o odegranie scenki. Może to być np. rozmowa z „trudnym” klientem. Spodziewajcie się podchwytliwych pytań i licznych prób wyprowadzenia Was z równowagi! O to tu właśnie chodzi.

Stress interview – pytania

Zadaniem rekrutera, przeprowadzającego z nami stress interview, jest upewnienie się, że kandydat poradzi sobie z pracą pod presją, jeśli zostanie przyjęty. To w tym celu musi więc zadać im co najmniej kilka stresujących pytań.

SPRAWDŹ TEŻ:

Stress interview – pytania, jakich możecie się podczas niego spodziewać, mogą dotyczyć np. przyczyn rozstania z poprzednią pracą czy sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami w miejscu zatrudnienia.

Prezentujemy kilka przykładowych pytań, z jakimi możecie spotkać się podczas stress interview:

  • Jak poradzisz sobie z niesprawiedliwą krytyką od przełożonego?
  • Co byś zrobił, gdyby współpracownik przypisał sobie Twoje zasługi i otrzymał dzięki temu awans?
  • Jak zareagowałbyś, gdyby kolega z zespołu zwierzyłby Ci się, że skłamał w CV, aby dostać pracę?
  • Do ilu jeszcze firm aplikowałeś w tym momencie?
  • Z jakiego powodu straciłeś poprzednią pracę?
  • Jak zachowałbyś się, gdyby klient obraziłby Cię przy współpracownikach?

Właśnie tego typu pytań możecie spodziewać się podczas stress interview. Warto już wcześniej zacząć przygotowywać się do tego typu rozmowy rekrutacyjnej, jednak kluczem jest tu refleks i nasza naturalna odporność na stres. Dlatego przed taką rekrutacją zadbajcie szczególnie o chwilę relaksu dla siebie! Wypoczęci lepiej poradzicie sobie z trudnym zadaniem.