ASAP, FYI, brief, CEO, CFO – te skróty nic Wam nie mówią? Z poniższego tekstu dowiecie się, czym jest korpomowa i jak posługiwać się nią biegle w biurze! Lista skrótów korporacyjnych pomoże Wam w funkcjonowaniu na co dzień w pracy.

Korpomowa, czyli dlaczego warto znać język branżowy!

Korpomowa, a więc nazywane tak potocznie skróty korporacyjne to podstawa, kiedy pracujemy w oddziale dużej firmy. Ze skrótami języka branżowego warto się zaprzyjaźnić, jeszcze zanim rozpoczniecie pracę.  Dzięki temu łatwiej zrozumiecie maile, jakie będziecie otrzymywać od współpracowników, czy też przekazywane na szybko polecenia od przełożonych na openspace. Które skróty korporacyjne są najpopularniejsze i czy znacie już pełen słownik korpomowy?

Po lekturze tego tekstu wszystkie konieczne wyrażenia i skróty korpomowy będziecie mieć w jednym palcu! Zdradzimy, co oznaczają skróty i nazwy ważnych w korporacji stanowisk, co to znaczy ASAP i dlaczego musicie to wiedzieć!

Skróty korporacyjne po angielsku się przydają!

Które skróty korporacyjne powinniście znać przede wszystkim? Najważniejsze są z pewnością nazwy istotnych stanowisk w korporacji. Dzięki ich znajomości już nigdy nie opuścicie zebrania zespołu z poczuciem, że nie do końca zrozumieliście jego treść, łatwiej będzie Wam też aplikować na nowe oferty pracy.

Znajomością korpomowy zabłyśniecie też podczas rozmowy o pracę po angielsku i nie tylko!

Poniżej podajemy najważniejsze skróty stanowisk w zarządzie, które musicie znać:

  • CEO skrót

Chief Executive Officer, czyli najważniejsza osoba w całej firmie. Osoba na stanowisku CEO nadzoruje wszystkie działy w firmie lub działy w jednym określonym regionie (jeśli firma ma status międzynarodowej). Pełni najwyższe stanowisko i nie ma przełożonego, a odpowiada przed zarządem oraz akcjonariuszami.

  • CFO skrót

Chief Financial Officer – najważniejsze stanowisko zarządcze w dziale finansów.

  • CIO skrót

Chief Information Officer – stanowisko zarządcze w dziale IT.

  • CSO skrót

Chief Security Officer – najważniejsze stanowisko związane z bezpieczeństwem w firmie.

  • CMO skrót

Chief Marketing Officer – stanowisko związane prowadzeniem marketingu firmy.

Znajomość tych skrótów korporacyjnych pomoże Wam wykazać się profesjonalizmem w pracy!

Korpomowa – przykłady, dzięki którym zabłyśniesz!

Korpomowa to nie tylko nazwy stanowisk, ale również skróty korporacyjne, dzięki którym możemy szybciej i prościej komunikować się w pracy. Znajomość netykiety poczty elektronicznej na pewno zyska uznanie zespołu!

Przykładowo słynny ASAP – co to znaczy? Skrót ten to nic innego, jak z ang. As Soon As Possible,  czyli „tak szybko, jak to możliwe”. Dostaliście maila z prośbą o oddanie raportu „na ASAP”? To oznacza, że naprawdę powinniście przyśpieszyć teraz tempo!

Jakie są inne skróty korpomowy, które warto znać, aby prawidłowo i bezproblemowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe? Prezentujemy listę tych najbardziej potrzebnych!

  • KPI skrót

Skrót hasła Key Performance Indicators, które w tłumaczeniu na język polski oznacza kluczowe wskaźniki efektywności. Są one najważniejszymi czynnikami, dzięki którym organizacja może stale monitorować postępy w osiąganiu wcześniej założonego celu.  To dlatego KPI najczęściej przypisuje się wartość liczbową – to po prostu wyniki, z jakich rozliczany jest Wasz dział.

  • Brief 

Tzw. „brief” w korpomowie to nic innego jak podstawowy dokument, zawierający wszystkie najważniejsze informacje, niezbędne do realizacji tworzenia kampanii reklamowej. Brief najczęściej przesyłany jest np. przez klienta (markę) do agencji reklamowej lub działu marketingu.

  • FYI skrót

Z ang. „For Your Information”, czyli „do twojej wiadomości”. Z tym skrótem najczęściej spotykamy się w korespondencji mailowej.

  • OPEX skrót

OPEX tłumaczymy jako z ang. operational expenditures, czyli inaczej koszty operacyjne dotyczące utrzymania biznesu, systemu, produktu.

  • ERP skrót

ERP, czyli z ang. enterprise resource planning to po polsku planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Czasami odnosi się do systemów informatycznych, które pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

To właśnie znajomość powyższych skrótów korporacyjnych pomoże Wam szybciej rozumieć kierowany do Was przez przełożonych i współpracowników przekaz i rozumieć, co dzieje się w Waszej firmie!

Oceń artykuł
0/5 (0)