Pierwszy dzień w przedszkolu jako nauczyciel może być dla Was stresującym wydarzeniem. Jednak jeśli dobrze się do niego przygotujecie, to może być wspaniała przygoda. Sprawdzamy, na czym polega praca w przedszkolu, jak się do niej przygotować i w końcu ile zarabia nauczyciel przedszkola.

Pierwszy-dzień-w-przedszkolu-jako-nauczyciel

Praca z dziećmi może być wymarzonym zajęciem dla wielu osób. Nie ulega jednak wątpliwości, że nauczyciel w przedszkolu to zawód niełatwy, obciążony dużą odpowiedzialnością. Wbrew pozorom to nie tylko sama opieka nad dziećmi. Na takim stanowisku czeka szereg innych obowiązków. Na czym polega praca nauczyciela przedszkola? Jak przygotować się do pierwszych zajęć? I w końcu, na jakie wynagrodzenie może liczyć nauczyciel w przedszkolu?

Praca nauczyciela przedszkola – na czym polega?

Jak wspomnieliśmy wyżej, praca nauczyciela w przedszkolu opiera się na opiece nad dziećmi. Jednak specyfika tego zajęcia jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. To także cała organizacja dnia dla najmłodszych.

Nauczyciel przedszkola musi zadbać o przygotowanie zajęć i pomocy dydaktycznych. Taka osoba zajmuje się wymyślaniem różnych form aktywności, od tych kreatywnych, po rozwijające i sportowe.

W przedszkolu prowadzone są też zabawy swobodne, gdzie nauczyciel powinien czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i ewentualnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

Nauczyciel w przedszkolu – jaki powinien być?

Ze względu na to, że opieka nad małymi dziećmi jest niezwykle odpowiedzialna, osoba, która chce pracować w takim zawodzie, musi spełnić szereg obowiązków. Dotyczą one zarówno wykształcenia, jak i cech osobowości.

Zacznijmy od wymagań formalnych. Pracodawcy wymagają uzyskania wykształcenia wyższego, pedagogicznego, na kierunku pedagogika ze specjalizacją: wychowanie przedszkolne albo edukacja wczesnoszkolna. Będzie to dla nich potwierdzenie, że dana osoba uzyskała odpowiednią wiedzę merytoryczną, niezbędną w prowadzeniu opieki wychowawczo-edukacyjnej.

Oczywiście korzyścią dla kandydata jest również wcześniej zdobyte doświadczenie lub biegła znajomość języka obcego. Dzięki temu można również prowadzić zajęcia dla dzieci po angielsku czy niemiecku, co będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla pracodawcy.

Z drugiej strony oprócz wykształcenia w przypadku nauczycieli przedszkola trzeba mieć też odpowiednie predyspozycje do pracy. Chodzi głównie ko kompetencje miękkie, takie jak:

  • cierpliwość,

  • wrażliwość,

  • empatia,

  • umiejętność rozwiązywania konfliktów,

  • otwartość,

  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,

  • odpowiedzialność,

  • uprzejmość,

  • kreatywność,

  • życzliwość,

  • dobra organizacja pracy.

Przyszli pracodawcy docenią również chęć do nauki i samorozwoju. Nauczyciel tak samo, jak w szkole musi uzupełniać swoją wiedzę i przygotowywać nowe koncepcje. Wymyślanie nowych rzeczy jest w przypadku kilkulatków czasami wręcz niezbędne, ponieważ małe dzieci szybko tracą zainteresowanie i mogą znudzić się daną zabawą.

Pierwsze dni w przedszkolu – jak się przygotować?

Zaczynacie pracę w przedszkolu i chcecie dobrze się do tego przygotować? Choć początek każdej nowej pracy może być stresującym wydarzeniem, istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Warto pamiętać również o tym, że Waszym zadaniem jako początkującego nauczyciela przedszkola, czy przedszkolanki będzie zadbanie o prawidłową adaptację podopiecznych w grupie.

Aby ułatwić ten proces, dobrze zaplanować wcześniej, jak będzie wyglądał Wasz pierwszy dzień w przedszkolu jako nauczyciel. Choć na pierwszy plan mogą wysuwać się obawy o to, jak odnajdziecie się w nowym miejscu pracy, najważniejsze będzie nawiązanie kontaktu z dziećmi i ich rodzicami. Jak sprawić, żeby szybko dobrze poczuli się w Waszym towarzystwie?

Poniżej znajdziecie garść porad na początek nowej pracy w przedszkolu, a także sprawdzone sposoby na opanowanie stresu i wzbudzenie zaufania u nowych współpracowników.


Przeczytaj również:


Pierwszy-dzień-w-przedszkolu-jako-nauczyciel-porady

Pierwszy dzień w przedszkolu jako nauczyciel – porady

Początek przedszkola to najtrudniejszy moment zwłaszcza dla tych dzieci, które przekraczają jego próg po raz pierwszy. Przygotowując się do pracy jako nauczyciel przedszkola, warto więc o tym pamiętać.

Nie wszystkie maluchy miały okazję przebywać np. w żłobku, gdzie mogły przyzwyczaić się do towarzystwa innych dzieci i spędzania większej części dnia bez rodziców.

Ponadto każde dziecko inaczej reaguje na nowe sytuacje i różnie wygląda również ich akceptacja całej sytuacji, która niekiedy wymaga czasu. Jedne poradzą sobie świetnie od pierwszego dnia, a niekiedy czas adaptacji będzie trwał znacznie dłużej. Zdarza się, że inne dzieci płaczą nawet po kilkumiesięcznym uczęszczaniu do przedszkola.

Także dla tych ostatnich początek nowego etapu edukacji ich dzieci może wiązać się ze sporym stresem. Dlatego, choć nie macie wpływu na to, jak zachowają się Wasi podopieczni, możecie zadbać o swoje przygotowanie i nastawienie do nowych obowiązków.

1. Niech trudny początek będzie łatwiejszy

Choć w przedszkolach są przeprowadzane zajęcia adaptacyjne, na ogół pierwsze zajęcia i całodniowy pobyt w mało znanym miejscu są dla najmłodszych bardzo stresujące. Często, choć nie zawsze, dziecko płacze już przy pożegnaniu z rodzicem. Warto pamiętać, że krótkie rozstania są najlepszym wyjściem.

Rodzic powinien przekazać dziecko nauczycielowi, a jeśli płacze, opiekun w przedszkolu powinien zrobić wszystko, aby maluch poczuł się bezpiecznie. Warto zainteresować go rozmową, zabawką lub zrobić mały spacer po salach, aby jego myśli nie były już skupione przy rozstaniu z rodzicem. Z biegiem czasu stres związany z rozłąką będzie znacznie mniejszy, a po dłuższym czasie może zniknąć na dłużej.

2. Zadbajcie o dobrą formę na początek nowej pracy

W każdej nowej pracy liczy się pierwsze, dobre wrażenie. Aby wywrzeć je na nowych współpracownikach i podopiecznych, musicie być w świetnej formie. Przed pierwszym dniem w przedszkolu jako nauczyciel porządnie się wyśpijcie, zadbajcie o swój relaks i przygotujcie listę zadań, które ułatwią adaptację zarówno Wam, jak i dzieciom.


Może Cię również zainteresować: Jak założyć własny żłobek? Wymagania, etapy otwierania placówki


3. Nawiążcie kontakt z dziećmi

Na początku pracy jako nauczyciel przedszkola musicie postarać się o nawiązanie dobrego kontaktu z nowymi podopiecznymi. Jak szybko wzbudzić ich zaufanie? Już pierwszego dnia postarajcie się poświęcić odrobinę czasu każdemu z dzieci w Waszej grupie. Porozmawiajcie z nimi chwilę, pobawcie się i pokażcie maluchom, że jesteście ich nowymi, ulubionymi opiekunami!

4. Obserwujcie swoich podopiecznych

Dziecko, jak i każdy dorosły, ma swoją osobowość i upodobania. A to oznacza, że powinniście się z nimi zapoznać. Pierwsze dni pracy w przedszkolu to idealny moment na dyskretną obserwację. Zwróćcie uwagę, kto i jakie zabawy lubi najbardziej. Im więcej angażujących zajęć, tym mniej miejsca na tęsknotę za rodzicami lub nudę, której dzieci nie znoszą.

5. Przygotujcie zajęcia integrujące grupę

Choć część Waszych podopiecznych może się już znać z poprzednich lat, najtrudniejszym zadaniem przedszkolanki jest zintegrować te dzieci, które dopiero zaczynają uczęszczać do Waszej placówki. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem tej pracy dobrze jest przygotować zajęcia, które ułatwią maluchom adaptację w nowej grupie, z dala od rodziców.

6. Ustalcie jasne zasady zachowania dla dzieci

Doświadczone nauczycielki przedszkola radzą także, aby jeszcze przed rozpoczęciem zajęć z nową grupą przygotować „kontrakt dobrego zachowania” dla maluchów. Na czym to polega? Chodzi głównie o ustalenie jasnych dla najmłodszych zasad dobrego postępowania w przedszkolu.

Pamiętajcie, że dzieci mogą pochodzić z różnych domów i mieć nawyki, których nie znacie. Wspólne „podpisanie” kontraktu pomoże zapanować nad podopiecznymi i ułatwi im zrozumienie, na ile mogą sobie pozwolić w nowym miejscu i wobec Was.

7. Współpracujcie z rodzicami i przedszkolnym pedagogiem

Praca opiekuna w przedszkolu nie zawsze należy do łatwych czy przyjemnych. Któreś z dzieci sprawia kłopoty, z którymi trudno Wam sobie poradzić? W takich sytuacjach zawsze warto umówić się na krótką rozmowę w tej sprawie z jego rodzicami. To oni znają swoje dziecko najlepiej i być może będą umieli doradzić, z czego wynika problem.

Skorzystajcie również z pomocy przedszkolnego pedagoga. Zwłaszcza jeśli macie podejrzenia, że nietypowe zachowanie malucha może wynikać z niepokojących przyczyn. To także trudny czas dla rodziców, którzy mieliby się dowiedzieć, że ich dziecko ma pewne braki.

8. Nie zrażajcie się przeciwnościami

Praca w przedszkolu wymaga sporej intuicji oraz spostrzegawczości. Nie zawsze jednak wszystko będzie iść jak z płatka. Bywają sytuacje, w których nawet najbardziej starannie przygotowany plan zajęć dla najmłodszych nie pomoże zapanować nad grupą. Ważne jest, abyście mieli do takich sytuacji cierpliwość i nie wymagali od siebie zbyt dużo.

Dzieci lubią spontaniczność i nowe bodźce – skorzystajcie z tego. Pamiętajcie także o tym, żeby dostosować czas zajęć do tego, na jak długo dzieci potrafią się skupić. To ważne szczególnie w przypadku młodszych 3- czy 4-letnich podopiecznych. Tu najlepiej sprawdzą się np. 15-minutowe bloki zajęć.

W razie wątpliwości i pytań zawsze dobrze jest skonsultować się z osobami bardziej doświadczonymi. Może to być dyrektor, opiekun stażu, czy inni nauczyciele w przedszkolu.


Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl


Jak-przetrwać-pierwszy-dzień-w-przedszkolu-jako-nauczyciel

Praca w przedszkolu – skąd czerpać inspiracje?

Wiecie już, co powinniście przygotować na swój pierwszy dzień w przedszkolu jako nauczyciel. A skąd czerpać inspirację do układania planu zajęć dla maluchów? Inne nauczycielki polecają tu śledzenie branżowych blogów i mediów poświęconych tematyce pedagogiki i rodzicielstwa. To tam znajdziecie najlepsze porady na temat tego, czym zająć uwagę dzieciaków i jak jednocześnie zadbać o ich rozwój.

Warte uwagi są również scenariusze zajęć adaptacyjnych, które możecie znaleźć także na forach dla nauczycieli w przedszkolu. Wśród nich znajdziecie bogaty wybór zajęć ruchowo – muzycznych, klasyfikacyjnych, czy plastycznych. Do tego użyjcie własnej wyobraźni, aby urozmaicić plan zajęć.

Dzieci uwielbiają być zaskakiwane, łatwo jednak tracą cierpliwość. O tym również należy pamiętać, wybierając zadania dla naszej grupy. Szczególnie na początku może być Wam trudno ocenić, które dziecko i z czym radzi sobie najlepiej. Dlatego dostosujcie trudność zajęć do różnych możliwości najmłodszych i sprawdzajcie w praktyce, które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku danej grupy.


ZOBACZ TEŻ: Jakie są stopnie awansu zawodowego nauczyciela? Rozporządzenie i procedura


Ile zarabia nauczyciel przedszkola?

Jeśli zaczynasz pracę jako nauczyciel przedszkola, wyższe stawki uzyskuje się zwykle po latach stażu. Właśnie dlatego wiele osób przyznaje, że wybór takiego zawodu podyktowany był „zacięciem” pedagogicznym. Jeśli szukacie szybkiej ścieżki awansu lub bardzo wysokich zarobków, to nie ta praca. Przedszkole oferuje za to możliwość pracy z dziećmi, rozwoju umiejętności nauczyciela, a także kwalifikacji miękkich, które z pewnością przydadzą się na rynku pracy.

Ile zarabia nauczycieli wychowania przedszkolnego? Niestety nie są to kwoty, które rekompensowałyby ilość pracy i energii włożonej w codzienną opiekę nad dziećmi. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnie wynagrodzenie za pracę w przedszkolu wynosi 4 030 zł brutto miesięcznie. Najwyższe stawki dotyczą pensji powyżej 4 690 zł brutto.

Warto też przeanalizować treść ofert pracy. Tutaj zdarzają się kwoty 3 500 zł za miesiąc brutto, 1 800-2 300 zł brutto za pół etatu lub w prywatnych przedszkolach stawki 4 600 – 5 600 zł miesięcznie.

Jeśli więc szukacie pracy, w której zrealizujecie się jako nauczyciele i do tego kochacie kontakt z dziećmi, to może być idealna ścieżka kariery dla Was.

Oceń artykuł
2.9/5 (8)