zawodowy przytulacz

O tym na pewno nie pomyśleliście szukając pracy! Zawodowy przytulacz – czy to praca dla Was? Okazuje się, że w Polsce działa już kilka gabinetów, w których pracują profesjonalni przytulacze. O co chodzi i czy na przytulaniu można dobrze zarobić?

Profesjonalny przytulacz: czy to prawdziwy zawód?

Już jakiś czas szukacie pracy, w której wykorzystalibyście swoje umiejętności miękkie? Znajomi i rodzina od dawna mówią, że macie na nich terapeutyczny wpływ? W takim wypadku powinniście rozważyć karierę… zawodowego przytulacza. Okazuje się, że profesjonalny przytulacz to prawdziwy zawód, a w dodatku poszukiwany w Polsce!

O co chodzi? Pomysł na nietypowy biznes jego twórczynie przywiozły z podróży służbowej do Stanów Zjednoczonych. Tam gabinety, w których każdy może za odpowiednią opłatą zaznać profesjonalnego, ciepłego przytulenia z wyczuciem i wysłuchania swoich problemów, są popularne już od jakiegoś czasu. 

Myślicie, że to trochę dziwne? Założycielki pierwszej polskiej sieci gabinetów przytulania powołują się na wyniki badań naukowych, wskazujących na zbawienny wpływ bliskości z drugim człowiekiem na nasze zdrowie. Badacze twierdzą, że podczas przytulania nasz organizm wydziela większe ilości oksytocyny, potocznie nazywanej “hormonem miłości”. To jednak odrobinę mylna nazwa.

Wydzielanie oksytocyny ma bezpośredni związek z naszym poczuciem zadowolenia, zmniejsza również odczuwany stres oraz lęk. Badania jasno wykazały, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta o wysokim poziomie oksytocyny w organizmie byli spokojniejsi, bardziej przyjaźnie nastawieni do innych, jak i mniej lękliwi.

Czym zajmuje się zawodowy przytulacz?

Profesjonalny przytulacz zajmuje się więc nie tylko sferą ciała, ale i ducha, pomagając swoim pacjentom odprężyć się i pokonać lęk, samotność i stres. Jak podkreślają właścicielki domeny Przytulanie.pl, oferowany przez przytulaczy kontakt fizyczny nie ma nic wspólnego z erotycznym napięciem. Zawodowy przytulacz przytula nas wyłącznie po przyjacielsku, a do tego służy rozmową o naszych bieżących problemach. 

Do kogo w szczególności jest skierowana oferta gabinetów przytulania? Na stronie czytamy, że na pomoc zawodowego przytulacza mogą liczyć “nowi mieszkańcy miasta, osoby, które są same w mieście, są singlami, stracili bliskie osoby i czują się samotne. Przytulanie.pl to lekarstwo na poczucie samotności i zagubienia w wielkim mieście. Usługa skierowana jest także do osób, które dbają o swoje potrzeby i zdrowie lub chcą się nauczyć przytulać”.  Jeśli więc ostatnio coraz gorzej radzicie sobie ze stresem, lub nawet zdarza Wam się płacz w pracy, być może powinniście rozważyć zabukowanie wizyty w gabinecie.

Profesjonalny przytulacz zajmuje się klientami podczas 30 lub 60-minutowych sesji, przy czym pierwszą wizytę poprzedza zawsze 15-minutowe szkolenie, podczas którego określane są zasady usługi i dozwolone zachowania. Na stronie znajdziemy również ostrzeżenie dla tych, którzy regulaminu gabinetów przytulania nie wezmą sobie do serca. Granice są przestrzegane bardzo restrykcyjnie. To wszystko ma na celu zapewnienie profesjonalnym przytulaczom bezpieczeństwa podczas wykonywania swojej pracy. 

Profesjonalny przytulacz: kto może nim zostać?

Kto może zostać zawodowym przytulaczem? Wiek, wykształcenie oraz płeć nie mają znaczenia! Właścicielki gabinetów poszukują za to osób empatycznych, serdecznych wobec innych, ciepłych, czułych i otwartych na drugiego człowieka. Głównymi kryteriami przyjęcia kandydata na zawodowego przytulacza do pracy są jego umiejętności miękkie, cechy charakteru i predyspozycje społeczne.

Chętni na karierę profesjonalnego przytulacza muszą nagrać krótki film, w którym opisują siebie oraz wysłać CV za pośrednictwem strony. Po pierwszej, wstępnej rozmowie telefonicznej zostaną zaproszeni na spotkanie z osobą z działu HR w siedzibie firmy. Jeśli zrobią dobre wrażenie, zostaną skierowani do Assesment Center, gdzie sprawdzone zostaną ich umiejętności miękkie. Jeśli i ten etap ukończą z powodzeniem, czeka je 2-dniowe szkolenie, podczas którego poznają metody działania i pracy zawodowego przytulacza. Ostatnim krokiem jest już tylko test tego, czego się nauczyli po ukończonym kursie.

Praca przytulacza: kontrowersje 

Jeśli i Wy po przeczytaniu tego tekstu zaczynacie poważnie rozważać wysłanie CV do gabinetu, prawdopodobnie macie ku temu dobry powód. Nie oznacza to jednak, że zawód profesjonalnego przytulacza pozbawiony jest kontrowersji. Choć przytulanie w gabinetach jest z założenia niewinną formą kontaktu, jest to jednak fizyczna bliskość z drugą osobą i to niejedną. Co na powiedzą Wasi partnerzy? Uwagę zwraca fakt, że jeden z przytulaczy jest ojcem trójki dzieci, co oznacza, że rodzina musiała zaakceptować jego wybór zawodu, obdarzając go sporym zaufaniem. Decyzję o rozpoczęciu takiej ścieżki kariery dobrze jest więc uprzedzić wcześniejszą rozmową z naszymi bliskimi o tym, czy będą się czuć z tym komfortowo.

Kolejną trudnością jest konieczność okazywania wysokich poziomów empatii wobec obcych w końcu osób, o różnych rodzajach problemów. Nie zawsze będą to ludzie, z którymi dzielimy to samo spojrzenie na świat… Tymczasem rolą każdego terapeuty jest bezstronne wysłuchanie drugiej strony i okazanie jej zrozumienia. Jeśli więc nie czujecie się pewnie w roli doradców życiowych i często zdarza się Wam “wyłączać” kiedy przyjaciele zwierzają Wam się ze swoich trosk, kariera zawodowego przytulacza może nie być dla Was najlepszym wyborem. 

Jeśli jednak od zawsze macie smykałkę do wspierania innych i wiecie, że jesteście gotowi podzielić się dobrą energią z innymi, być może właśnie znaleźliście dla siebie pracę idealną!